Jump to content



WAMTA Season 2 Race #1 - SPA - 19/2/2017


Stelios F.

Recommended Posts

  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σοβαρά παιδιά, ακόμα και μικρά ατυχηματάκια να είχατε, κάντε τα report!!

Από τα μικρά είναι που θα γίνουμε καλύτεροι! Τα μεγάλα incidents θα φάνε τα penalties τους , τα μικρά θα είναι παρατηρήσεις για τον επόμενο αγώνα!

 

π.χ. Είπαμε ότι κρατάμε τη γραμμή μας όταν μας προσπερνάει αυτοκίνητο... Αυτό δε σημαίνει όμως πως αν ο άλλος πάει να βουτήξει στα φρένα εσύ θα πας να στρίψεις πάνω του!! Το λέω γιατί έγινε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον αγωνας θα ελεγα... Δυστηχως μετα τον bill ημουν ο επομενος που την πληρωσε με τα gt4 μιας και λιγο πριν το τελος εφαγα ενα δυνατο χτυπημα απο τον @panosdimp με αποτελεσμα το αμαξι μου σχεδον να μην στριβει αριστερα και να χασω αρκετες θεσεις... Μπραβο σε ολους παντως... Περιμενα μεγαλυτερο χαλι αλλα διαψευθηκα...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον ο αγώνας. Του traffic το κάγκελο! Στο βίντεο του Lyla που ήμουν παρών, πρέπει να 'ταν από τις πιο πυκνές/στριμόκωλες στιγμές του αγώνα! Με όλα τα classes μαζί να καβατζάρει το ένα το άλλο! φιουυ! Φθηνά τη γλυτώσαμε :p

 

@akis_z80 Στο σάντουΐτς σου, είμαι η GT4 δεξιά. Σε βλέπω να έρχεσαι σαν δαίμονας και κρατάω το τιμόνι σταθερό, ευχόμενος να καταφέρεις να περάσεις. Λέω "Τι κάνει ο τρελλός?". Ευτυχώς που πέρασες, γιατί ακόμα τα κομμάτια μου θα μάζευα :p

 

@Mr. Rous Μπράβο για τις ωραίες μάχες που είχαμε με εναλλαγές θέσεων και την μπογιά που ανταλλάξαμε ;) Είχαμε και μια καλή επαφή, ενδεχομένως να έφταιξα. Ας το δούνε τα παιδιά κι ας με καμπανιάσουν αν είναι :p Επίσης, να ευχαριστήσεις και τον Νάσο, γιατί με τον ίδιο τρόπο, στο ίδιο σημείο! με προσπέρασες πάλι πριν το τέλος όπως με τον Δημήτρη νωρίτερα :p

 

@ferrarimanos Όταν είχες πρόθεση να προσπεράσεις, έπαιζες τα φώτα σου. Μπορώ να πω πως για εμένα λειτούργησε άψογα όσες φορές με lapαρες. Δεν ξέρω μήπως να το υιοθετούσατε τα 919. Βρήκα ότι αναγνώριζα καλύτερα στιγμιαία τον όγκο σας και την πρόθεση κίνησή σας, που ομολογουμένως είναι αστραπιαία για εμάς τους μικρούς. Well done! :T:

 

@liakjim Κατευθύνομαι ήδη στο 2ο apex της στροφής και εσύ "βουτάς" ακριβώς εκεί, στην εσωτερική μου. Θέμα χώρου θεωρώ δεν τίθεται. Δεν μπήκαμε πλάι πλάι στη στροφή. Ακολουθώ τη γραμμή μου και μπαίνεις δίπλα μου. Εκεί στην κορυφή καταλαβαίνεις πως κι εγώ δεν μπορούσα και να ήθελα να έρθω πιο δεξιά σε κλάσματα του δευτερολέπτου όταν μπαίνεις με τα όσα. Περίμενα να κρατηθείς να με περάσεις 30-40 μέτρα μετά. Δεν πειράζει. Μόνο που στο practice και στο δοκιμαστικό race παρατήρησα πολλές παρόμοιες συμπεριφορές από άλλους, ανυπόμονους. Ειδικά στην Eau Rouge. Μόνο λίγο προσοχή από εσάς τους γρήγορους. Κοίτα εγώ θα το αναφέρω στα παιδιά, μόνο και μόνο για να είναι και οι άλλοι προσεκτικότεροι στους επόμενους αγώνες. Από εσένα γενικά δεν έχω παράπονο και το θεωρώ μεμονωμένο περιστατικό. Απλά δεν χρειάζεται να είμαστε σίφουνες πάντα. Κι εγώ έχασα μάχες με διαφορές να ανοίγονται, κόβοντας το γκάζι για να περάσουν οι άλλες κλάσεις καθαρά μέσα σε στροφές. Είναι στο παιχνίδι αυτά :) Το θετικό ήταν το όχι μεγάλο damage και δεν χρειαζόμουν απαραιτήτως pitstop, αλλά βρισκόμουν σε διεκδίκηση για το podium, όπου χάθηκε μετά από αυτό και τελικά ούτε ζωγραφιστό :p

 

Δυστυχώς 2 γύρους πριν το τέλος, ήμουν παράπλευρη απώλεια της επαφής των @sosna και του teammate @JohnnyGTR, χάνοντας κι άλλο χρόνο/θέση.

 

Εν κατακλείδι, η πρόκληση της διαχείρισης του traffic έκανε τον αγώνα συναρπαστικό, αν και πολύ απαιτητικό, αλλά τον διασκέδασα πολύ! Αυτός ήταν και ο σκοπός άλλωστε, race for fun :D

Έγινε επεξεργασία από jumaru99
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, liakjim said:

Δεν θέλω να πω ότι επαληθεύτηκα λέγοντας ότι το γρήγορο group , θα σήμαινε μπελάδες. Αλλά αυτό ψήφισε ο κόσμος :whistling:

Είναι τεράστια η διαφορά δυναμικότητας + τις πραγματικά απίστευτες ταχύτητες που πιάνουν τα 919, δυσκολεύουν πααααρα πολύ τα πράγματα, ειδικά με τα GΤ4.

Εγώ θα διαφωνήσω, νομίζω η μεγάλη διαφορά ταχύτητας κάνει τα πράγματα πολύ εύκολα μεταξύ 919 και τα άλλα 2 class γιατί το 919 μπορεί να περάσει απο όποια γραμμή θέλει χωρίς να επηρεάσει σχεδόν καθόλου το άλλο αυτοκίνητο. Πραγματικά δεν περίμενα να μου ανοίξουν τον παραμικρό χώρο και όσοι συνέχιζαν τον αγώνα τους κανονικά ήταν και πιο προβλέψιμοι. Μεταξύ GT4 και GT2 που η διαφορά είναι μικρότερη εικάζω οτι τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα και για τους 2.

 

Το μοναδικό σημείο που πραγματικά η μεγάλη διαφορά δημιουργούσε πρόβλημα ήταν η Eau Rouge, που είναι και πολύ ιδιαίτερη στροφή με μια μοναδική γραμμή. Εκεί κάθε φορά που πέτυχα αυτοκίνητο έκατσα από πίσω για να περάσω μετά, ας έχανα 2-3 sec σε κάτι φάσεις. Οι κινήσεις που κάνατε εκεί νομίζω ήταν πολύ παρακινδινευμένες, ειδικά τη στιγμή που τα παιδιά που είναι με τις GT4 είναι κατα μέσο όρο λιγότερο έμπειροι και είναι λογικό αρκετές φορές να αλλάζει λίγο η γραμμή τους από την ιδανική και να είναι απρόβλεπτη.

 

More tomorrow, κάθομαι να δω το All-Star game που αρχίζει σε λίγο :p

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία βασική απορία για το Race... 

 

Πως καταφέραμε μετά από μία ώρα αγώνα LMP και GT2 να τερματίζουν μαζί :p  και πως καταφέραμε μετά από μία ώρα αγώνα με τόσο κόσμο και τέτοια θεριά μέσα στη πίστα να έχουμε τόσο μικρές διαφορές στα LMP και GT2!!!

 

10) Oxide Burnedbrain BEST: 2:19:480 TOTAL: 62:09:747

11) George Georgiadis BEST: 2:19:605 TOTAL: 62:10:769

 

Ένα είναι σίγουρο! Οι multiclass δεν απογοητεύουν ποτέ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ας επανέλθω στα δικά μας... Καταρχήν συγχαρητήρια σε όλους τους οδηγούς που είχαν το θάρρος να πάρουν μέρος! Ανεξάρτητα από τη θέση που τερμάτησε κάποιος, η εμπειρία του να τρέχεις με τόσα πολλά άτομα και με διαφορετικά αυτοκίνητα, σίγουρα δεν είναι κάτι έυκολο. Ειδικά στην εκκίνηση, αν και έπεσε τρελό μποτιλιάρισμα, δεν είχαμε σοβαρά χτυπήματα.

Προσωπικά, ο αγώνας ήταν εξαιρετικά δύσκολος για μένα, καθώς λόγω αγυμνασιας υποθέτω, και λόγω πολύωρης προπόνησης με λάθος στάση του σώματος στην καρέκλα τις προηγούμενες μέρες, με έπιασε το αυχενικό, με αποτέλεσμα να τρέχω με κολάρο και με ημικρανία. Παρόλ´ αυτά, η ένταση του αγώνα ήταν τέτοια που το ευχαριστήθηκα.

Μέχρι το 1ο μισάωρο του αγώνα ήμουν ευχαριστημένος από την απόδοσης μου, καθώς κατά διαστήματα υπήρχαν μάχες ανάμεσα σε μένα, uhh, fatalara και aristeidh. Κάπου στο μισάωρο, κι ενώ σκεφτόμουν να μπω στα pits για αλλαγή ελαστικών μόνο (ξεκίνησα τον αγώνα με 90 λίτρα και soft), πατάω το kerb στην Eap rouge και πέφτω με πολλά χιλιόμετρα στον αριστερό τοίχο, με συνέπεια να συνεχίσω με σπασμένο παρμπρίζ και στραβό τιμόνι! Στο τέλος του γύρου και αφού έχω χάσει πολλές θέσεις, μπαίνω στα pits και φτιάχνω μόνο το παρμπρίζ και τα λάστιχα (soft και πάλι). Όταν βγήκα από τα pits και είδα πως εξακολουθώ να πρέπει να στρίβω το τιμόνι στα δεξιά για να πηγαίνω ευθεία (έπρεπε να πατήσω και το αριστερό εικονίδιο στο pit config), ουσιαστικά ο αγώνας μου τελείωσε... Δεν είχε νόημα να ξαναμπώ στα pits... Το υπόλοιπο 25λεπτο έτρεχα μόνο για να τερματίσω και να πάρει βαθμούς η ομάδα μου!

Επίσης, δεν έχω παράπονο από κανέναν οδηγό, από οποιαδήποτε κατηγορία. Οι sosna και Panosdimp ήταν οι πιο προσεκτικοί μαζί μου από τα 919 (μάλλον με φοβούνται περισσότερο :-)). Ελπίζω να μη δημιούργησα πρόβλημα σε κάποιον κι εγώ (με εξαίρεση τη φάση του 2ου γύρου με τον Άρη, όπου για μένα μάλλον ήταν αγωνιστικό συμβάν)

Επίσης, να δώσω συγχαρητήρια στον team mate μου wargasm, που αν και δε βγήκαν τα επίσημα αποτελέσματα ακόμη, ήταν ο τελευταίος που προσπέρασα από τα GT4 ολοκληρώνοντας γύρο, οπότε νομίζω πως τερμάτισε 1ος ;-)

Σταματώ εδώ, γιατί πρέπει να ετοιμαστώ για δουλειά. Καλημέρα! :-)


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για την απουσια. Ειχα να παω σε ένα παιδικο παρτυ που το ειχα ξεχασει τελειως :(

 

εγω -Σημερα θελω να κατσω να οδηγησω το βραδακι. Θα τα καταφέρουμε ε?

Εκεινη-Τι λες ρε Γιωργο? Εχουμε το παρτυ του Γιωργακη το ξεχασες??

εγω- :noexpression::noexpression:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα πορωτική εμπειρία, νομίζω όλοι έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους.

Τα ατυχήματα σ ένα τόσο φιλόδοξο cup είναι αναπόφευκτα, περίμενα περισσότερα.

Το δυσκολότερο πράγμα ήταν να επιβληθώ στο αρχέγονο ένστικτο της αυτοσυντήρησης που έχουμε κ που στην προκειμένη περίπτωση εκδηλώνεται με ακατανίκητη τάση να προσπεράσεις από παντού αν είναι δυνατόν χωρίς να σηκώσεις το πόδι απ το γκάζι για να μην έχεις μπελάδες με τον άλλο γρήγορο που έρχεται να σε καταπιεί. 

Δεν τα κατάφερα όλες τις φορές να του επιβληθώ κ πιστεύω αυτό συνέβη σε όλους μας,έκανα κι εγώ τα σαντουιτσάκια μου.

Το κόμπο τα σπάει κ είναι ότι πρέπει για ψυχιατρική μελέτη του ζώου που λέγεται άνθρωπος, το συμπέρασμα που βγαίνει αβίαστα είναι πως τις περισσότερες φορές ενεργούμε ενστικτωδώς, ο άνθρωπος δυσκολεύεται αφάνταστα να λειτουργήσει λογικά όταν επιβάλλεται. 

Ανυπομονώ να δω τι θα κάνουμε στο επόμενο, μάλλον τα ίδια :p

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@jumaru99 , ερχόμενος στην eau rouge είδα ότι ήσουν μπροστά.

Άφησα γκάζι και μείωσα ταχύτητα ( ενώ κανονικά περνάς τέρμα με το 919).

Στην στροφή κρατήθηκα τέρμα αριστερά, πολύ μακριά από την ιδανική γραμμή. Στο πρώτο μισό της στροφής είδα στο helicorsa ότι ήσουν τέρμα δεξιά οπότε λέω οκ είμαστε και γκαζώνω.

Όταν πλέον είμαστε δίπλα, ήρθες προς τα αριστερά. Αν έμενες δεξιά θα είμασταν οκ.

Η Eau rouge έχει πολύ πλάτος , δύο αμάξια χωράνε στο χαλαρό, οπότε ερχόμενος με πιο χαμηλή ταχύτητα , θεώρησα πως θα πέρναγα ασφαλώς.

Δεν θεωρώ ότι έκανα κάτι μεμπτό, εννοείται δεν υπήρχε δόλος, αλλά ας αφήσουμε τα παιδιά να το δουν :).

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Georgiadis Giorgos said:

Έχω μία βασική απορία για το Race... 

 

Πως καταφέραμε μετά από μία ώρα αγώνα LMP και GT2 να τερματίζουν μαζί :p  και πως καταφέραμε μετά από μία ώρα αγώνα με τόσο κόσμο και τέτοια θεριά μέσα στη πίστα να έχουμε τόσο μικρές διαφορές στα LMP και GT2!!!

 

10) Oxide Burnedbrain BEST: 2:19:480 TOTAL: 62:09:747

11) George Georgiadis BEST: 2:19:605 TOTAL: 62:10:769

 

Ένα είναι σίγουρο! Οι multiclass δεν απογοητεύουν ποτέ!

Μια ωρα ειναι ιδια για ολους,τα 919 εκαναν περισσοτερα λαπς στον ιδιο χρονο.

Τα λαπς να κοιτας,ο συνολικος χρονος ειναι ιδιος για ολους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω με την σειρα μου, ενα μπραβο σε ολους τους χθεσινους οδηγους που τρεξανε στον αγωνα! Μπραβο στους διοργανωτες για ενα τετοιο συναρπαστικο αγωνα που διοργανωνουν!!
Αν και πιστευα οτι θα γινουν ατυχηματα, ευτυχως δεν ειχα κατι σοβαρο...ισως ενα συγνωμη στον @liakjim  για την ασυνεννοησια μας , την στιγμη που ανοιγα την γραμμη μου για να περασει(μετα την δεξια κατηφορικη φουρκετα)! 

Το συναισθημα να εισαι σε ενα GT4 και να σε περναει ενα LMP...αξια ανεκτιμητη :lol::amen::p 

πριν 6 ώρες, το μέλος Lylankor έγραψε:

 Μεταξύ GT4 και GT2 που η διαφορά είναι μικρότερη εικάζω οτι τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα και για τους 2.

 

Το μοναδικό σημείο που πραγματικά η μεγάλη διαφορά δημιουργούσε πρόβλημα ήταν η Eau Rouge, που είναι και πολύ ιδιαίτερη στροφή με μια μοναδική γραμμή.

Σε αυτα που λεει ο lylankor θα συμφωνησω απολυτα...υπηρξαν στιγμες μετα το μεσο του αγωνα οπου και με ντουμπλαραν GT2 και δεν ηξερα ποτε πρεπει να τους αφησω...ισως να τους καθυστερουσα για 1-2 στροφες! Οσο για την eau rouge μεγαλο προβλημα, 2/3 φορες εφυγα αριστερα και εκοψα την radillion ωστε να μην εχω καποιο ατυχημα με LMP... κατι που δεν πετυχε στην περιπτωση του Στελιου με τον Βασιλη. 
Με εναν προχειρο υπολογισμο αποτελεσματων(χωρις ποινες...), θα γινει σφαγη στον επομενο και ισως στον καθε επομενο αγωνα, με αλλαγες στην καταταξη!!! 
Τελος καθε φορα που πλησιαζα τον @aKosmas , ερχοταν ενα/πολλα LMP και με απομακρυνε/αν, οπως λογικα θα συνεβαινε και στον ιδιο...αλλα και στους πισω μου, οπως στον @jumaru99 που με ειχε πλησιασει μετα το πιτ στοπ μου σε αποσταση βολης! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GeoF1 έγραψε:

Με αυτά που διαβαζω , δεν μπορω να φανταστω (η μαλλον μπορω) τι θα γινει πχ στην a1 ring που ο γυρος για μια Φ1 είναι πχ στο 1:08 :help!:

Άστα θα βάλουμε φανάρια και διασταυρώσεις.

Ή καλύτερα λωρίδες μεσαία αριστερή και ΛΕΑ.:hehe: 

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Α ρε @uhu τι εκκίνηση ήταν αυτή που έκανες ή μάλλον να το πω καλύτερα τι ακινησία...:hehe:  πάγωσα και εγώ από πίσω σου!

Μετά άντε τρέχα να περάσεις όλα τα GT4 που ξετρύπωσαν μπροστά - να μην μιλήσω για τα GT2 που δεν χάσανε την ευκαιρία να εξαφανιστούν... και καλά κάναν.

@Anthemius σόρυ φίλε, έτρεχα πολύ αγχωμένος για να καλύψω τον χαμένο χρόνο και "όποιος βιάζεται σκοντάφτει":(. Στον επόμενο αγώνα θα πάρω ηρεμιστικά! Αφού το ξέρω από πείρα ότι η υπομονή πάντα ανταμείβεται, δεν το εφαρμόζω όμως. Η αδρεναλίνη είναι κακός σύμβουλος (καμιά φορά).

@panosdimp σοφά τα λόγια που παρέθεσες ποιο πάνω (όπως πάντα)

Μπράβο στους teamates μου. @bill123 πολύ άτυχος - στον επόμενο αγώνα θα δείξεις την αξία σου. @liakjim σταθερή αξία, παρά λίγο τρίτος!

@akis_z80 θα ψάξω σήμερα να βρω το incident - κάπου χώθηκες να περάσεις, όπου δεν χωρούσε ούτε καρφίτσα (όχι σαντουίτς), μ' αποτέλεσμα να έχουμε ψιλοεπαφούλα...:p

Μπράβο στους νικητές κάθε κατηγορίας αλλά και σε όλους τους οδηγούς που κατάφεραν (το ακατόρθωτο) να συνυπάρχουμε "αρμονικά" για μια τρελή ώρα. Για να δούμε τι θα γίνει, βέβαια, σε μια πίστα μικρότερων διαστάσεων. Κακώς δεν ψήφησα το "Ring" το οποίο μου φαντάζει τώρα ώς ποιο φυσική επιλογή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Α ρε @uhu τι εκκίνηση ήταν αυτή που έκανες ή μάλλον να το πω καλύτερα τι ακινησία...:hehe:  πάγωσα και εγώ από πίσω σου!

Μετά άντε τρέχα να περάσεις όλα τα GT4 που ξετρύπωσαν μπροστά - να μην μιλήσω για τα GT2 που δεν χάσανε την ευκαιρία να εξαφανιστούν... και καλά κάναν.

Σόρρυ Άρη μπήκε δευτέρα, δεν μπορώ να καταλάβω πως.

Μάλλον τσαφιά της G25...

 

Sorry και στον μαρμάγκα που ενω τον πήγαινα τρέιλερ για 3 γύρους, δεν κράτησα την ψυχραιμία μου και τον γύρισα στην bus.

Θεώρησα το appeal δεδομένο, οπότε μόλις είδα ότι έφυγες τόσο, δεν σε περίμενα. 

 

Για τον bill δεν μπορώ να μιλήσω.

Μέσα στο race έριξα άπειρα μπινελίκια επειδή νόμιζα ότι με γύρισε.

Βλέποντας το replay ομως είδα ότι τρόμαξα απο τον stelio και το έκοψα λίγο δεξιά με αποτέλεσμα να πέσω πάνω του (σαν ηλίθιος noobας) με το πίσω μέρος του αυτοκινήτου...

Αν δεν το κοβα ομως είμαι σίγουρος ότι η στελάρα θα έκανε την κουρευτική αριστερά.

(θα μου πεις τι σε νοιάζει η μητέρα τερέζα είσαι, ακουλούθα την γραμμή σου και άστον να κουρεύεται...)

 

Δεν υπάρχει λόγος να χαλιόμαστε.

Ότι καμπάνα είναι να πέσει θα πέσει.

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.