Jump to content



ΠΟΛΥ "LAG" σε ότι κάνω στο PC. (Windows). Sofrware/hardware failure?


Recommended Posts

Το αναφέρω εδώ, επειδή δεν ξέρω αν είναι software ή hardware το πρόβλημα.

 

Λοιπόν ΞΑΦΝΙΚA το PCάκι κολλάει υπερβολικά πολύ σε ότι κάνω στο desktop. Δεν κρασάρει, ούτε κρεμάει. Απλά, αν πατήσω να κλείσω πχ  τον firefox, αυτός θα κλείσει μετά από 8-9 λεπτά. Στο διάστημα αυτό αρχικά μπορώ να δοκιμάσω να κάνω κάτι άλλο, να ανοίξω μια εικόνα, να αντιγράψω ένα αρχείο κτλ. Και λέω αρχικά διότι μετά την 1η, 2η ενέργεια, αρχίζουν τα κολλάνε όλα και οπτικά πια, δλδ,  μένει το γνωστό...

win7_cursor.gif?resize=200,200

...συμβολάκι "busy" των win7, και αν και ο κέρσορας πάει παντού, δεν μπορώ πια να κλικάρω πουθενά. Όλα μπαίνουν σε φάση αναμονής και περιμένω. Μετά από 15 λεπτα περίπου αρχίζουν να  γίνονται οι ενέργειες. Όσο πιο πολλές ενέργειες προλάβω να "δώσω" βεβαίως, τόσο πιο πολύ είναι το διάστημα που θα περιμένω. Ακόμα και shutdown από το power button να κάνω, θα αργήσει.

 

Στον task manager δεν παρατηρώ κάτι κουφό (όταν μπορώ και τον ανοίγω, διότι ...κολλάει και αυτός).

Δεν ξέρω αν είναι windows ή αρχίζω να κλαίω τίποτα hardware.

Να σημειώσω ότι οι μνήμες που έχω είναι 2χ2gb & 2χ1 Gb σε dual φυσικά. Από αυτές έχω βγάλει το 1gb διότι απλά δεν την δέχεται. Και τυχαία έφτασα σε αυτήν τη λύση μετά από πολλά trials n errors  με όλα τα dimms σε όλα τα slots και τους συνδυασμούς τους. 

Αν δοκιμάσω να παίξω με 1dimm ώστε να αποκλείω ένα ένα τα dimms, τα win γίνονται πολύ βαριά. Δεν δοκίμασα να παίξω για πολύ ώρα ώστε να δω αν συνεχίζει το lag, διότι είμαι σε άλλο pc τώρα.

Clear Cmos βέβαια έχουν γίνει άπειρα σε ότι  και να δοκίμασα.

 

Το πρόβλημα δεν συναντάται φυσικά μόνο σε desktop καταστάσεις, αλλά και σε παιχνίδια.

 

World Of Tanks: Αραιά και που το παιχνίδι κολλάει και

α) είτε μένει σε ένα loop sound (όπου τύχει) από το οποίο ξεκολλάει μόνο του μετά από λίγο, και συνεχίζω κανονικά,

είτε

β) αφού ξεκολλήσει, μου κάνει ένα disconnect από τον server και παίρνω ένα "Connection to the server has been interupted", χωρίς φυσικά να έχω πρόβλημα στο internet γενικότερα.

Πχ. όσο το κάνει αυτό, εγώ ακούω κανονικότα συνομιλίες στο Teamspeak3.

 

Έχω κάνει uninstall/install video drivers μαζί με reboots, unplug/plug -clear cmos κλπ. όπως προανέφερα. Τα της κάρτας τα έκανα ούτως η άλλως λόγω των προβλημάτων που αντιμέτωπίζω με την LG όπως περιγράφω ΕΔΩ. (αν τελικά είναι προβλήματα της οθόνης και δεν περιλαμβάνονται και αυτά σε όλο το "πακέτο" του υπολογιστή).

 

(Σε πρώτη φάση είναι να δοκιμάσω μια 650GTX που υπάρχει πρόχειρη για να αποκλείσω GPU. )

 

Στο δια ταύτα λοιπόν. Tι λένε οι γραφές;

 

WINDOWS 7 64 SP1

Q6600  Default

ABIT IP35-PRO

HD5850

6GB RAM (5GB!)

650 BE QUIET PSU

 

ΥΓ. Όσο γράφω αυτό το θέμα, άκουσα το shutdown του "βλαμένου" υπολογιστή να γίνεται  33 λεπτά :amen:....αφού του είχα δώσει τις "εντολές".

 

Link to comment
Share on other sites

chkdsk?

Ή με κάτι άλλο;

 

Εννοείς μόνο τον OS HD? (SSD είναι). Ή όλους (βασικά θα τους αποσυνδέσω έναν έναν τους υπόλοιπους).

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση.

Τρέξε το hard disk sentinel να δεις τι θα σου πει για την υγεία του δίσκου (διαβάζοντας το smart) και το surface test που διαθέτει ώστε να δεις αν σε κάποια σημεία κολλάει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο για πρόβλημα σε δίσκο μου κάνει και μένα.

Υπάρχει και μία πολύ μικρή πιθανότητα να έχει πρόβλημα κάποιο καλώδιο SATA αλλά αυτό θα φανεί κυρίως στο boot αν καθυστερεί στο BIOS.

 

EDIT.

Πάντως, από όσο θυμάμαι σε μένα η IP535 pro παλιά τράβαγε που και που φρίκες κυρίως με τις usb συκευές.

Αν οι δίσκοι είναι οκ δοκίμασε και ένα BIOS reset.

Έγινε επεξεργασία από dpolal
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποιόν ssd έχεις? Είναι γεμάτος? τρέξε το πρόγραμμα της εταιρείας για να δεις σε τι κατάσταση είναι (πέρα από το hdsentinel).

-Δούλεψε το μηχάνημα μόνο με τον δίσκο που έχεις το λειτουργικό.

-Για έλεγχο του hardware δούλεψε το με ένα live ubuntu.

-Αφού δοκιμάσεις κι ότι άλλο σου πουν τα παιδιά, κράτα ένα image και μετά κάνε καθαρή εγκατάσταση για να δεις "συμπεριφορά".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

99% αυτήν η συμπεριφορά οφείλεται σε δίσκους. Κοίτα τα παραπάνω όπως λένε και οι συνάδελφοι, αποσύνδεσε τους σκληρούς και άσε μόνο αυτόν που έχεις το OS.

 

Αλλαγή sata καλωδίων επίσης είναι μία καλή κίνηση.

 

Έτυχε μήπως να αλλάξεις τα γράμματα των σκληρών τελευταία? π.χ C: σε D: κτλ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο SSD είναι ένας 128άρης OCZ vertex4.

 

Tώρα που επέστρεωα λοιπόν, αποσυνδέω όλους τους υπόλοιπους και αφήνω τον SSD.

 

Power On attempt ---> "A Disk read error occured. Press CTRL+ALT+DEL to restart..."

Βρε καλέ μου βρρε χρυσέ μου, τίποτα. Τον βγάζω, τον βάζω σε 2ο PC...ιδού τα αποτελέσματα:

Spoiler

 

oczUtility1.JPGSentinel1.JPG

Sentinel2test.JPGoczUtility2.JPGHDTuneOCZ1.JPGHDtuneExtraTestsOCZ+iNTENSO.JPGHDtuneRandomaccess2.JPG

 

 

 

Γενικά εγώ, δεν βλέπω πρόβλημα. Δεν ξέρω αν βγαίνει κάποιο άλλο συμπέρασμα.

 

*Στην προτελευταία υπάρχει και ένας intenso ssd όπου φαίνεται ότι έχει καλύτερο burst rate από τον Vertex4 !!!

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Snips έγραψε:

...World Of Tanks: Αραιά και που το παιχνίδι κολλάει και

α) είτε μένει σε ένα loop sound (όπου τύχει) από το οποίο ξεκολλάει μόνο του μετά από λίγο, και συνεχίζω κανονικά,

είτε

β) αφού ξεκολλήσει, μου κάνει ένα disconnect από τον server και παίρνω ένα "Connection to the server has been interupted", χωρίς φυσικά να έχω πρόβλημα στο internet γενικότερα.

Πχ. όσο το κάνει αυτό, εγώ ακούω κανονικότα συνομιλίες στο Teamspeak3.

 

...

Πώς συνδέεται αυτός ο υπολογιστής με το Internet; Μήπως με ασύρματο USB dongle;

Link to comment
Share on other sites

Για την μνήμη που γράφεις παραπάνω αν κατάλαβα καλά έχεις αφαιρέσει τις 1gb οπότε είσαι με 4gb?

Αν όχι και είσαι με 4+1, κάνε δοκιμή αφαιρώντας και την άλλη.

Απελευθέρωσε από το ssd 10-15gb χώρο (κράτησε τα σε κάποιο άλλο δίσκο).

Αν έχει απενεργοποιήσει το page file, ενεργοποίησε το πάλι να δεις πως δουλεύει. 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Snips said:

Λοιπόν ο SSD είναι ένας 128άρης OCZ vertex4.

 

Tώρα που επέστρεωα λοιπόν, αποσυνδέω όλους τους υπόλοιπους και αφήνω τον SSD.

 

Power On attempt ---> "A Disk read error occured. Press CTRL+ALT+DEL to restart..."

Βρε καλέ μου βρρε χρυσέ μου, τίποτα. Τον βγάζω, τον βάζω σε 2ο PC...ιδού τα αποτελέσματα:

  Reveal hidden contents

 

 

Γενικά εγώ, δεν βλέπω πρόβλημα. Δεν ξέρω αν βγαίνει κάποιο άλλο συμπέρασμα.

 

*Στην προτελευταία υπάρχει και ένας intenso ssd όπου φαίνεται ότι έχει καλύτερο burst rate από τον Vertex4 !!!

Δεν φαίνεται να έχει θέμα. Τώρα το disk error, Μήπως τα windows έχουν βάλει κανένα αρχείο συστήματος σε άλλο δίσκο, οπότε πρέπει να είναι και οι άλλοι συνδεδεμένοι;

 

Το swap που το έχεις; Αν το έχεις σε άλλον δίσκο και ήταν αυτός ο προβληματικός, θα μπορούσε να απαντάει στο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά επιλέγω να το έχω σταθερό, π.χ. το βάζεις σταθερό στα 8GB. Ώστε να μην κάθονται να το αυξομειώνουν συνεχώς τα windows, αν και με 5GB μνήμη δεν θα έπρεπε να έχεις θέμα σε περιπτώσεις που δεν φορτώνεις το σύστημα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα με OCZ agility 3, και τότε έστρωσε με firmware update του ssd. Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά ρίξε εκεί μια ματιά.. και εγώ δεν ήξερα ότι ο σκληρός μπορεί να φταίει για κάτι τέτιο μέχρι που το ίδα με τα μάτια μου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.