Jump to content



Ποιον browser χρησιμοποιείτε ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;  

58 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Έχω τον chrome αρκετά χρόνια. Καλώς ή κακώς, δεν τον αλλάζω με τίποτα. Έχω κάνει πολλές προσπάθειες, μα πάντα γυρνάω πίσω.

Χθες έκανα άλλη μια προσπάθεια να γυρίσω στον firefox. Ε ΔΕ ΜΠΟΡΩ! Μου έχει σπάει τα νεύρα!

5KhbG9d.jpg

Εν τω μεταξύ, έχει τρελό lag και κολλάει σχετικά συχνά... και ΔΕ ΘΕΛΩ να τον κλείσω και να τον ξανανοιξω γιατί έχω 10-12 tabs που τα χρειάζομαι.... (σόρρυ κιόλας)

Τον έχω ανοιχτό από το πρωί και τώρα δε μπορώ να σερφάρω καλά καλά.

Έχει και κάποια καλά, όπως ότι μπλοκάρει εντελώς το flash και άλλα..

 

Από την άλλη από τον chrome έφυγα γιατί έχω καταλάβει ότι χρησιμοποιεί τρελά τον σκληρό. Δεν μπορώ με τίποτα να περιορίσω τα writes (σε αντίθεση με τον firefox που κλείνει η cache) και έχω παρατηρήσει πως αυτό κάνει κακό στον ssd μου (95% health). Επίσης χρησιμοποιεί αρκετή cpu και ώρες ώρες, μου κάνει εντύπωση. Όμως έχει καλύτερη χρήση της μνήμης, πολλαπλές διεργασίες και πιο "εύκολα" ή "βολικά" add-ons (π.χ. έχει το streak για το gmail που με ενδιαφέρει πολύ). Επίσης με βολεύει το ότι ανοίγω πολλά παράθυρα στο youtube και δεν ξεκινάνε να παίζουν παραμόνο όταν πάω στο συγκεκριμένο tab.

 

Edge δεν τον υπολογίζω καν και επίσης opera τον βρίσκω αρκετά δυσκίνητο... έχω να τον "δω" και πάνω από χρόνο..

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Τα κριτήριά μου είναι δύο: sync και adblocking. Chrome, Opera και Firefox και ολίγη από Vivaldi. Προβλήματα στον Firefox δεν έχω συναντήσει. Μόνο στην Opera δεν βρίσκω πλέον τρόπο εξαγωγής των σελιδοδεικτών σε αρχείο, όχι ότι πολυασχολήθηκα κιόλας. Ο Edge είναι πάρα πολύ καλός, υπό την προϋπόθεση πως κάποιος θα ασχοληθεί να φτιάξει ένα adblock plugin. Γίνεται υποθέτω και χειροκίνητα, αλλά αυτός ο τρόπος ανήκει σε παλαιότερη εποχή. Επίσης, πρέπει να αποκτήσει και search στο context menu. 

Link to comment
Share on other sites

Chrome. Με βολευει λογω sync στο κινητο, και με τον opera ειχα θεματακια στα bookmarks , ειχα δοκιμασει παλιοτερα και ετσι οπως τα εχω , ειναι αδυνατο να κανω μεταβαση σε καποιον αλλον. Μονο αν γινει σιγα σιγα.

Firefox χρησιμοποιουσα πολλα χρονια πριν. Τα τελευταια 5 χρονια ειμαι σε chrome.

Link to comment
Share on other sites

Σε μηχανημα που στοιχειωδώς την παλεύει απο ισχύ ,μόνο chrome,αυτή τη στιγμή ειναι ο πιο γρήγορος.

Σε παλιά μηχανήματα firefox που δεν ειναι και τσακμάκι αλλά λιγότερο απαιτητικός σε επεξεργαστικη ισχύ .

Ο edge ειναι πανάξιος διάδοχος του explorer ,τραγικοτερος του Σοφοκλεους .

Opera δεν έχω δοκιμάσει τον καινούργιο ακούω ανάμικτες εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Firefox εδώ και πολλά χρόνια γιατί έχει οτι μπορείς να φανταστείς από plugins. Μου αρέσει να τα έχω όλα σε ένα νοικοκυρεμένα :D.

Ναι τραβάει μπόλικη μνήμη  αλλά γιατί να σε νοιάξει όταν έχεις άφθονη ώστε να ρίξεις ακόμα και την cache του σε ένα ramdrive.

 

Όταν γυρίσω σύντομα σε 10 θα κάνω test drive και κανέναν άλλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Efialtis έγραψε:

Ναι τραβάει μπόλικη μνήμη  αλλά γιατί να σε νοιάξει όταν έχεις άφθονη ώστε να ρίξεις ακόμα και την cache του σε ένα ramdrive.

αν επιτρέπεται, μέχρι πόση έχει τύχει να δεις να πιάνει... γιατί εμένα με το που πιάσει πάνω από 1gb, δεν γίνεται να τον χρησιμοποιήσω... μου κολλάει... πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω σοβαρότατο θέμα.. δυστυχώς με το που περάσει το 1gb και κάτι, δεν παλεύεται η κατάσταση.. πατάω με μεσαίο κλικ να ανοίξω νέο tab και κολλάει κάνα δευτερόλεπτο+.. μέχρι κ βίντεο στο youtube κολλάνε.. ενώ έχω 16gb ram.. :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη παθαινω κατι παρομοιο με τον Chrome, ενω με τον Chrome παλι , δε το παθαινω απο linux, πιστευω πως φταινε τα Windows 10 για καποιο λογο... Βεβαια εχω το november update περασμενο απο πανω, και σκοπευω με το που αλλαξω καρτα γραφικων να κανω μια καθαρη εγκατασταση στον OCZ. Κυριως με το Facebook παθαινω αυτο το πραγμα, και δε βλεπω να σχετιζεται με μνημη. Δε δοκιμασα με FF

Link to comment
Share on other sites

facebook δεν έχω ώστε να το τεστάρω, μα άνοιξα απλά τη σελίδα κι άλλες 10.. πήγε χρήση 1,3gb και έπιασε και 30-40% cpu μέχρι να φορτώσουν όλα.. 

μετά έκλεισα τα περισσότερα tabs κι έμεινα με 3 κι έπεσε η χρήση στα 700mb.. κόλλαγε ήδη όμως από πριν.. πιο πολύ στο youtube βλέπω να "βαραίνει" πολύ.. 

με chrome από την άλλη, καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Με 16gb ram δεν δικαιολογείτε να σου κολλάει ετσι, clean cache κανε μια με CCleaner. (αν θες χωρις να delete τα cookies)
Μετα πηγαινε στο "Virtual memory" και επελεξε "No paging file" (restart) και δες πάλι αμα κολλάει. (αλλιώς το βαζεις 400 - 2048 ή οσο θες)

Καποιες φορες ενα απο τα tabs ισως να εχει φαει καποιο σκάλωμα. Δες στο chrome με task manager (shift-esc) πως και τι κανουν τα tabs και στο tab με το προβλημα πατα refresh, αν με refresh δεν διορθώνεται τοτε βαλε αυτο το extention "Quiqk javascript  switcher" και disable τα javascript απο αυτο το Tab. 


Τι cpu εχεις και ποια gpu?
 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το Chrome λέω να τον σουτάρω κάποια στιγμή. Είχα πρόβλημα όταν είχα 4GB και έμπαινα σε σελίδα με πολλές φωτογραφίες (πχ Facebook Album), έβαλα 8GB, μια χαρά η κατάσταση αλλά τώρα ξανά τα ίδια. Ενώ έχω διαθέσιμη RAM, που chrashαρει τη σελίδα σε αντίθεση με τον Edge.

 

Χάλια διαχείριση μνήμης όπως και το Android, δυστυχώς.

Για εμένα Edge για όποιον δεν ενδιαφέρεται για addons ή υπάρχουν στον Edge.

Link to comment
Share on other sites

Opera μόνο! Με τον FF είχα περίεργες συμπεριφορές και chrome δεν θέλω να έχω στο pc μου.

Ο opera με 25 tab, αυτή την στιγμή, χρησιμοποιεί 408 mb Ram. Παλιότερα μου κράσαρε που και που αλλά οι τελευταίες εκδόσεις έχουν στρώσει. Πλέον έχει και ενσωματωμένο addblocker. Όσον αφορά το sync δεν ξέρω να απαντήσω αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν είναι διαδικασία του ενός λεπτού όπως θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Aeon έγραψε:

Με 16gb ram δεν δικαιολογείτε να σου κολλάει ετσι, clean cache κανε μια με CCleaner. (αν θες χωρις να delete τα cookies)
Μετα πηγαινε στο "Virtual memory" και επελεξε "No paging file" (restart) και δες πάλι αμα κολλάει. (αλλιώς το βαζεις 400 - 2048 ή οσο θες)

Καποιες φορες ενα απο τα tabs ισως να εχει φαει καποιο σκάλωμα. Δες στο chrome με task manager (shift-esc) πως και τι κανουν τα tabs και στο tab με το προβλημα πατα refresh, αν με refresh δεν διορθώνεται τοτε βαλε αυτο το extention "Quiqk javascript  switcher" και disable τα javascript απο αυτο το Tab. 


Τι cpu εχεις και ποια gpu?
 

o firefox κολλάει.. ο chrome δεν καταλαβαίνει τίποτα.. 

Virtual memory δεν είχα ποτέ. Δεν βάζω.

Επίσης ελέγχω με ένα addon τη μνήμη που χρησιμοποιούν τα tabs και τα addons και δεν βλέπω κάτι περίεργο. Ούτε στον chrome επίσης.. έχω τα ίδια στο ένα κ το άλλο κι αυτό είναι που με κάνει να απορώ.. ο firefox μετά από λίγο σερφάρισμα, δεν γίνεται να τον χρησιμοποιήσεις... 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος konstantinakis έγραψε:

Opera μόνο! Με τον FF είχα περίεργες συμπεριφορές και chrome δεν θέλω να έχω στο pc μου.

Ο opera με 25 tab, αυτή την στιγμή, χρησιμοποιεί 408 mb Ram. Παλιότερα μου κράσαρε που και που αλλά οι τελευταίες εκδόσεις έχουν στρώσει. Πλέον έχει και ενσωματωμένο addblocker. Όσον αφορά το sync δεν ξέρω να απαντήσω αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν είναι διαδικασία του ενός λεπτού όπως θα έπρεπε.

25 tabs μόνο 408mb;; Πώς γίνεται ρε αδερφέ αυτό;; Αυτό είναι με 15 και ένα μόνο youtube

PX7TGwN.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μενει ειναι να βαλεις τον firefox να βαζει την cache στην ram (ramdisk) για δοκιμη μονο. Αν συνεχιζει να κολλάει απλα ίσως καποιο site απο τα tabs να του κανει καποια περιεργη αλλεργια χεχε. Κατι πρεπει να ειναι απο το config του και να θελει fix/αλλαγη αλλά τρεχα γυρευε... 

O opera το μονο που δεν με βολεύει ειναι τα bookmarks. Mε εξαίρεση αυτο το προτεινω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έκανα λάθος.. Όταν έκλεισα τον Opera ελευθερώθηκαν 1.7 GB.

Είχα δει μόνο την τιμή που έβγαζε στο task manager (όπως την πρώτη εικόνα που πόσταρες).
Ανεξάρτητα με αυτό εξακολουθώ να στηρίζω τον browser. Μηδέν κολλήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή ο Chrome με 15 καρτέλες. Η μια ειναι Facebook. Θα δοκιμασω κατι αντιστοιχο και με FF. 

 

Untitled.jpg

 

Ο FF με 16 καρτελες τρωει γυρω στα 800ΜΒ και οπως τον βλεπω ειναι πολυ πιο αργος browser απο τον Chrome. Δε ξερω , αυτη την αισθηση λαμβανω.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.