Jump to content



WAMTA Season 2 Race #1 - SPA - 19/2/2017


Stelios F.

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος GeoF1 έγραψε:

Συγγνωμη για την απουσια. Ειχα να παω σε ένα παιδικο παρτυ που το ειχα ξεχασει τελειως :(

 

Αν δεν μπορείς να φωνάξω τον μαντ ντογκ!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ωραίος αγώνας και για μένα αν και πολύ αγχωτικός (φαντάζομαι για όλους με GT4).....ιδίως στην eau rouge

Στάθηκα τυχερός κανα δυο φορές και γλύτωσα στο τσακ την στουκα...σε αντίθεση με @bill123 και @tasosmich που ηταν πραγματικά πολύ άτυχοι αν και οι πιο γρηγοροι μαζι με @wargasm που δίκαια βγήκε πρωτος στα gt4. 

Πιο πολύ έπρεπε να κοιτάμε στον καθρέφτη, χαρτη, realtime παρα μπροστα, δεν υπήρχε χρόνος για εφησυχασμό...δεν ήξερα πότε θα σκάσει φάντης μπαστούνης καμια 919. Με τα gt2 ήταν σαφώς καλύτερα γιατι πάνω σε στροφή κόβανε πολύ περισσότερο.

Το helicorsa για τα gt4 θεωρω ότι ειναι ΑΝΑΓΚΑΙΟ , οχι τόσο για να δεις ότι ο άλλος ειναι απο πίσω αλλα για το πότε κάνει την κίνηση να σε περασει ιδίως όταν ειναι σε τυφλα σημέια και δεν τον βλέπεις στο καθρέφτη. Χωρίς αυτό θα ειχα τρακάρει απειρες φορές. Οσοι εχετε gT4 βάλτε το αβλεπεί.

Επίσης μια συμβουλή προς όλους , καλο ειναι να οδηγήσουμε στην πίστα που θα τρεξουμε και τα άλλα class, ετσι ώστε να ξέρουμε πως συμπεριφέρονται και να προβλέπουμε καλύτερα τις κινήσεις των αντιπάλων στο αγώνα. πχ στο περιστατικό στην eau rouge ( στα πρώτα doublarismata) μεταξυ @liakjim και @jumaru99 , τον μεν 919 ανεβαίνει τερμα γκαζι και εχει δυνατότητα να αλλαξει γραμμή ενω το gt4 αφήνεις γκάζι ή πατας και φρένο και παρόλα αυτά έτσι και περάσεις το πρωτο αριστερο kerb στη αρχή απο εκει και πέρα εισαι απλά επιβάτης . Δεν μπορείς να αλλάξεις γραμμή ούτε τιποτα... εγω εκει σε ανάλογη περίπτωση και χάρην helicorsa που έιδα την κίνηση να με περάσει 919 άφησα γκάζι και το πήρα ευθεία εκτος πίστας ξυστα απο τον τοιχο...αρα το να αφήνεις χώρο στον άλλο ειναι σχετικό με το κάθε αυτοκίνητο και την κάθε στροφη. 

 

επίσης σχετικά με τα cuts, τα περισσότερα γινοτανε προς αποφυγή ατυχήματος και απο τους men (gt4) και απο τους δε (919) και όχι για καλύτερο χρόνο. Μπορει ομως και να τυχαινε να έκανες καλύτερο χρόνο... πρεπει να τιμωρειται αυτό? σορρυ αλλα ισως δεν  καταλαβα τους όρους

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 @angeln1ck  ναι ετσι όπως τα λές ειναι , στα doublarismata έχανα αρκετό χρόνο.  Ο απόλυτος χρόνος δεν έπαιζε τόσο ρολο, άλλωστε ειμασταν πολύ κοντα σε γυρολόγιο. Ηταν πρωτιμότερο να χάσεις λιγο χρονο και να σε προσπεράσουν με ασφάλεια παρα να ρισκάρεις ότι ο άλλος θα κόψει και θα σου δώσει χώρο. Οχι ότι είχα παράπονο απο κάνεναν απλα ηταν τρομακτικό όταν έβλεπες τα 919 πίσω σου , ιδίως αν αυτό γινόταν στη μέση της στροφής. Εκει τις περισσότερες φορές δεν κρατούσα την αγωνιστική γραμμή και άνοιγα, γιατι αλλιώς θα καθυστερούσα πολύ τα 919 τα οποια σε ένα ενδεχόμενο γλύστριμά μου θα έπεφταν επάνω μου μην έχοντας που να πάνε

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό με την αγωνιστική είναι θέμα και ήταν λίγο απρόβλεπτο.
Πχ υπήρξαν κάποιοι που ήταν καρφί στην αγωνιστική και ήταν το πιο εύκολο μιας και το 919 μπορούσε να περάσει εύκολα εκτός αγωνιστικής.
Κάποιοι που αποφάσιζαν να ανοίξουν, τελικά σε εμένα μου δημιούργησαν άγχος και μάλιστα είχα 2,3 εξόδους, αφού ενώ άνοιγα τη γραμμή , άνοιγε και εκείνος.
Με τα GTE ήταν για μένα πιο απλό γιατί περίμενα να τελειώσουν την στροφή τους που ήταν γρήγοροι σε αυτό ( από τα GT4 ) κι μπουμ γκάζι με κερς στην έξοδο.


Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος jumaru99 έγραψε:

Πολύ ενδιαφέρον ο αγώνας. Του traffic το κάγκελο! Στο βίντεο του Lyla που ήμουν παρών, πρέπει να 'ταν από τις πιο πυκνές/στριμόκωλες στιγμές του αγώνα! Με όλα τα classes μαζί να καβατζάρει το ένα το άλλο! φιουυ! Φθηνά τη γλυτώσαμε :p

 

@akis_z80 Στο σάντουΐτς σου, είμαι η GT4 δεξιά. Σε βλέπω να έρχεσαι σαν δαίμονας και κρατάω το τιμόνι σταθερό, ευχόμενος να καταφέρεις να περάσεις. Λέω "Τι κάνει ο τρελλός?". Ευτυχώς που πέρασες, γιατί ακόμα τα κομμάτια μου θα μάζευα :p

 

@Mr. Rous Μπράβο για τις ωραίες μάχες που είχαμε με εναλλαγές θέσεων και την μπογιά που ανταλλάξαμε ;) Είχαμε και μια καλή επαφή, ενδεχομένως να έφταιξα. Ας το δούνε τα παιδιά κι ας με καμπανιάσουν αν είναι :p Επίσης, να ευχαριστήσεις και τον Νάσο, γιατί με τον ίδιο τρόπο, στο ίδιο σημείο! με προσπέρασες πάλι πριν το τέλος όπως με τον Δημήτρη νωρίτερα :p

 

@ferrarimanos Όταν είχες πρόθεση να προσπεράσεις, έπαιζες τα φώτα σου. Μπορώ να πω πως για εμένα λειτούργησε άψογα όσες φορές με lapαρες. Δεν ξέρω μήπως να το υιοθετούσατε τα 919. Βρήκα ότι αναγνώριζα καλύτερα στιγμιαία τον όγκο σας και την πρόθεση κίνησή σας, που ομολογουμένως είναι αστραπιαία για εμάς τους μικρούς. Well done! :T:

 

@liakjim Κατευθύνομαι ήδη στο 2ο apex της στροφής και εσύ "βουτάς" ακριβώς εκεί, στην εσωτερική μου. Θέμα χώρου θεωρώ δεν τίθεται. Δεν μπήκαμε πλάι πλάι στη στροφή. Ακολουθώ τη γραμμή μου και μπαίνεις δίπλα μου. Εκεί στην κορυφή καταλαβαίνεις πως κι εγώ δεν μπορούσα και να ήθελα να έρθω πιο δεξιά σε κλάσματα του δευτερολέπτου όταν μπαίνεις με τα όσα. Περίμενα να κρατηθείς να με περάσεις 30-40 μέτρα μετά. Δεν πειράζει. Μόνο που στο practice και στο δοκιμαστικό race παρατήρησα πολλές παρόμοιες συμπεριφορές από άλλους, ανυπόμονους. Ειδικά στην Eau Rouge. Μόνο λίγο προσοχή από εσάς τους γρήγορους. Κοίτα εγώ θα το αναφέρω στα παιδιά, μόνο και μόνο για να είναι και οι άλλοι προσεκτικότεροι στους επόμενους αγώνες. Από εσένα γενικά δεν έχω παράπονο και το θεωρώ μεμονωμένο περιστατικό. Απλά δεν χρειάζεται να είμαστε σίφουνες πάντα. Κι εγώ έχασα μάχες με διαφορές να ανοίγονται, κόβοντας το γκάζι για να περάσουν οι άλλες κλάσεις καθαρά μέσα σε στροφές. Είναι στο παιχνίδι αυτά :) Το θετικό ήταν το όχι μεγάλο damage και δεν χρειαζόμουν απαραιτήτως pitstop, αλλά βρισκόμουν σε διεκδίκηση για το podium, όπου χάθηκε μετά από αυτό και τελικά ούτε ζωγραφιστό :p

 

Δυστυχώς 2 γύρους πριν το τέλος, ήμουν παράπλευρη απώλεια της επαφής των @sosna και του teammate @JohnnyGTR, χάνοντας κι άλλο χρόνο/θέση.

 

Εν κατακλείδι, η πρόκληση της διαχείρισης του traffic έκανε τον αγώνα συναρπαστικό, αν και πολύ απαιτητικό, αλλά τον διασκέδασα πολύ! Αυτός ήταν και ο σκοπός άλλωστε, race for fun :D

@jumaru99 Σε μια στροφή (pouhon 11) που σε έκλεισα φταίω εγώ δεν το έκανα επίτηδες αλλά αν συνέχιζα έφευγα καρφί εκτός πίστας και έκανα λίγο αριστερά υπήρχε χώρος για 2 αμάξια άνετα αλλά σε ακούμπησα και βγήκα εκτός αλλά δεν επηρέασε τις θέσεις μας ούτε προκάλεσε ζημιά στα αυτοκίνητα νομίζω :/  Δε θυμάμαι ακριβώς αλλά εκεί φταίω εγώ :/

Link to comment
Share on other sites

Sorry στον Bill που τον κατέστρεψα αλλά και στους: Γιώργο, Δημήτρη, Κώστα, Γιάννη, Νίκο, Παύλο, Θανάση, Σάκη, Λάκη, Ηλία, Άρη, Άκη, Άγγελο, Θέμη, Βασίλη, Δήμο, Μάριο, Οδυσσέα, Ορέστη και όποιον άλλον πήρα μαζί μου κατα τη διαρκεια του "αγώνα"

:(

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Stelios F. έγραψε:

Sorry στον Bill που τον κατέστρεψα αλλά και στους: Γιώργο, Δημήτρη, Κώστα, Γιάννη, Νίκο, Παύλο, Θανάση, Σάκη, Λάκη, Ηλία, Άρη, Άκη, Άγγελο, Θέμη, Βασίλη, Δήμο, Μάριο, Οδυσσέα, Ορέστη και όποιον άλλον πήρα μαζί μου κατα τη διαρκεια του "αγώνα"

:(

Παίζουν τόσα ονόματα wamta 2 ?

Κάθε αγώνα θα εχουμε γιορτή.:happy:

 

Δεν νομίζω ότι κατέστρεψες κανενα.

Ετσι κι αλλιώς ενα σπίν ήταν ο μέσος όρος για την πίστα.:hehe:

Εγω απο το κοπάνημα με τον bill εκεί που μας πήρε το οστκό κύμα απ το 919 σου έχασα μια θέση.

Τoν oxide ούτος η άλλος δεν τον είχα. 

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Stelios F. said:

Sorry στον Bill που τον κατέστρεψα αλλά και στους: Γιώργο, Δημήτρη, Κώστα, Γιάννη, Νίκο, Παύλο, Θανάση, Σάκη, Λάκη, Ηλία, Άρη, Άκη, Άγγελο, Θέμη, Βασίλη, Δήμο, Μάριο, Οδυσσέα, Ορέστη και όποιον άλλον πήρα μαζί μου κατα τη διαρκεια του "αγώνα"

:(

H μπορουσες απλα να πεις sorry σε ΟΛΟΥΣ :hehe:

 

Link to comment
Share on other sites

Sorry στον Bill που τον κατέστρεψα αλλά και στους: Γιώργο, Δημήτρη, Κώστα, Γιάννη, Νίκο, Παύλο, Θανάση, Σάκη, Λάκη, Ηλία, Άρη, Άκη, Άγγελο, Θέμη, Βασίλη, Δήμο, Μάριο, Οδυσσέα, Ορέστη και όποιον άλλον πήρα μαζί μου κατα τη διαρκεια του "αγώνα"

[emoji20]


Ξεκίνα
3e9798b028c8bc9a586b6a3d99f7c1c9.jpg
[emoji39]

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Mr. Rous Εκείνη τη στιγμή δεν ήμουν σίγουρος ποιος έφταιγε, με αποτέλεσμα μετά την επαφή σε ένδειξη fairplay να περιμένω να μπεις πρώτος μέσα ώστε να μην περάσω με αυτόν τον τρόπο, αδίκως μπροστά. Damage έβγαλε η ανάρτηση μπροστά δεξιά αλλά όχι μεγάλο, αλλά σε συνδυασμό με τα flat spots των ελαστικών που δημιουργήθηκαν είχα αρκετές δονήσεις, αλλά ευτυχώς όχι στραβό τιμόνι :) Δεν μετανιώνω που σε περίμενα, ανεξαρτήτως υπαιτιότητας, γιατί θα το σκεφτόμουν σ' όλο τον αγώνα αν έπραξα σωστά ή όχι και θα έχανα την αυτοσυγκέντρωσή μου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.