Jump to content



Κατασκευή Display Coffe Table


Recommended Posts

Παναγιώτη πάρα πολύ όμορφο και ωραίο! Αν μου επιτρέπεις μερικές ερωτήσεις

 

1) Βλέπω ρουτερ στο πάγκο dewalt 745 από πίσω. Πως και δεν έκανες τις αρσενικές μόρσες εκεί αλλά στην σέγα; 

2) Μπορείς να μας δώσεις μερικές πληροφορίες για το πως έφτασες στο τελικό αποτέλεσμα; Βερνίκι εμποτισμού και από πάνω κάποιο διάφανο βερνίκι;

3) Στο κάτω μέρος διακρίνεται μία ένωση στα ξύλα στο μεσαίο δοκαράκι. Είχες ξεμείνει από ξύλο ή είναι κάτι άλλο και ξεγελάει η οπτική της φωτογραφίας;

4) Πόσο σου στοίχισαν τα υλικά;

5) Αν ξανα έκανες την διαδικασία τι θα άλλαζες; 

 

Τέλος για τα σημαδέματα όπως είπαμε αντι μολύβι, πάρε ένα τέτοιο να κάνεις ένα knife wall που λένε και οι φίλοι μας οι αγγλόφωνοι για ακρίβεια. :)

Αν δε θες κάνει και το ξυράφι.

 

Εξαιρετικός και απολαυστικός πάντως συγχαρητήρια! Το χρώμα είναι ακριβώς όπως μου αρέσει. Σκούρο και να φαίνονται έντονα τα νερά :) Αλλά αυτό είναι εκτός σχολιασμού όπως λέω συχνά πυκνά, μιας και το βασικό σε τέτοιες κατασκευές είναι η διαδικασία που ακολουθήθηκε. Το χρώμα είναι καθαρά υποκειμενικό και το τι ταιριάζει σε κάθε σπίτι :) 

 

Και πάλι μπράβο :T:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

On 16/2/2017 at 9:29 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παναγιώτη πάρα πολύ όμορφο και ωραίο! Αν μου επιτρέπεις μερικές ερωτήσεις

 

1) Βλέπω ρουτερ στο πάγκο dewalt 745 από πίσω. Πως και δεν έκανες τις αρσενικές μόρσες εκεί αλλά στην σέγα; 

2) Μπορείς να μας δώσεις μερικές πληροφορίες για το πως έφτασες στο τελικό αποτέλεσμα; Βερνίκι εμποτισμού και από πάνω κάποιο διάφανο βερνίκι;

3) Στο κάτω μέρος διακρίνεται μία ένωση στα ξύλα στο μεσαίο δοκαράκι. Είχες ξεμείνει από ξύλο ή είναι κάτι άλλο και ξεγελάει η οπτική της φωτογραφίας;

4) Πόσο σου στοίχισαν τα υλικά;

5) Αν ξανα έκανες την διαδικασία τι θα άλλαζες; 

 

Τέλος για τα σημαδέματα όπως είπαμε αντι μολύβι, πάρε ένα τέτοιο να κάνεις ένα knife wall που λένε και οι φίλοι μας οι αγγλόφωνοι για ακρίβεια. :)

Αν δε θες κάνει και το ξυράφι.

 

Εξαιρετικός και απολαυστικός πάντως συγχαρητήρια! Το χρώμα είναι ακριβώς όπως μου αρέσει. Σκούρο και να φαίνονται έντονα τα νερά :) Αλλά αυτό είναι εκτός σχολιασμού όπως λέω συχνά πυκνά, μιας και το βασικό σε τέτοιες κατασκευές είναι η διαδικασία που ακολουθήθηκε. Το χρώμα είναι καθαρά υποκειμενικό και το τι ταιριάζει σε κάθε σπίτι :) 

 

Και πάλι μπράβο :T:

 

Ευχαριστώ Αγάπη, χαίρομαι που σου άρεσε.

 

1) Δεν το έχω επιχειρήσει, θέλει jig. Για θηλυκές δεν το σκέφτηκα.

2) Βαφή νερού και μετά βερνίκι gloss.

3) Δεν σε ξεγελάει το μάτι σου, ξέμεινα (κόπηκε κοντό κατά λάθος)

4) 77€ ξυλεία, 20€ το τζάμι (tempered), 8€ χρώμα νερού (βέγκε) συν ~15€ βερνίκι (που το είχα) μεντεσέδες καβίλιες, βίδες κλπ.

5) θα το έτριβα λιγότερο για το βάψιμο.

 

Ευχαριστώ και πάλι :T:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά βγήκε το κόστος υλικών και αυτός που θα το πάρει θα το έχει μια ζωή. Και αν ποτέ το βαρεθεί, μία αλλαγή χρώματος θα είναι η πιο γρήγορη "ανακαίνιση" 

Η μαγεία να βάζεις ξύλο και όχι μελαμίνες κλπ

 

:T: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη ένα μπράβο και από εμένα ! :T:

Ωραίο και στιβαρό το "εκθετήριο" ! :)

Μια (λέμε τώρα! :p ) ερώτηση :

Στο ράφι που είναι από κάτω, οι σανίδες συναρμόστηκαν μεταξύ τους με κόλλα μόνο ή έβαλες και "μπισκότα"?

΄Στη συναρμογή πως εξασφάλισες ότι όλες οι σανίδες θα είναι ομοεπίπεδες?

(Έβαλες κάποια καδρονάκια οδηγούς ?)

Αυτό το ράφι πως συνδέεται με το υπόλοιπο έπιπλο?

Πως εξασφαλίζεις την συνοχή των σανίδων στη περίπτωση που ο ιδιοκτήτης βάλει επάνω του ένα σημαντικό βάρος -ας πούμε αρκετά περιοδικά - ?

Υπάρχουν πρόσθετες ενισχύσεις που απλά δεν φαίνονται, ή αρκεί μόνο η βασική συναρμογή που έκανες μεταξύ των σανίδων?

Επειδή κάπου βλέπω και μια πλάνη χειρός (όχι μεγάλη νομίζω) θέλω να σε ρωτήσω αν αυτή χρησιμοποιήθηκε στο στρώσιμο της επιφάνειας των επίπεδων κομματιών  (του ραφιού και του πάτου του εκθετηρίου, συμπεριλαμβανομένων) ?

Πως και αποφάσισες τα πλαϊνά του εκθετηρίου, να γίνουν με απλές ενώσεις και όχι με κοπή σε 45 μοίρες (miter joind) όπως έγινε το πλαίσιο του τζαμιού?

Σταματάω όμως εδώ γιατί πήρα φόρα ! :)

Και πάλι ένα μπράβο για την κατασκευή και δυο που την μοιράστηκες μαζί μας ! :T:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Παναγιώτη ένα μπράβο και από εμένα ! :T:

...

Και πάλι ένα μπράβο για την κατασκευή και δυο που την μοιράστηκες μαζί μας ! :T:

 

Ευχαριστώ Στέλιο!
Να απαντήσω στις απορίες σου.
Οι σανίδες που απαρτίζουν το ράφι έχουν ενωθεί με "μπισκότα", έξη σε κάθε ένωση, με ξυλόκολλα.
Για την όμοια επιπεδότητα στηρίχτηκα στην φρεζοκαβιλίερα και κατόπιν με πλάνισμα/γυαλοχαρτάρισμα όπου είχα μικροδιαφορές.
Η σύνδεση με το υπόλοιπο έπιπλο έγινε με λοξές χωνευτές βίδες στις γωνιές του. Δεν έχω βάλει εξτρά ενίσχυση από κάτω, είναι καθαρά βοηθητικό ράφι ελαφράς χρήσης.
Όχι για τόμους αν και πιστεύω είναι αρκετά γερό. Εν αντιθέσει το  "εκθετήριο" το ενίσχυσα με τα δοκαράκια από κάτω.
Η μικρή πλάνη, που αγοράστηκε για "πλάκα", έχει κάνει δουλειά σε άλλα σημεία αλλά όχι στο στρώσιμο της επιφάνειας των επίπεδων κομματιών. 
Η αρχική σκέψη ήταν να γίνουν τα πλαϊνά του εκθετηρίου με κοπή σε 45 μοίρες αλλά επειδή δεν ήθελαν να ανοίγει το τζάμι προς τα πάνω αλλά με πορτάκι σε στυλ ντουλαπιού, θα ήταν πιο δύσκολο το ταίριασμα στο πορτάκι με γωνίες, προτίμησα να κρατήσω την οπτική συμμετρία με το πίσω μέρος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panava έγραψε:

Η αρχική σκέψη ήταν να γίνουν τα πλαϊνά του εκθετηρίου με κοπή σε 45 μοίρες αλλά επειδή δεν ήθελαν να ανοίγει το τζάμι προς τα πάνω αλλά με πορτάκι σε στυλ ντουλαπιού, θα ήταν πιο δύσκολο το ταίριασμα στο πορτάκι με γωνίες

Αυτό είναι πράγματι ένα πρόβλημα, γιατί ναι μεν μπορεί να γίνει, αλλά πέρα από τη δυσκολία συναρμογής, θα έχεις -όταν ανοίγει το πορτάκι- και τέσσερις ακμές των 45 μοιρών εκτεθειμένες στο "ατύχημα" και εδώ όποιος δεν πάρει σοβαρά υπόψιν του τον κύριο Murphy . . .  έχασε (!) :)

Οπότε αυτές θα έπρεπε να έχουν ένα μικρό ράδιο που θα τις βοήθαγε να μην ξεφτίσουν με τη πρώτη τυχαία επαφή, άρα και το ράδιο θα έπρεπε να γίνει και πίσω -στις σταθερές συνδέσεις- και αυτό με τη σειρά του, σημαίνει ότι θα είχες μικρότερο σόκορο συναρμογής και . . . . . μια χαρά το έκανες όπως το έκανες !  ! !  :D

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αυτό είναι πράγματι ένα πρόβλημα, γιατί ναι μεν μπορεί να γίνει, αλλά πέρα από τη δυσκολία συναρμογής, θα έχεις -όταν ανοίγει το πορτάκι- και τέσσερις ακμές των 45 μοιρών εκτεθειμένες στο "ατύχημα" και εδώ όποιος δεν πάρει σοβαρά υπόψιν του τον κύριο Murphy . . .  έχασε (!) :)

Οπότε αυτές θα έπρεπε να έχουν ένα μικρό ράδιο που θα τις βοήθαγε να μην ξεφτίσουν με τη πρώτη τυχαία επαφή, άρα και το ράδιο θα έπρεπε να γίνει και πίσω -στις σταθερές συνδέσεις- και αυτό με τη σειρά του, σημαίνει ότι θα είχες μικρότερο σόκορο συναρμογής και . . . . . μια χαρά το έκανες όπως το έκανες !  ! !  :D

 

 

Αυτή ακριβώς ήταν η σκέψη και άντε να σου κάτσουν ακριβώς οι μεντεσέδες....:)

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πού είναι και το τάβλι ντε, για εμάς τους φαν; :)

 

Πειράζει που από τους όρους της κατασκευής έπιασα μόνο το 10%?

 

Ωραίο πάντως έγινε, με τον χώρο δένει άψογα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Πειράζει που από τους όρους της κατασκευής έπιασα μόνο το 10%?

:D

"Η αρχή, είναι το ήμισυ του παντός"  !  :T:

Ότι δεν ξέρουμε . . . το ρωτάμε !

Γιατί η απορία του "θεατή", είναι η μισή χαρά του δημιουργού ! :)

Μέχρι να κολλήσει και αυτός το "μικρόβιο" και να τον ρωτάνε άλλοι !  :p

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό προφανώς και δε θα το δουμε μιας και το τραπέζι όπως λέει είναι παραγγελία, άρα θα πάει στο τελική του θέση που δε θα είναι το σπίτι του Παναγιώτη για να μας το δείξει :p 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Πού είναι και το τάβλι ντε, για εμάς τους φαν; :)

 

Πειράζει που από τους όρους της κατασκευής έπιασα μόνο το 10%?

 

Ωραίο πάντως έγινε, με τον χώρο δένει άψογα!

Ο χώρος δεν είναι δικός του, παραγγελία είναι αλλά θα ζητήσω φώτο όταν τοποθετηθεί. 

και όχι δεν πειράζει που δεν το "έπιασες" με την κατασκευή.:D

Έγινε επεξεργασία από panava
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Είχε κάτι ψιψιψονια και κοψοψοψαρα κάτω από το τζάμι οπότε θα μπορούσε να είναι το τάβλι instead emoji14.png

Sent from my A0001 using Tapatalk
 

Αυτά μπήκαν για να δελεάσουν την "πελάτισσα", Lol

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2017 at 9:47 ΠΜ, το μέλος panava έγραψε:

Η μικρή πλάνη, που αγοράστηκε για "πλάκα", έχει κάνει δουλειά σε άλλα σημεία αλλά όχι στο στρώσιμο της επιφάνειας των επίπεδων κομματιών.

On 17/2/2017 at 2:40 ΠΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

Επειδή κάπου βλέπω και μια πλάνη χειρός (όχι μεγάλη νομίζω) θέλω να σε ρωτήσω αν αυτή χρησιμοποιήθηκε στο στρώσιμο της επιφάνειας των επίπεδων κομματιών  (του ραφιού και του πάτου του εκθετηρίου, συμπεριλαμβανομένων) ?

 

Στέλιο ήθελα να διορθώσω τα σχετικά με την πλάνη. Έχω δύο πλάνες χειρός και μάλλον είδες την μεγαλύτερη από τις δύο. Νόμισα πώς με ρώτησες για την μικρή στην οποία αναφέρεται και η απάντηση μου. Ναι η μεγάλη χρησιμοποιήθηκε στο στρώσιμο της επιφάνειας των επίπεδων κομματιών και διόρθωση των ατελειών. :)

IMG_20170218_180304.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είπα μικρή γιατί τώρα τελευταία έχω δει κάτι "ναυαρχίδες" που μπροστά τους,  όλες μικρές μοιάζουν! :p

Παναγιώτη με την ευκαιρία -μιας και είναι σε πρώτο πλάνο- η μέγγενη moxxon είναι επικαθήμενη στο πάγκο (σα να βλέπω ένα νταβίδι πάνω δεξιά) ?

Αν έχεις κρατήσει φωτογραφικό υλικό από τη κατασκευή της και έχεις και το χρόνο . . .  μη διστάζεις ! :D

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.