Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

πριν 19 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Εμενα αυτο που με φοβιζει ειναι το failure rate...ιδιαιτερα στις Ti

Και φαντασου να την βαλεις και στα νερα και να σου πουν μετα δεν εχεις εγγυηση.

Γιαυτο θελω evga.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fatalara said:

Και φαντασου να την βαλεις και στα νερα και να σου πουν μετα δεν εχεις εγγυηση.

Γιαυτο θελω evga.

 

Αν και υπάρχει τρόπος στην Strix να μην καταστρέψεις το αυτοκόλλητο (ασφάλεια) όταν βγάζεις την ψύκτρα οι όροι της εγγύησης είναι καμία αλλαγή. Διάβαζα βέβαια ότι η Asus μπορεί και να σεκαλύψει αλλά από το τι γράφει ο καθένας στο ιντερνετ μέχρι το τη ισχύει όταν έρθει ο κρίσιμη ώρα υπάρχει διαφορά. Νομίζω μόνο η EVGA επιτρέπει watercooling χωρίς να χάνεις την εγγύηση...

 

Αν αγόραζα τώρα Asus 2080Ti με αυτά που συμβαίνουν μάλλον δεν θα έβαζα waterblock (Χαχαχα άλλη μια δικαιολογία για να μην μπω στον πειρασμό )....

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά μιας ακριβής υλοποίησης στην ουσία ακυρώνει την ανάγκη να αγοραστεί waterblock. Καλύτερα μια φθηνή υλοποίηση σε reference pcb και waterblock ώστε το κόστος αγοράς να βγει περίπου όσο μια ακριβή υλοποίηση, αλλιώς το VFM γίνεται αισθητά χειρότερο.

Απο κει και πέρα ένα waterblock στις Pascal & Turing nVidia GPUs περισσότερο για την εμφάνιση είναι παρά για τις επιδόσεις αφού το scaling δεν υφίσταται και ίσως να δικαιολογηθεί μόνο στην Ti, οι υπόλοιπες παράγουν λίγα watt σε σχέση με τις εξαιρετικές ψύξεις που είναι εξοπλισμένες πλέον οι περισσότερες κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

@Jargon Η asus δεν εχει αυτοκολλητο εχει μια μπλε κολλα που τη βαζει σε συγκεκριμενες βιδες και για να τις βγαλεις πρεπει να τη «σπασεις». Οταν θα δουν οτι εχει σπασει σου λενε αντε γεια. Το ιδιο και η Gigabyte.

 

@yog-sothoth Εξαρταται. Εμενα για παραδειγμα η καρτα δουλευει στους 70 το χειμωνα. Με το μπλοκ δεν θα ξεπερασει ουτε τους 50 το καλοκαιρι. 

Επισης για πιο vfm μιλας; Μονο τα ρακορ εχουν 350 ευρω ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, yog-sothoth said:

Η αγορά μιας ακριβής υλοποίησης στην ουσία ακυρώνει την ανάγκη να αγοραστεί waterblock. Καλύτερα μια φθηνή υλοποίηση σε reference pcb και waterblock ώστε το κόστος αγοράς να βγει περίπου όσο μια ακριβή υλοποίηση, αλλιώς το VFM γίνεται αισθητά χειρότερο.

Απο κει και πέρα ένα waterblock στις Pascal & Turing nVidia GPUs περισσότερο για την εμφάνιση είναι παρά για τις επιδόσεις αφού το scaling δεν υφίσταται και ίσως να δικαιολογηθεί μόνο στην Ti, οι υπόλοιπες παράγουν λίγα watt σε σχέση με τις εξαιρετικές ψύξεις που είναι εξοπλισμένες πλέον οι περισσότερες κάρτες.

 

 Η ανοχή μου στο θόρυβο είναι πλέον μηδενική και δεν θ'αλλαζα την υδρόψυξη με τίποτα. Σίγουρα η Strix 1080Ti μια χαρά δούλευε και με το stock cooler αλλά εκτός του θορύβου έχει διαφορά και στις επιδόσεις...το trhottling ξεκινά από πολύ χαμηλά....

 

Η δικιά μου κρατάει 1999MHz καρφωμένη χωρίς overclock διότι δεν ξεπερνά τους 35C τώρα το χειμώνα. Με overclock στέκεται στα 2100 + 13,200 μνήμη και δεν κουνιέται. Επίσης αισθητικά την προτιμώ και τέλος δεν διαταράσει το airflow του κουτιού μου το οποίο το έχω φτιάξει τελειο διότι το ψυγείο είναι εκτός κουτιου. 

 

 

27 minutes ago, fatalara said:

@Jargon Η asus δεν εχει αυτοκολλητο εχει μια μπλε κολλα που τη βαζει σε συγκεκριμενες βιδες και για να τις βγαλεις πρεπει να τη «σπασεις». Οταν θα δουν οτι εχει σπασει σου λενε αντε γεια. Το ιδιο και η Gigabyte.

 

@yog-sothoth Εξαρταται. Εμενα για παραδειγμα η καρτα δουλευει στους 70 το χειμωνα. Με το μπλοκ δεν θα ξεπερασει ουτε τους 50 το καλοκαιρι. 

Επισης για πιο vfm μιλας; Μονο τα ρακορ εχουν 350 ευρω ?

 

Αν εννοείς το μπλε thread locker δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το δουν...γιατί πολύ απλά θα πρέπει να το "σπάσουν" αυτοί (δεν έχει σπάσει στη δικιά μου) για να βγάλουν τη βίδα. Η ασφάλεια είναι το αυτοκόλλητο κι αυτό μπορεις να μην το χαλάσεις - το έχουν κάνει πολλοί και υπάρχουν και βίντεο. 

 

Με το μπλοκ και με ανεμιστήρες στο Radiators όχι πάνω από 500 στροφές + τον Oveckloced 7940X (400 watt) δεν μου ξεπέρασε ποτέ το καλοκαίρι τους 40C και το Phanteks είναι 2-3 βαθμούς χειρότερο από EK αλλά μου αρέσει περισσότερο και είναι καλύτερη κατασκευή (και ακριβότερο). 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Jargon Οχι δεν ειναι αυτο, ειναι κανονικα βουτηγμενη σε κατι η βιδα και για να τη βγαλεις κανει κρακ αναγκαστικα και μετα φευγει κιολλας απο πανω. Σαν μπλε μπογια ειναι που θρυμματιζεται. Την δευτερη φορα δεν θα κανει κρακ θα βγει σαν ολες τις βιδες οποτε αν κατσουν να ψαξουν την καρτα για να στη βγαλουν off θα ελεγξουν και αυτο και εισαι χαμενος απο χερι. Υπαρχει περιπτωση να μην το τσεκαρουν και να τη γλυτωσεις. EVGA και εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Η EVGA δεν έχει πρόβλημα και τα πράγματα είναι ξεκάθαρα όντως. Τώρα για το "κράκ" thread locker είναι σίγουρα κι έχω τέτοιο (και θα μπορούσα να τις καθαρίσω και να ξαναβάλω - η δικιά είχε ελάχιστο στο κάτω μέρος) αλλά το θέμα δεν είναι εκεί....αν όντως θέλουν να σε γειώσουν θα βρουν τρόπο. Υπάρχουν ομως πολλές περιπτώσεις που την άλλαξαν. Πάντως μήπως μιλάμε γι'αλλη κάρτα ή άλλο batch?

 

Επίσης πλέον στην Αμερική αυτά τα αυτοκόλλητα και οι λοιπές μπουρδες είναι παράνομα και δεν έχουν δικαίωμα ν'αρνηθούν την εγγύηση..Έχει βγει νόμος που επιτρέπει στον καταναλωτή να κάνει μόνος του επισκευές και τα "κλειδώματα" πάνε περίπτατο. Στην Ευρώπη βέβαια δεν ισχύει κάτι τέτοιο. 

 

Κοίταξε όταν πήρα την Asus την πήρα γιατί έβλεπα καλά clocks, έχει και κάποιο "extreme bios" για περισσότερα ρεύματα και με τη λογική να μπορεί να δουλέψει και με την ψύκτρα της στο μέλλον σε σύστημα χωρίς υδρόψυξη όταν "γεράσει"..Δεν έχω σκοπό να την πουλήσω οπότε...Επίσης την πήρα πριν από ένα χρόνο που είχε ωριμάσει η παραγωγή και δεν διάβασα για προβλήματα.

 

Αν αγόραζα τώρα με σκοπό να βάλω waterblock θα πήγαινα σε EVGA για σιγουριά αν και εμφανισιακά κάτι πρέπει να κάνουν (Hello EVGA - Hire a freaking industrial designer). Επίσης και στην Asus δεν έβαλα κατευθείαν το waterblock και την δοκίμασα 2-3 μήνες με stock για να είμαι σίγουρος. Τα ελλατωματικά συνήθως φαίνονται στην αρχή εκτός προβλημάτω (πιο σπάνιο) που θέλουν χρόνο αλλά τουλάχιστον τα χοντρά τα βλέπεις γρήγορα. Ευτυχώς έχω τεράστια υπομονή με αυτά τα πράγματα...

 

 

Δες εδώ..ούτε κόλλες είχε ούτε τίποτα κρακ...κι εμένα βούτηρο βγήκαν οι βίδες...το μόνο που είχε ήταν το αυτοκόλλητο.

Μιλάω για την Asus Strix 1080Ti OC Edition (η δικιά μου)

 

 

Κι άλλο ένα

 

 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

@Jargon Οχι δεν ειναι αυτο, ειναι κανονικα βουτηγμενη σε κατι η βιδα και για να τη βγαλεις κανει κρακ αναγκαστικα και μετα φευγει κιολλας απο πανω. Σαν μπλε μπογια ειναι που θρυμματιζεται. Την δευτερη φορα δεν θα κανει κρακ θα βγει σαν ολες τις βιδες οποτε αν κατσουν να ψαξουν την καρτα για να στη βγαλουν off θα ελεγξουν και αυτο και εισαι χαμενος απο χερι. Υπαρχει περιπτωση να μην το τσεκαρουν και να τη γλυτωσεις. EVGA και εισαι σιγουρος.

Thread Glue

0.90€ 1 μπουκαλάκι

2,50€ 4 μπουκαλάκια

:bleh: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, για να μην γελιόμαστε: οι τιμές των rtx είναι εξωφρενικές. Mόλις πέσουν οι φθηνότερες κοντά στο χιλιάρικο, θα λέμε ότι είναι deal.

Αν μ' αρέσει η strix; Βεβαίως. Η evga ftw3; Το αυτό (αν και το παράκαναν λίγο με το gunmetal theme). Αν μπορώ να τις αγοράσω; Μπορώ. Αν θέλω να τις αγοράσω; Ναι. Θα είμαι μ@λάκας αν τις αγοράσω; Oh, yeah.

Η πράσινη δοκίμασε τα όρια που έχω θέσει στον εαυτό μου. Αυτό που λέω είναι ότι αν η φθηνότερη υλοποίηση (duke) πέσει στα 1.000-1.050, θα πατήσω το κουμπί (μάλλον).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν από το Πάσχα δεν θα αγόραζα ούτως ή άλλως γιατί δεν τους εμπιστεύομαι ότι δεν θα βγάλουν καμιά Titan ή καμιά έκδοση Ti Platinum και μπαρμπούτσαλα αν δουν τα σκούρα με τις πωλήσεις (ΑΝ λέω) ώστε να μπορούν να ρίξουν τιμές στις υπόλοιπες...Επίσης περιμένω να δω πως θα εξελιγχθεί και το θέμα 7nm....H AMD ξεκίνησε είδη..Βέβαια μπορεί να μην βγάλουν και τιποτα για 18 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικοτερο ολων(κ της τιμης) ειναι τι failure rate εχουμε τελικα...

 

Γιαυτο κ συνεστησα υπομονη...βρισκω αυριο gigabyte Ti κοντα στο χιλιαρικο(λιγο πιο πανω)...κ αν την παρω στο χερι τον πρωτο μηνα;

 

Ας φυγει το πρωτο batch κ καπου εκει στις γιορτες το ξανασυζηταμε

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

:amen::amen::amen:

Δεν νομιζω οτι δεν μπορει μονο την ti δεν μπορει να πιασει.

Αν βγαλει μια που να ειναι ταχυτερη απο την 2080 ξανα αυτη θα παω να παρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν νομιζω οτι δεν μπορει μονο την ti δεν μπορει να πιασει.

Αν βγαλει μια που να ειναι ταχυτερη απο την 2080 ξανα αυτη θα παω να παρω.

Σε καλή τιμή, όμως, έτσι; Βασικό αυτό. Αν είναι να πληρώνουμε υπεραξία και εκεί, άστα και βράστα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μη βγαλει νεα (δυνατη) καρτα με προσιτη τιμη. Γιατι να το κανει οταν βλεπει τα sold out της πρασινης το ενα μετα το αλλο;

Θα χτυπησει στο ψαχνο, λιγο πιο κατω απο μια 2080

Ολα αυτα υπο την προυποθεση οτι θα εχει κ τις αναλογες επιδοσεις

 

Και με τους νεους zen το ιδιο θα γινει...

 

Μακαρι βεβαια να βγω λαθος :D

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.