Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

Just now, def said:

Μιλαμε για Zotac φίλε μου. Η καλύτερη υλοποίηση σε κάρτες γραφικών τουλάχιστον για τα μεγάλα μοντέλα. Βέβαια όπως είπαν όλοι εδώ μέσα είναι πολλά τα χρηματα για 2080ti.

Ποσο σου boostαρει η δικη σου?

Link to comment
Share on other sites

Μάριε δεν ασχολούμαι με αυτά. Πιο πολύ δουλεύω προγράμματα για τις εκπαιδεύσεις που κάνω. Μου είναι υπεραρκετή. 

Μέσα στην εβδομάδα θα συζητήσω με τους υπευθη ους του Ινστιτούτο Ασφαλείας αν προχωρήσουμε σε αυτην

https://www.scan.co.uk/products/24gb-pny-nvidia-quadro-rtx-6000-turing-4608-cuda-576-tensor-72-rt-cores-gddr6-163-tflops-fp32-dp-vir

Παρόμοιο Ινστιτούτο στο Ισραήλ την έχουν πάρει που συνεργάζομαι βέβαια αυτοί τρέχουν ένα καινούριο πρόγραμμα με κάποια καινούρια εφέ.... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, def said:

Μιλαμε για Zotac φίλε μου. Η καλύτερη υλοποίηση σε κάρτες γραφικών τουλάχιστον για τα μεγάλα μοντέλα. Βέβαια όπως είπαν όλοι εδώ μέσα είναι πολλά τα χρηματα για 2080ti.

 

And this is according to who????? ......Απέχει ολύ από την καλύτερη υλοποίησει κι προσωπικά έχω βαρεθεί το hype μικρών εταιρειών..Χειρότερη κι από την Founders Edition είναι η 1080Τi της και μας δουλεύει κι από πάνω. Βάση της 1080Ti δεν θα την εμπιστευόμουν και το γεγονός ότι ανεβάζει την τιμή είναι ακόμη πιο γελοίο και σε λίγο θα την βάλω στην κατηγορία snake oil......give me a break ZOTAC! 

 

Η King PIn της EVGA ήταν η καλύτερη υλοποίηση και ίσως η Galax αν μιλάμε για extreme overclocking....και στα benchmarks το ίδιο....Από εκεί και πέρα η Asus rules....

 

 

 

 

 

 

Το γεγονός επίσης ότι δεν βγάζει κανείς (όχι κινέζος) waterblock full cover γι'άυτή και μόνο μου φθάνει για να την απορρίψω γιατί αν είναι να πάρω top υλοποίηση την παίρνω μόνο για τα καλύτερα clocks και χωρίς νερό......φασαρία και θερμοκρασίες. 

 

Για την Strix βρίσκεις τα καλύτερα waterblocks γιατί πουλάει πολύ......είναι άλλο πράγμα να δουλεύει η κάρτα (1080Ti) ΧΩΡΙΣ καθόλου throttling καρφωμένη στα 12GHZ+++ μνήμη (πάει κι άλλο) και 2100MHz GPU core με τους ανεμιστήρες στις 500rmp και τη θερμοκρασία να μην ξεπερνά ποτέ τους 35C χειμώνα και 40C το καλοκαίρι.....και πάει και παραπάνω με extreme bios που υπάρχει για Strix και ανεβάζει το power delivery...

 

Δεν έχω δει reviews και ανάλυση για την 2080Ti αλλά δεδομένου του παρελθόντος δεν με πείθει ούτε ότι μπορεί ούτε ότι θα έχει την καλύτερη.... 

 

Μέχρι στιγμής ASUS και EVGA για 2080Ti στην κορυφή κατά τη γνώμη μου και αυτή τη φορά παίζει και σκληρό binning στα τσιπάκια και μάλλον κάποιος (π.χ. σαν την Asus & EVGA) έχει άλλου επιπέδου οικονομική σχέση με την NVIDIA......

 

Τα παραπάνω είναι απλά η γνώμη μου βάση της δικής μου έρευνας.

 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

@NooDle μια η αλλη ειναι, ισως σε 4K εχει προβαδισμα η 1080Ti λογω περισσοτερης vram

Βεβαια, οσο περναει ο καιρος κ "ωριμαζουν" οι drivers, πιστευω η 2080 θα αρχισει να αφηνει πισω την 1080Ti(κ παλι ομως οι διαφορες δεν θα ειναι μεγαλες)

 

Αν επαιρνα τωρα καινουργια(εκανα αναβαθμιση) ναι, θα κοιτουσα προς 2080 παντως

 

Το "πακετο" το εχουμε φαει εμεις με τις Ti. Απο τη μια δεν εχει νοημα η 2080 απο την αλλη ειναι ακριβη η 2080Ti

 

Οποτε μένεις με την ti σου τεμπελοσκυλο η την πουλας σε μενα οπως μου πουλησες corsair 600 t και psu coolermaster silent pro ?

Πέρα απο την πλακα γνωμη μου μενεις με 1080 ti και πειρμενεις 3080 η οπως θα λέγεται 

Εχει ψωμια ακομα η 1080 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η 1080Τi είναι παντού πιο αργή από την 2080, ειδικά σε 4Κ η διαφορά τους είναι η μεγαλύτερη σε σχέση με τις μικρότερες αναλύσεις, έχουν γύρω στο 8-10% ανάλογα με τον reviewer , μικρή η διαφορά αλλά υπαρκτή, φυσικά και αξίζει η1080Τi αλλά μόνο σαν μεταχειρισμένη, τώρα ίσως είναι η καλύτερη εποχή να χτυπήσει κάποιος μια γιατί στα καταστήματα εξαφανίστηκε και η τιμή της θα ανέβει λίγο π.χ.

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=gtx+1080+ti&page=1

Κάτι άλλο είναι Λάθος εξ ορισμού να συγκρίνετε την ποσότητα της μνήμης μεταξύ διαφορετικών αρχιτεκτονικών σα νούμερα 8gb 11gb δεν λένε τίποτα απολύτως,  εντελώς διαφορετική η συμπίεση και η διαχείριση της vram στον maxwell, pascal και turing, άλλο το delta color compresion σε κάθε arch , δεν μιλάμε για memory bandwith όπου εκεί είτε gddr5η gddr5x είτε δίαυλο 128bit είτε 512 να έχεις at the end of the day το μοναδικό που μετράει είναι τα gb/s

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά αυτό που δεν μας δίνει στο test το Techpower up είναι τα clocks...της 2080 σε σχέση με την 1080Ti.....δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δίνουν όλα τα στοιχεία...

Θα μου πεις μπορείς να κάνεις και την 2080 overclock αλλά μετά πας σε πιο ακριβές υλοποιήσεις. Τέλος πάντων στο σύνολο τους τα reviews δείχνουν την 2080 λίγο πιο γρήγορη ή σχεδόν ίδια σε κάποια gameς αναλόγως των clocks. 

 

Τεσπα...για εμένα δεν υπάρχει η 2080 ως αναβάθμιση από την 1080Ti όταν μιλάμε για επιδόσεις και κυρίως σε 4Κ που πολύ απλά κατά τη γνώμη μου σε καινούριους τίτλους είναι κι αυτή "ΛΙΓΗ"..Αναβάθμιση θεωρώ την 2080Ti αλλά και αυτή με την τιμής της και το "γαϊδούρι" σε μέγεθος τσιπ που έχει δεν μ'έχει εντυπωσιάσει....καλά το RT παπαριές εις το πηλίκο γι'άυτή τη γενιά αν και είναι ότι καλύτερο μπορεί να υπάρξει σε φωτισμό/ρεαλισμό απλά όχι σε αυτή τη γεννιά....

 

Τώρα αν κάποιος αναβαθμίζει από σειρά 9ΧΧ και κάτω ή αγοράζει τώρα τότε η 2080 είναι φυσικά καλή επιλογή overall εκτός κι αν βρείς καλή υλοποίηση 1080Ti σε τιμή χώμα (-40% από την 2080). 

 

Πάντως σε 1440p η 1080Ti δεν έχει κανένα πρόβλημα κι έχει ψωμί ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και κλοκαρεται και η 2080 και μάλιστα πολύ καλά, αυτά πιο πάνω είναι οι FE stock vs stock ρολόγια, επίσης η 2080 αντικαθιστά την 1080 ρίχνοντας της ένα διαφορετικό όλου ευκαταφρόνητο 45-50%, το μέγεθος του τσιπ έχει να κάνει με τους tensor και rt cores που δεν υπήρχαν παλαιότερα, τώρα ποια η απόδοση τους αυτό είναι άλλη ιστορία και χωρίς κάτι χειροπιαστό ένα game δεν βγαίνει άκρη

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κανέναν αλλά παίζει μια EVGA 2080Ti στα 880 Ευρώ..(αν δεν είναι scum) στο Amazon.de

 

https://www.amazon.de/Grafikkarten-GeForce-Gaming-Lüfter-11G-P4-2383-KR/dp/B07GQYQ85Z/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1541327440&sr=8-2&keywords=EVGA+2080ti

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι λέω αν *Δεν είναι SCAM* γιατί μόλις είδα ότι πάιζουν κι άλλες μάρκες...παίζει να το βάζουν για να βγαίνουν ψηλά στα searches..

Γράφει ότι ανοίχτηκε για "advertising"

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Jargon said:

Απ'ότι διαβάζω τα αποθέματα των 1080Ti έξαντλούνται ή έχουν εξαντληθεί και φυσικά σε αυτό βοήθησαν οι τιμές και οι επιδόσεις της σειράς 2ΧΧΧ...

 

 

 

Που βλέπεις ότι εξαντλήθηκαν? 

https://www.overclockers.co.uk/pc-components/graphics-cards/nvidia/geforce-gtx-1080-ti?sPage=1&sSort=2&utm_expid=.KhJyjmidRLmmii4sjoN7vg.1&utm_referrer=

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, def said:

 

Δεν είπα ότι "εξαντλήθηκαν", ότι "εξαντλούνται είπα και το γράφουν σε διάφορα sites αλλά το ανέφεραι πρώτο ο Gamer Nexus και ίσως μιλάνε γι' Αμερική.

 

Το caseking δεν έχει καν ενότητα 1080Ti...περίεργο...

 

Αλλά και λόγικά να το δεις κάποια στιγμή θα τελειώσει.

 

https://www.techpowerup.com/249273/geforce-gtx-1080-ti-supply-is-reportedly-dwindling-prices-on-the-rise

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Jargon έγραψε:

 

Δεν είπα ότι "εξαντλήθηκαν", ότι "εξαντλούνται είπα και το γράφουν σε διάφορα sites αλλά το ανέφεραι πρώτο ο Gamer Nexus και ίσως μιλάνε γι' Αμερική.

 

Το caseking δεν έχει καν ενότητα 1080Ti...περίεργο...

 

Αλλά και λόγικά να το δεις κάποια στιγμή θα τελειώσει.

 

https://www.techpowerup.com/249273/geforce-gtx-1080-ti-supply-is-reportedly-dwindling-prices-on-the-rise

Βλέπω ότι πολλά μαγαζιά δεν έχουν 1080ti. 

Αποστόλη εξετελέσθη (σχεδόν). Για να δούμε τώρα αν θα υπάρξει μείωση, έστω και μικρή, της τιμής των rtx.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αυτό είναι το ζητούμενο να πέσουν λίγο οι RTX αλλά από εκεί που βρίσκονται μην περιμένουμε και τίποτα συνταρακτικό εκτός κι αν δούν ότι δεν πουλάνε αρκετά.

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.