Jump to content



Creative MuVo N200 Vs Sony NW E75


Recommended Posts

Μιας και προσφατα καναμε οικογενειακως καταθεση στην αγορα των φορητων mp3 players(με flash memory) βρηκα την ευκαιρια να συγκρινω 2 γνωστα τα μαλιστα οποια βρισκονται και την ιδια κατηγορια χρηματων,των 100 περιπου Ευρω):

To πρωτο ειναι το Creative MuVo N200 512MB(τιμη 108+ΦΠΑ) και το SONY NW(NetWork Walkman)E75 256MB(99+ΦΠΑ).

Να ανεβασουμε και καμμια φωτο:

Ιδου η φωλια του SONY:

Σορρυ το πλαστικο κουτι του Creative το διελυσα πριν καλα καλα φτασω σπιτι οποτε γιοκ φωτογραφια(δεν χανετε και τπτ).

post-399-1416071777,3469_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To Sony εντυπωσιαζει με την πρωτη ματια.Το μικρο μεγεθος του (διαστασεις 3.81 x 5 x 1.9 cm) και το πολυ εξυπνο design(ειδικα η τοποθετηση των πληκτρων Play, και του Scroller) μαλλον το ξεχωριζουν στο τομεα αυτό.

Αναπαραγει αρχεια Atrac3/plus,mp3,wma και wav.

Η μνημη του είναι 256ΜΒ(πραγματικα 243ΜΒ) και το βαρος του χωρις μπαταρια(ΑΑΑ) είναι 60γρ.Δεν υποστηριζει USB 2.0 ενώ δεν εχει ουτε ραδιοφωνο.

Εντυπωσιακη είναι επισης η αυτονομια του.Συμφωνα με την Sony με μια αλκαλικη μπαταρια είναι σε θεση να αναπαραγει 70 ωρες Atrac3 και 60 ωρες Atrac 3 plus.(Αν και δεν εχει κλεισει τοσες ωρες λειτουργιας αν κρινω από την μεχρι στιγμης καταναλωση μαλλον τα νουμερα αυτά είναι αληθινα)

Το μενου δεν εχει να επιδειξει κατι.Ρυθμιζεις μονο τα απαραιτητα.

Η μεταφορα των τραγουδιων γινεται μεσω του SonicStage(δοκιμασα με drag n drop mp3 αλλα απλα δεν αναγνωρισε τα αρχεια),το οποιο μετατρεπει όλα τα tracks σε Atrac3/plus.

Υπαρχει και καποιο add-on που σου δινει την δυνατοτητα να μεταφερεις απευθειας και mp3/wma αρχεια αλλα δεν εχω ασχοληθει ακομα.

(Λοιπον,απο εδω κατεβαζετε το προγραμμακι (μερος του οποιου μενει εγκατεστημενο στην συσκευη) και me με απλο drag n drop μεταφερετε και mp3/wma αρχεια)

To ολο πακετο ερχεται με:

-Τα σχετικα εγχειριδια χρησης της συσκευης και του SonicStage.

-2 Cd(ένα με την παραπανω εφαρμογη και το άλλο με manuals πολλων γλωσσων)

-USB καλωδιο(sorry,δεν φαινεται στην φωτο,το ξεχασα)

-Ακουστικα

-Λουρακι για το λαιμο

-Ένα μαυρο «πουγκι» για να προστατευεις την συσκευη όταν δεν την χρησιμοποιεις

-Και μια προεκταση για τα ακουστικα γιατι το μηκος του καλωδιου είναι εσκεμμενα πολύ μικρο(για χρηση με το λουρακι)

post-399-1416071777,372_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εξισου μικρο είναι και το MuVo Ν200 (διαστασεις 3.35 x 6.55 x 1.3cm) αλλα σχεδιαστικα πολύ λιτο.Ειναι σημαντικα πιο ελαφρυ από το ΝW ,22 γρ χωρις μπαταρια(επισης ΑΑΑ),ενώ μειωμενη είναι και η αυτονομια του.(απενεργοποιημενο το φωτισμο μου κρατησε περιπου 14 ωρες)

Αναπαραγει αρχεια mp3,wma και wav.H μνημη του είναι 512ΜΒ,η πραγματικη όμως χωρητικοτητα του είναι 495MB.

Σε αντιθεση με το Sony το MuVo εχει πολλες επιπλεον δυνατοτητες.Υποστηριζει USB 2.0 ενώ διαθετει και δεκτη FM,εχει 32 presets σταθμων ενώ μπορει να κανει και autoscan.Επισης ηχογραφει από το ραδιοφωνο σε χαμηλη όμως ποιοτητα(wav 16kHz,mono,8bit).

Διαθετει και μικροφωνο για «προσωπικες» ηχογραφησεις.(8kHz.mono,8 bit)

Επισης η μεταφορα των αρχειων(αντιθετα με την ιδιοτροπια του Sony) μπορει να γινει αμεσα copy-paste.(όχι απαραιτητα μεσω του Creative Source)

Να και κατι που σιγουρα το ξεχωριζει:

Από την line in εισοδο του(μικρο «καρφακι» 2.5mm) μπορει να «συλλαβει» αναλογικο σημα και να το αποθηκευσει όχι σε χαμηλου bitrate wav αρχειο αλλα με mp3 encoding σε mp3 με δυνατοτητα επιλογης αναμεσα σε τρια bitrates(96,128 και 160kbits/s 44.1kHz, stereo,CBR).

Υπερπληρες(και με εικονιδια παρακαλω!) είναι και το μενου του.

Eνδεικτικα αναφερω ότι μπορεις να ρυθμισεις contrast,προσανατολισμο οθονης(για αριστεροχειρες),διαρκεια φωτισμου,equalizer(τεσσαρων προεπιλογων,και custom πεντε περιοχων συχνοτητων) κ.α

To MuVo N200 ερχεται με:

-Ένα μικρο εγχειριδιο χρησης

-Ένα cd(driver,Creative Media Source και manuals)

-Μια αλκαλικη μπαταρια Energizer AAA

-Ακουστικα

-USB καλωδιο

-Μετατροπεα από mini-jack σε απλο(3,5mm) για την Line In εισοδο

-Θηκη με clipακι για την ζωνη

-και ενα shoulder strap(δεν ξερω πως λεγεται στα ελληνικος)

post-399-1416071777,3857_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνοψιζοντας σε + και εχουμε:

Sony NW75 +:

a)design,μεγεθος και ποιοτητα κατασκευης

B)Αυτονομια

Sony NW75 -:

Α)τιμη,με διαφορα το πιο ακριβο στα 256MB

Β)ελλειψη ραδιοφωνου

Γ)ελλειψη USB 2.0

MuVo N200 +:

α)Μεγεθος,βαρος

β)Χωρητικοτητα/τιμη

γ)Δυνατοτητες(ηχογραφηση,mp3 encoding)

ΜuVo N200 -:

a)κακη προιστορια(το προηγουμενο μου Creative Rhomba παρεδωσε το πνευμα σε ένα διμηνο :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorikas [Σήμερα, στις 18:51]

Εγω παντως προτιμησα το MuVo.

Εσεις?

Συμφωνώ.Για τα λεφτά του είναι πολύ καλή επιλογή και με αρκετό χώρο.

Πως και δε κοίταξες τίποτα από iRiver,που τη θεωρώ τη κορυφαία στο είδος της;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από daospi [Σήμερα, στις 22:35]

Συμφωνώ.Για τα λεφτά του είναι πολύ καλή επιλογή και με αρκετό χώρο.

Πως και δε κοίταξες τίποτα από iRiver,που τη θεωρώ τη κορυφαία στο είδος της;;;

ηθελα απο plaisio η e-shop που δεν ειχαν κατι αξιολογο(αν και στο e-shop υπηρχε ενα στα 256ΜΒ που στοιχιζε 190Ε,ναι το σονυ δεν ειναι το πιο ακριβο:D )

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

έχω το muvo και είμαι πολύ ευχαριστημένος...

Καλός ήχος και μέσο υπολογιστή μπορεις να κάνεις τα mp3>wma και να χωρέσεις πάρα πολλά.. εγώ είχα 90 mp3 και τώρα εχω 110wma χωρίς αλλαγες στην ποιότητα του ήχου

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μνημες χωρητικοτητας 256-512 δε με συγκινουν και αρα θα γινω κατοχος ενος φορητου mp3 player οταν με το καλο γινουν πιο λογικες οι τιμες και πιο μεγαλες οι χωρητικοτητες

Link to comment
Share on other sites

ηρθε χ8ες το μουβο , μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα εν8ουσιασμενος , και δεν ειναι ετσι οπως το περιμενα ;) απο αυτονομια δεν ξερω να σασς πω παντος τις 5 ωρες τις εχω ξεπερασει κε η μπαταρια διχνει φουλ τωρα αμα ξαφνικα πεσει δεν ξερω :( να σας πω υπαρχει πιθανοτητα αυτο να φωρτιζει μεσω usb αμα εχω επαναφορτιζομενη παταρια η καθε τοσο και λιγακι 8α τρέχω για παταρίες?

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.