Jump to content



Αν δεν χαλάσει, μην το φτιάξεις!!!


Recommended Posts

Ναι κλασικά. Τα ηλεκτρονικά μπορούν να σε οδηγήσουν καρφί στο ψυχιατρείο.

 

Να προσθέσω και εγώ μια μικρή προχτεσινή εμπειρία όπου ο driver μιας realtek ασύρματης δεν εγκαθίστατο με τίποτα σε Win7? Σε άλλα συστήματα έμπαινε κανονικά, εκεί που ήθελα δεν φόρτωνε. Κόλλαγε στην εγκατάσταση του Cisco eap fast. Τελικά μια έκδοση που δινόταν από την DLink, αν και κόλλησε και αυτή, μετα το restart δούλεψε. Καλό;

 

 

Τώρα SSD και Win10, η τελευταία έκδοση των Win?

 

Some Windows 10 Anniversary Update: SSD freeze • The Register

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, yanni said:

Ναι κλασικά. Τα ηλεκτρονικά μπορούν να σε οδηγήσουν καρφί στο ψυχιατρείο.

 

Να προσθέσω και εγώ μια μικρή προχτεσινή εμπειρία όπου ο driver μιας realtek ασύρματης δεν εγκαθίστατο με τίποτα σε Win7? Σε άλλα συστήματα έμπαινε κανονικά, εκεί που ήθελα δεν φόρτωνε. Κόλλαγε στην εγκατάσταση του Cisco eap fast. Τελικά μια έκδοση που δινόταν από την DLink, αν και κόλλησε και αυτή, μετα το restart δούλεψε. Καλό;

 

 

Τώρα SSD και Win10, η τελευταία έκδοση των Win?

 

Some Windows 10 Anniversary Update: SSD freeze • The Register

Όχι μια έκδοση του περασμένου Νοεμβρίου (2015) πέρασα

Link to comment
Share on other sites

πω ρε φίλε , με βλέπω σε κάθε λέξη αυτήν σου της φράσης

 

Η αλήθεια είναι ότι από τη μία τα είχα πάρει κρανίο γιατί για άλλη μια φορά πας να προσφέρεις μια βοήθεια και βρίσκεσαι 10 φορές χειρότερα μπλεγμένος, από την άλλη είχα στενοχωρηθεί και δέχτηκα να τον βοηθήσω. (Ευτυχώς γυναίκα και παιδί λείπουν και δεν θα άκουγα τα εξ αμάξης στο σπίτι).

 

ΜΑ ΚΑΘΕ ΛΕΞΗ!!!!!!! (πάλι με υπολογιστές άλλων ασχολείσαιιιιιιιιιιιιιι, πάλι ξημεροβραδιάζεσαι και πας άυπνος δουλειάααααααααααα)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Απο τη μια λες, τελος καλο (μετα κοπων και βασανων βεβαια) και δε ξανασχολουμαι. Απο την αλλη , αν σου ξαναζητησει κατι (bro ειναι) , θα εισαι εκει , απλα θα περνανε οοοολα τα παραπανω απο το μυαλο και θα λες " αντε να τελειωνουμε χωρις προβληματα". Θα εισαι ομως εκει :hehe: 

 

Μου'χει τυχει σε αλλουνου αλλα και στο δικο μου μηχανημα (πολυ προσφατα με τους drivers της καρτας γραφικων και τα win 10 1511 ver.). 

Στου αλλου δεν ηθελε να δει τον ηχο μετα απο format με τιποτα (win 7) , και με load defaults απο bios (!!!) ολα κομπλε... Μηχανηματα του διαβολου :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα αυτό γίνετε, πας να κάνεις το καλό και :wall: .. 

Μου έχει φέρει ξαδέλφη Η/Υ χρέπι για να της ξαναπεράσω windows. Είχε γενέθλια κοντά οπότε της αγοράζω μητρική, είχα καβάτζα έναν g1840 και ram.

Παίρνω backup, αρχίζω εγκατάσταση τρώει το πρώτο σκάλωμα, στην δεύτερη προσπάθεια ολοκληρώνεται, περνάω drivers, ενημερώσεις το ρυθμίζω έτσι πως θέλω, κάνω τερματισμό τον ανοίγω πάλι και δεν βλέπει δίσκο. Ανάβω πάλι τίποτα, ο δίσκος βγήκε off. 

Αγοράσαμε και δίσκο (ευκαιρία μπήκε ssd :hehe:), μετά πάλι απ'την αρχή όλα! Τουλάχιστον έμεινε ευχαριστημένη κι εγώ με νεύρα :whistling:

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με μια πρωην το ειχα παθει. Ειχε ενα σαπιο acer netbook, και σερνοταν. Για ssd ουτε για πλακα. Οποτε μου ζητουσε windows xp (προ 5ετιας περιπου ολα αυτα ) ,και ενω ειχα drivers και τα παντα, με τα XP πηγαινε χειροτερα :hehe: Ειχε καποιο θεμα το ιδιο το netbook , εννοω το hardware που το συνοδευε..

Οποτε της ξαναπερασα τα win 7 starter (δεν ηταν για παραπανω) και ολα καλα για κανα διμηνο , μεχρι να ξαναρχισει το σουρσιμο. Δεν ξανασχοληθηκα :whistling: 

Την επεισα οτι ειναι μια χαρα (που ηταν δηλαδη για netbook) και να μη το πολυσκαλιζει :hehe: 

"Δουλευει , μη το πειραζεις" , της ειπα :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντα αυτό γίνετε, πας να κάνεις το καλό και :wall: .. 

Μου έχει φέρει ξαδέλφη Η/Υ χρέπι για να της ξαναπεράσω windows. Είχε γενέθλια κοντά οπότε της αγοράζω μητρική, είχα καβάτζα έναν g1840 και ram.

Παίρνω backup, αρχίζω εγκατάσταση τρώει το πρώτο σκάλωμα, στην δεύτερη προσπάθεια ολοκληρώνεται, περνάω drivers, ενημερώσεις το ρυθμίζω έτσι πως θέλω, κάνω τερματισμό τον ανοίγω πάλι και δεν βλέπει δίσκο. Ανάβω πάλι τίποτα, ο δίσκος βγήκε off. 

Αγοράσαμε και δίσκο (ευκαιρία μπήκε ssd :hehe:), μετά πάλι απ'την αρχή όλα! Τουλάχιστον έμεινε ευχαριστημένη κι εγώ με νεύρα :whistling:

 

Αυτό το πράγμα που τρως τόσες ώρες για να στήσεις το μηχάνημα και μετά αποφασίζει ο δίσκος να "εξαφανιστεί" με ξεπερνά. Είναι σαν να σου δείχνει το μηχάνημα το μεσαίο δάχτυλο....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tommybertsen said:

Δεν ξανασχοληθηκα

Θα βρήκε άλλο γκόμενο να της το φτιάχνει :p

 

Εμένα μου τη δίνουν βασικά δύο πράγματα.

1. Να σου ζητάει βοήθεια κι όταν πας εκεί, να σου δίνει οδηγίες τι να κάνεις

2. Με εξαίρεση την άμεση οικογένεια και τους κολλητούς, να ζητάνε βοήθεια, τσάμπα. Αν ήσουν ηλεκτρολόγος, υδραυλικός, μαραγκός, κλπ, θα πλήρωναν κανονικά επίσκεψη 50-100-200€. Όοοοοοχι! Ο "γκομπιουτεράς" δεν είναι επάγγελμα και δεν πρέπει να πληρωθεί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

το πράγμα που τρως τόσες ώρες για να στήσεις το μηχάνημα και μετά αποφασίζει ο δίσκος να "εξαφανιστεί" με ξεπερνά. Είναι σαν να σου δείχνει το μηχάνημα το μεσαίο δάχτυλο....

το πάθημα αν και δεν λέει να γίνει μάθημα επειδή την έχω ξαναπατήσει στις περισσότερες φορές, μετά τόσες ώρες που τρως στις ενημερώσεις κρατάω image ώστε αν κάτσει η στραβή να του δείξω εγώ το μεσαίο :hehe:

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

1. Να σου ζητάει βοήθεια κι όταν πας εκεί, να σου δίνει οδηγίες τι να κάνεις

2. Με εξαίρεση την άμεση οικογένεια και τους κολλητούς, να ζητάνε βοήθεια, τσάμπα. Αν ήσουν ηλεκτρολόγος, υδραυλικός, μαραγκός, κλπ, θα πλήρωναν κανονικά επίσκεψη 50-100-200€. Όοοοοοχι! Ο "γκομπιουτεράς" δεν είναι επάγγελμα και δεν πρέπει να πληρωθεί.

υπάρχει και 3ο ότι βιάζονται και αρχίζουν τα τηλέφωνα.

Ειδικά στο 2ο έχω γλιτώσει αρκετούς απ'το να πάνε να τα στάξουν και μερικοί τσινίζουν!

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα εμένα δύο ξαδέρφια που έχω θα με πληρώσουν είτε άμεσα είτε έμμεσα, αν και δεν τους ζητάω. Έχουν την οικονομική άνεση, αλλά δεν τα βρίσκουν και στον δρόμο, θα μπορούσαν να με κεράσουν ένα σοκολατάκι και να θεωρήσουν ότι καθάρισαν.

 

Αλλά και οι δύο έχουν πράξει το ίδιο "έγκλημα".

 

Ο ένας ήθελε κάποτε PC. Εποχή που το Πλαίσιο είχε τις καλύτερες τιμές, έψαξα βρήκα τα εξαρτήματα και του έδωσα κανονικά όλα τα product numbers και τον έστειλα καρφί στο μαγαζί. Ε ρώτησε και κάποια γνωστή του που του πρότεινε να πάει στο Cosmodata. Όταν πήγε να μου απολογηθεί του το έκοψα απότομα: "Με αυτά που σου έβαλαν και με αυτά που πλήρωσες στον εαυτό σου πρέπει να απολογηθείς".

 

Πριν μια βδομάδα ο αδερφός του, που όταν με παίρνει τηλέφωνο με κρατάει στο ακουστικό μια ώρα και μου λέει ένα καιρό άσχετα, μου ανακοίνωσε ότι πήγε και πήρε προσφορά Laptop διότι το netbook του φαινόταν αργό. "Καλά ρε συ με παίρνεις τηλέφωνο και μου λες περί ανέμων και υδάτων και τώρα που πρέπει να πάρεις να ρωτήσεις, δεν παίρνεις;". Πλήρωσε 300€ για Atom. Τι να του πεις;

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος yanni έγραψε:

Αλλά και οι δύο έχουν πράξει το ίδιο "έγκλημα".

 

-Όταν το κάνουν αυτό μου γυρίζει το κεφάλι, απ'την στιγμή που έχουν δικό τους άνθρωπο. Κάνουν την λαλακία τους (ξαδέλφια και κολλητοί), τα σκάνε και μετά τρέχουν στον μα... για να βγάλει το φίδι απ'την τρύπα. Εκεί αρχίζει το γλέντι, τρώνε δούλεμα που κατεβάζουν τα αυτιά τους,

βλέπω μορφασμούς και κρατιέμαι μην με πιάσουν τα γέλια.

 

-Με παίρνει τηλ. ξάδελφος μου λέει έχω πρόβλημα με το pc (ξέρω ότι έχει laptop). Σκάει μύτη μ'ένα θηρίο bitfenix, έλα ρε πήρες υπολογιστή (χωρίς να πάρει κάποια γνώμη). Μου λέει ότι κλείνει όταν πάει να παίξει κάποιο παιχνίδι. Βγάζω πλαϊνό και βλέπω υδρόψυξη,mb msi 970, r9 280, ssd intenso και τροφοδοτικό έκπληξη!

FX-9590 γι'αυτό πήρε την υδρόψυξη (ερώτηση που του έκανα τι την και τον θέλει). Τέσπα πάμε στο τροφοδοτικό, είχε ρίξει τόσα χρήματα και έδωσε 30-40€ για 850w του κιλού. Μέχρι να του βάλω πάνω το δικό μου psu έφαγε τέτοιο δούλεμα, δοκίμαζα, έκανα... Στο τέλος αφού μπήκε το psu (το λουλούδι) και είδε ότι είναι κομπλέ, μου λέει πόσο το είχα πάρει, να το αφήσω πάνω και αφήνει τα χρήματα. Η μα.. είναι ότι έμεινα χωρίς το main pc για 2 μέρες

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα προβλήματα είναι εκεί που δε το περιμένεις και βιαζεσαι. Murphy's law.

 

Το σπαστικός επίσης είναι στους ανθρώπους που σου ζητάνε την γνώμη τους για να πάρουν το ποιο φτηνό. Τους προτείνεις και μετά το συγκρίνουν αυτό που τους προτείνεις με το προϊόν που έχει 1000€ πανω.

 

Φίλος εξαχνε κινητό πριν 1 χρόνο smart. Ήθελε το ποιο φτηνό και να μην κολλάει. Του πρότεινα Lumia 640. Το πήρε 140€ περσυ. 

Πήγε και το συγκρινε με το iPhone 6 της αδερφής του και με ρωτάτε γιατί δεν έχει το ένα και γιατί ή κάμερα δεν είναι τόσο καλη. Και γιατί δεν έχει τις εφαρμογές κλπ κλπ.

Χεσε με ρε μάστορα. 

 

Όσο για ατυχιες επαψα να παθαίνω στραβες στους υπολογιστές όταν ξεκαθάρισα ότι θα αργησω να το φτιαξω και τα κάνω με το πάσο μου. Αν δε τους αρεσει ας πάνε να το πληρώσουν μην έχω και την ρετσίνια.

Την τελευταία φορά ελυσα laptop και το καθαρισα. Το είχαν πάει στο service της HP και δε βρήκαν τίποτα. Χρέωσαν 40€ ευρώ για έλεγχο μόνο. Το πήρα το ελυσα το καθαρισα. Τους βρήκα ότι το πρόβλημα ήταν σε ένα USB ποντίκι που μερικές φορές δεν άναβε ο υπολογιστής. Μετά από 10ερες καηκε ή vga. Άντε απέδειξε ότι δεν είσαι ελέφαντας. Το αγόρασα χαλασμένο για να το κοιτάξω το laptop μην παρεξηγηθω κιολλας και γιατί έχω φιλότιμο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.