Jump to content



Σωστό airflow- προτάσεις ανεμιστήρων- διάταξη σε NZXT s340


SpirosKGR

Recommended Posts

@sstav Σωστή η παρατήρηση!

Το σκαρίφημα δείχνει το ανάπτυγμα της περιφέρειας του κέντρου της φτερωτής ενός ανεμιστήρα, αλλά δεν το ανέφερα ! (δεν έρχεται μόνο του λέμε ! ! !  :p

Θα επανέλθω πιστεύω με αυτό αύριο!

Το υλικό που υπάρχει ήδη στη σελίδα των ανεμιστήρων των review  δίνει μια καλή ιδέα, αλλά μια συνοπτική παρουσίασή του με άξονα το συγκεκριμένο ζήτημα, ίσως δεν είναι καθόλου κακή ιδέα!  :T:    :D 

Spoiler

(Αρθράκι ??? Χμμμ ! ! !  ;) . . . . :)  )


 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Seafalco Τελικά όντως ειναι μαγνήτης σκόνης η αρνητική πίεση. Κάθε 2 μέρες βγάζω το μπροστινό φίλτρο και βλέπω αρκετή σκόνη και το καθαρίζω.

 

Σκέφτηκα να βγάλω εντελώς τον πάνω noctua ανεμιστήρα ή να βάλω τον παλιο corsair af στη θέση του.

 

Τώρα είμαστε έτσι: 

μπροστά : 2 x 120αριδες NZXT FN V2   2 X 45 CFM

πάνω : Noctua Redux 120  59 CFM 

πίσω : Arctic F12 74 CFM

 

και ο corsair ειναι αυτός : Corsair AF 120 Quiet ( 39.9 CFM )

 

Να τον βγάλω εντελώς ή να βάλω τον corsair στη θέση του;

 

- gpu ακόμα με onboard ειμαι :p

Capture.JPG

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Σπυρο , μη δειχνεις θερμοκρασιες σε idle καλοκαιριατικα σε κουτι που εχει ηδη θεματα με το airflow :p Δε θα αλλαξουν αυτες οτι και να κανεις. 2, αντε 3 στο τσακιρ κεφι βαθμους διαφορα να δεις. Οπως ειδα και εγω με την αλλαγη που εκανα, παραπαανω δε προκειται , οσο και να το επιθυμεις, εκτος και αν μπουνε ολα σε νερα.

Δηλαδη οταν θα βαλεις και καρτα γραφικων μεσα που θα ειναι ενα ντουκι μες στη μεση και θα αλλαζει το airflow , τι θα κανεις; Θα βλεπεις 70c και θα μαλλιοτραβιεσαι :p 

 

Απο τη μια καλα κανεις και το ψειριζεις, απο την αλλη , καλοκαιρι ειναι , εμενα μου φαινεται οτι ειναι οκ. Εξαρταται και απο τη θερμοκρασια δωματιου σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

 Τελικά όντως ειναι μαγνήτης σκόνης η αρνητική πίεση. Κάθε 2 μέρες βγάζω το μπροστινό φίλτρο και βλέπω αρκετή σκόνη και το καθαρίζω.

Καλημέρα!

Αυτή η σκόνη που βλέπεις δεν δείχνει τίποτε άλλο από το ότι, στο χώρο σου υπάρχει σκόνη ! :)

Το φίλτρο αέρα εφόσον βρίσκεται μέσα στο ρεύμα αέρα που δημιουργεί ο ανεμιστήρας -ες εισόδου του κουτιού, θα κρατάει όση σκόνη μπορεί από αυτήν που περιέχει ο αέρας του δωματίου που μπαίνει στο κουτί περνώντας από αυτό το φίλτρο.

Δεν έχει να κάνει κάτι με τη θετική , ή την αρνητική πίεση του κουτιού!

 

Οι συγκεντρώσεις  σκόνης που μαρτυρούν κάτι σχετικά με την πίεση του κουτιού, είναι μόνο αυτές που εμφανίζονται σε ανοίγματα του κουτιού που δεν έχουν ανεμιστήρες από πίσω.

Αν ας πούμε δεις σκόνη μαζεμένη στις γρίλιες των PCI Covers, στην έξω πλευρά του κουτιού, τότε έχεις σίγουρο ότι από εκεί μπαίνει αρκετός εξωτερικός αέρας στο κουτί και  είναι μια  ισχυρή ένδειξη ότι στο κουτί σου επικρατεί αρνητική πίεση!

Επίσης η διάχυτη σκόνη στο κουτί μαρτυρά ότι είτε τα φίλτρα σου δεν είναι και τόσο πυκνά, είτε ότι το κουτί έχει αρνητική πίεση και αφιλτράριστα ανοίγματα, είτε και τα δυο μαζί !

 

Με κριτήριο λοιπόν τη σκόνη πάνω στα φίλτρα, δεν μπορείς να αλλάξεις τους ανεμιστήρες.

 

Έτσι, καθώς μπορείς να ρυθμίσεις τις στροφές τους, μπορείς να κάνεις το κουτί σου να έχει από έντονα αρνητική , μέχρι έντονα θετική πίεση, όμως η σκόνη θα μαζεύεται στην εξωτερική πλευρά των φίλτρων.

 

Το θέμα της πίεσης είναι για να πετύχεις   τις λεπτές ισορροπίες που όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, θα σου δώσουν μια μικρή διαφορά.

(Μιλάμε για fine tuning  δηλαδή)

 

Συνεπώς μπορείς να μείνεις όπως είσαι και απλά να αλλάξεις στροφές στα ανεμιστήρια!

Ότι και να κάνεις όμως, να θυμάσαι  ότι ο ισχυρότερος ανεμιστήρας -από αυτούς που βγάζουν αέρα από το κουτί σου-, θα πρέπει να πάει στην πίσω πλευρά του, στο ύψος που βρίσκεται η ψύκτρα του επεξεργαστή .

 

BTW:

Πως είναι από θόρυβο το κουτί σου τώρα?

Με τους ανεμιστήρες στο φουλ, αλλά και με τους ανεμιστήρες χαμηλωμένους ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco Από θόρυβο ειναι οκ 

Σήμερα άνοιξα λιγο το pc να το καθαρίσω με ενα πανάκι στις εσωτερικές επιφάνειες ( psu cover - εκεί που ειναι οι ssd θήκες κλπ ) και παρατήρησα κάτι σαν γκρί πάνω στο 8πινο που καταλήγει στον cpu πάνω στη μητρική. Επίσης είδα τον noctua τον γκρι τίγκα στη σκόνη σε σχέση με τους υπολοίπους ανεμιστήρες ήταν ο πιο σκονισμένος. Ακόμη έκανα κάποιες δοκιμές με χωρίς το καπάκι και παρατήρησα ότι οι intake ανεμιστήρες δεν βάζουν και πολύ αέρα. Τελικά τον απο πάνω noctua ( γκρι ) τον έβγαλα τελείως από το pc. Αυξήθηκαν γενικά κατά 3 βαθμούς υποσυστήματα όπως ο σκληρός- ο ssd και ο cpu. 

Πιστεύω ότι οι intake δεν κάνουν καλη δουλειά, και μιας και πλησιάζουν οι μέρες όπου θα κουμπωθεί πάνω η 1070 ( msi gaming x ή EVGA SC - προς EVGA κατά 90% ) φοβάμαι μην τρώει ζέστη και η 1070. 

 

Σκέφτηκα να αγοράσω τους ανεμιστήρες που έχει και ο @Lazy Dog τους noctua αλλά δεν ξέρω αμα ειναι υπερβολή. Θα  σας βγάλω φωτογραφία πώς είναι εσωτερικά τα πράγματα.

 

Παραθέτω θερμοκρασίες παίζοντας rocket league με την onboard όλα λοου σαν νοουμπ

 

Capture.JPG

 

Capture.JPG

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Το κουτακι δεν εχει και το καλυτερο airflow... Αλλα οκ. Ειναι καλοκαιρι , λογικα μου φανταζουν ολα αυτα... Σιγουρα εχεις νορμαλ βαλμενους τους ανεμιστηρες, ετσι; 

 

Χτυπησα αυτον μολις τωρα γιατι οκ , καλα τα ανεμιστηρια, αλλα και η ακοη μου βλεπω να μειωνεται αισθητα :p Απο θορυβο πως πας Σπυρο; 

 

Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη για αύξηση του Intake air flow, πράγματι θα σου δώσει μια καλή λύση στο παρόν , αλλά -και ιδιαίτερα- στο μελλοντικό σου setup.

Όμως εδώ, θέλει λίγο προσοχή και . . .  αυτοσυγκράτηση ! :)

Ένας ανεμιστήρας για radiator, αν τον βάλεις να δουλέψει σε περιβάλλον που απαιτεί χαμηλότερη στατική πίεση, δεν πρόκειται να αποδώσει σημαντικά υψηλότερο air flow!

Έτσι η επιλογή των Phanteks PH-F140MP είναι καλύτερα να αποφευχθεί, κυρίως γιατί δεν θα έχουν το απαραίτητο air flow κάτω από συνθήκες που δεν θα απαιτούν την ικανότητα τους για υψηλή στατική πίεση.

Αντίθετα ανεμιστήρες σχεδιασμένοι για μικτή χρήση, μπορούν να αποδώσουν αισθητά καλύτερα στην θέση Intake ενός κουτιού με φίλτρο.

Με αυτή τη λογική, η επιλογή των Noctua NF-A14 PWM, είναι πάρα πολύ καλή, ακριβώς γιατί -ανεξάρτητα από τη δυνατότητά τους να ανεβάσουν πίεση-  έχουν τη δυνατότητα να αναπτύξουν αισθητά υψηλότερο air flow, αν δεν τους ζητάμε να εξαντλήσουν την στατική τους πίεση.

 

Το θέμα του θορύβου είναι μια μακρυά και πονεμένη ιστορία και μόνο οι δοκιμές μπορούν να δώσουν μια καλή ιδέα του τι να περιμένεις . . .

 

120mm / 140mm Fan Sound Comparison Video

 

 

Αρκετά διαφωτιστικό video, αν και λίγο κουραστικό.

 

12 System fans and nearly silent! Find out how!  (=> 8:00' min)

 

 

Αυτό το video είναι μαι καλή απόδειξη, του τι μπορείς να πετύχεις με μια σωστή ρύθμιση της ταχύτητας περιστροφής των ανεμιστήρων.

Αυτό που συχνά λέω, ότι ένας αποδοτικός ανεμιστήρας, έστω αι αν ψηλά κάνει θόρυβο, μπορεί χαμηλά να είναι αθόρυβος και παράλληλα να διατηρεί αρκετή από την αποτελεσματικότητά του!

 

 

First 140 mm Fan Roundup: Noctua, Phanteks, Xigmatek


http://www.silentpcreview.com/article1345-page7.html

 

Στην σελίδα αυτή υπάρχουν αρχεία ήχου, από τα οποία μπορείς να ακούσεις τη διαφορά.

 

Συνοψίζοντας και στο βαθμό που είμαστε διατεθμένοι να δώσουμε το κάτι παραπάνω, η αγορά των Noctua, είναι μια εξαίρετη επιλογή, αλλά όχι αναγκαστική  (αν διαβάσεις το άρθρο στο τελευταίο link θα δείς ότι ο Phanteks PH-F140SP κρίνεται καλύτερος από τους Noctua  !

 

The Phanteks PH-F140HP/TS is the clear winner in every respect. It edged out the new Noctuas every step of the way, delivering the best overall results of any fan we've tested thus far. To top it off, it had cleanest, smoothest sound of all the new fans in this roundup. If we had to start from scratch, this might be our new reference model.

 

Συνεπώς το θέμα των ανεμιστήρων ποτέ δεν είναι εύκολο και κατά κανόνα έχει περισσότερες από μία λύσεις! :)

Η Noctua, είναι εξαίρετη λύση, αλλά δεν είναι μονόδρομος !

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco Ευχαριστώ ακόμη μια φορά. Οι noctua ναι ειναι πολύ καλοί αλλά αν μπορέσω να βρω και τους phanteks θα είμαι πλήρως καλυμμένος. Το θέμα είναι ότι δεν τους βρίσκω. Βρίσκω νομίζω την 2η "γενιά" αυτών αλλά νομίζω ότι είναι ίδιοι με τους sp.

 

Δηλαδή http://www.phanteks.com/PH-F140HP.html που λέει το site δεν τους βρίσκω πουθενά Ελλάδα. Αρα να πάρω τον   Phanteks PH-F140SP από eshop. ;

 

Μπέρδεψα τα μπούτια μου :p 

Link to comment
Share on other sites

Οι ΗΡ είναι PWM και έχουν 100rpm παραπάνω, έτσι βγάζουν 6cfm περισσότερο airflow από τους  SP.

Άλλες διαφορές δεν βλέπω, τουλάχιστον από τις προδιαγραφές!

Οπότε . . . καλό ψάξιμο! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 10/7/2016 at 6:47 ΜΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

Οι ΗΡ είναι PWM και έχουν 100rpm παραπάνω, έτσι βγάζουν 6cfm περισσότερο airflow από τους  SP.

Άλλες διαφορές δεν βλέπω, τουλάχιστον από τις προδιαγραφές!

Οπότε . . . καλό ψάξιμο! :)

 

Seafalco μήπως να πάω να πάρω 2 τέτοιους να τελειώνω :p https://www.arctic.ac/eu_en/f14.html ( arctic f14 ) δε ξέρω μεν αν κάνουν για intake 

Θα πήγαινα για κάτι ακριβότερο αλλά μαζεύω για καρτούλα τώρα λέω μην ξεφύγω πολύ στο θέμα budget 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακουγονται Σπυρο...σε ενοχλητικο επιπεδο :crazypilot:

 

@SpirosKGR

 

Παρε τους "απλους" SP αν πας σε phanteks. Αν και 3πινοι δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τη μητρικη να ριξει στροφες.

 

Στη δικη μου την MSI δουλευουν στις ~700rpm σε idle

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες ! :)

Τους 140ρηδες της ARCTIC δεν τους έχω δει από κοντά, αλλά αν κρίνω από τους 120ρηδες που στις 1350 rpm έχουν 34,3 dB(A) / ,05m και πάρουμε υπόψη ότι ο 140ρης έχει μεγαλύτερη διάμετρο, και τις ίδιες στροφές, τότε τα ακροπτερύγιά του έχοντας μεγαλύτερη διάμετρο θα έχουν και μεγαλύτερη γραμμική ταχύτητα.

Συνεπώς ενδεχομένως να κάνουν και περισσότερο θόρυβο και λέω ενδεχομένως γιατί η παροχή τους είναι η ίδια, πράγμα που σημαίνει ότι ο 140ρης  έχει λίγο διαφορετικά σχεδιασμένη την φτερωτή του (λιγότερο έντονη κλίση στα πτερύγιά του) και μπορεί πράγματι να κάνει τον ίδιο θόρυβο με τον 120ρη.

Αυτά βέβαια είναι υποθέσεις, μόνο η πραγματική μαρτυρία και μέτρηση δίνει αποτέλεσμα, και υπάρχει μία ακριβώς από πάνω, την οποία παρά την αναπόφευκτη υποκειμενικότητά της, δεν μπορείς να παραβλέψεις !

Άρα θα σου πρότεινα να κινηθείς με λίγο πιο σίγουρα βήματα και να τα δώσεις τα παραπάνω χρήματα, αν πάλι αυτό δεν "παίζει" με τίποτε , προσπάθησε μήπως τους ακούσεις κάπου, μην πάνε -τα έστω και λιγότερα- χρήματα των F14 "χαμένα" (αν και ποτέ ένας σχετικά ήσυχος ανεμιστήρας δεν πάει χαμένος ! ) :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι 12αηρδες της ARCTIC σε full speed κάνουν σαν μια ήσυχη κάρτα γραφικών σε Full Load :p

 

Έχω δύο μπροστά και κάνουν όσο θόρυβο (σε full speed) κάνει η MSI 390 στο 70% fan.

 

Τα έχω πάνω στη μητρική και λειτουργούν σε λίγες στροφές και προσωπικά δεν έχω πρόβλημα.

Αλλά αν θες να τα δουλεύεις στο 100%, δε θα το πρότεινα, πόσο μάλλον αν και η κάρτα σου είναι αρκετά θορυβώδης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Σπυρο, μονο phanteks λεμε :p

  Hide contents

20160730_202501.jpg

 

Ειναι λιγο καλυτεροι μεχρι τις 1000 στροφες σε σχεση με τους noctua...και λιγο πιο ομορφοι :D

 

Οντως είναι όμορφοι, και ταιριάζουν και με το άσπρο-μαυρο του κουτιου τόσο του δικου σου και του δικού μου.

 

Πιθανότατα και γω σε msi υλοποίηση θα καταλήξω by the way για την gpu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για πείτε και εδώ κάποια γνώμη. Πίσω μπήκε μια Hydro που έχει τον SP120. Στην οροφή έχω βάλει έναν BITFENIX SPECTRE 120MM FAN WHITE LED. Σκέφτομαι να βάλω τουλ. 1 από τους stock NZXT μπροστά. Θα βελτιωθεί το airflow ?

Link to comment
Share on other sites

Για πες περισσότερες λεπτομέρειες!

Το κουτί σου είναι αυτό της υπογραφής σου?

Και αν ναι:

1. Τα ανεμιστήρια του τα έχεις παροπλίσει?

2. Που κολλάει το stock NZXT fan?

Επίσης:

3. Σε ποιον ανεμιστήρα της NZXT αναφέρεσαι?

4. Ποια Hydro AIO έχεις βάλει?

5. Σκέφτομαι να βάλω τουλ. 1 από τους stock NZXT μπροστά.

Αυτό σημαίνει ότι θέλεις να βάλεις ένα ανεμιστήρα στην εμπρός πλευρά του κουτιού, αλλά πίσω από το πλαίσιο στήριξης που παρέχει αυτή?

Γενικά η προσθήκη ενός ή και περισσότερων ανεμιστήρων εμπρός, βελτιώνει το air flow,

αλλά πριν να δώσεις τις σωστές πληροφορίες, δεν θα πάρεις  σωστές απαντήσεις ! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.