Jump to content



Σωστό airflow- προτάσεις ανεμιστήρων- διάταξη σε NZXT s340


SpirosKGR

Recommended Posts

Εννοείται μιλάμε για το ίδιο κουτί.

 

Έχω βγάλει τους ανεμιστήρες με τους οποίους έρχεται το κουτί (τους αποκάλεσα ως stock :p) για να γίνουν οι 2 αλλαγές που ανάφερα.

 

Corsair H55 έχει μπει πίσω.

 

Ναι για μπροστά σκέφτομαι (δεν έχει απομείνει άλλη θέση άλλωστε).

 

 

Link to comment
Share on other sites

LOL! ! !

Άμα είναι να στραβωθείς, στραβώνεσαι για τα καλά !

Δίκιο έχεις εσύ, αλλά . . . . :p

Αργότερα -τώρα είμαι στη δουλειά- θα τα δώ και θα σου πω ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Λοιπόν, καλύτερα να το δούμε σε ένα σκαρίφημα . . .

 

large.57cd245543888_NZXTS340airflowadjus

 

Τώρα έχεις τον ανεμιστήρα Γ και Δ επάνω και να υποθέσω ότι ο Δ είναι όπως στο σκαρίφημα.

Το κουτί σου τώρα έχει έντονα αρνητική πίεση, καθώς υπάρχουν μόνο ανεμιστήρες εξαγωγής!

Αν βάλουμε τους δύο NZXT εμπρός, τα πράγματα βελτιώνονται κατά πολύ , καθώς το ισοζύγιο του εισερχόμενου προς τον εξερχόμενο αέρα

αλλάζει δραματικά!

Από το μέγιστο (ελεύθερο) airflow των ανεμιστήρων έχω αφαιρέσει ένα μέρος σε όσους αντιμετωπίζουν κάποια μικρότερη ή μεγαλύτερη αντίσταση.

 

Έτσι και πάλι έχουμε ελαφρά αρνητική πίεση -που δεν είναι κακό!- και αρκετά καλύτερη τροφοδότηση του κουτιού με δροσερό αέρα.

 

Τα προβλήματα ό,ως δεν λείπουν !

1. Στην περιοχή [ 1 ], ο ανεμιστήρας Γ "κλέβει" αέρα από τον Δ,  ευτυχώς οι δύο ανεμιστήρες έχουν αρκετά διαφορετική στατική πίεση και έτσι το πρόβλημα είναι μικρό !

2. Στην περιοχή όμως  [ 2 ], το πρόβλημα είναι σοβαρότερο καθώς ο Γ βγάζει απο το κουτί δροσερό αέρα ο οποίος δε έχει προλάβει να περάσει από κανένα εξάρτημα για να το ψύξει !!

3. Άγνωστος παράγοντας είναι η κάρτα γραφικών -η οποία δεν ξέρω ποια είναι.

Αν υποθέσω ότι είναι μια από τις κάρτες που βγάζουν ένα μέρος του θερμού αέρα τους μέσα στο κουτί, τότε περιπλέκεται κι' άλλο η κατάσταση, καθώς ένα μέρος από τον άερα αυτό θα αναμιχθεί με τον αέρα που βάζουν στο κουτί οι Α και Β ανεμιστήρες και τελικώς αυτό το μίγμα θα τροφοδοτήσει την ψύκτρα της CPU !

4. Μια καλή βοήθεια στην μείωση των προβλημάτων προσφέρει ο συνδυασμός των δύο ρευμάτων αέρα που δημιουργούν οι ανεμιστήρες Α και Β (εμπροσθιοι), καθώς στο νοητό επίπεδο που ορίζεται σαν σύνορο μεταξύ τους οι δυο κώνοι αέρα που παράγουν οι ανεμιστήρες έχουν αντίθετη φορά περιστροφής και έτσι η εντονότερη ανάμιξη των δύο ρευμάτων δημιουργεί κάτι σαν "φράγμα" καθώς εκεί ο αέρας έχει την τάση να κινείται ευθεία και λίγο ταχύτερα από ότι στην υπόλοιπη περιφέρεια των ανεμιστήρων.

 

Για να δούμε τι επίδραση έχουν αυτά στη προηγούμενη εικόνα :

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την δουλειά σου.

 

Έτσι είναι η διάταξη στο Γ & Δ.

 

Κάρτα δεν υπάρχει ακόμα. Μελλοντικά θα μπει πιθανότατα η Asus GTX 970 Strix  (που έχω στο δικό μου σύστημα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση δεν ήταν πληρης!

Απλά από λάθος πάτησα υποβολή αντί προσθήκη εικόνας! :)

Και συνέχισα να κάνω εντιτ μετά το οποίο για λόγους περίεγους χάθηκε ! ! ! !  :wall:

Θα προσπαθησω να το τελειώσω σε νέο ποστ !  :angry:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Και συνέχισα να κάνω εντιτ μετά το οποίο για λόγους περίεγους χάθηκε

Ξεπερασες το χρονο των 15 λεπτων , γιατι το edit ισως να ηταν ενα καινουριο σεντονι , και μεχρι να το γραψεις, περασε ο χρονος αυτος :Ρ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι επίδραση έχουν αυτά στη προηγούμενη εικόνα :

 

large.57cd32631b1fe_NZXTS340airflowadjus

 

Ο νέος παράγοντας που βάζει η ύπαρξη της κάρτας γραφικών μπορεί να μεταβάλει αρκετά την κατάσταση.

Ο αέρας που αυτή ωθεί προς τον εμπρός πλευρά του κουτιού, κατά ένα ποσοστό του περνάει από πλάι των εμπρός ανεμιστήρων και ανεβαίνει προς  τα επάνω.

Έτσι ο επάνω ανεμιστήρας αρχίζει να γίνεται χρήσιμος καθώς αφαιρεί ένα μέρος του ξεστού αέρα από το κουτί.

Αλλά πάντα θα υπάρχει το ζήτημα πιο είναι το sweet spot λειτουργίας αυτού του ανεμιστήρα.

 

Μόνο με αρκετά πειράματα μπορούμε να απαντήσουμε σε αυτό, φροντίζοντας κάθε φορά να αλλάζουμε μόνο μια παράμετρο του airflow για να μπορέσουμε να βγάλουμε συμπέρασμα.

 

Μια καλή αρχική βάση για τον πειραματισμό θα ήταν ο επάνω σε μέσες στροφές , οι εμπρός σε μέγιστες, και η ψύκτρα σε μέσο φορτίο και στροφές,

Με βάση αυτό μπορούμε να παίξουμε . . . . .

 

Κάτι που δεν έχουμε συζητήσει είναι ο ρόλος των άλλων ανοιγμάτων του κουτιού και ιδιαίτερα του πίσω (πάνω από τα PCI covers) καθώς και το εμπρός που μέσω των περσίδων της καλύπτρας του PSU επικοινωνεί με το κύριο χώρο του κουτιού.

Από αυτά ο αέρας μπορεί να μπαίνει ή να βγαίνει, ανάλογα με την πίεση του κουτιού και εδώ εν προκειμένω έχουμε αρνητική πίεση , συνεπώς θα μπαίνει φέρνοντας δροσιά και σκόνη !

 

Ένα άλλο ζήτημα που καλό είναι να μην μείνει στην άκρη είναι αυτό της λειτουργίας του radiator σε διάταξη Push_Pull!

(Αν δεν χωράει στο κουτί και ο δεύτερος ανεμιστήρας, μπορεί να μπει απέξω από το κουτί ! )

Αυτό θα αυξήσει την αποτελεσματικότητα της ψύξης και θα χαμηλώσει τις στροφές των ανεμιστήρων της.

 

Έτσι συνολικά ξεκινώντας από ένα κουτί που έχει αρνητική πίεση, μπορείς τελικά να το φέρεις στα όρια τη ισορροπίας, χωρίς απώλειες στην ψυκτική του απόδοση.

Φυσικά όλα αυτά είναι μια μικρή εικόνα όσων διαδραματίζονται στο κουτί, αλλά δεν παύουν να είναι μαι καλή μαρτυρία, για την δυσκολία που έχει η "απόλυτη" ρύθμιση του air flow και σαφώς αποτελούν ένα έμμεσο αλλά σαφές σχόλιο για την δυσκολία που αναμένει τον εραστή του ιδανικού! :)

 

Όμως εμείς δεν κολλάμε σε αυτά, άλλωστε πως αλλιώς θα γίνει "παιχνίδι" ! :D

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ξεπερασες το χρονο των 15 λεπτων , γιατι το edit ισως να ηταν ενα καινουριο σεντονι , και μεχρι να το γραψεις, περασε ο χρονος αυτος :Ρ 

Μπα δεν είναι αυτό το πρόβλημα κάποιος συνδυασμός πλήκτρων στην αλεπού  έστειλε αυτή στη φωλιά της και εμένα στα "κάγγελα" ! ! !  :wall:

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για όσους ακόμα ψάχνουν, ήρθαν Ελλάδα και οι 14άριδες της Arctic. https://www.skroutz.gr/s/2362483/Arctic-F14-PWM.html

 

*** Ως ts, ακόμα δεν έχω επιλέξει καθώς μου φαίνονται κάπως πολλά τα 37 ευρώ που θα μου βγούν οι phantkes sp 14 και σκέφτομαι να τσιμπίσω τους arctic. Εδώ μια μικρή βοήθεια από τον @Seafalco θα ήταν ευπρόσδεκτη. 

 

****Επισης, για όσους απορούν, καθυστερώ την αγορά καθώς περιμένω να έρθει και μια 1070 από εξωτερικό. Εχω λάβει ήδη την Arctic Liquid Freezer 120 και απλά περιμένω να έρθει και η κάρτα για να τα βάλω όλα μια και καλή.

Αυτά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι!

Οι ανεμιστήρες του link που έβαλες είναι το παλιό μοντέλο !

ARCTIC COOLING AFACO-14000-GBA01 (7 blades)

https://www.amazon.ca/ARCTIC-F14-PWM-Case-Fan/dp/B008ENMSZU

Date first available at Amazon.ca: July 12 2012

 

61%2BwDSycowL._SL1200_.jpg

 

Το νέο μοντέλο που είναι και το μόνο που υπάρχει πλέον στο site της Arctic είναι το :

Arctic    F14    ACFAN00078A  (9 blades)

https://www.amazon.ca/Arctic-Computer-3-Pin-Standard-ACFAN00077A/dp/B01I6H5HHO/ref=sr_1_4?s=electronics&ie=UTF8&qid=1474035553&sr=1-4&keywords=Arctic+F14

Date first available at Amazon.ca: Aug. 6 2016

 

61yu9KbvTeL._SL1200_.jpg

 

Πρόκειται για μια τελείως διαφορετική φτερωτή, και έτσι τίθεται ένα θέμα! :)

 

Στους νέους λοιπόν υπάρχουν δύο μοντέλα :

Α ) το 3pin

https://www.arctic.ac/eu_en/f14.html

 

B ) το 4 pin

https://www.arctic.ac/eu_en/f14-pwm.html

Αυτό το δεύτερο έχει πρόβλεψη να σταματά ο κινητήρας του αν το Duty Cycle πέσει κάτω από το 40%

 

chart.jpg

 

Από ότι βλέπω από τα χαρακτηριστικά, έχουν τον ίδιο θόρυβο με τους Arctic F12, πράγμα παρήγορο καθώς οι 12ρηδες είναι αρκετά ήσυχοι !
Τώρα σε σχέση με τους Phanteks

http://www.phanteks.com/PH-F140SP.html

 

img

 

Από προδιαγραφές φαίνεται λίγο καλύτερος από τον Arctic, αλλά δεν τους έχω ακούσει σε αντιπαράθεση, οπότε πρακτική άποψη δεν έχω, ίσως κάποιο από τα παιδιά να μπορεί να βοηθήσει ! :)

Από άποψη σχεδιασμού, (ευθύ χείλος προσβολής)ενδέχεται να κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο από την σχεδίαση του Arctic (καμπύλο χείλος).

Αλλά είπαμε . . .  άμα δεν μετρήσεις και δεν ακούσεις. . . . . .  :(

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2016 at 0:51 PM, Seafalco said:

Για να δούμε τι επίδραση έχουν αυτά στη προηγούμενη εικόνα :

 

large.57cd32631b1fe_NZXTS340airflowadjus

 

Ο νέος παράγοντας που βάζει η ύπαρξη της κάρτας γραφικών μπορεί να μεταβάλει αρκετά την κατάσταση.

Ο αέρας που αυτή ωθεί προς τον εμπρός πλευρά του κουτιού, κατά ένα ποσοστό του περνάει από πλάι των εμπρός ανεμιστήρων και ανεβαίνει προς  τα επάνω.

Έτσι ο επάνω ανεμιστήρας αρχίζει να γίνεται χρήσιμος καθώς αφαιρεί ένα μέρος του ξεστού αέρα από το κουτί.

Αλλά πάντα θα υπάρχει το ζήτημα πιο είναι το sweet spot λειτουργίας αυτού του ανεμιστήρα.

 

Μόνο με αρκετά πειράματα μπορούμε να απαντήσουμε σε αυτό, φροντίζοντας κάθε φορά να αλλάζουμε μόνο μια παράμετρο του airflow για να μπορέσουμε να βγάλουμε συμπέρασμα.

 

Μια καλή αρχική βάση για τον πειραματισμό θα ήταν ο επάνω σε μέσες στροφές , οι εμπρός σε μέγιστες, και η ψύκτρα σε μέσο φορτίο και στροφές,

Με βάση αυτό μπορούμε να παίξουμε . . . . .

 

Κάτι που δεν έχουμε συζητήσει είναι ο ρόλος των άλλων ανοιγμάτων του κουτιού και ιδιαίτερα του πίσω (πάνω από τα PCI covers) καθώς και το εμπρός που μέσω των περσίδων της καλύπτρας του PSU επικοινωνεί με το κύριο χώρο του κουτιού.

Από αυτά ο αέρας μπορεί να μπαίνει ή να βγαίνει, ανάλογα με την πίεση του κουτιού και εδώ εν προκειμένω έχουμε αρνητική πίεση , συνεπώς θα μπαίνει φέρνοντας δροσιά και σκόνη !

 

Ένα άλλο ζήτημα που καλό είναι να μην μείνει στην άκρη είναι αυτό της λειτουργίας του radiator σε διάταξη Push_Pull!

(Αν δεν χωράει στο κουτί και ο δεύτερος ανεμιστήρας, μπορεί να μπει απέξω από το κουτί ! )

Αυτό θα αυξήσει την αποτελεσματικότητα της ψύξης και θα χαμηλώσει τις στροφές των ανεμιστήρων της.

 

Έτσι συνολικά ξεκινώντας από ένα κουτί που έχει αρνητική πίεση, μπορείς τελικά να το φέρεις στα όρια τη ισορροπίας, χωρίς απώλειες στην ψυκτική του απόδοση.

Φυσικά όλα αυτά είναι μια μικρή εικόνα όσων διαδραματίζονται στο κουτί, αλλά δεν παύουν να είναι μαι καλή μαρτυρία, για την δυσκολία που έχει η "απόλυτη" ρύθμιση του air flow και σαφώς αποτελούν ένα έμμεσο αλλά σαφές σχόλιο για την δυσκολία που αναμένει τον εραστή του ιδανικού! :)

 

Όμως εμείς δεν κολλάμε σε αυτά, άλλωστε πως αλλιώς θα γίνει "παιχνίδι" ! :D

 

Μπα δεν είναι αυτό το πρόβλημα κάποιος συνδυασμός πλήκτρων στην αλεπού  έστειλε αυτή στη φωλιά της και εμένα στα "κάγγελα" ! ! !  :wall:

 

 

Μια γρήγορη offtopic ερώτηση επειδή το είδα στο γράφημα.

Πως υπολογίζεις την μείωση σε cfm ( fans Δ & Ε ) όταν διέρχονται μέσα από ψυγείο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mike299_1999 έγραψε:

Μια γρήγορη offtopic ερώτηση επειδή το είδα στο γράφημα.

Πως υπολογίζεις την μείωση σε cfm ( fans Δ & Ε ) όταν διέρχονται μέσα από ψυγείο?

Δεν την υπολογίζω με κάποιο τύπο αν εννοείς κάτι τέτοιο!

Απλά βάζω λιγότερα cfm "εμπειρικά", περισσότερο για να φανεί ότι τα cfm είναι λιγότερα από τα ονομαστικά!

Βέβαια είναι δυνατόν αυτές οι τιμές να γίνουν πιο συγκεκριμένες, με μέτρηση του air flow με τον ανεμιστήρα εκτός και με αυτόν, πάνω στο radiator.

Εδώ υπάρχει η σημαντική δυσκολία, ότι συνήθως τα air flow που μας ενδιαφέρουν και ιδιαίτερα αφού παρεμβληθεί το radiator είναι μικρά και τα απλά air fow meters με την φτερωτή , δεν δουλεύουν σωστά και πολλές φορές δεν δουλεύουν καθόλου (μιλάω για όργανα φτηνά)!

Έτσι η μόνη ουσιαστική λύση είναι τα Hot Wire Anemometers, για τα αξιόπιστα των οποίων, πρώτα σε βάζουν να κάτσεις και μετά σου λένε τιμή ! :hehe:

Αλλά και πάλι δεν μπορείς να έχεις συμπέρασμα για κάποιο ανεμιστήρα αν δεν μετρήσεις τον συγκεκριμένο ανεμιστήρα σε διάφορες συνθήκες.

 

Παρ΄όλα αυτά, επειδή το DIY είναι μεγάλη υπόθεση, ήδη προετοιμάζω την κατάσταση για να κάνω κάποιες συγκριτικές μετρήσεις σε ανεμιστήρες που έχω στη κατοχή μου, για  να μπορέσουμε να δούμε τι παίζει,   με τον ανεμιστήρα:

 

α. ελεύθερο

β. πάνω σε radiator 29 mm

g. πάνω σε radiator 50 mm

 

Ήδη οι αρχικές μετρήσεις φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες, αλλά ακόμα θέλει κάποια δουλειά το πράγμα!

Λίγο υπομονή και θα έχουμε αρκετό υλικό για κουβέντα και μια αρκετά καλύτερη αίσθηση για το τι παίζει με τους ανεμιστήρες! :)

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνεχίζοντας το thread, αφότου έβαλα και τα άλλα parts στο κουτί παρότι είχαμε τραγωδία ( το τροφοδοτικό - Corsair GS800 1η γενιά έχει πρόβλημα με τσιριχτά electrical  buzzing και δε συμμαζεύεται, αλλά λειτουργεί μέχρι να έρθει η αντικατάσταση μέσα στο μήνα, η στραβή ψύχτρα ) ας ξαναδούμε το πλάνο του airflow.

Οπως ειναι το σύστημα τώρα έχουμε και λέμε

 

Μπροστά 

1Χ nzxt fn v2 120 άρης

1χ arctic f12 120 άρης να δίνει αέρα προς την κάρτα

 

Πάνω 

Τίποτα ( με φοβίζει αυτό και λέω να τοποθετήσω έναν nzxt fn v2  που περίσσεψε )

 

Πίσω έχουμε την Arctic Liquid 120 τοποθετημένη μαζί με τα 2 τις φανάκια να βγάζουν αέρα.

 

Και κάρτα γραφικών 

EVGA SC GTX 1070. ( ακόμα χωρίς κάποιο fan προφιλ )

 

Η θερμοκρασίες αυτή τη στιγμή έχουν ως εξής 

 

Capture.JPG

 

 

Τα 2 φανάκια μπροστά δουλεύουν FULL RPM, ενώ της υδρόψυξης, στα 1100 rpm περίπου, και ανεβάζουν στροφές όταν το φόρτο εργασίας του επεξεργαστή ξεπεράσει τους 45 βαθμούς

 

Παραθέτω παρακάτω και ένα αποτέλεσμα έπειτα από  τέστ με 4 λούπες Intel Burn Test MAximum επίπεδο 

 

Capture.JPG ( 4.2 GHz, με μαξ 1.23 ρεύμα )

 

Μου φαίνονται χάλια ως θερμοκρασίες κουτιού, η ψύχτρα πιστεύω είναι σε καλά επίπεδα. @Seafalco Αξίζει προσωρινά να βάλω πάνω το nzxt fn v2 που μου περίσσεψε να βγάζει αέρα; Θα βοηθήσει λίγο στη μείωση της θερμοκρασίας της κάρτας και της μητρικής; **

 

**

Εχω σκοπό ( και θα πείτε " μας έπρηξες τόσους μήνες " μετά το τροφοδοτικό - το οποίο εξελίχτηκε σε επιτακτική ανάγκη - να βάλω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ! 2Χ phanteks XP 140 μπροστά και πάνω λογικά τον Αrtic 120 άρη. Αλλά για τώρα θα πάμε με το προαναφερθέν πλάνο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Μου φαίνονται χάλια ως θερμοκρασίες κουτιού, η ψύχτρα πιστεύω είναι σε καλά επίπεδα. @Seafalco Αξίζει προσωρινά να βάλω πάνω το nzxt fn v2 που μου περίσσεψε να βγάζει αέρα; Θα βοηθήσει λίγο στη μείωση της θερμοκρασίας της κάρτας και της μητρικής; **

 

Αυτή τη στιγμή το κουτί σου πάει να "εκραγεί" από θετική πίεση!

Σίγουρα δημιουργούνται Hot air pockets!

Έχεις ένα ουσιαστικά ανεμιστήρα να βγάζει αέρα και δύο να βάζουν!

Πολύ σωστά το σκέφτεσαι, να βάλεις ένα ανεμιστήρα επάνω.

Παίξε και με τις στροφές του και δες που είναι το ιδανικό σημείο !

Αλλά μια και "παίζεις" για δοκίμασε και αυτή τη διάταξη . . . :

 

large_89f1d1837136e19f.png

'Ετσι ο ζεστός αέρας της καρτας γραφικών δεν θα επιβαρύνει καθόλου τη CPU και θα έχεις δυο ανεμιστήρες (πίσω και επάνω) να ρουφάνε ελεύθεροι το ζεστό αέρα έξω από το κουτί.

Όσο για το ζεστό αέρα της ΑΙΟ αυτός δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα καθώς ακόμα και στα 360 Watt που η CPU πάει στους 68 βαθμούς(μιλάω για High airflow) , ο αέρας που βγαίνει από το radiator δεν πιάνει τους 40 βαθμούς!

Συνεπώς θα έχεις πιο δροσερή CPU χωρίς ιδιαίτερη ζημιά στα υπόλοιπα, και μάλιστα κάθε "τσίτωμα" των ανεμιστήρων εξαγωγής θα λειτουργεί υποβοηθητικά στην ψύξη καθώς θα διευκολύνει την δουλειά των ανεμιστήρων της ΑΙΟ!

Για δοκίμασε ! :)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco Νομίζω το παραπάνω είναι η 2η έκδοση του S340, η οποία έχει λεπτότερη λωρίδα ( cable management panel κάπως έτσι λέγεται - το μαυρο κάθετο μεταλλικό ) από την πρώτη έκδοση. Θα το προσπαθήσω αλλά δεν νομίζω να καταφέρω να το βιδώσω μπροστά όπως ειναι αυτή τη στιγμή η ψύχτρα ( αυτό που λέγαμε ότι κάνει λίγο κλήση και οι 2 από τις 4 βίδες βγαίνουν προς τα έξω και δεν εφάπτονται με τους οδηγούς του ψυγείου. Με μεγάλο ζόρι πιέζοντας το πλαστικό μαύρο πλαίσιο του ανεμιστήρα κατάφερα και τη βίδωσα. 

 

Θα δοκιμάσω αρχικά πάνω το ανεμιστηράκι και βλέποντας και κάνοντας.

 

Ευχαριστώ γι ακόμη μία φορά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco μην φωνάξεις :P, έβαλα το nzxt φανάκι πάνω αλλά επειδή η μητρική δεν έχει σε ελεύθερο κάποια άλλη 3pin ή 4 pin θύρα, και τα molex είναι πολύ πίσω από τα άλλα καλώδια και θα έπρεπε να αποσυνδέσω πολλά μέλη για να καταφέρω να το βρω, το σύνδεσα στο cpu fan 2 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@Seafalco

Παρατήρησα τις τελευταίες φορές που έβγαλα να καθαρίσω το μπροστινό φίλτρο το πάνω κομμάτι του ( όπου βρίσκεται ο NZXT FN V2 ) είχε περισσότερη μαζεμένη σκόνη απότι ο κάτω ανεμιστήρας ( arctic f12 rev2 ). Γιατί συμβαίνει αυτό; Μήπως περνάει περισσότερος αέρας από τον nzxt ανεμιστηράκι ; 

Και τα 2 πάντως τα έχω να δουλεύουν full rpm

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Δεν ειμαι σε  πισι οπότε δυσκολα θα δω χαρακτηριστικα.

Πιθανον να ειναι έτσι οπως το λες .

Γενικα σε ενα κουτί με εξαγωγή αέρα πίσω και πάνω διαμορωνεται η κατανομη της πιεσης ετσι που ο πανω εμπρός ανεμιστήρας εχει να κάνει πιο ευκολη δουλειά (τροδοτει ενα τμημα του χωρου που υπαρχει ελαφρώς χαμηλοτερη πιεση σε σχέση με τον κάτω)

Ετσι και ιδιοι να ειναι οι ανεμιστηρες ο πανω θα βαζει λιγο περισσότερα αέρα. 

Απο εκει και περα μπορεί να συυντρεχουν και αλλοι λόγοι αλλα απο το κινητό δεν την παλεύω για περισσότερα ! :p

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

/Update

 

Ήθελα καιρό να ενημερώσω το thread και όλο το ξεχναγα. 

 

Εν τέλει, άλλαξα τους δυο μπροστά με 2Χ Phanteks XP 140 αριδες

Πανω παρεμεινε το ενα nzxt stock

Και πίσω η ψύχτρα. 

 

Απο θόρυβο ειμαστε σε καλα επίπεδα. 

 

Υπάρχει κατι αλλο να κανω;

Πιστεύω οι 2 Phanteks Xp μπροστά ήταν η καλύτερη λυση. 

 

@Seafalco

 

Θερμοκρασία δεν έχω τεσταρει τωρα καλοκαίρι καθώς λείπω εκτός Κέρκυρας από τέλη Μαϊου. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.