Jump to content



Pentium (Kaby Lake) with Hyperthreading ?


TASOS

Recommended Posts

Αν επαληθευτεί (με την επίσημη παρουσίαση) η παρακάτω φωτογραφία στο site του Coolaler , θα μιλάμε για power to the people , τους επόμενους μήνες.

 

Φτηνό cpu , με επιδόσεις Kaby Lake και H/T.

2C/4T

 

Στη φωτογραφία , θεωρητικά , φαίνεται ένας Pentium G4620.

 

http://www.coolaler.com/content.php/6952-Intel-Pentium-G4620-支援-HT?

 

intel_7th_cpuz_5.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η AMD ήδη παρέχει quad cores στα επίπεδα τιμών των Pentium. Εντάξει το IPC είναι για τα μπάζα, αλλά ήδη παρέχει 4 threads σε αυτά τα επίπεδα τιμών. Αν λάβουμε υπόψιν ότι πλέον όλο και περισσότερα παιχνίδια βλέπουν 4 πυρήνες (σε σημερινό benchmark του TechSpot είχαν μάλιστα πρόβλημα να ξεκινήσουν το Titanfall 2 σε dual core σύστημα), νομίζω είναι λογικό η Intel να αρχίσει κάποια στιγμή να προσφέρει περισσότερα threads σε αυτά τα επίπεδα τιμών.

Link to comment
Share on other sites

Απλά οι dual core μοιάζουν σαν μονοπύρινοι σήμερα. Νομίζω απλά δεν θέλουν να καεί εντελώς το brand name Pentium. Έχουν το Celeron για αυτό το σκοπό.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

@TASOS

Καλά Τάσο, μην ενθουσιαζόμαστε. Αν τον παραπάνω Pentium με τα 4 threads τον δίνουν με τριψήφια τιμή (και κάτι ψιλά λιγότερα από i3) τότε πρέπει να συμπληρώσεις το παραπάνω σλόγκαν: Power to the people, but not cheap!

@yanni

Γιάννη αν θελήσει η Intel να δώσει 4 Threads στους Pentium σε σοβαρά χαμηλή τιμή (όχι από 115€ ο i3 και 100€ ο Pentium με 2 threads κιόλας) θα τους "κλαδέψει" για να μην κοντράρουν τους i3. Αν και νομίζω πως δεν θα φανεί τόσο γενναιόδωρη για να τους δώσει αρκετά κάτω από τριψήφιο νούμερο. Το αν το κάνει η AMD, δεν ιδρώνει το αυτί της Intel!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά αυτή είναι η σκέψη. 4 threads με 70 ευρώ αντί για 110. Δεν θα ήταν άσχημα. Ίσως να είναι το πρώτο βήμα πριν να δούμε mainstream Intel i7 με 6 πυρήνες και 12 threads, χωρίς να απαιτείται η αγορά κάποιας hi end πλατφόρμας όπως η 2011.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 4 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Οι pentium σε s1151 (αλλά και σε παλιότερα socket) παίζουν φθηνότερα από 100€,

Επεξεργαστές Intel (Οικογένεια: Intel Pentium - Socket: 1151) | Skroutz.gr

Δεν λέμε αν είναι φθηνοί οι Pentium (που είναι) αλλά αν θα δώσει η Intel τα 4 threads με λιγότερα από 110€ (i3) έστω και με το όνομα "Pentium".

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος TopCLR έγραψε:

Δεν λέμε αν είναι φθηνοί οι Pentium (που είναι) αλλά αν θα δώσει η Intel τα 4 threads με λιγότερα από 110€ (i3) έστω και με το όνομα "Pentium".

Το διάβασα αυτό, στο link που έβαλες για τον 2πυρηνο απάντησα ότι παίζουν από 50€, εκτός αν με το παράδειγμα ήθελες να δείξεις ότι πουλάνε 2πύρινο pentium ακριβά.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Το διάβασα αυτό, στο link που έβαλες για τον 2πυρηνο απάντησα ότι παίζουν από 50€, εκτός αν με το παράδειγμα ήθελες να δείξεις ότι πουλάνε 2πύρινο pentium ακριβά.

Αυτό ακριβώς. Αν δίνουν τον απλό διπύρηνο μόνο 15€ κάτω από τον i3, δεν τους εμποδίζει τίποτα να δώσουν κάτι ψιλά λιγότερο από i3 τον Pentium με τα 4 threads!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τον συγκεκριμένο (προηγούμενης γενιάς) τα μαγαζιά είχαν ξεφύγει λίγο, ο 3460(100mhz λιγότερα) έπαιζε στα 70€. 

Κάτι αντίστοιχο γίνεται και σε skylake, g4500 70€ και g4520 90€.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω από μαγαζιά, ούτε από εμπόριο. Αν όμως θέλω να αγοράσω, θα πληρώσω τις τιμές που βλέπεις!

Επίσης δεν νομίζω να τους εμποδίζει (τους εμπόρους, αν φταίνε αυτοί) να κάνουν κάτι παρόμοιο με τους νέους Pentium με τα 4 threads.

Ούτε έχω δει καμιά Intel να τους "τραβάει το αυτί" για το καπέλο 30% στην τιμή για τα 100Mhz παραπάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος TopCLR έγραψε:

Δεν γνωρίζω από μαγαζιά, ούτε από εμπόριο. Αν όμως θέλω να αγοράσω, θα πληρώσω τις τιμές που βλέπεις!*

Καλά οκ μην βαράς :p, μαζί σου, όπου μαγαζιά βάλε και intel μέσα.

Όταν θα κάνεις την αγορά (*επειδή θα το ψάξεις, δεν θα πας στα τυφλά) και η διαφορά τους είναι 20-25€ για διαφορά 100mhz

θα πας στο φθηνότερο και άσε το άλλο να σαπίζει!

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάθε top προιόν είναι σημαντικά ακριβότερο έναντι του προηγούμενου. Έτσι ο top Celeron θα είναι ηλιθιωδώς ακριβότερος του αμέσως μικρότερου μοντέλου, ο top Pentium ηλιθιωδώς ακριβότερος του αμέσως μικρότερου μοντέλου κ.τ.λ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.