Jump to content



G.G. 2017 - Porsche Cayman GT4 Clubsport @ Vallelunga 13/11/2016


fatalara

Recommended Posts

TIME OF DAY:  13:00

WEATHER:  Clear

AIR TEMP: 25c

GRIP: 98% στο practice, θα αυξάνεται με τους γνωστους ρυθμους...

Tyre blankets: OΝ

 

PRACTICE: 20:30 (75 λεπτά)

QUALIFY: 15min

RACE: 22:00 (28 Laps)

 

 

  • Πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 2 ρόδες μέσα στα όρια της πίστας (λευκές γραμμές).
  • Αν έχουμε επαφή με άλλον οδηγό με δική μας υπαιτιότητα, του παραχωρούμε σε ασφαλές σημείο τη θέση μας.
  • Προσοχή όταν ξαναμπαίνουμε στην πίστα μετά από έξοδο. Κοιτάμε πρώτα πίσω μας και στο χάρτη.
  • Προσοχή όταν βγαίνουμε από τα pits!
  • Κανόνες αγωνιστικής συμπεριφοράς + video
  • Για καλύτερο spatial awareness προτείνεται το Helicorsa Application η Crew Chief for Assetto Corsa

            Επιβαλεται η χρήση DISCORD με Push to Talk

 

 

gt4-1.jpg

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωχ το ξεχασα να το αλλαξω, βαλτε 24-25.


Τοπικός καιρός την Κυριακή ( σε περίπτωση που θα θέλαμε μια μικρή δόση ρεαλισμού ):
http://www.myweather2.com/Motor-Racing/Italy/Vallelunga-Circuit.aspx?sday=6

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα λίγο χθές και σαν πρώτη εντύπωση μου φαίνεται από τα πιο εύκολα στην οδήγηση από όσα έχω τρέξει στο AC. Μπορείς να το κάνεις ότι θες, φρενάρεις στρίβοντας, επιταχύνεις στρίβοντας, απλά coast στρίβοντας (όχι πάντα απλό, βλ. Ferrari 599xx...) και βλέπεις γενικά μόνο τα καλά της τοποθέτησης του κινητήρα και κατανομής βάρους και όχι τα περίεργα (βλ. Lotus...).

 

Τα παραπάνω σημαίνουν οτι όλο το παιχνίδι παίζεται σε γραμμές, ειδικά επειδή το αυτοκίνητο σου επιτρέπει να αλλάξεις γραμμές και πάνω στις στροφές. Αυτό που μου γινόταν χθές στις φουρκέτες πχ: λές θα μπώ νωρίς εσωτερική και θα κάτσω εκεί μέχρι να δώσω τέρμα γκάζι να βγώ, στη μέση της στροφής αλλάζεις γνώμή ανοίγεσαι λίγο στο apex για να μπείς νωρίτερα τέρμα γκάζι να βγείς πιο γρήγορα... αν χάσεις τα φρένα για λίγο η φρενάρεις νωρίς δεν έγινε και τίποτα, ρυθμίζεις ανάλογα τη γραμμή και οι χρόνοι αλλάζουν λίγο. (είχαμε εντωμεταξύ 2 φουρκέτες στον προηγούμενο αγώνα, ΟΚ, αλλά τώρα το maxάραμε :p). Μπορώ να πώ οτι MR ως τώρα μου άρεσαν μόνο τα μονοθέσια που πάνε τρένα (πόσο γαμάτη ήταν η MP4/4), αλλά και αυτό έχει ελπίδες. Είμαι περίεργος να δώ πώς θα πάει ο αγώνας, προβλέπω οτι όλοι οι χρόνοι θα είναι πιο κοντά από ότι συνήθως.

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.