Jump to content


Κατασκευή πάγκου εργασίας και όχι μόνο!


Recommended Posts

Πηγαινε για καναπε μεριά αν και μας αφησες με την ορεξη. 

Οι ενωσεις πολυ καλες για ηλεκτρολογο εχω να πω :hehe:

 

Αντε βρες χρονο να μας δειξεις και τη συνεχεια να μπει το νερο στο αυλακι να δουμε που το πας :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν ηλεκτρολόγος μ΄αρέσουν τα πράγματα που λύνουν!

Τότενες ούτε που το σκέφτηκα πάντως, αλλά και να το σκεφτόμουν δεν είχα τα μέσα.

Αν και τώρα που ξέρω περισσότερα, (κάποια ψυχή ^^^ μου άνοιξε τα μάτια ! :T: ) γινόταν

και με ένα πριόνι, να βάλω φέτες λεπτού κόντρα πλακέ στις γωνιές ! 

 

Τώρα όμως επί του θέματος...

... επειδή σωστά το έθεσες το ζήτημα . . . .

μια μικρή ματιά στο μέλλον του παρελθόντος ! (μπερδεμένο ακούστηκε αυτό ! :hmm:) . . .

 

DSCN9925.jpg

 

... κάπου προς τα εκεί πάει το πράγμα!

Ή φωτογραφία είναι από την τελική εγκατάσταση του πάγκου, και για να ελαφρώσει

έχουν αποσυναρμολογηθεί από επάνω του όλα τα έξτρα εργαλεία, αλλά επιφυλάσσομαι ! :D 

 

Για την ώρα ετοιμάζω το post 1-2  :)

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο πολύ καλά πάει!!!!

Κάτι διάβασα για "ντουλάπι". Θα είναι στο μεγάλο χώρο κάτω; Αν ναι και αν δεν έχει τελειώσει ακόμα κάνε πόρτες και απο τις δύο πλευρές. Θα είναι πολύ βολικό και δε θα χρειάζεται να φέρνεις βόλτα τριγύρω το πάγκο για να πας να ανοίξεις ντουλάπι να πάρεις αυτό που θες.

Για τα σόκορα της μελαμίνης τα είπαμε οπότε αναμένουμε τη συνέχεια :D

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά !!  :D

Μακάρι να μπορούσα να το κάνω αυτό που λες, γιατί αυτό θα σήμαινε ότι έχω αρκετό χώρο για να το βάλω στην μέση του εργαστηρίου!

Αλλά φευ, ίσα μου μένει ένας διάδρομος (μικρός ανάμεσα στους πάγκους που είναι κολλημένοι στους τοίχους περιμετρικά.

Και αυτό θα πάει στον τοίχο, απλά θα εκμεταλλευτώ την κρέμαση του καπακιού του πάγκου (το καφέ κομμάτι είναι πιο μεγάλο από το άσπρο, και έτσι πίσω από το πάγκο μεταξύ αυτού και του τοίχου που ακουμπάει θα υπάρχει ένα κενό στο οποίο θα μπουν διάφορα επιμήκη αντικείμενα κλπ .

Ο πάγκος θα βιδωθεί και στον τοίχο όποτε θα γίνει ακλόνητος για να μπορείς  να κάνεις ότι θες, χωρίς να ταράζει ! :)

Στα σόκκορα θα πέσει προστασία μάλλον με καλό στεγανοποιητικό για να μην ρουφήξει η μελαμίνη από κάνα καφέ που αποφάσισε να αυτοκτονήσει ! :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξέχασα ότι δεν έχεις χώρο :hehe:

 

Ξέρεις; Βλέποντας έναν πάγκο να γίνεται μπαίνει στο μυαλό σου μία μεγάλη κατασκευή που  θα φτιαχτεί επάνω του, που θα πηγαίνεις πέρα δώθε μπλα μπλα και ενθουσιάζει :hehe:

 

Ελα όμως που και εσύ όπως και εγώ για να κάνουμε κάτι μεγάλο πρέπει να βγούμε ή αυλή ή ταράτσα :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες, ακριβώς!!! 

Αλλά αφού δεν είχα το χώρο να του στήσω επάνω άλλα εργαλεία και να φέρνω ζεϊμπεκιές  τριγύρω του ( :( ) έκανα το αμέσως καλύτερο!

Έκανα τον ίδιο το πάγκο εργαλείο ! :hehe:

Έτσι για να δικαιωθεί και το "Πενία τέχνας κατεργάζεται ! " :D

Όσο για τα "εξωτερικά γυρίσματα" ευτυχώς ακόμα έχω το ισόγειο γιαπί, οπότε μπορώ και αλωνίζω -άμα χρειαστεί- υπό σκιάν για τα έργα μεγάλης κλίμακας  ! (τι είπα τώρα !!, ούτε καράβι να 'χτιζα ! ! ! :p )

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατασκευή ενός πάγκου εργασίας για όλες τις δουλειές!

Μέρος 5-1

Κατασκευή των βιδών και των μανελών για τις μέγγενες  Moxxon.

 

Σήμερα έχει κάτι διαφορετικό!

Είπα στα προηγούμενα post για τις μέγγενες Moxxon και ασχολήθηκα με την κατασκευή της βάσης στήριξής τους, ώρα τώρα για να δούμε πως φτιάχτηκαν οι

βίδες που θα μετακινούν / σφίγγουν τα "μάγουλά" τους.

Η επιλογή των τυπικών υλικών για μια τέτοια κατασκευή περιλαμβάνει την αγορά ντιζών με τραπεζοειδές σπείρωμα , των αντίστοιχων "παξιμαδιών" και φυσικά των χειριστηρίων τους (μανέλες ή βολάν),  όμως οι τιμές αυτών των εξαρτημάτων ήταν  απαγορευτικές για μένα, οπότε . . .  DIY ! ! ! :D

Όχι θα κάτσω να σκάσω ! !  :hehe:

 

large.WBC-4_P5_1_x1.jpg

 

large.575994925fdc7_WBC-4_P5_2_4.jpg

 

large.57574e3f38ed6_WBC-4_P5_3_4.jpg

 

large.57574e4ebfda2_WBC-4_P5_4_4.jpg

 

large.57574e603b12a_WBC-4_P5_5_4.jpg

 

large.57574e71e8245_WBC-4_P5_6_4.jpg

 

large.57574e81a8e08_WBC-4_P5_7_4.jpg

 

large.57574e8f56655_WBC-4_P5_8_4.jpg

 

large.57574e9d50595_WBC-4_P5_9_6.jpg

 

large.57574eaa65810_WBC-4_P5_10_4.jpg

 

large.57593de82de44_WBC-4_P5_11_4.jpg

 

large.57591881d0a91_WBC-4_P5_12_1.jpg

 

 

 

Aυτό το update ήταν πιο μικρό, αλλά ελπίζω αρκετά περιεκτικό !

Μέχρι το επόμενο, που θα επιστρέψουμε στις ξυλουργικές εργασίες (πρέπει να φτιάξουμε τα ξύλινα "σαγόνια" των μεγγενών) . . . καλή συνέχεια! :D

 

@Hodad

Να 'σαι καλά, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ! :)
Και είναι ακριβώς έτσι όπως το λές, δεν είμαι ο μόνος, ή για να το πω καλύτερα, προσπαθώ -όσο μπορώ δηλαδή, γιατί έχω πολύ δρόμο ακόμα !  :)  - να ακολουθώ τα άλλα παιδιά που έχουν κάνει "παπάδες" εδώ μέσα, θέτοντας το πήχη πολύ ψηλά ! ! ! :T: 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατασκευή ενός πάγκου εργασίας για όλες τις δουλειές!

Μέρος 6-1

Στήριξη της σταθερής σιαγόνας αλλά και της κινητής σιαγόνας της κατακόρυφης μέγγενης  Moxxon.

 

Το θέμα μας πάει λίγο παρακάτω και ήρθε η ώρα τα πράγματα να αρχίσουν να παίρνουν μορφή ! :)

Θα ασχοληθούμε με την στήριξη του σταθερού μάγουλου της μέγγενης, και θα βάλουμε και το κινητό επάνω!

Και όχι μόνο αυτό, θα την χρησιμοποιήσουμε κιόλας !

 

large.576991f5c36ee_WBC-3-_P6_01_4.jpg

 

large.576991e77ca15_WBC-3-_P6_02_4.jpg

 

large.576991d9793d7_WBC-3-_P6_03_4.jpg

 

large.576991cac3de5_WBC-3-_P6_04_4.jpg

 

large.576991badae9e_WBC-3-_P6_05_4.jpg

 

large.576991aad6d04_WBC-3-_P6_06_4.jpg

 

large.5769919916627_WBC-3-_P6_07_4.jpg

 

large.57699188a7e83_WBC-3-_P6_08_4.jpg

 

large.57714698b22b5_WBC-3-_P6_09_4.jpg

 

large.57714688919ff_WBC-3-_P6_10_4.jpg

 

large.577146779e8de_WBC-3-_P6_11_4.jpg

 

large.577146673e6ac_WBC-3-_P6_12_4.jpg

 

large.577146595314a_WBC-3-_P6_13_4.jpg

 

large.5771464a87baf_WBC-3-_P6_14_4.jpg

 

large.5771463a48e71_WBC-3-_P6_15_4.jpg

 

large.5771462b22f33_WBC-3-_P6_16_4.jpg

 

large.5771461a98b08_WBC-3-_P6_17_4.jpg

 

 

Στην τελευταία φωτογραφία (6-17/4) υπάρχει μια λεπτομέρεια*, που αν δεν κάνω λάθος έχει εμφανιστεί μια φορά ακόμα!

Αυτή είναι που θα μας απασχολήσει την επόμενη φορά.
 

Spoiler

 

* Δεν αντιστέκομαι στο πειρασμό...(υπάρχει και στην 5-11/1,2,3,4).

Άντε να σας δω, ποιος θα το βρει !  :p 

 

 

Μέχρι τότε καλή συνέχεια σε όλους ! :)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι πατούρες πάνω στις μανέλες ε;;;;;

Πες ότι το βρηκα αχαχαχχαχααχ

 

Για κάποιο άγνωστο λόγο σταμάτησα να παίρνω ειδοποιήσεις από το θέμα οπότε έχασα τα τελευταία Posts!!!

 

Στέλιο πάει πα΄ρα πολύ καλά, με σχέδιο και προσοχή! Πολλά μπράβο η δουλειά είναι άλλου επιπέδου πραγματικα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα !

Μωρέ μπράβο μάτι ! ! !
Σχεδόν !
Πράγματι στην παραπομπή (5-11) φωτογραφίες, υπάρχουν οι πατούρες στις μανέλες, αλλά αυτές δεν υπάρχουν στην 6-17/4.  :)

Αυτό που υπάρχει σε όλες, είναι αυτή η περιέργη ροδέλα που είναι στα "κουφά" βιδωμένη πάνω στο τάκους ενίσχυσης του κινητού μάγουλου κοντά στην βίδα σύσφιξης! 

Αλλά για περισσότερα . . . μετά από μερικές μέρες!

Για την ώρα είμαι σε φάση χώνευσης παϊδακίων, κοκορετσίων και άλλων -πολλών- τινών !  :p

Να χαιρόμαστε όλοι τους εορτάζοντες σήμερα ! :)

 

Αγάπη να 'σαι καλά, πολύ χαίρομαι που σ' αρέσει το "κόμικ μαραγκουδικομηχανουργικής" (sic! ),  ο λόγος σου - το ξέρεις- μετράει διπλά για μένα !  :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είδες τι κάνουν οι "κακές" παρέες! :p

Να 'σαι καλά μαστόρισα ! :T: 

Αυτά θα ήταν μια πολύ καλή προσθήκη!

Δυστυχώς όμως Αγάπη, το υλικό του πάγκου είναι κάπως ευτελές (για να το θέσω ευγενικά δηλαδή ! :) ),

οπότε δεν νομίζω να την πάλευε με τα χτυπήματα που θέλουν τα hold fast, προοδευτικά θα τριφτεί το ροκανίδι και . . .

 

Πάντως σαν λύση -περισσότερο για να μπορώ να συγκρατώ αντικείμενα πάνω στη βάση του μικρού κάθετου δράπανου- έχω φτιάξει

μια δοκό πίεσης, που μάλλον θα είναι το επόμενο update, αλλά αυτό που είπες με έβαλε σε σκέψεις ! :hmm::rubik: 

Ίσως υπάρχει τρόπος τελικά να γίνουν και Hold Fast, θα είναι βέβαια "χωριάτικα" ή για να το πω πιο σωστά, "Γύφτικα"*  όπως αρμόζει στο DIY το σωστό! :hehe:

Spoiler

(*Αμόνι πρέπει να βρω, γιατί από καμίνι έχω και μάλιστα καλό, φτιάχνει κάτι μπριτζολίκια μούρλια ! ! :D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.