Jump to content



Πριονοκορδέλες, σέγες χειρός και επιτραπέζιες σέγες


Recommended Posts

Ανοίγω το θέμα για χάρη της Metabo BAS 261 Precision που έχω στη κατοχή μου, αλλά μιας και συχνά πυκνά αασχολούμαστε με κοπές με σέγες και πριόνια σε βαθμό που έχουμε 2 οδηγούς σε αυτό το φόρουμ, kudos @Seafalco με το Θέλει ζόρι το πριόνι και στον @Lakisss για το Στα σαγόνια της σέγας ας το γενικεύσουμε λίγο για αρχή και αν γεμίσουμε με σχόλια το κοιτάμε για περαιτέρω οργάνωση.
 

 

Αρχικά να πω ότι είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένη

  • Ησυχη λειτουργία
  • Μηδενική σκόνη και ας μην είχα συνδέσει σκούπα
  • Καθαρές κοπές
  • Ευκολα ρυθμιζόμενη
  • LED Που βοηθάει πολύ κατά την εργασία
  • Το έχει το ύψος κοπής που αναφέρει ακόμα και σε σκληρά ξύλα
  • Κόβει διάφορα υλικά όπως ξύλο, πλαστικό και αλουμίνιο

 

Στο βίντεο αναφέρω και κάποια αρνητικά. Οπότε μία mini παρουσίαση από εμένα. Θεωρώ ότι είναι ακριβό μεν, αλλά καλό εργαλείο με τα μείον του φυσικά. Πιάνει λίγο χώρο και η ήσυχη λειτουργία του δε θα σας εμποδίσει να δουλέψετε σε διαμέρισμα.

 

 

Εν καιρώ που θα κόψω και Plexiglass και αλουμίνιο θα ενημερώσω. Επίσης, περιμένω και άλλες λάμες για διάφορες δοκιμές και θα σας έχω απ του ντέιτ :p που λένε και στο χωριό μου !

 

Αν δεν εμφανίζεται ακόμα η HD εκδοση του βίντεο λίγο υπομονή μιας και το ανέβασα πριν 1 λεπτό!

 

Cheers :T:

 

 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Για το 2 και το 3 θα συμφωνήσω μαζί σου

Για τα γάντια θα διαφωνήσω. Γενικά σε πολύστροφα εργαλεία όπως κορδέλες, δισκοπρίονα, ρούτερ τα γάντια δεν ειναι και ότι πιο safe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μικρή-μικρή, αλλά δεν φαίνεται να κωλώνει ούτε όταν κόβει "ταμπάνια" ! :T:

Αγάπη τώρα που η κάμερα στηρίχτηκε πιο σωστά (στο κομμάτι του video μετά τις κερματοθήκες) φαίνεται πραγματικά ότι ο θόρυβος είναι πολύ λίγος !

Μια χαρά πήγαν οι δοκιμαστικές κοπές!  Αν και δε σου κρύβω με τρόμαξες σε ένα δυο σημεία μέχρι να καταλάβω ότι η γωνία λήψης της κάμερας ήταν που "έφερνε" τα χέρια κοντά στη λάμα ! :p

Κάτι που παρατήρησα:

Το κόντρα ρουλεμάν της λάμας βλέπω ότι επιτρέπει στη λάμα να οπισθοχωρήσει λίγο, οι οδηγίες  της κορδέλας τι λένε για τη ρύθμιση των ρουλεμάν?

Μήπως μπορεί να έρθει λίγο πιο μπροστά για να περιορίσει την προς τα πίσω κίνηση της κορδέλας?

Και πριονίδια ελάχιστα!  Αυτά πάνε και "αποθηκεύονται" στο κάτω διαμέρισμα της κορδέλας "γενικώς" αν δεν δουλεύει η αναρρόφηση ε?

Αν όμως δουλεύει από ότι βλέπω η ροή τους περνάει ακριβώς εμπρός από το άνοιγμα αναρρόφησης !   :T:

Μεγειές λοιπόν και εύχομαι καλές κατασκευές, τόσο "χειροτεχνημάτων" όσο και jigs ! :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

 

Για το 2 και το 3 θα συμφωνήσω μαζί σου

Για τα γάντια θα διαφωνήσω. Γενικά σε πολύστροφα εργαλεία όπως κορδέλες, δισκοπρίονα, ρούτερ τα γάντια δεν ειναι και ότι πιο safe

 

Ειναι safe απο την αποψη οτι δε θα φαει το δερμα σου. Εχε υποψη σου οτι κοψιματα απο τετοιες μηχανες δεν τα καταλαβαινεις

Ελπιζω να εχει και καποιο STOP ποδιου ή κατι αντιστοιχο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco για το δεξά ζερβά (και για να κάταλάβουν και οι άλλοι το δεξιά αριστερά :p ) για την τάνυση αναφέρει 3-5mm

Για το μπρος πίσω 0,5-1mm μέσα στα όρια τα οποία είμαι :) 

 

Το άνοιγμα της κάτω πόρτας είναι το πρώτο άνοιγμα της κορδέλας μετά το κόψιμο σε μαόνι, κόντρα πλακέ και δρυ. Οπότε ότι σκόνη βλέπεις εκεί βγάζει. Πολύ καλά μελετημένη και καθαρίζει εύκολα

 

@costas1965 Παππού αν βγάλω άκρη με το sled θα σου πω. Σε ευχαριστώ πολύ για την συστολή της σκούπας :D 

 

@slalom Καταλαβαίνω την ανησυχία σου αλλά αν σε πιάσει με το γάντι δε θα σου φερθεί με το γάντι αλλά θα σου πάρει το χέρι.

Αυτός είναι και ο λόγος που σε πολύστροφα όπως σου ξαναείπα εργαλεία υπάρχουν σαφέστατες οδηγίες στο Manual να μην φοράμε γάντια.

Ειδικά για τα μανίκια ο κύριος παραπάνω έχει να πει μια καλή ιστορία.

 

sdvsdvas.png

 

Διακόπτη ποδιού όχι δεν έχει ή κάτι αντίστοιχο δεν έχει πέρα από δυο διακόπτες έναν για εκκίνηση και τερματισμό (φαινεται στα αριστερά) και το LED.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

..................................

 

Εν καιρώ που θα κόψω και Plexiglass και αλουμίνιο θα ενημερώσω. Επίσης, περιμένω και άλλες λάμες για διάφορες δοκιμές και θα σας έχω απ του ντέιτ :p που λένε και στο χωριό μου !

 

Αυτό περιμένω :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να εχει πρόβλημα είναι μαλακό μέταλλο και θα το πάει καλά. Απλά δεν ειχα κάποιο ρετάλι εύκαιρο αλλιώς θα το έβαζα και αυτό στο βίντεο :)

 

θα σε ενημερώσω σε πρώτη ευκαιρία πάντως.

 

ΥΓ αυτές που παραγγελνεις απο τροχείο σίγουρα κόβουν αλουμίνιο/χαλκό κλπ :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θες τέτοια φώτο υπάρχει στο βίντεο αλλά μπορώ να σου βγάλω και μία με ένα μέτρο δίπλα

 

Μισό και επιστρέφω με φωτο

 

Ορίστε ετοιμος

large.IMG_0683.jpglarge.IMG_0682.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αν θες τέτοια φώτο υπάρχει στο βίντεο αλλά μπορώ να σου βγάλω και μία με ένα μέτρο δίπλα

 

Μισό και επιστρέφω με φωτο

 

Ορίστε ετοιμος

 

Eυχαριστώ 

 

thankyou.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Βασίλη στη παρέα ! ! :)

Εύχομαι καλή και δημιουργική διαμονή ! :T:

 

Αγάπη, μετά από Tέτοια Υπόκλιση, θα πρέπει να επιστρέψεις με φωτό που θα φαίνονται τουλάχιστον, οι γωνίες τροχίσματος , το ποσοστό τσαπραζώματος για να μην πω και η rake angle της κορδέλας  !  :hehe: 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/30/2017 at 9:38 PM, karmen1983 said:

@Seafalco για το δεξά ζερβά (και για να κάταλάβουν και οι άλλοι το δεξιά αριστερά :p ) για την τάνυση αναφέρει 3-5mm

Για το μπρος πίσω 0,5-1mm μέσα στα όρια τα οποία είμαι :) 

[...]

Ομολογώ ότι κι εγώ είχα την ίδια απορία με τον Στέλιο, γιατί όταν ξεκινάει η κοπή, φαίνεται να υποχωρεί προς τα πίσω η κορδέλα. Υποψιάζομαι ότι βλέπουμε με παράλλαξη και την πλευρική μετατόπιση, γι' αυτό φαίνεται να κουνάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι παιζει ρολο και οτι ο οδηγος δεν ηταν κατεβασμενος.

Πχ τη στιγμη που κοβει το μαονι -εκει φαινεται πιο εντονα στο βιντεο αν και δεν ειναι πανω απο 1mm η υποχώρηση- επειδη ηταν 3mm η κοπη δεν αφηνε ο φρακτης (οδηγος ευθειας κοπης) να κατεβει ο οδηγος που στηριζει τη κορδελα. Στο manual αναφερει οτι ο οδηγος πρεπει να ειναι τρια με τέσσερα χιλιοστα -αν θυμαμαι καλα- πιο ψηλα απο το παχος του προς κοπη κομματιου.

 

Σιγουρα θελει και απο τη μερια μου μελετη να δω τι και πως, αλλα τα ρουλεμαν ελεγχθηκαν με φιλερ οποτε δεν εχω αμφιβολια για τις αποστασεις που ειναι τοποθετημενα.

Με τη παροδο του χρονου θα δω και εγω τι δουλευει καλυτερα. Ειμαι στο νηπιο ακομα οσον αφορά την κορδελα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για σέγα χειρός για να κάνω τα κοψίματα πιο καλά και εύκολα σε σύγκριση με μια φθηνή black&decker που έχω αρκετά χρόνια, ποια λέτε να πάρω?

**Aν και θα ήθελα να πάω στην παρακάτω bosh είναι πολλά τα λεφτά
Bosch GST 90 E Professional

 

Skil 4381 AD

Skil 1061AA

Skil 4581CA

Αυτή εδώ είναι και σπαθοσέγα Skil 4600 AD

Tις παραπάνω skill πως τις βλέπετε ή κάποια άλλη πρόταση στα 50-60€ ?
 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.