Jump to content



Paypal + Ελληνικές τράπεζες. Επιτέλους!


Trooper

Recommended Posts

Το paypal είναι ένας ενδιάμεσος τρόπος να κάνεις πληρωμές σε ηλεκτρονικά καταστήματα, να στέλνεις χρήματα σε κάποιον κλπ, χωρίς να φαίνεται η πιστωτική σου.

Κάνεις εγγραφή, δηλώνεις μία πιστωτική κάρτα δική σου, το paypal στην χρεώνει με ένα μικρό ποσό, δίπλα στην χρέωση(στο χαρτί που σου στέλνει κάθε μήνα η τράπεζα) έχει έναν κωδικό με τον οποίο ενεργοποιείς την κάρτα(με τον τρόπο αυτό πιστοποιεί το paypal ότι είναι δική σου η κάρτα).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Πριν από λίγες μέρες έκανα και εγώ εγγραφή. Είναι πολύ βολικό και μπορείς να στείλεις χρήματα σε όλο τον κόσμο. Δεν χρειάζετε να έχεις πιστοτική. Εγώ χρησιμοποίησα την κάρτα αναλήψεων που έχω από την Alpha (είναι και visa). Ανοιξα ένα νέο λογαριασμό όπου και έβαλα λίγα χρήματα και κάθε φορά καταθέτω το χρήματα που θέλω να πληρώσω. Η εγγραφή γίνεται πολύ εύκολα στο paypal. Δείνεις τα στοιχεία της κάρτας σου και το paypal σε χρεώνει 1,5 ευρώ. Στη συνέχεια η τράπεζά σου στέλνει την κίνηση του λογαριασμού (στο τέλος του μήνα) όπου φαίνετε η ανάληψη από το Paypal αυτού του ποσού και ένας τετραψήφιος κωδικός. Βάζεις τον κωδικό και είσαι έτοιμος.... Το 1,5 ευρώ αφαιρείται από την επόμενη συναλλαγή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Καλημερα!

Εχω μια ερωτηση....οσοι δηλωσατε αριθμο λογαριασμου για να κανενετε τα χρηματα withdraw εκει...ο λογαριασμος ηταν αμεσα συνδεδεμενος με την πιστωτικη σας η οχι???

Εβαλα εναν λογαριασμο ο οποιος δεν ηταν συνδεδεμενος με την πιστωτικη και μου εβγαλε error για την μεταφορα χρημματων λεγοντας μου οτι η τρεπεζα ή το paypal δεν μπορεσαν να ολοκληρωσουν την διδικασια για αγνωστο λογο...

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα το paypalsucks...

Δεν μπορώ παρά να αναγνωρίσω ότι έχουν δίκαιο σε κάποια από αυτά που αναφέρουν, όμως το γεγονός ότι στο 90% των συναλλαγών μου ΔΕΝ δίνω την πιστωτική μου κάρτα το θεωρώ πολύ σημαντικό.

Επί πλεόν, σε αγορά από eBay, που ο πωλητής δεν έστειλε το αντικείμενο, το paypal ήταν "investigator, judge, jury and executioner" και μου επέστρεψε τα χρήματά μου (έστω και κατά 2-2.5% λιγότερα, κάτι που οφειλόταν στις συναλλαγματικές μετατροπές)...

Το θεωρώ μεγάλη ευκολία...

ΥΓ. δεν έχω κάνει ανάληψη ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...δηλαδή σύμφωνα με όσα λέει ο ΜάστερΝταλ προκειμένου να έχω μία ασφαλή συναλλαγή μέσω πέιπαλ

1ον ανοίγω ένα λογαριασμό στην paypal..που διαφυλάττονται όλα τα προσωπικά δεδομένα μου

2ον ανοίγω έναν καινούριο λογαριασμό σε μία τράπεζα πχ Εμπορική (ή πρέπει να είναι και βίζα όπωσδήποτε;)

βάζω μέσα ένα μικρό ποσό χρημάτων κάθε φορά που θέλω να αγοράσω κάτι

3ον πάω στη διαδικτυακή σελίδα που θέλω κάνω τη συναλλαγή μου όπου και βάζω μόνο το account name και το password του paypal την ώρα της πληρωμής

4ον μετά ό,τι αγόρασα μου έρχεται στη διεύθυνση που έχω δηλώσει

5ον κάνω το σταυρό μου μην μπει κανας χάκερ και με ξεπαραδιάσει...βέβαια μετά σκέφτομαι ότι έχω μικρό όριο στο λογαριασμό μου...οπότε δεν μπορεί να πάρει και τίποτα το φοβερό...

σωστά τα λέω;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο λάθος που κάνεις είναι στο 3. η διαδικασία είναι διαφορετική:

Ο πωλητής σου δίνει το δικό του email, και μπαίνεις στο Paypal, απ'όπου του στέλνεις τα χρήματα. Σε όλο και περισσότερες περιπτώσεις (eBay, αλλά και αλλού), οι πωλητές έχουν direct link στο Paypal, όπου κάνεις login και ...όπως προηγουμένως.

Σχετικά με το 2. δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις με μετρητά στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης

Καλημερα!

Εχω μια ερωτηση....οσοι δηλωσατε αριθμο λογαριασμου για να κανενετε τα χρηματα withdraw εκει...ο λογαριασμος ηταν αμεσα συνδεδεμενος με την πιστωτικη σας η οχι???

Εβαλα εναν λογαριασμο ο οποιος δεν ηταν συνδεδεμενος με την πιστωτικη και μου εβγαλε error για την μεταφορα χρημματων λεγοντας μου οτι η τρεπεζα ή το paypal δεν μπορεσαν να ολοκληρωσουν την διδικασια για αγνωστο λογο...

όχι δεν έχει σχέση αυτό. σε άλλο λογαριασμό τα στέλνω εγώ. έχεις business ή personal account? αν είναι επαγγελματικό, τα χρήματα τα στέλνει με δικαιούχο το όνομα της εταιρίας (ή ότι παπάτζα έχεις δώσει σαν business name) κι ας γράφει κ δίπλα το ονοματεπώνυμό σου. εγώ βάζοντας σα business name το όνομά μου έκανα κανονικά ανάληψη, πριν μου την ακύρωνε όπως εσένα...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Aλλη ερωτησης μια και μολις εσκασα 900 αλλα ειδα κατι κουλο....

Αμα στελνω σε US Dollars....μετα απο την συνναλαγη δειχνει οτι φυγαν απο την καρτα μου Euros..Και σε μια σημειωση με μικρα γραμμτα λεει

If your transaction involves a currency conversion, it will be completed at a retail foreign exchange rate determined by PayPal, which is adjusted regularly based on market conditions. This exchange rate includes a 2.5% spread above the wholesale exchange rate at which PayPal obtains foreign currency, and the spread is retained by PayPal. The specific exchange rate that applies to your multiple currency transaction will be displayed at the time of the transaction. View Currency Converter

Θα μου παιρνουν και 2.5% παραπανω σαν συναλλαγμα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Θα μου παιρνουν και 2.5% παραπανω σαν συναλλαγμα?

Nαι, γιατί θέλουνε να αποφύγουνε και καλά περιπτώσεις απότομης πτώσης της τιμής του δολλαρίου,ώστε να μπορεί να αποδώσει το Paypal την αναμενόμενη τιμή που ζητήθηκε. Δλδ έχει ένα όριο ασφαλείας, που τις πιο πολλές φορές ωστόσο πάει στη τσέπη του Paypal...

Αν δε σου αρέσει μπορείς να επιλέξεις δικιά σου ισοτιμία, αλλά σε περίπτωση που πέσει το δολλάριο θα πάρει λιγότερα ο άλλος :p

Κάπως έτσι λειτουργεί από όσο θυμάμαι, αν κάνω λάθος διορθώστε με!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς!

Αλλωστε, και μέσω τραπέζης να γίνει η συναλλαγή, θα πρέπει να πληρώσεις προμήθειες για την μετατροπή των νομισμάτων...

Δεν νομίζω ότι μπορείς να διαλέξεις ισοτιμία (εκτός και αν ο πωλητής σου δίνει τέτοια δυνατότητα).

Είσαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να πληρώσεις στο νόμισμα που σου ζητάει (που αν δεν είναι ευρώ, θα πληρώσεις την μετατροπή).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YiorgosX

Ετσι ακριβώς!

Αλλωστε, και μέσω τραπέζης να γίνει η συναλλαγή, θα πρέπει να πληρώσεις προμήθειες για την μετατροπή των νομισμάτων...

Δεν νομίζω ότι μπορείς να διαλέξεις ισοτιμία (εκτός και αν ο πωλητής σου δίνει τέτοια δυνατότητα).

Είσαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να πληρώσεις στο νόμισμα που σου ζητάει (που αν δεν είναι ευρώ, θα πληρώσεις την μετατροπή).

Σε παρόμοια περίπτωση που μου έτυχε, το paypal μου άφησε το περιθώριο επιλογής, δλδ να επιλέξω την στάνταρτ ισοτιμία ή τη δικιά του, αλλά αν επέλεγα την στάνταρτ οι όποιες συνέπειες(απότομη πτώση δολλαρίου κτλ) θα ήτανε δικιά μου ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Ένας επίδοξος hacker μπορεί να δει ευκολότερα τα στοιχεία μας αν χτυπήσει τον δικό μας υπολογιστή ή τον server της εταιρίας που αποστέλουμε αυτά τα στοιχεία;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Να ρωτήσω. Ένας επίδοξος hacker μπορεί να δει ευκολότερα τα στοιχεία μας αν χτυπήσει τον δικό μας υπολογιστή ή τον server της εταιρίας που αποστέλουμε αυτά τα στοιχεία;

Ποτέ δε ξέρεις, για αυτό με πιστωτική υπάρχει η δυνατότητα να κάνουμε άρνηση χρέωσης είτε να αποκτήσουμε μια visa elektron,ανοίγοντας τραπεζικό λογαριασμό,κρατώντας τον σχεδόν άδειο πάντα και βάζουμε χρήματα μόνο όταν είναι να αγοράσομε κάτι, όπως στη περίπτωσή μου.

Προσωπικά θεωρώ την πιο ασφαλή λύση την εξής:

Ανοίγουμε 2 λογαριασμούς που να τους ελέγχουμε μέσω web banking, ο ένας είναι που θα έχει μέσα τα χρήματά μας και ο άλλος που θα χρησιμοποιείται σαν elektron και γενικά για αγορές μεταφορές σε άλλες τράπεζες κτλ. Έτσι όποτε θες να αγοράσεις κάτι μεταφέρεις από τον ένα λογαριασμό στον άλλο και πάει λέγοντας.Επίσης,αν δε κάνω λάθος πρέπει να σου δίνουνε οι τράπεζες τη δυνατότητα να κάνεις ένα λογαριασμό να μεταφέρει χρήματα μόνο σε προδηλωμένο λογαριασμό της ίδιας τράπεζας,δλδ τον άλλο δικό σου, έτσι ακόμα και μέσω web banking είναι αδύνατο να μπορούν να μεταφέρουνε αλλού τα χρήματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.