Jump to content



[Greek Gatherings 15-7-2016]McLaren Honda MP4/4 @ Brands Hatch GP


GeoF1

Recommended Posts

Συγνώμη παιδιά, δεν το ένιωθα καθόλου το αυτοκίνητο και έφταιγα και στην επαφή και με το Νάσο και με το Σταύρο :( θα τον τελείωνα τον αγώνα αλλά πέρασε η ώρα και έχω προπόνηση.

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sorry σε όποιον πήρα στο λαιμό μου στην στροφή πριν την εκκίνηση.

Ξεκίνησα χωρίς fuel. και βγήκα που βγήκα είπα να μπω στα πιτ. 

Δυστυχώς είχε μείνει ενας... 

Το pttracker με εχει σκίσει.

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταρχας ευχαριστω για την συμμετοχη παρολο την αναποδια...

Οντως πολλα προβληματα η mp4/4.

 

Τον αγωνα με αυτα τα μονοθεσια τον ευχαριστηθηκα. Ακολουθουσα στο μεγαλυτερο μερος του τον @panosdimp και ηταν φοβερη εμπειρια.

Αλλα ο Ακης πλησιαζε σαν συφουνας.

Δεν ξερω αλλα χεζομαι λιγο οταν με πλησιαζουν ΤΟΠΣ (που δεν συμβαινει και συχνα)...Στον τελευταιο γυρο με περασε..Του κολλησα λιγο αλλα μεχρι εκει.

Παω να κανω μπανιο γιατι μυριζω σαμπανια :p

 

@GoMaR Μπηκες τελικα παιχτη!! :T:

Έγινε επεξεργασία από GeoF1
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, uhu said:

sorry σε όποιον πήρα στο λαιμό μου στην στροφή πριν την εκκίνηση.

Ξεκίνησα χωρίς fuel. και βγήκα που βγήκα είπα να μπω στα πιτ. 

Δυστυχώς είχε μείνει ενας... 

Το pttracker με εχει σκίσει.

Σορρυ τη μια φορα, σορρυ την αλλη φορα τι θα γινει ; Με ενα σορρυ καθαριζουμε; 
Εχω τσαντιστει γιατι γαμ@με τον αγωνα απο μλκιες.

Δες εδω :

 

 

 

Πραγματικα χεστηκα για την θεση...Αλλα απο κατι τετοιες στιγμες, καποιοι θα εκαναν ALT + F4 και αναρωτιομαστε γιατι μενουμε λιγοι σε καθε αγωνα.

Προσωπικα πηγα 3 φορες πιτ νομιζω και η μια μου πηρε 1λεπτο + για το repair.

Παρολο που ετρεχα μονος μου , μπραβο στους πρωτους,συναρπαστικος αγωνας.Μπραβο Δημητρη για τον ταχυτερο γυρο.



Geof1 , μπηκα ναι γιατι σας ζηλευα και δεν ειχα ουτε ορεξη για μαθημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν δούλεψε το McLaren. Προς υπεράσπιση του @GeoF1  δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα τις προηγούμενες ημέρες. Ίσως "έσπασε" με το 1.7.

 

Το Tatuus , πάρα πολύ καλό. Δυστυχώς τα softs ήταν λάθος επιλογή (μας πήρε στο λαιμό του ο Άκης χεχε).

3-4 spins και αναγκαστική αναμονή να περάσουν όλοι + επισκευές με κράτησαν πολύ πίσω, δυστυχώς από την 3η θέση. 

 

Έχουμε την τελική κατάταξη?  

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Σορρυ τη μια φορα, σορρυ την αλλη φορα τι θα γινει ; Με ενα σορρυ καθαριζουμε; 
Εχω τσαντιστει γιατι γαμ@με τον αγωνα απο μλκιες.

Δες εδω :

 

 

 

Πραγματικα χεστηκα για την θεση...Αλλα απο κατι τετοιες στιγμες, καποιοι θα εκαναν ALT + F4 και αναρωτιομαστε γιατι μενουμε λιγοι σε καθε αγωνα.

Προσωπικα πηγα 3 φορες πιτ νομιζω και η μια μου πηρε 1λεπτο + για το repair.

Παρολο που ετρεχα μονος μου , μπραβο στους πρωτους,συναρπαστικος αγωνας.Μπραβο Δημητρη για τον ταχυτερο γυρο.



Geof1 , μπηκα ναι γιατι σας ζηλευα και δεν ειχα ουτε ορεξη για μαθημα.

Μα !!!!!!

έχει μπροστά σου ατύχημα, και έχεις κίτρινη σημαία..

Εχεις υποχρέωση να κόψεις ταχύτητα, και απαγορέυεται κάθε προσπέραση.

Είναι απολύτως λάθος να διασχίζει κάποιος την πίστα, κατανοητό αυτό...

Αλλά όταν έχουμε κίτρινη σημαία και αντι να κόψουμε πάμε πλακωμένοι, ενω οι κανονισμοί λένε να "φρενάρουμε" και εμείς δεν είμαστε σωστοί..

Μάλιστα, το έχω ξαναπεί..

Σε παλαιότερη σύγκρουση στην μόνζα στο σικέην, αντι να σεβαστούν οι πίσω μου την κίτρινη σημαία, με προσπερνούσαν...

Αυτό είναι λάθος..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν πολύ δίνω σημασία στις κίτρινες σημαίες. Πάω σαν τρελός πάντα.

Σωστή η παρατήρηση Παναγιώτη.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου παράλογο. Σε πραγματικό αγώνα, θα είχατε σκοτωθεί.

Μη παρεξηγείς το πνεύμα του ποστ του Παναγιώτη.

Κανείς δεν είπε ότι φταις εσύ.

Απλά αν εκοβες λίγο μπορεί να τον απέφευγες.

Θα προσπαθήσω να το τηρήσω.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@delayed ρε καθυστερημένε Ιάσονα από αριστερά έπρεπε να πας. :amen::hehe:

 

@Lylankor βασικά δεν έχω το ριπλέι γιατί ο ιδιώτης δεν μου έστειλε λίνκ αφού είπε πως θα τανέβαζε αλλά παίζει να έφταιγα κ γω.Αν έφταιγα πάντως σόρρυ από μέρους μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, liakjim said:

Καθόλου παράλογο. Σε πραγματικό αγώνα, θα είχατε σκοτωθεί.

Μη παρεξηγείς το πνεύμα του ποστ του Παναγιώτη.

Κανείς δεν είπε ότι φταις εσύ.

Απλά αν εκοβες λίγο μπορεί να τον απέφευγες.

Θα προσπαθήσω να το τηρήσω.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

η διαφορα ειναι οτι Όταν εμφανίζονται κίτρινες σημαίες δεν αφορά ΠΑΝΤΑ τις επομενες στροφές.Μπορεί να είναι αρκετά μακριά.οπότε δε ξερεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

η διαφορα ειναι οτι Όταν εμφανίζονται κίτρινες σημαίες δεν αφορά ΠΑΝΤΑ τις επομενες στροφές.Μπορεί να είναι αρκετά μακριά.οπότε δε ξερεις.

 

Ιάσονα,

η κίτρινη σημαία είναι για ολόλκηρο το σεκτορ..

Σε όλο αυτό πρέπει να έχουμε το νου μας..

Κανένας δεν λεει οτι φταίς.. άλλο λέω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, sosna said:

@Lylankor βασικά δεν έχω το ριπλέι γιατί ο ιδιώτης δεν μου έστειλε λίνκ αφού είπε πως θα τανέβαζε αλλά παίζει να έφταιγα κ γω.Αν έφταιγα πάντως σόρρυ από μέρους μου.

Έπαιξαν διάφορα, απο τη μια δε μπορούσα να το ψυχολογήσω το αυτοκίνητο στην αργή στροφή, μια έβγαζε μικρές υποστροφές, μια μικρές υπερστροφές, ελεγχόμενα αλλά στη τύχη. Εκεί είχα την εντύπωση οτι άρχισες να επιταχύνεις καλά και είπα να επιταχύνω πίσω σου και να μη μείνω εσωτερικά και δίπλα σου, αλλά πρέπει να άφησες ελάχιστα γκάζι για να σε πάρει η έξοδος και καρφώθηκα κανονικά :(, δεν είχα και καλή αίσθηση του που είναι η μούρη μου. Εγώ έφταιγα, πήγα να πάω πολύ κοντά.

 

Εντομεταξύ, δεν είχα πάρει χαμπάρι τι έπαιζε με σοφτς, ακόμα και qual με med έκανα.... :hehe: Στον αγώνα δεν είχα ιδέα τι γίνεται, το ptracker μου έβγαζε ότι νάναι, ότι όμως, random σειρά, random διαφορές, random θέσεις, περισσότερο κακό έκανε παρά καλό που το είχα ανοιχτό. Μπροστά είχαν soft και στον αγώνα στην αρχή και μετά τα άλλαξαν αν κατάλαβα καλά?

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

η διαφορα ειναι οτι Όταν εμφανίζονται κίτρινες σημαίες δεν αφορά ΠΑΝΤΑ τις επομενες στροφές.Μπορεί να είναι αρκετά μακριά.οπότε δε ξερεις.

 

Δικαιολογία ,εδώ είχες και καθαρό οπτικό πεδίο ,η αλήθεια είναι πως κανείς δεν φρενάρει όπως είπε και ο Δημήτρης όλοι προσπαθούμε να περάσουμε σφαίρα με ρίσκο για να μη χάσουμε τη θέση μας η για να μην απομακρυνθούν οι προπορευόμενοι.

Ο ουχου φυσικά και έφταιγε που πήγε να διασχίσει κάθετα την πίστα αλλά επειδή η εξομοίωση είναι πιστή το έπαιξε λιπόθυμος και το αυτοκίνητο κινήθηκε ανεξέλεγκτα προς τα εμπρός :hehe:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύ μου άρεσε το randomness του σημερινού race. Ξεκινήσαμε χωρίς να ξέρουμε setup-tyres-fuel. Όλα άγνωστα.. Τρελή φάση! 

 

-Στο race: η επιλογή των soft τελικά δεν ήταν η βέλτιστη :p  Όταν έφαγα spinout κυνηγώντας τον Θοδωρή, μπήκα στα πιτς και έβαλα mediums. Μάλλον αν ξανάβαζα soft θα ήταν καλύτερα. Όπως και να'χει πέρασα πολύ ωραία με όλη αυτή την αβεβαιότητα που επικρατούσε. A, πολύ ευχάριστη έκπληξη ο @GeoF1 ! Μπράβο για το podium finish!

Για το νέο σύστημα με τα Jump starts: Νομίζω πως δεν έφαγε κανείς penalty στην εκκίνηση. Όλοι εκτοξεύτηκαν τρομερά καλά!

 

Τώρα για τα ατυχή περιστατικά.. Χρυσός κανόνας: αν κάνεις spinout: πλακώσου στα φρένα όσο πιο γρήγορα γίνεται για να κοκαλώσει το αυτοκίνητο. Είναι πολύ πιο εύκολη η αποφυγή σταθερού εμποδίου ακόμα και αν είναι πάνω σε πολύ κακό σημείο. Πχ ο @fatalara που έφαγε spinout σε κάποια φάση, σταμάτησε κατευθείαν το tatuus και έτσι μπόρεσα να τον αποφύγω αν και ήταν πάνω στην αγωνιστική γραμμή. Αν πήγαινε μπροστά ή πίσω, δε θα βρίσκαμε ούτε συντρίμμια..

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Το Replay του αγώνα
https://www.dropbox.com/s/sydxbzpk027x1rd/Br.rar?dl=0

Πολύ τον χάρηκα τον αγώνα, παρά την αλλαγή τελευταίας στιγμής.
Δεν είχαμε setup, δεν είχαμε ιδέα τι παίζει με τα λάστιχα.
Η συμμετοχή μεγάλη!

 

Και γω είχα θέμα με το ptracker, όπως ο @Lylankor,
έπρεπε να δω το replay για να μάθω σε τη θέση τελικά τερμάτισα!
Όχι ότι κόβομαι γι αυτήν, αλλά για την ιστορία.


Συγχαρητήρια @GeoF1  και σε όλους τους συμμετέχοντες φυσικά! :)

Έγινε επεξεργασία από jumaru99
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.