Jump to content



LIDL Αθηνα


skelos1416003162

Recommended Posts

H ποιότητα στα προιόντα είναι χαμηλή δεν υπάρχει θέμα. Και βέβαια όταν ο βιομήχανος - παραγωγός δεν έχει όνομα δεν τον νιάζει και το αν θα χαλάσει το όνομα της επιχείρησής του. Οπότε ποιοτικός έλεγχος από τον ίδιο 0. Αρκεί να βγάλει λεφτά.

Πάντως αυτό ισχύει ασχέτος Lidl. Χάρηκε η μάνα μου πριν ένα μήνα διότι βρήκε ατομικές πίτσες στον Μαρινόπουλο με μισό € την κάθε μία. Έτρεξε και πείρε 3. Πετάχτηκαν και οι 3 μετά την πρώτη δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από JohnnyX

O σοφος ελληνικος λαος λεει...οτι πληρωνεις περνεις !

Χαχαχαχαχα... Το ανέκδοτο του αιώνα x2

Όταν ακούω τα περί σοφού ελληνικού λάου σκάω στα γέλια. Η μεγαλύτερες πλάνες γίνονται από την λαική μάζα και αποτελούν προίοντα προπαγάνδας. (πχ λόγω ημέρας η εκκλησία και η επανάσταση του 21)

Μιας και είμαστε στην ελλάδα τις περισσότερες φορές πληρώνεις στο πολλαπλάσιο και πέρνεις ότι ακριβώς θα έπερνες με τα μισά χρήματα. Έτσι νομίζει ότι έχει αγοράσει το καλύτερο προιόν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

H ποιότητα στα προιόντα είναι χαμηλή δεν υπάρχει θέμα. Και βέβαια όταν ο βιομήχανος - παραγωγός δεν έχει όνομα δεν τον νιάζει και το αν θα χαλάσει το όνομα της επιχείρησής του. Οπότε ποιοτικός έλεγχος από τον ίδιο 0. Αρκεί να βγάλει λεφτά.

οτι εχω παρει απο αυτο το καταστημα ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ σε συγκριση με τι προσφερουν τα αλλα υπερ-μαρκετ

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτά τους ναι. Και σε σύγκριση με π.χ. τα DIA πράγματι. Σε σχέση με επώνυμα η γνώμη μου πάντα είναι ότι η πλειοψηφία τους είναι κατώτερα. Αλλά όταν είναι και στο 1/3 της τιμής....

Link to comment
Share on other sites

εντάξει δεν είναι το ίδιο με τα τρόφιμα. μη συγκρίνετε τις ηλεκτρονικές συσκευές με αυτά.

το ιράκ δεν έχει ρύζι, και αν έχει, δεν μπορεί να είναι ανταγωνιστικό προϊόν σε σχέση με άλλες χώρες.

πραγματικά όταν βλέπεις τέτοιες καταστάσεις πρέπει να υποψιάζεσαι. είναι σαν να παίρνεις αγελάδες από ινδία.

δεν σημαίνει βέβαια ότι αν γράφει ότι είναι π.χ. από ελλάδα ότι όντως είναι. απλά έχει λιγότερες πιθανότητες.

γενικά η εισαγωγή ουσιών στη διατροφική αλυσίδα δεν είναι κάτι το οποίο το βλέπεις με τη μία, συνήθως περνάνε χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 01:24]

εντάξει δεν είναι το ίδιο με τα τρόφιμα. μη συγκρίνετε τις ηλεκτρονικές συσκευές με αυτά.

το ιράκ δεν έχει ρύζι, και αν έχει, δεν μπορεί να είναι ανταγωνιστικό προϊόν σε σχέση με άλλες χώρες.

πραγματικά όταν βλέπεις τέτοιες καταστάσεις πρέπει να υποψιάζεσαι. είναι σαν να παίρνεις αγελάδες από ινδία.

δεν σημαίνει βέβαια ότι αν γράφει ότι είναι π.χ. από ελλάδα ότι όντως είναι. απλά έχει λιγότερες πιθανότητες.

γενικά η εισαγωγή ουσιών στη διατροφική αλυσίδα δεν είναι κάτι το οποίο το βλέπεις με τη μία, συνήθως περνάνε χρόνια.

τι?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

σε συγκριση με carrefour / prisunic μαρινοπουλος . Εχω παρει χαλασμενο πραμα απο αυτους, απο τα lidl ποτε , εστω κατι ειναι και αυτο

’λλο το κάποιο χαλασμένο και άλλο η γενικότερη ποιότητα των προιόντων.

Πάντως καλό είναι να υπάρχουν και τα Lidl ώστε ο κόσμος να έχει και φτηνές επιλογές. Είδαν το € οι καταστηματάρχες και νόμισαν ότι θα γίνουν πλούσιοι. Αλλά ήρθαν τα lidl τα παζάρια και οι Κινέζοι, απελευθερώνεται και το ωράριο και άντε τώρα να ξαναβάλλουν τον κόσμο που οι ίδιοι έδιωξαν μέσα στα μαγαζιά τους...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να συμφωνήσω ότι έχουμε πια ανάγει σε υπέρτατη αρχή το ό,τι πληρώνεις παίρνεις και το κατανοούμε ως "δώσε πολλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο" .Καλό είναι να μην ισοπεδώνουμε καταστάσεις (η τάδε πάσχει από νεοπλασματική νόσο κι έτρωγε από λιντλ ¨ΑΡΑ τα λιντλ προκαλούν ασθένειες). Αυτό μου θυμίζει το "ο αστυνομικός είναι όργανο ,το μπουζούκι είναι όργανο ΑΡΑ ο αστυνομικός είναι μπουζούκι".

Προσωπικά σε μη διατροφικά προϊόντα αν το ίδιο πράγμα έχουν τα λιντλ ,τα καρφούρ και μια μεγάλη αλυσίδα εξειδικευμένη ,στην Αθήνα ,πρώτα θα πάω στα λιντλ ,ακόμη και να μην κερδίζω σε τιμή. Και ξέρετε γιατί? Γιατί ακόμη και να μην είναι χαλασμένη η συσκευή που θα πάρω στα λιντλ δε θα με ρωτήσουν γιατί την επιστρέφω ,τα καρφούρ θέλουν καλό λόγο και τα άλλα καταστήματα απλά δε δίνουν χρήματα πίσω ("τώρα που στα πήραμε σιγά μην τα ξαναδείς") ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. To ότι διαφημίζει κάθε κατάστημα τη δυνατότητα επιστροφής οποιουδήποτε προϊόντος χωρίς αιτιολόγηση για μένα είναι καλή ένδειξη ποιότητας του καταστήματος .

Τώρα αυτό που ακούστηκε για το λογότυπο μην το υποτιμάτε. Ισχύει σε πάρα πολλά προϊόντα στην καθημερινή μας ζωή. Το λογότυπο μπορεί να ανεβάζει σε υψηλά επίπεδα τις τιμές. Όταν αγοράζετε μάρκα ,πληρώνετε το προϊόν, και το λογότυπο (βλέπε μεγάλη εταιρεία,διαφήμιση και λοιπά έξοδα που επωμίζεστε αναγκαστικά). Εξάλλου ανώυμα προΙόντα έχουν και οι περισσότερες μεγάλες αλυσίδες σούπερμάρκετ στην Ελλάδα.Ας πούμε ο Σκλαβενίτης ,έχει τη ΜΑΡΑΤΑ. Φτιάχνει από δικά του ψωμιά για τοστ μέχρι τόνους.

Τέλος με την κίνηση που έχουν αυτά τα καταστήματα και την άνθηση που γνωρίζουν είναι μάλλον απίθανο ακόμη και το παραμικρό να μην είχε ακουστεί και διογκωθεί.

Με αυτά ως δεδομενο μάλλον δε θα πάρω ευαίσθητα προΙόντα όπως τυριά και κρεατοειδή.Αλλά έχουν τρομερά μπισκοτοειδή και πολύ καλές τιμές σε προΙόντα υγιεινής. Απλά πρέπει να βλέπετε στη φωτογραφία της συσκευασίας για να καταλάβετε ότι αυτό το σακουλάκι με το περίεργο όνομα έχει μέσα 12 μαρς και κοστίζει 2 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

οτι εχω παρει απο αυτο το καταστημα ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ σε συγκριση με τι προσφερουν τα αλλα υπερ-μαρκετ

Συμφωνώ και δεν ξαναπατάω πόδι στο carefurr μέχρι να πεθάνω. (και όχι γιατί δεν τα έχω αλλά κυρίως γιατί δεν μου αρέσει να με δουλεύει ο κάθε μαρκετίστας. )

Ποιότητα? ΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑ. Εδω το προιόν που πουλάει περισσότερο παγκοσμίως είναι φουλ καρκινογόνο. (coca cola).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 01:38]

’λλο το κάποιο χαλασμένο και άλλο η γενικότερη ποιότητα των προιόντων.

Πάντως καλό είναι να υπάρχουν και τα Lidl ώστε ο κόσμος να έχει και φτηνές επιλογές. Είδαν το οι καταστηματάρχες και νόμισαν ότι θα γίνουν πλούσιοι. Αλλά ήρθαν τα lidl τα παζάρια και οι Κινέζοι, απελευθερώνεται και το ωράριο και άντε τώρα να ξαναβάλλουν τον κόσμο που οι ίδιοι έδιωξαν μέσα στα μαγαζιά τους...

Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyX [Χθες, στις 16:06]

Χειροπιαστες αποδειξεις...

Οι θειοι μου "ζουνε" γερμανια ..πανω απο 30 χρονια

Παντα lidl...και εδω που ερχονται ...lidl...το κεφαλι αγυριστο !!...μια ζωη ποιοτητα 0...δε μου φανηκε περιεργο που η θεια μου πεθανε με καρκινο 60 χρονων και χωρις καμια κληρονομικοτητα (θα μου πειτε ειναι αποδειξη...οχι...απλη ενδειξη). Ο θειος μου...στα 65 του ισως πασχει απο την ιδια νοσο...εχει τεραστια προβληματα υγειας και καμια κληρονομικοτητα επισης...φυσικα δεν καπνιζαν ..και ο θειος μου ..γυμναστης !!

Το lidl ομως lidl...

O σοφος ελληνικος λαος λεει...οτι πληρωνεις περνεις !

Τελειως αντιεπιστημονικη και απλοϊκη προσεγγυση της παθογεννειας της νοσου

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ,

να μην τσακωνόμαστε . Τα μαγαζά στο Ελλαδιστάν είναι ακριβά έως πανάκριβα . Τη παροιμία " ό,τι πληρώνεις παίρνεις " τη βγάλανε οι μαγαζάτορες για να στα παίρνουν κανονικά και με τον νόμο . όταν είδα τις τιμές στις άλλες χώρες και τις τιμές εδώ , σταμάτησα να ψωνίζω οτιδήποτε από εδώ . Και πιστέψτε με έχω γλυτώσει ΤΑ λεφτά . Αγενείς , ακριβοί , με ύφος 10 καρδιναλίων (για να μην δείξουν ότι σε έχουν ανάγκη - τόσο κόμπλεξ) και από .......εξυπηρέτηση τα ξέρετε.

Μαγαζιά τύπου lidl χρειάζονται , για να σπάνε τις τιμές . Μακάρι ναρχόνταν και τα Aldi , που πουλάνε και έτοιμα pc σε παλαβές τιμές . Ό,τι πρέπει για το entry level κομάτι της αγοράς .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρακολουθω τη συζητηση σας και ειπα να πω και εγω κατι. :) Εγω πιστευω οτι απο τα lidl αξιζει μονο να περνεις απορρυπαντικα, μαστιχες και σοκολατες καραμελες κτλ.. Και οχι να περνουμε λουκανικα, αλλαντικα και τετοια, γιατι δεν ξερουμε απο που προερχονται(με βαθυτερη εννοια το λεω). Εγω παντως δεν προκειται να φαω τετοια πραγματα απο κει. Προτιμω το ''ελληνικο'' που θα γραφει επανω νικας, πασσια κτλ. Παντως το οτι ειναι φθηνα ειναι, αλλα συμφερει σε μερικα προιοντα. Και τελευταιο Εγω μενω κιλκις, εδω τα lidl εχουν ενα καταστημα,ανοιξε ακομα ενα ομως στο Πολυκαστρο το οποιο βγαζει παρα πολλα λεφτα, και λενε θα κλεισει πολλα αλλα σουπερ μαρκετ! Το Πολυκαστρο ειναι πανω στον δρομο Θεσσ/κης-Ευζωνων(οι Ευζωνοι ειναι τα συνορα με τα Σκοπια-Τελωνειο και κτλ) Και απο οτι μου ειπε ο πατερας μου τωρα τελευταια που εμαθαν οι Σκοπιανοι οτι ανοιξε τετοιο μαγαζι, κατεβαινουν και ψωνιζουν απο τα lidl και γυρνανε πισω. Βεβαια αυτο ειναι παρανομο να μεταφερεις τροφιμα, αλλα τα κρυβουν λενε στο αμαξι, η και πανω τους!:p

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δεν τα συγκρίνω. επίσης δεν πιστεύω στο ότι πληρώνεις παίρνεις. συνήθως αγοράζω τα φτηνότερα, κι ας είναι και κινέζα, δεν έχω τέτοια προβλήματα. ούτε συγκρίνω καρφούρ - λιντλ, δεν έχω πάει ποτέ λιντλ. απλά λέω ότι άλλο να πάρεις μια ηλεκτρονική συσκευή και άλλο το φαγητό που τρως καθημερινά.

κανονικά θα πρεπε να προσέχουμε τι τρώμε (δεν λέω ότι προσέχω, ό,τι να ναι τρώω, goody´s, greek dog souvlaki etc). Απλά αυτό που λέει ο JohnnyX μπορεί κάπου να έχει μια βάση. Γενικά τα σημερινά φαγητά δεν είναι ό,τι καλύτερο. Και ο εμπλουτισμός τροφίμων με ραδιενεργές ουσίες ΝΑΙ προκαλεί καρκίνο. (βλέπε απεμπλουτισμένο (lol) ουράνιο που έχει γεμίσει ο κόσμος.......)

Τέλος πάντων, πάλι off-topic είμαι :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.