Jump to content



Σωστό airflow- προτάσεις ανεμιστήρων- διάταξη σε NZXT s340


SpirosKGR

Recommended Posts

Καλησπέρα στην lab-ο-παρέα. Εδώ και 2 μέρες μετακόμισα σε νέο κουτί. Οπως φαίνεται και στον τίτλο στο nzxt s340. Η διάταξη των ανεμιστήρων όπως το έχω τώρα είναι η εξης:

 

2 * 120 X NZXT FN V2 μπροστά

* 120 Χ Noctua S12B redux πάνω

1 * 120 X Corsair AF 120 quiet edition πίσω

 

Οι θερμοκρασίες που έχω σε idle είναι οι παρακάτω.

Capture.JPG

 

Πώς προτείνεται να παραμετροποιήσω τη διάταξη των ανεμιστήρων καθώς και ποιούς προτείνεται να αγοράσω σε περίπτωση που με αυτούς που έχω δε θα πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω το οποίο είναι : καλές θερμοκρασίες, όσο γίνεται λιγότερη συσσώρευση σκόνης.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

 

 

*επεξεργαστής: i7 2600K @ 4.2 με περίπου 1.24 v core

ψύχτρα: raijintek themis ( προτείνεται καμια εναλλακτική καθώς σε intel burn test έφτασε 85C )

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, οι θερμοκρασίες που έχεις σε idle μια χαρά μου φαίνονται!

Για τα ζορίσματα και οι 85 δεν είναι επικίνδυνοι, αλλά σίγουρα μπορούν να κατέβουν αρκετά !

Αλλά αυτό σε δεύτερη φάση της κουβέντας ! :)

 

Για το air flow τώρα και το θέμα της σκόνης.

 

large.575c64c63a932_SpirosKGR__AirflowOp

Έτσι όπως είσαι τώρα χωρίς καμία ρύθμιση στους ανεμιστήρες, έχεις πολύ αρνητικό ισοζύγιο εισερχόμενου προς εξερχόμενο αέρα.

(90 cfm μπαίνουν και 120 βγαίνουν )

Η εικόνα βέβαια είναι πολύ λειψή καθώς δεν ξέρουμε ποιοα κάρτα γραφικών έχεις, έτσι δεν ξέρουμε αν αυτή επηρεάζει το ισοζύγιο αυτό και πόσο.

(αν είναι κάρτα γραφικών που ρουφάει αέρα από το κουτί και τον βγάζει πίσω, τότε παίζει δραματικό ρόλο στην στατική πίεση του κουτιού, αν είναι από αυτές που βγάζουν τον αέρα τους κατά ένα μέρος μέσα στο κουτί , θα έχει μικρότερη επίδραση.

 

Σίγουρα τα φίλτρα σε βοηθάνε να το κρατάς καθαρό, αλλά θα πρέπει να έχεις και μια ελαφρά θετική πίεση για να το πετύχεις αυτό, καθώς από το άνοιγμα  {Α} αν έχεις αρνητική πίεση στο κουτί , θα μπαίνει απέξω αφιλτράριστος αέρας!

Το καλό είναι ότι , έχοντας όλους τους ανεμιστήρες σου ρυθμιζόμενους, μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.

(βάζεις τον Noctua στο CHA fan 1 , τους ΝΖΧΤ στο CHA fan 3  Και τον Corsair στο CHA fan 2)

(Για να μπεί ο Noctua στο CHA fan 1 θα χρειαστείς μάλλον και κάποιο extention cable, εκτός και αν σε φτάσει το καλώδιό του )

 

Για πιο πολλές λεπτομέρειες όμως θα χρειαστεί να μας πείς την κάρτα γραφικών που έχεις.

 

Για την ψύκτρα τώρα παίζουν πολλά :

1. Κόστος

2. Θόρυβος

3. Διαστάσεις

 

Αν πας σε διπλού πύργου, θα έχεις θεαματική βελτίωση, αλλά συνήθως ψιλοπονάει αν θές να είναι και πολύ αθόρυβη!

Αν πας σε μονού πύργου, αλλά στυλ "τσιμεντόλιθος" και πάλι υπάρχει μεγάλη ποικιλία με κάποιες πολύ αθόρυβες, χωρίς να σε πιάνουν εκεί που δεν πρέπει ! ;) 

Βασικό θέμα είναι μέχρι που το σπρώχνεις σε καθημερινή βάση το PC σου.

Αν είναι συνέχεια OCed , τότε . . . θα "πλερώσεις" !! :hehe:

Αν όμως τα ζόρια είναι μόνο περιστασιακά, τότε θα την βγάλεις πιο φτηνά ! :)

 

Πες αυτά και βλέπουμε !

Μέχρι τότε καλή συνέχεια ! :)

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Seafalco σε ευχαριστώ ακόμα μια φορά για την υπερ αναλυτική απάντηση σου. Το πίσω φανάκι νομίζω έκανα λάθος με το link cfm έχει 39.88. Μήπως θα ήταν προτιμότερο να  βάλω έναν arcic f12 rev 2 ; ( βρήκα στην αποθήκη 2 ακόμη ανεμιστήρες : 1) https://pcpartpicker.com/product/wL3RsY/cooler-master-case-fan-r4l2r20arr1 2) http://www.aerocool.us/accessory/shark_r12.html  )

 

Κάρτα γραφικών δεν υπάρχει πλέον ( υπήρχε μια 770 αλλά πωλήθηκε εδώ στο forum και περιμένω να βγει κάποια καλή midrange ) 

Στο θέμα ψύχτρας είχα δει την λύση μονου ψυγείου της Arctic ( freezer 120 ) αλλά φοβάμαι να πάω πάλι σε υδρόψυξη λόγω θορύβου. Ισως δω αργότερα καμια μεταχειρό noctua

 

Και πάλι ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Seafalco σε ευχαριστώ ακόμα μια φορά για την υπερ αναλυτική απάντηση σου. Το πίσω φανάκι νομίζω έκανα λάθος με το link cfm έχει 39.88. Μήπως θα ήταν προτιμότερο να  βάλω έναν arcic f12 rev 2 ; ( βρήκα στην αποθήκη 2 ακόμη ανεμιστήρες : 1) https://pcpartpicker.com/product/wL3RsY/cooler-master-case-fan-r4l2r20arr1 2) Aerocool Shark Fan Black 12cm  )

 

Κάρτα γραφικών δεν υπάρχει πλέον ( υπήρχε μια 770 αλλά πωλήθηκε εδώ στο forum και περιμένω να βγει κάποια καλή midrange ) 

Στο θέμα ψύχτρας είχα δει την λύση μονου ψυγείου της Arctic ( freezer 120 ) αλλά φοβάμαι να πάω πάλι σε υδρόψυξη λόγω θορύβου. Ισως δω αργότερα καμια μεταχειρό noctua

 

Και πάλι ευχαριστώ

Ο Corsair που λες θα πρέπει να είναι αυτός :

Air Series AF120 Quiet Edition High Airflow 120mm Fan

Δικαιολογείται να έχει χαμηλότερο air flow καθώς έχει και ~500rpm λιγότερα, από τον ισχυρότερο ομόλογό του, γιατί σε αυτού του είδους τις φτερωτές παίζει σημαντικό ρόλο η ταχύτητα περιστροφής καθώς η απόδοσή τους δεν είναι τόσο "γραμμική".

Από τους δύο ανεμιστήρες που βρήκες, προτιμότερος ο CM Sicle flow, αν και να ξέρεις δεν είναι και τόσο αθόρυβος που λέει !

Εννοώ ότι ο θόρυβος δεν περιγράφεται από από ένα dB(A), είναι και άλλα που δεν "φαίνονται".

Οι συγκεκριμένοι δεν κάνουν φασαρία, αλλά έχουν ένα φρρρρ!!! που εμένα προσωπικά με ψιλοχαλάει!

Αλλά αφού τον έχεις δοκίμασέ τον, είναι ο πιο ασφαλής τρόπος να αποφασίσεις.

 

Από την άλλη πλευρά, και αυτός που έβαλες (Corsair) δεν πειράζει γενικά που είναι λιγότερα cfm, αυτό που χαλάει την υπόθεση είναι ότι είναι πίσω!

Πίσω με τον τρόπο αυτό δεν έχεις μαι περιοχή που επικρατεί χαμηλή πίεση και η οποία θα απορροφήσει το ζεστό αέρα έξω από το κουτί (όχι τουλάχιστον τόσο αποτελεσματικά) .

Είναι προτιμότερο να βάλεις (αν μείνεις στο corsair λεω) τον Corsair πάνω και τον Noctua πίσω.

Έτσι ο Noctua  θα κάνει τη βασική δουλειά γιατί τραβώντας την ροή προς εκείνον, συνεργάζεται με τον ανεμιστήρα της ψύκτρας  δημιουργώντας ένα άτυπο μεν , αποτελεσματικό δε, PUSH - PULL !

O Corsair θα βοηθάει , βγάζοντας έξω τον ζεστό αέρα που καταλήγει στον κορυφή του κουτιού.

 

Σύνθεση Γ:

Μια καλή ιδέα είναι -καθώς ήδη κάπου το ανέφερες- ένας Arctic F12 που έχει 74cfm και βασικά έχει χαμηλό θόρυβο.

Πάει αυτός πίσω και ο Noctua μένει επάνω.

 

Η πιο καλή ιδέα όμως από όλες είναι αυτή στην οποία αναφέρθηκε ό φίλος @idonthave . . . . . Πειραματίσου ! ! !

Και κράτα και καμιά θερμοκρασία, να δούμε τι παίζει με τις αλλαγές!

Εύκολο είναι και κάλλιστα μπορείς να πετύχεις μια πολύ καλή σύνθεση, ακολουθώντας απλά κάποιες γενικές αρχές!

 

Περί υδρόψυξης ΑΙΟ

Έχω την εντύπωση πως . . .  "άδικα" γράφω τα review!!! :p

H ARCTIC Liquid Freezer 120 είναι ότι πιο αθόρυβο έχουμε δοκιμάσει σε ΑΙΟ και όχι μόνον , καθώς ανταγωνίζεται στα ίσια ακόμα και τις αθόρυβες αερόψυκτρες!

(Δες στα γραφήματα της συγκριτικής κατάταξης και δες και τα σχόλια ε! :hehe: )

 

Όταν θα έχεις την κάρτα γραφικών, το air flow που  θα πετύχεις τώρα , θα χρειαστεί αναθεώρηση ενδεχομένως, αλλά μέχρι τότε "παίξε" με τα ανεμιστήρια που έχεις και μην απορρίπτεις και τον Noctua Industrial τελείως.

Αλήθεια, γιατί δεν το δοκιμάζεις πάνω στην ψύκτρα σου, να εκμεταλλευτείς και τη focused air τεχνολογία του !

(Να ξέρεις ότι βάζοντάς τον πάνω στην ψύκτρα -όπου η έξοδός του δεν θα είναι μπλοκαρισμένη από μια "άσχετη" με τη ροή γρίλια, αλλά θα αντιμετωπίζει παράλληλα πτερύγια με πολύ λεπτό προφίλ, ο ανεμιστήρας αυτός είναι στο στοιχείο του και ο θόρυβός του θα μειωθεί ! )

Να τον βάλεις να στρέφεται αργά και να κάνει την ίδια δουλειά με τον υπάρχοντα "μαμά", κάνοντας περίπου τον ίδιο θόρυβο, και έχοντας από την άλλη πλευρά το περιθώριο να ανέβει αρκετά ψηλότερα σε air flow, για όταν τον χρειάζεσαι πολύ (OC) όπου ενδεχομένως ο θόρυβος δεν θα σε απασχολεί και τόσο ! ;)

 

Τώρα, ξέρω . . .  σε έχω μπριζώσει για τα καλά ! :hehe:

Καλή διασκέδαση και κράτα και μετρήσεις να μαθαίνουμε κι εμείς ! :D

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σήμερα πάλι να δω τι παίζει και με τις θερμοκρασίες του cpu. Απόγευμα παρεπιπτόντως θα πάω να πάρω τον arctic από το eshop που με ειδοποίησαν ότι ήρθε να δούμε τι λέει για exhaust. 

 

88-90-91-89

στα πρώτα 10 λεπτά intel burn test - maximum επιλογή- 

 

Πάνω κάτω τα ίδια και με prime95 με την themis να δουλευει φουλ

Το ρεύμα στον επεξεργαστή είναι περίπου 1.24v core στα 4.2 ( μπανανοτσιπ μαλλον εχω )

 

Δεν κάνει ιδιαίτερα ζέστη στο νησί ( κερκυρα ) να φανταστείτε σήμερα έβρεχε όλο το πρωί, ακόμα ψιλοβρέχει και έχει συννεφιά. 

Με ανησυχούν οι θερμοκρασίες, δηλαδη μεσα Ιουλίου πόσο θα παν:P Ηφαιστικο θα γινει. :(

Μάλλον να δώσω ενα 60αρι για την Arctic liquid cooling freezer 120 ;

@Seafalco

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, SpirosKGR said:

Δεν κάνει ιδιαίτερα ζέστη στο νησί ( κερκυρα ) να φανταστείτε σήμερα έβρεχε όλο το πρωί, ακόμα ψιλοβρέχει και έχει συννεφιά. 

Να αφήσετε τις βλακείες και να φέρετε πάλι το καλοκαίρι, τρελοκερκυραίοι!

Θα είμαι εκεί σε 10 μέρες για διακοπές. Βροχές έχει κι εδώ άμα θέλω!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco Εγκατέστησα τον Arctic F12 rev2 για exhaust και αφησα τον noctua τον γκρίζο πάνω. Γενικά φαινεται, άμα ακουμπήσω το χέρι μου ότι φευγει περισσότερος αέρας απότι με τον corsair. Σε θερμοκρασίες δε μπορώ να καταλάβω. Νομίζω 1-2 το πολύ βαθμούς; Ισως θα το δω ακομα λιγο και θα ενημερώσω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φοβάμαι λίγο γιατί εχει αυτές τις ανοιχτο καφε πλαστικές λεπτομέρειες πάνω και με κάποιες δοκιμες δεν μπορούσα να τον βάλω καλά στη ψύχτρα. Δεν έφτανε το χέρι μου από κάτω και φοβήθηκα μη χαλάσω και τίποτε. Ασε που φοβάμαι και το θόρυβο, ήδη ανέβηκε λιγάκι με τον arctic. Αλλά είδα σχετικά διαφορά σε θερμοκρασίες. Νομίζω έριξε κατα 2 βαθμους τουλάχιστον την θερμοκρασία στον ssd. Και παίζει να βοηθάει και λίγο την themis. 

 

Η διάταξη τώρα έχει.

2x nzxt μπροστά ( οι στοκ του κουτιού )

1χ noctua redux 1200 πάνω

1χ arctic πάνω

Και η themis λίγο κουτσή μεν ( μου ξεκόλλησε ένα φύλλο αλουμινιίου αυτά που έχει - ναι είμαι λίγο γκαντέμης - όπως έβαζα πρώτη φορά τον ανεμιστήρα ) προσωρινά μέχρι κάτι λιγο καλυτερο. 

 

Capture.JPG

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το σύστημα ανάρτησης των ανεμιστήρων της Raijintek και το ότι, το μόνο συνδετικό μέσο των πτερυγίων της, είναι τα heat pipes, δεν εμπνέει αίσθημα ασφάλειας! ;)

Όμως παρ' όλα αυτά δουλεύει!

Το φύλο που λες ότι ξεκόλλησε, προσπάθησε να το ξαναβάλεις στη θέση του, και αν είναι ατίθασο, μια σταγονίτσα κυανοακρυλική κόλλα, θα το . . . τιθασεύσει! :p

 

Τα επόμενα όχι γιατί έχω κάποιο λόγο (πέρα φυσικά από τη περιέργεια! :hehe: ) να επιμένω, αλλά για να μην μείνει λάθος εντύπωση:

Για τον Noctua Industrial έχεις δίκιο , με τα antivibration pads είναι κομματάκι δύσκολο να τον βάλεις, αλλά τα pads βγαίνουν, δεν είναι κολλημένα, απλά αγκαλιάζουν την γωνία.

Καλή συνέχεια και εύχομαι γρήγορα και σε κάτι αρκετά καλύτερο ("ισχυρότερο" ! ) :)

 

Link to comment
Share on other sites

@Seafalco Είμαι λίγο άτυχος-αδέξιος και έγινε σαν μπανανόφλουδα :p 

 

Προτείνεις να αλλάξω κάποια στιγμή και τους μπροστινούς σε τίποτα 2χ14άριδες ; Τωρα που έχω αρνητικό ισοζύγιο ( σωστα; ) τι αλλαγές προτείνεις.

 

Ενα ευχαριστώ δημόσια στον seafalco που τον έχω ταλαιπωρήσει με δεκάδες ερωτήσεις εδώ και μία εβδομάδα :p:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

@Seafalco Είμαι λίγο άτυχος-αδέξιος και έγινε σαν μπανανόφλουδα :p 

 

Προτείνεις να αλλάξω κάποια στιγμή και τους μπροστινούς σε τίποτα 2χ14άριδες ; Τωρα που έχω αρνητικό ισοζύγιο ( σωστα; ) τι αλλαγές προτείνεις.

 

Ενα ευχαριστώ δημόσια στον seafalco που τον έχω ταλαιπωρήσει με δεκάδες ερωτήσεις εδώ και μία εβδομάδα :p:)

 

πριν 8 ώρες, το μέλος artyom έγραψε:

@Seafalco Κατα γενική ομολογια,στο κουτι μας θελουμε θετικη πιεση?

 

1.  Όχι!

Αν υπάρχει ένας γενικός κανόνας, είναι ότι η αρνητική πίεση (για λίγο πράμα μιλάμε τώρα ε! ) είναι πιο σωστή, γιατί εξαναγκάζει όλη τη ποσότητα του αέρα του κουτιού να αλλάζει, ακριβώς γιατί απορροφά όσον μπαίνει και "ζητάει" και άλλο ακόμα !

Έτσι αποφεύγονται οι περιπτώσεις δημιουργίας των hot air pockets, που είναι μικρές -ή  μεγάλες-  περιοχές που τα ρεύματα του αέρα δεν σαρώνουν σωστά το κουτί και ο αέρας εκεί τείνει να παραμένει "στάσιμος" !

Αυτό το πρόβλημα είναι αρκετά συχνό στις περιπτώσεις που έχουμε θετική πίεση και μάλιστα μεγάλη !

 

2.   Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει με την αρνητική πίεση είναι ότι είναι "βρομιάρα" :p

Από όπου υπάρχει άνοιγμα χωρίς φίλτρα (έστω και αν είναι μια μικρή τρυπούλα, θα μπεί σκόνη ! 

Ενώ η θετική πίεση είναι της . . . καθαριότητας !

Γιατί από το μικρά αφιλτράριστα ανοίγματα διαφεύγει ο αέρας του κουτιού και εμποδίζει τη σκόνη να μπεί μέσα!

 

3.  Τώρα τι κάνουμε, αν θέλουμε τη καθαριότητα χωρίς αυτό να το πληρώσουμε με αυξημένες θερμοκρασίες!

Φροντίζουμε να τακτοποιήσουμε τα καλώδια στο κουτί μας να μην παρεμβαίνουν στη ροή του αέρα, και κυρίως στήνουμε τους ανεμιστήρες έτσι ώστε να δημιουργείται ένα "καθαρό" ρεύμα αέρα, χωρίς περίπλοκες διαδρομές και φροντίζουμε όλα τα θερμαινόμενα εξαρτήματα να βρίσκονται μέσα σε αυτό το ρεύμα αέρα!

Η περίπτωση αυτή που έχουμε εδώ, είναι μια από αυτές που το air flow έχει ξεκάθαρη πορεία, οπότε, αφού δεν περιμένουμε τίποτε περίεργης κατεύθυνσης στροβιλισμούς, μπορούμε να  κάνουμε την πίεση ελαφρά θετική για να εξασφαλίσουμε την καθαριότητα του κουτιού !

 

4.  Συνεχίζοντας για το ενδεχόμενο αλλαγής των εμπρός ανεμιστήρων, ναι είναι καλή σκέψη να βάλεις δυο 140ρηδες εμπρός, γιατί θα έχεις αυξημένη εισαγωγή αέρα, και μάλιστα με ακόμα χαμηλότερο θόρυβο, και έτσι η παροχή της εισόδου , θα έρθει πιο κοντά με αυτήν της εξόδου!

Ξεκινώντας από αυτό, μπορείς παίζοντας με τις στροφές των ανεμιστήρων, να μεταβάλεις τη "στατική" πίεση  του κουτιού από ελαφρά αρνητική, σε ελαφρά θετική, και να δείς τι επίδραση έχει αυτό στις θερμοκρασίες και την καθαριότητα του κουτιού.

 

5.  Σαν γενική σκέψη είναι καλό ο πίσω ανεμιστήρας (που είναι στην ίδια ευθεία με το ρεύμα αέρα που βγαίνει από τη ψύκτρα) να είναι σχετικά δυνατός, έτσι ώστε να κατορθώνει να απορροφά, όλο το θερμό αέρα της ψύκτρας και να μην επιτρέπει ένα μέρος από αυτόν να ανακυκλώνεται στο κουτί ζεσταίνοντάς το !

 

6.  Μια επίσης άριστη σκέψη -και μακάρι οι κατασκευαστές PC case fans να το καταλάβουν! - είναι να μπαίνουν όπου μπορούμε ανεμιστήρες με μεγαλύτερο πάχος (π.χ. 35 ή 38 mm), γιατί δίνεται χώρος να σχεδιαστούν πιο αποδοτικές και αποτελεσματικές φτερωτές, χωρίς να παράγεται θόρυβος.  Αλλά ακόμα -πλην ελαχίστων εξαιρέσεων-, είμαστε στο περίμενε ακόμα !

 

Όπως καταλαβαίνεις ο ανταγωνισμός αυτός, μπορεί να δώσει πολλές παραλλαγές λύσης στο ίδιο πρόβλημα, ανάλογα το κουτί, σε ένα HAF 932 πρέπει να βάλεις μια θύελλα αέρα μέσα για να μη σου μπεί η σκόνη, ενώ σε ένα "στεγανό" κουτί με φίλτρα μπορείς να έχεις μια χαρά αρνητική πίεση και το κουτί να μένει πεντακάθαρο ! 

 

Καλή συνέχεια λοιπόν και μερικά βιδάκια είναι (!) , παίξε όσο μπορείς να δείς συμπεριφορά !

Και για να έχεις μια ένδειξη για την πίεση του κουτιού, όπως όλοι όσοι διαβάζουν review κουτιών,  το κόλπο το ξέρεις ! :)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ αν έκανα λίγο την υπέρβαση και έβαζα μπροστά 2χ http://www.e-shop.gr/phanteks-ph-f140sp-bk-140mm-fan-black-white-p-PER.811191 τέτοιους ή ειναι υπερβολή; 

Προσπαθώ να πετύχω κάπως 3 πράγματα. 1) όχι πολύ θόρυβο 2) οσο γινεται λιγότερη σκόνη ( με αγχώνει το καθάρισμα πολύ, ντάξει με το nzxt ειναι πιο μικρο απο το προηγουμενο κουτι και με ενα πανακι μπορώ και το καθαριζω ευκολα μεσα 3) καλό όσο γίνεται airflow και πίσω να έβαζα την arctic liquid 120 αλλά νομίζω δε θα χωράει με 2 φανάκια. Πω λίγο πονοκέφαλος ολο αυτό εδώ και 1 εβδομάδα ψάχνω να δω τι θα κάνω :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τους μπροστά ανεμιστήρες θα σου έλεγα κι εγώ όταν μπορέσεις να τους αλλάξεις σε 14άριδες.

Τώρα όσον αφορά τι θα επιλέξεις για τα fan εισαγωγής αέρα εξαρτάται απ'την πρόσοψη του κουτιού,

αν είναι ''ανοιχτού ή κλειστού'' τύπου για την εισαγωγή του αέρα.

Τα fan διαχωρίζονται σε static pressure (SP) και air flow (AF).

To κουτί σου μπροστά θα χρειαστεί να βάλεις SP ανεμιστήρες.

Θα μας πει και ο @Seafalco αν τα λέω σωστά.

 

Spoiler

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος idonthave έγραψε:

Όσον αφορά τους μπροστά ανεμιστήρες θα σου έλεγα κι εγώ όταν μπορέσεις να τους αλλάξεις σε 14άριδες.

Τώρα όσον αφορά τι θα επιλέξεις για τα fan εισαγωγής αέρα εξαρτάται απ'την πρόσοψη του κουτιού,

αν είναι ''ανοιχτού ή κλειστού'' τύπου για την εισαγωγή του αέρα.

Τα fan διαχωρίζονται σε static pressure (SP) και air flow (AF).

To κουτί σου μπροστά θα χρειαστεί να βάλεις SP ανεμιστήρες.

Θα μας πει και ο @Seafalco αν τα λέω σωστά.

 

  Reveal hidden contents

 

 

Ναι, γενικά λίγο ψάξιμο που έκανα και σε eshop μιας και γλιτώνω μεταφορικά επειδή σχετικά κοντά μου. Ξεχώρισα αυτούς της phanteks http://www.e-shop.gr/phanteks-ph-f140sp-bk-140mm-fan-black-white-p-PER.811191 βέβαια 18db δε ξέρω αν είναι όντως ήσυχοι. Tώρα γενικά σε db οι 2 χ nzxt που εχω μπροστά είναι περίπου 2 X 21db + η raijintek themis μέσα + 18db ο πάνω noctua + 23 o arctic πίσω και γενικά ακούγεται ένα σχετικά κάπως ενοχλητικό φουφουνητό όταν δεν φοράω earphones.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Αν παρεις phanteks προτιμησε τους F140MP

 

και οχι τους SP ;)

 

Τον SP τον εχει αν δε κανω λαθος το κουτι μου μαμισιο. Μια χαρα ειναι , αλλα και οι ΜΡ μια χαρα φαινονται. Πραγματικα θα σκεφτω την "ησυχια" τους , σε σχεση με τον μαμισιο 200ρη που φοραει εμενα μπροστα , γιατι το χειμωνα ειναι πραγματικα αχρειαστος . Σπυρο τσιμπα οποιους μπορεις, μπορει αυτοι που λεει ο @Lazy Dog να ειναι οντως ανωτεροι! 

@Seafalco μαλλον κατι εχω μπερδεψει. Αρνητικη πιεση ειναι αυτη οπου μπαινει περισσοτερος αερας στο κουτι ; Ή αυτη που περιγραφω ειναι η θετικη πιεση; sorry για το περιπου offtopic! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτους εχει αλλά 3πινους(οχι pwn)

 

Ειχε και το evolv 3 απο δαυτους

 

Οι MP ειναι καλυτεροι. Πιο ησυχοι κ με καλυτερη στατικη πιεση

 

Προσωπικα εχω μονο noctua(3χNF-A14 PWM, μαζι με τους 2χNF-A15 PWM της D15) στο κουτι και δεν τους αλλάζω με τιποτα και για κανενα αλλο fan.

 

(πρεπει να εχω στην αποθηκη καμια 50ρια ανεμιστηρια ολων των εταιριων):gyro:

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.