Jump to content



Αξιόπιστος HDD για backup σημαντικών αρχείων


Recommended Posts

Ψάχνω ένα εσωτερικό σκληρό 1 tb για να κάνω backup κάποια σημαντικά αρχεία τα οποία δε θα ήθελα με τίποτα να χάσω. Τι μου προτείνετε; Ξέρω ότι μία από τις προτάσεις θα είναι ο wd black, αλλά είναι απόλυτο ότι τα 5 χρόνια εγγύηση τον κάνουν τον πιο αξιόπιστο δίσκο; Γενικά δε γουστάρω seagate, καθαρά λόγω προκατάληψης. Για Samsung και Toshiba τι λέτε;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα να μιλάτε για αξιόπιστο backup σε ΕΝΑΝ και μόνο δίσκο είναι FAIL ακόμα και αν έχει 10 χρόνια εγγύηση.

Πάρε 2 500ρηδες ή 2χ1ΤΒ και αποθήκευσε τα δεδομένα σου εκεί αλλά και πάλι δεν θα μπορείς να είσαι 100% σίγουρος αν τα αρχεία που θες να ασφαλίσεις μεταβάλλονται σε καθημερινή βάση.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ότι αρχείο υπάρχει σε ένα σκληρό έχει ημερομηνία λήξης άγνωστη, μπορεί και αύριο μπορεί και σε 10 χρόνια. Μόνο αντίγραφο σε δεύτερο σκληρό, όχι στο ίδιο PC, εξωτερικό και να μην τον έχεις συνδεδεμένο πάνω στο PC όλη μέρα, ώστε σε περίπτωση κεραυνού/ΔΕΗ κλπ να μη καρβουνιάσουν και οι δύο. Κάνε backup και μετά βάλτον στο συρτάρι, και αν δεν θες με τίποτα να τα χάσεις κάντα backup και σε τρίτο σκληρό. Είναι η ΜΟΝΗ λύση. Κάθε χρόνο έχω τουλάχιστον μια με δύο περιπτώσεις απώλειας δεδομένων για αυτόν το λόγο. Και βέβαια σπάνια κάποιος θα ξηλωθεί για ανάκτηση δεδομένων από τις ανάλογες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2017 at 9:46 AM, dpolal said:

Τα να μιλάτε για αξιόπιστο backup σε ΕΝΑΝ και μόνο δίσκο είναι FAIL ακόμα και αν έχει 10 χρόνια εγγύηση.

Πάρε 2 500ρηδες ή 2χ1ΤΒ και αποθήκευσε τα δεδομένα σου εκεί αλλά και πάλι δεν θα μπορείς να είσαι 100% σίγουρος αν τα αρχεία που θες να ασφαλίσεις μεταβάλλονται σε καθημερινή βάση.

Συμφωνώ με τα παραπάνω, πως χρειάζεται πάνω από ένα drive για το backup, απλά να πω πως για το synchronization των αρχείων υπάρχει το πολύ καλό FreeFileSync.

To έχω στο δικό μου μηχάνημα να τρέχει μόνιμα στο background. Έχω ένα φάκελο με φωτογραφίες και έναν από το OneDrive της MS.

Όταν γίνονται αλλαγές σε κάποιον από τους 2 φακέλους, γίνεται αντίγραφο σε άλλους δύο δίσκους, αυτόματα, χωρίς να κάνω τίποτα εγώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.