Jump to content



Πριονοκορδέλες, σέγες χειρός και επιτραπέζιες σέγες


Recommended Posts

Έχω μια 2η σέγα που δεν χρησιμοποιώ (einhell) και σκεφτόμουν μήπως την εγκαθιστούσα μόνιμα σε ένα τραπεζάκι (ανάποδα) ως επιτραπέζια. Εχει δοκιμάσει κανείς κάτι παρόμοιο ? Βλέπω στο youtube χιλιάδες παρόμοιες υλοποιήσεις ωστόσο τα δείχνουν υπερβολικά εύκολα και δεν είμαι τόσο σίγουρος για το εγχείρημα. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κάνει πριν καιρό μία κατασκευή μπορείς να τη δεις εν μέρει εδω

 

 

Κάπου είχα ανεβάσει και άλλες φωτογραφίες μόνο από τη βάση αλλά δεν μπορώ να ψάξω αυτή τη στιγμή.

Αξίζει πάντως αν και μη νομίζεις ότι θα κόβεις τόσο εύκολα.

 

Οκ βρηκα

 

Σημαντικό ρόλο θα παίξει και η λάμα που θα εχεις επάνω και εννοώ τη φορά των δοντιών

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karmen1983 said:

Ειχα κάνει πριν καιρό μία κατασκευή μπορείς να τη δεις εν μέρει εδω

 

 

Κάπου είχα ανεβάσει και άλλες φωτογραφίες μόνο από τη βάση αλλά δεν μπορώ να ψάξω αυτή τη στιγμή.

Αξίζει πάντως αν και μη νομίζεις ότι θα κόβεις τόσο εύκολα.

 

Οκ βρηκα

 

Σημαντικό ρόλο θα παίξει και η λάμα που θα εχεις επάνω και εννοώ τη φορά των δοντιών

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις παραπομπές. Η λάμα είναι η "μαμά" που ερχόνταν μαζί με την σέγα δεν έχει αλλαχθεί. Θεωρείς οτι θα είχα καλύτερα αποτελέσματα με διαφορετική λάμα ? Η συγκεκριμένη σέγα είναι αυτή

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα και θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Πάρε μία λάμα bosch να κάνεις τη δουλειά σου και πρόσεχε αυτό που σου είπα με τα δόντια.

 

Μην είναι με αυτή τη φορά τα δόντια γιατί θα σου σηκώνει το κομμάτι όταν πας να κόψεις

SL-233425-1.jpg

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 2/19/2018 at 2:26 PM, karmen1983 said:

Σαφέστατα και θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Πάρε μία λάμα bosch να κάνεις τη δουλειά σου και πρόσεχε αυτό που σου είπα με τα δόντια.

 

Μην είναι με αυτή τη φορά τα δόντια γιατί θα σου σηκώνει το κομμάτι όταν πας να κόψεις

SL-233425-1.jpg

 

 

 

 

Πήρα τις λάμες της Bosch που μου πρότεινες. Ερχόντουσαν σε σετ μόνο και κόστισαν 18 ευρώ οι τρείς (η σέγα είχε κοστίσει αν θυμάμαι 22). Παρόλα αυτά, όταν τη χρησιμοποίησα με την λάμα της Bosch ήταν πραγματικά σα να άλλαξα σέγα και όχι λάμα. Ειλικρινά δεν το περίμενα οτι θα είχε τοσο μεγάλη διαφορά τόσο στην ποιότητα του κοψίματος περισσότερο όμως στον έλεγχο που είχα κατά τη διαδικασία. Καμμία σχέση με πρίν. Στην αρχή να σου πω σκεφτόμουν οτι μάλλον πέταξα τα 18 ευρώ γιατι με τόσο μέτρια σέγα πως ήταν δυνατό να δώ διαφορά. Ήμουν λάθος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983

Σκέφτομαι να αγοράσω την  Metabo BAS 261 που εχεις παρουσιάσει. Ψάχνω να βρώ τι ύψος έχει απο το τη βάση της εως την επιφάνεια κοπής. Ώστε να φτιάξω το ανάλογο τραπεζάκι για να τη βάλω πάνω. Επειδή δε μπορώ να βρω πουθενά την πληροφορία, θα μπορούσες σε παρακαλώ να το μετρήσεις?

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα παρήγγειλα την metabo 317 precision. Την παρήγγειλα απο εδώ http://c-tools24.de/shop/Werkstatt/Holzbearbeitung/Bandsaege/Metabo-Bandsaege-BAS-317-Precision-WNB-mit-Untergestell-und-zusaetzl-Saegeband.html και βγήκε τελικά με μεταφορικά 450 ευρώ.

 

Αρχικά ήθελα να πάρω την 261 η οποία κοστίζει 290 ευρώ με μεταφορικά. Έπειτα όμως είδα το μεγαλύτερο μοντέλο της, την 318, η οποία κοστίζει 600 ευρώ με μεταφορικά. Είναι αρκετά μεγαλύτερη κορδέλα, έχει και δική της βάση. Θα με βόλευε μια μεγαλύτερη κορδέλα, γιατι καμια φορά κόβω και κάτι θηρία ξύλα... :)

Ψάχνωντας πληροφορίες για την 318, είδα οτι όντως είναι πολύ καλή και έχει πολύ καλές κριτικές. Εκεί που έψαχνα όμως για την 318, πολλοί ανέφεραν το προηγούμενο μοντέλο το 317. Οι περισσότεροι έλεγαν πάλι καλά λόγια (εκτός απο λίγες εξαιρέσεις) και γενικά η κορδέλα σε βίντεο κτλ έκανε πολύ καλή δουλειά.

 

Οπότε αφού τη βρήκα σε στοκ απο αυτό το μαγαζί, αντί να πάρω την 318 με 600 ευρώ, πήρα την 317 με 450. 

 

Ελπίζω να έκανα καλή αγορά, θα κάνω παρουσίαση όταν έρθει...;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο παιδιά, μόλις μου έστειλαν email οτι τελικά δε μπορούν να στείλουν Ελλάδα....Οπότε μου επέστρεψαν τα λεφτά της paypal...Και φαντάσου οτι τους είχα στείλει email και μου είπαν οτι στέλνουν....

Άντε ξανά στο ψάξιμο...! :)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, panava said:

Αυτοί στέλνουν με 15€ μεταφορικά, από εκεί πήρα και εγώ την δική μου.

 

Τέλεια! Οπότε λογικά δεν θα έχω πρόβλημα....

Παρεπιπτόντως πως γίνεται να βάζουν μόνο 15 ευρώ μεταφορικά, για μια κορδέλα που έχει βάρος 30 κιλά? Δεν μπαίνουν μέσα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος kavouras5 έγραψε:

 

Τέλεια! Οπότε λογικά δεν θα έχω πρόβλημα....

Παρεπιπτόντως πως γίνεται να βάζουν μόνο 15 ευρώ μεταφορικά, για μια κορδέλα που έχει βάρος 30 κιλά? Δεν μπαίνουν μέσα?

Οδικος ερχεται και κανει καμια βδομαδα. Οποτε τα εξοδα ειναι αναλογικα λιγοτερα λογω ποσοτητας vs ταχυτητητας.

 

πως εκανες τη διαδικασια αγορας? Απλα εγραφηκες και εκανες αγορα online ή επικοινωνησες με μηνυμα?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Nektar2018 said:

Οδικος ερχεται και κανει καμια βδομαδα. Οποτε τα εξοδα ειναι αναλογικα λιγοτερα λογω ποσοτητας vs ταχυτητητας.

 

πως εκανες τη διαδικασια αγορας? Απλα εγραφηκες και εκανες αγορα online ή επικοινωνησες με μηνυμα?

Γράφτηκα και έκανα την αγορά online.

Το περίεργο είναι οτι ενω η κορδέλα έχει 263 ευρώ και 15 ευρώ μεταφορικά, όταν πας να πληρώσεις με paypal σε χρεώνει μόνο τα 263 ευρώ. Τους έστειλα μήνυμα και τους το είπα, για να μη μου χρεώσουν μετά παραπάνω μεταφορικά, αλλα δεν απάντησαν εδω και δυο μέρες. Οπότε απλά έκανα την παραγγελία και χρεώθηκε η paypal μου 263 ευρώ. 

Μα δούμε αν θα μου στείλουν κάποιο μήνυμα οτι χρωστάω κτλ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω κατι παροιμοιο ειχα με τα μεταφορικα αλλα ετρεχα σαν τρελος εκεινη την εποχη και δεν ειχα δωσει βαση ουτε το ειχα συνεχισει, κυριως επειδη μεσω paypal εχω το κεφαλι μου ησυχο. Και να σου ζητησουν περισσοτερα ανοιγεις dispute κατευθειαν και θα το βρεις το δικιο σου. Αν τελικα μεταφορικα δε χρεωθουν, δωρακι απο την εταιρια. Εντυπωσεις απο το τριβειο οταν παραλαβεις please!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ZoSo said:

Και εγω κατι παροιμοιο ειχα με τα μεταφορικα αλλα ετρεχα σαν τρελος εκεινη την εποχη και δεν ειχα δωσει βαση ουτε το ειχα συνεχισει, κυριως επειδη μεσω paypal εχω το κεφαλι μου ησυχο. Και να σου ζητησουν περισσοτερα ανοιγεις dispute κατευθειαν και θα το βρεις το δικιο σου. Αν τελικα μεταφορικα δε χρεωθουν, δωρακι απο την εταιρια. Εντυπωσεις απο το τριβειο οταν παραλαβεις please!!

 

Βεβαίως, θα κάνω αναλυτική παρουσίαση όταν το παραλάβω....Πάντα ήθελα ενα τέτοιο τριβείο με σταθερή μεγάλη βάση τριψίματος. Απο βιντεάκια που είδα φαίνεται δυνατό και οτι κάνει καλή δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά χρεώθηκα τα μεταφορικά στο paypal. 

Τα μεταφορικά είναι 15 ευρώ και για τα δυο προιόντα, δηλαδή για την κορδέλα https://www.lefeld.de/metabo-bandsaege-bas-261-precision.html και για το τριβείο https://www.lefeld.de/scheppach-band-tellerschleifer-bts800-als-set.html

 

Οπότε αναλυτικά αυτά που πλήρωσα (για όποιον ενδιαφέρεται να παραγγείλει):

Scheppach Band-Tellerschleifer BTS800 als Set  137,90 € (Είναι το τριβείο μαζί με αρκετά ανταλλακτικά γυαλόχαρτα. Σκέτο το τριβείο έχει 128,9 ευρώ).

Metabo Bandsäge BAS 261 Precision 263,99 €

Μεταφορικά15,00 €

 

Σύνολο: 416,89 €

 

Όποιος θέλει να πάρει μόνο την κορδέλα, θα του βγεί 263,99 + 15= 278,99 ευρώ με μεταφορικά. Νομίζω πολύ καλή τιμή για τη συγκεκριμένη κορδέλα... Ευχαριστούμε την @karmen1983 που μας έδειξε το δρόμο.... :)

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.