Jump to content



Πριονοκορδέλες, σέγες χειρός και επιτραπέζιες σέγες


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, συμβαίνει ενα περίεργο πράγμα με την metabo 261.

Απο την αρχή που την είχα πάρει έκοβε στραβά. Είπα όμως οτι θα θέλει ρύθμιση. Οπότε έκανα ό,τι λένε οι οδηγίες, αλλα πάλι το ίδιο. Μετά είδα το βίντεο που πρότεινε η φίλη karmen1983, αλλα πάλι το ίδιο.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα, αλλα συνεχώς έχω στραβό κόψιμο. Το ενδιαφέρον είναι οτι χάνει πάντα ακριβώς τις ίδιες μοίρες, αφου σχηματίζει παράλληλα στραβά κοψίματα. Δείτε και μια χαρακτηριστική φώτο, που φαίνονται οτι όλα τα κοψίματα χάνουν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Έχει υπόψιν του κανείς τι μπορεί να φταίει;

 

1A05DC34-D4B3-4FBB-A2C1-428B1E9347CB.jpeg

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, karmen1983 said:

Ο φρακτης ειναι καθετος στη φορα κοπης της κορδελας;

 

Ο φράκτης είναι τελείως παράλληλος με την επιφάνεια κοπής. 

Παρατήρησα οτι με το που ξεκινάει το κόψιμο, και παρότι χρησιμοποιώ το φράκτη, η λάμα στρίβει μόνη της προς τα αριστερά τόσο πολύ που μετά απο λίγο ζορίζεται η λάμα και αν δε σταματήσω το κόψιμο το πιο πιθανό είναι να τη σπάσω.

Δείτε και φωτογραφίες:

 

573C93F4-AD81-4541-B11C-D735467D2826.jpeg

79927F2C-39B6-4416-98D9-2E12BBC389B9.jpeg

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, karmen1983 said:

Δεν την εχεις στηριξει καλα την κορδελα τοτε. Μηπως το πισω ρουλεμαν παραακουμπαει την λαμα;

Τα ρουλεμαν αριστερα δεξια αυτής;

 

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, μήπως πιέζουν τα πίσω ρουλεμάν, οπότε όταν πιέζεται η λάμα στραβώνει προς τα αριστερά.

Όμως τα έχω ρυθμίσει τέλεια, ακριβώς όπως λέει ο αμερικάνος στα βίντεό του. Δηλαδή να μη γυρίζουν όταν γυρνάω τον τροχό, αλλα όταν ακουμπάω και πιέζω ελάχιστα την κορδέλα με το χέρι, τότε γυρίζουν.

Μετά δοκίμασα όμως να αφήσω 1,5 mm όπως λένε οι οδηγίες της metabo, αλλα πάλι το ίδιο.

 

Τα ρουλεμάν δεξιά-αριστερά και αυτά με την ίδια λογική.

 

Μου θυμίζει πριν πολλά χρόνια, όταν προσπαθούσα να κόψω σε μια μεγάλη κορδέλα ενος θείου μου, και η κορδέλα δεν έκοβε παράλληλα παρότι ήταν παράλληλος ο φράκτης. Τότε ήρθε ενας φίλος παλιός ξυλουργός και έστριψε λίγο το φράκτη ώστε να μην είναι παράλληλος με την επιφάνεια κοπής, και όντως έτσι έκοβε παράλληλα η κορδέλα! Βέβαι στη δικιά μας κορδέλα δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση του φράκτη, οπότε φαντάζομαι κάτι άλλο παίζει...

 

Υπάρχει πιθανότητα να φταίει η λάμα, πχ να έχει κολληθεί στραβά ή κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι δε σου αρπαει το κομμάτι κατα τη κοπη;

Σπρωχνεις το προς κοπη κομματι προς τη κορδελα και ταυτοχρονα πιεζεις προς το φρακτη;

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, karmen1983 said:

Εισαι σιγουρος οτι δε σου αρπαει το κομμάτι κατα τη κοπη;

Σπρωχνεις το προς κοπη κομματι προς τη κορδελα και ταυτοχρονα πιεζεις προς το φρακτη;

 

Ναι αυτό το κάνω. Έχω και μεγάλη εμπειρία με κορδέλες, κάτι περίεργο συμβαίνει...

Φαντάσου οτι και χωρίς φράκτη να πας να κόψεις, απευθείας η λάμα στρίβει προς τα αριστερά. Αν πχ θέλω να κόψω μια ευθεία γραμμή που έχω σημαδέψει πάνω σε ξύλο, ο μόνος τρόπος να κοπεί ίσια είναι να βάλω στραβά το ξύλο...Αν η γραμμή είναι παράλληλη με την κορδέλα, θα κοπεί θεόστραβα...Τί να πω... :(

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, karmen1983 said:

Δοκιμασε με αλλη κορδελα τοτε. Δεν μένει κατι αλλο.

 

Όντως ήθελα έτσι κι αλλιώς να πάρω κι άλλη κορδέλα. Θα παραγγείλω μια και θα ενημερώσω...Ελπίζω να στρώσει με την καινούρια κορδέλα...

Link to comment
Share on other sites

Η επιφάνεια είναι σωστά τοποθετημένη ή το κάλυμμα που περνά μέσα η κορδέλα;

Νομίζω ότι είναι και πολύ μπροστά στην κορδέλα και προς τα δεξιά και πρέπει να βρίσκει πίσω αριστερά.

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κατεβασεις και τον πανω οδηγο οσο πιο κατω παει, απ'οτι βλεπω στις φωτο αν τον εχεις εκει και κοβεις μπορεις να τον κατεβασεις κι αλλο, 2-3 χιλιοστα πανω απο το ξυλο που κοβεις. 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η λάμα είναι τσαπραζωμένη ανόμοια?

Μήπως τα δόντια που κοιτάνε αριστερά, προβάλουν περισσότερο από το επίπεδο της λάμας, από όσο προβάλουν τα δεξιά ?

Αν είναι έτσι, υπάρχει λόγος που στρίβει η λάμα , καθώς ακολουθεί το κενό που κόβουν τα δόντια στο ξύλο και αυτό είναι ελαφρά αριστερότερα απ΄ ότι το επίπεδο της λάμας.

Αν τα δόντια που "κοιτάνε" δεξιά, δεν προβάλουν από το επίπεδο της λάμας, τότε η λάμα θα έχει τη τάση να στρίβει προς τα αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Απαντάω σε όλους:

19 hours ago, rory said:

Η επιφάνεια είναι σωστά τοποθετημένη ή το κάλυμμα που περνά μέσα η κορδέλα;

Νομίζω ότι είναι και πολύ μπροστά στην κορδέλα και προς τα δεξιά και πρέπει να βρίσκει πίσω αριστερά.

 

Όντως ήταν στο όριο για να ακουμπήσει η λάμα με το πλαστικό, ξέσφιξα τη βάση και την ξαναέσφιξα λίγο πιο αριστερά και τώρα έχει αρκετή απόσταση...Αλλα και πάλι κόβει στραβά...

 

19 hours ago, makio said:

μηπως χρειαζεται περισσοτερο σφιξιμο (τανυση) η κορδελα?

Το δοκίμασα και αυτό φίλε μου, είναι λογικό οτι με περισσότερο σφίξιμο θα έκοβε πιο ίσια, αφου θα τεντωνόταν πιο πολύ η λάμα. Αλλα και πάλι στραβό κόψιμο, και μάλιστα ακριβώς την ίδια γωνία όσο και να την έσφιγγα...Φαντάσου οτι σχεδόν έσφιξα όλη την πάνω βίδα, και τυχερός είμαι που δεν έσπασε η λάμα....

 

3 hours ago, ZoSo said:

Δοκιμασε να κατεβασεις και τον πανω οδηγο οσο πιο κατω παει, απ'οτι βλεπω στις φωτο αν τον εχεις εκει και κοβεις μπορεις να τον κατεβασεις κι αλλο, 2-3 χιλιοστα πανω απο το ξυλο που κοβεις. 

Το έχω δοκιμάσει και αυτό φίλε μου, αλλα μια απο τα ίδια...

 

3 hours ago, Seafalco said:

Μήπως η λάμα είναι τσαπραζωμένη ανόμοια?

Μήπως τα δόντια που κοιτάνε αριστερά, προβάλουν περισσότερο από το επίπεδο της λάμας, από όσο προβάλουν τα δεξιά ?

Αν είναι έτσι, υπάρχει λόγος που στρίβει η λάμα , καθώς ακολουθεί το κενό που κόβουν τα δόντια στο ξύλο και αυτό είναι ελαφρά αριστερότερα απ΄ ότι το επίπεδο της λάμας.

Αν τα δόντια που "κοιτάνε" δεξιά, δεν προβάλουν από το επίπεδο της λάμας, τότε η λάμα θα έχει τη τάση να στρίβει προς τα αριστερά.

Αγαπητέ μου, αυτό νομίζω είναι και το πρόβλημα! Και εξηγώ γιατι το πιστεύω..

Καταρχήν μίλησα με το service της metabo και μετά απο αρκετή συζήτηση, μου είπαν να δοκιμάσω μια καινούρια λάμα, και αν συνεχίσει το πρόβλημα να τους την πάω στο service.

Και αφού έχω κάνει όλων των ειδών τις δοκιμές που μπορούσα να φανταστώ και που είδα στο internet, έκανα κάτι πολύ απλό, που όμως μάλλον δείχνει το πρόβλημα. Πήρα εναν inox χάρακα ο οποίος είναι τέλεια ευθείος. Ακούμπησα το χάρακα στην πλατιά πλευρά της λάμας, έχωντας απο πάνω πολύ καλό φωτισμό. Ακουμπώντας το χάρακα, και με πάρα πολύ μικρές διορθωτικές κινήσεις, κατέληγα με το μάτι πότε ο χάρακας είναι παράλληλος με τη λάμα. Κυρίως το διαπίστωνα όταν ο ίσκιος του φωτισμού ουσιαστικά εξαφανιζόταν μεταξύ χάρακα και λάμας, δηλαδή είχαμε τέλεια επαφή. 

Εννοείται οτι δεν είναι ακριβείας η μέθοδος αυτή, αλλα ακούστε συμπέρασμα. Τη δοκίμασα αρκετές φορές, και κάθε φορά γυρίζωντας τον τροχό ώστε να είμαι σε άλλο σημείο της λάμας. Όλες τις φορές ο χάρακας σχημάτιζε ακριβώς την ίδια γωνία, η οποία γωνία ήταν ακριβώς η ίδια με το μοτίβο που σχηματιζόταν πάνω στο ξύλο. Και όπως σας είπα, το μοτίβο (γωνία) που σχηματιζόταν σε όλες τις κοπές ήταν πάντα το ίδιο...

 

Άρα συμπεραίνω οτι για κάποιο λόγο όλη η λάμα έχει μια ελαφρά τάση προς τα αριστερά. Ίσως λόγω υπερθέρμανσης στην αρχή που δεν την είχα ρυθμίσει? Ίσως λόγω κατασκευαστικού λάθους, πχ απο λάθος κόλληση? Δεν ξέρω...

 

Οπότε έχω ελπίδες οτι αν αλλάξω λάμα πιθανών να κόβει μια χαρά...

 

Και μια ερώτηση σε όσους έχουν πάρει λάμες για τη συγκεκριμένη. Βλέπω θέλει λάμα μήκους  1712 mm. Λέω να πάρω μια πλάτους 10mm με TPI 4, ώστε να κόβω ευθείες και γρήγορα. Συγκεκριμένα αυτό το μοντέλο: https://www.tuffsaws.co.uk/index.php?route=product/product&path=4_14_31&product_id=113

Και μια πλάτους 6mm και TPI 6, ώστε να κόβω λίγο πιο καμπύλες πιο σιγά, για πιο καλό αποτέλεσμα. Συγκεκριμένα αυτό το μοντέλο https://www.tuffsaws.co.uk/index.php?route=product/product&path=4_14_30&product_id=103 .

Καλά τα σκέφτηκα?

Παίρνει πιο λεπτές ακόμα κορδέλες? Γιατι αν διάβασα καλά η karmen είχε πάρει πλάτους 3mm αλλα τελικά την πέταγε...

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα καλό τσεκάρισμα πάντως στην επιφάνεια σου γιατί ίσως να είναι ελάχιστα στραμμένη αριστερά νομίζω.

Εκτός αν ξεγελά τόσο στην φωτο.

 

40357100_ScreenShot2018-07-11at19_15_14.thumb.png.7300d4f59b3fee792a00ea83fea4c807.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, rory said:

Κάνε ένα καλό τσεκάρισμα πάντως στην επιφάνεια σου γιατί ίσως να είναι ελάχιστα στραμμένη αριστερά νομίζω.

Εκτός αν ξεγελά τόσο στην φωτο.

 

40357100_ScreenShot2018-07-11at19_15_14.thumb.png.7300d4f59b3fee792a00ea83fea4c807.png

Όντως την ξεβίδωσα και την ξαναβίδωσα και πλέον έχει αρκετή απόσταση η λάμα απο τον οδηγό. Αλλα έχεις δίκιο οτι η λάμα δεν είναι παράλληλη με τη μαντεμένια πλάκα. Όμως δεν είναι στραβή η πλάκα, την τσέκαρα και είναι τελείως παράλληλη με όλο το μηχάνημα και τέλεια αλφαδιασμένη. Στραβή είναι η ίδια η λάμα, και αυτό που παρατήρησες στη φωτογραφία (πως το εντόπισες;;) προφανώς επιβεβαιώνει το πείραμα που έκανα με το χάρακα, οτι για κάποιο λόγο είναι στραβή η λάμα, όσο και να τη σφίξω και όσες ρυθμίσεις να κάνω....Έχεις μάτι γαρίδα πάντως! :D

Link to comment
Share on other sites

Απλά το παρατήρησα.

Αυτο που πιστεύω είναι ότι η επιφάνεια κοπής με το μηχανισμό έχουν κάποια απόκλιση. Εκτός και αν βρίσκει κάπου η λάμα και έχει αυτή τη κλήση.

Βαλε την λάμα σε μια επίπεδη επιφάνεια πχ. μαρμαρο να πατάει με την πίσω πλευρά και δες με μια γωνία,βάζοντας την κάθετα αν ειναι ισια.

Επισης πάρε ένα προφιλ αλουμινίου ή κάτι άλλο ίσιο και με σχετική ακρίβεια και βάλτο κάθετα στο φράκτη/επιφάνεια κοπης στην μια άκρη και στην άλλη ακουμπά το στο μηχανισμό που περιστρέφει την λάμα να δεις αν έχουν κάποια απόκλιση.

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2018 at 2:19 PM, rory said:

Απλά το παρατήρησα.

Αυτο που πιστεύω είναι ότι η επιφάνεια κοπής με το μηχανισμό έχουν κάποια απόκλιση. Εκτός και αν βρίσκει κάπου η λάμα και έχει αυτή τη κλήση.

Βαλε την λάμα σε μια επίπεδη επιφάνεια πχ. μαρμαρο να πατάει με την πίσω πλευρά και δες με μια γωνία,βάζοντας την κάθετα αν ειναι ισια.

Επισης πάρε ένα προφιλ αλουμινίου ή κάτι άλλο ίσιο και με σχετική ακρίβεια και βάλτο κάθετα στο φράκτη/επιφάνεια κοπης στην μια άκρη και στην άλλη ακουμπά το στο μηχανισμό που περιστρέφει την λάμα να δεις αν έχουν κάποια απόκλιση.

Φίλε μου θα τα δοκιμάσω αυτά που μου λές, έμπλεξα με δουλειές και δεν πρόλαβα...

 

Παρεπιπτόντως μετά απο βοήθεια της αγαπητής karmen, παρήγγειλα τις εξης λάμες:

Μια 12άρα λάμα, 1712mm, με 10TPI https://www.tuffsaws.co.uk/index.php?route=product/product&path=4_14_32&product_id=123

Και μια 6άρα λάμα, 1712 mm, με 14 TPI https://www.tuffsaws.co.uk/index.php?route=product/product&path=4_14_30&product_id=103

Όταν παραλάβω σας μεταφέρω εντυπώσεις...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τρεις λάμες starret, μια 6   mm   μια 10 και μια 12,7 και δεν έχω πρόβλημα. Τις παίρνω από ένα μικρό τροχαίο πίσω από την Σπύρου Λάτση, σε ένα στενό είναι. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.