Jump to content



Σωστό airflow- προτάσεις ανεμιστήρων- διάταξη σε NZXT s340


SpirosKGR

Recommended Posts

Πάντως πονοκέφαλος να πετύχει η χρυσή τομή που προσπαθώ :p Λιγότερη οσο γίνεται σκόνη ( i hate you dust ), καλές θερμοκρασίες , σωστό airflow και ησυχία. Τώρα έχω την themis στις 1000-1100 στροφές και να ανεβει μονο οταν φτασει απο 50C και πάνω γιατί με 5 ανεμιστηρες εκει μεσα με το φουφουνητο

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη ερωτηση, ο phanteks ειναι πιο ησυχος & καλυτερος?

Ενα ναι η οχι μου αρκει :p

 

http://www.e-shop.gr/phanteks-ph-f140mp-140mm-fan-black-black-p-PER.816214

http://www.e-shop.gr/corsair-air-series-af140-quiet-edition-high-airflow-140mm-fan-p-PER.640216

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Lazy Dog said:

Κλάσεις ανωτερος απο τον ψοφair :T:

Διαβαζω ομως οτι εχουν ενα περιεργο whine θορυβο, και δεν κανουνε για case fans, αλλα για radiator πιο πολυ.

Δεν ξερω εχω χασει την μπαλα με τους ανεμιστηρες πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά θα διαβασεις λιγα να πιστεψεις(γενικος κανονας)

 

Σε ενα H440 φιλου βαλαμε 4 MP(pwn εννοειται) και ειναι υπερ ευχαριστημενος.

 

Προσωπικα αν και εχω υπερβολικα ευαισθητη ακοη δεν ετυχε να ακουσω whine ή κατι αλλο...

 

Αν τωρα sony και καλα θες corsair, κοιτα τους 120ρηδες SP quiet :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, LocoDiceGR said:

Διαβαζω ομως οτι εχουν ενα περιεργο whine θορυβο, και δεν κανουνε για case fans, αλλα για radiator πιο πολυ.

Δεν ξερω εχω χασει την μπαλα με τους ανεμιστηρες πραγματικα.

Εδώ λένε για τον θόρυβο, αλλά κάποιος αναφέρει ότι είναι για παλαιότερο μοντέλο(?)/έκδοση(?) και όχι για αυτό που κυκλοφορεί τώρα.

https://linustechtips.com/main/topic/260699-has-anyone-used-the-phanteks-ph-f140mp/

 

Όμως στο review που έχουν παραθέσει, στο 100% pwm, είναι αρκετά θορυβώδεις, φτάνοντας 38db. Αντίθετα στο 50% είναι αθόρυβοι, αλλά και αναποτελεσματικοί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λενε στον Λάινους(αν και κατα καιρους εχω δει απιστευτα μαργαριταρια εκει μεσα)...εγω εγραψα απο δικη μου εμπειρια

 

@LocoDiceGR οποιον αλλο κ να διαλεξεις, καλυτερος θα ειναι απο τον AF :hehe:

 

Για εισαγωγη αερα μεσα στο κουτι, ιδιαιτερα αν εχει φιλτρο μπροστα δεν προκειται να νοιωσεις ουτε ενα τοσο δα αερακι :gyro:

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά αυτοί εδώ, http://www.e-shop.gr/phanteks-ph-f140sp-bk-140mm-fan-black-white-p-PER.811191 λογικά αφού ειναι 82CFM και 18db δεν ειναι και αθόρυβοι και αποτελεσματικοί; Βλέπω ότι οι mp έχουν λιγότερα cfm και περισσότερο θόρυβο. Μπερδεύτηκα?

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν εννοείται

2. Αναφέρεται στη σκόνη στο 1ο post, οπότε δεν ξέρω αν έχει, τι φίλτρο έχει. Αν είναι τίποτα μεταλλικά με τρύπες, δεν τραβάνε και πολύ ζόρι. Αν είναι τύπου αφρολέξ, τότε δυσκολεύουν πολύ τη ροή αέρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

1. Δεν εννοείται

2. Αναφέρεται στη σκόνη στο 1ο post, οπότε δεν ξέρω αν έχει, τι φίλτρο έχει. Αν είναι τίποτα μεταλλικά με τρύπες, δεν τραβάνε και πολύ ζόρι. Αν είναι τύπου αφρολέξ, τότε δυσκολεύουν πολύ τη ροή αέρα.

Εχει φίλτρο μπροστά το κουτί. 

NZXT-S340-Front-Cover-Off.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αχ! ! ! !  Kαιρό είχα να φτιάξω . . .  Σεντόνι! :hehe: 

Το ευχαριστήθηκα! :p

Eλπίζω να βοήθησε ! :)

 

:OO::OO:

 έγραψες πάλι :T: 

Spoiler

στο post μου ήθελα να βάλω → *το σεντόνι έρχεται!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κορυφαία ανάλυση Στέλιο...τι να πω..σεμινάριο...

στους τύπους ανεμιστήρων με βάση τα πτερύγια βάλε ενδεικτικές εικόνες πραγματικών ανεμιστήρων (γίνετιαι πιο έυκολα κατανοητό)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.