Jump to content



Πριονοκορδέλες, σέγες χειρός και επιτραπέζιες σέγες


Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα,

Αντιμετωπίζω το εξης θέμα με τη σεγα χειρός που έχω , Black n Decker KS631-QS .

Μόλις βρει λίγη κόντρα ή είναι λιγακι πιο σκληρό το ξύλο πετάει την λαμα (ξεκουμπώνει) ... Εχω αλλάξει λάμες  μήπως φταιει αυτό αλλά το προβλημα επιμένει (btw χρησιμοποιω λαμες της Stanley)... Οι λάμες  που δέχεται είναι μόνο τυπου U, η σέγα είναι αρκετων χρόνων (σίγουρα πάνω από 15) αλλά δεν την έχω μεταχειριστεί πολύ..

Μήπως είναι θέμα ρυθμισης ;

Δεν έχω πειραξει ποτέ τίποτε επάνω της ουτε καν τον οδηγό για να κόψω κατι υπό γωνια (δεν χρειαστηκε ποτέ) .

Καμιά ιδέα οσον αφορά το τι να κοιτάξω

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω υπάρχει το ίδιο πρόβλημα και σε άλλους. https://www.elektroda.com/rtvforum/topic3349012.html

Εγώ για αρχή θα έλυνα την κεφαλή και θα την μούλιαζα σε πετρέλαιο για καθαρισμό. Γενικά καθάρισε την και δες πως πάει, αλλιώς πας για κεφαλή αν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Βλέποντας το youtube video αποφάσισα να γραφτώ! Ωραία περιγραφή, φαίνεται καλή κορδέλα αν αλλάξεις λάμες.

 

Ήθελα να με βοηθήσει κάποιος που έχει την Metabo bas261 στο παρακάτω θέμα.

Έχω φτιάξει έναν πάγκο που έχει ελεύθερο χώρο από κάτω με τις εξής διαστάσεις (cm):

image.png.1d797844c966b8f668d65230b145f079.png

Επειδή είναι πολύ στενά τα πράγματα, προσπαθώ να την χωρέσω οπωσδήποτε από κάτω. Έχοντας δει τις διαστάσεις του κατασκευαστή 53 x 47 x 84, ο μόνος τρόπος να χωρέσει είναι να αφαιρώ το μαντεμένιο τραπεζάκι κάθε φορά. Δεν ειμαι full time μάστορας οπότε το αποδέχομαι. Πάμε στις ερωτήσεις:

1. Φαντάζομαι θα θέλει σετάρισμα/ αλφάδιασμα κάθε φορα που βγάζω το τραπεζάκι κοπής, σωστά;

2. Μπορεί κάποιος να μοιραστεί τις διαστάσεις χωρίς το τραπεζάκι;

i) Ύψος 84cm,

ii) Πλάτος χωρίς τραπεζάκι;

iii) Βάθος χωρίς τραπεζάκι αλλά λαμβάνοντας υπόψη την εξοχή του μοτέρ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε απάντηση και από κάποιον που τυχόν την έχει, αλλά σε περίπτωση που δεν το έχεις σκεφτεί, ρίξε μια ματιά και σε τέτοιες λύσεις αποθήκευσης:

Το βίντεο είναι τυχαίο, έχω δει και πιο βολικές - απλά για να πάρεις ιδέες...

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, το μέλος George K έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους!

 

Βλέποντας το youtube video αποφάσισα να γραφτώ! Ωραία περιγραφή, φαίνεται καλή κορδέλα αν αλλάξεις λάμες.

 

Ήθελα να με βοηθήσει κάποιος που έχει την Metabo bas261 στο παρακάτω θέμα.

Έχω φτιάξει έναν πάγκο που έχει ελεύθερο χώρο από κάτω με τις εξής διαστάσεις (cm):

image.png.1d797844c966b8f668d65230b145f079.png

Επειδή είναι πολύ στενά τα πράγματα, προσπαθώ να την χωρέσω οπωσδήποτε από κάτω. Έχοντας δει τις διαστάσεις του κατασκευαστή 53 x 47 x 84, ο μόνος τρόπος να χωρέσει είναι να αφαιρώ το μαντεμένιο τραπεζάκι κάθε φορά. Δεν ειμαι full time μάστορας οπότε το αποδέχομαι. Πάμε στις ερωτήσεις:

1. Φαντάζομαι θα θέλει σετάρισμα/ αλφάδιασμα κάθε φορα που βγάζω το τραπεζάκι κοπής, σωστά;

2. Μπορεί κάποιος να μοιραστεί τις διαστάσεις χωρίς το τραπεζάκι;

i) Ύψος 84cm,

ii) Πλάτος χωρίς τραπεζάκι;

iii) Βάθος χωρίς τραπεζάκι αλλά λαμβάνοντας υπόψη την εξοχή του μοτέρ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καθε φορα που θα βγαζεις το τραπεζι θα πρεπει να ελεγχεις την καθετοτητα ναι.

Το υψος ειναι 84 εκ

 

Ακουμπησα την κορδελα τοιχο κ βιβλιοθήκη και οι διαστασεις ακολουθουν. Αν θες κατι αλλο πες

 

20220903_095700.jpg

20220903_095725.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Εκτος από tuff saw που είναι Άγγλοι (+50 euro DHL) και κάτι Αμερικανιές Timberwolf, υπάρχει κάτι καλύτερο από την μαμά πριονοταινία Ελλάδα (1712x3/8 ας πούμε 6TPI);

Έχετε καθόλου εμπειρία από τα τις Γερμανικής Αμαζόνας;

1. Draper

2. Xcalibur

3. Bayerwald

4. Orta (βλέπω δεν έχει το μέγεθος που θέλω τουλάχιστον Amazon.de)

 

 

Έγινε επεξεργασία από George K
Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2022 at 11:06 ΠΜ, το μέλος George K έγραψε:

2. Xcalibur

Αν δεν κάνω λάθος αυτές προτείνει ο Paul Sellers. Δεν τις έχω δοκιμάσει αλλά δε βρίσκω λόγο να προτείνει κάτι από τη στιγμή που δε παίρνει "προμήθειες" από κάπου :) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.