Jump to content



[Giveaway]Παυλάτος Tools


Recommended Posts

@Lakisss εξαιρετική δουλειά! Η μόνη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι πως εφόσον η αλουμινένια βάση περιέχει μέσα της συσκευές των 230 volt καλό θα ήταν να είχες χρησιμοποιήσει καλώδιο με αγωγό γείωσης και βύσμα σούκο ώστε η βάση να είναι γειωμένη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποια συσκευη έχει με 230V βρε?

Μετασχηματιστή έχει μέσα για 12V

Αν γίνει ζημιά που έχει κίνδυνο αυτή θα ειναι στο καλώδιο απο πρίζα μέχρι μετασχηματιστη (ο οποίος είναι διπλής θωράκισης btw).

 

To μόνο σημείο που έχει θέμα, αν θεωρείται θέμα καθώς δε θα το πηγαίνει και βόλτες, είναι η τρύπα εδώ

 

100_3654.jpg.24c8f981e80d431595b653e1388

 

Από την οποία αν κατάλαβα καλά περνάει το καλώδιο τροφοδοσίας. εκεί ένα grommetaki για να αποφύγει μελλοντική φθορά το καλώδιο θα ήταν ότι έπρεπε. Αλλά και μπαίνει εύκολα και δε θα χρειαστεί μιας και κάπου θα μπει και θα μείνει εκεί. φωτιστικό είναι.

 

Αλλά γενικά δε θεωρώ ότι θέλει γείωση μία τέτοια κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

O μετασχηματιστής έχει είσοδο 230 V. Είναι μεν διπλής θωράκισης αλλά ύπάρχει ένα καλώδιο το οποίο έρχεται σε επαφή με τη μεταλλική βάση. Εάν συμβεί κάτι στο καλώδιο, η βάση αυτή θα είναι υπό τάση και θα περιμένει κάποιος να την ακουμπήσει για να πέσει το ρελέ.

 

Εάν ο μετασχηματιστής ήταν εκτός της βάσης, τότε ναι δεν θα χρειαζόταν γείωση.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ε αυτο λέω ότι το μόνο σημείο που έχει κίνδυνο είναι η τρύπα :p 

Και αυτό μόνο στη περίπτωση του να το κόβει βόλτες μέσα στο σπίτι για να φθαρεί το καλώδιο.

Αρα κατα τη γνώμη μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στη συγκεκριμένη κατασκευή για την χρήση που προορίζεται :) 

 

τεσπα δε κάνει κακό να υπάρχει δικιο εχεις και συ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

O μετασχηματιστής έχει είσοδο 230 V. Είναι μεν διπλής θωράκισης αλλά ύπάρχει ένα καλώδιο το οποίο έρχεται σε επαφή με τη μεταλλική βάση. Εάν συμβεί κάτι στο καλώδιο, η βάση αυτή θα είναι υπό τάση και θα περιμένει κάποιος να την ακουμπήσει για να πέσει το ρελέ.

 

Εάν ο μετασχηματιστής ήταν εκτός της βάσης, τότε ναι δεν θα χρειαζόταν γείωση.

Να πω την αλήθεια δεν το σκέφτηκα και έχεις δίκιο.

Από εκεί και πέρα οι πιθανότητες είναι μηδαμινές, το καλώδιο στη τρύπα είναι sleev-αρισμένο και η λάμπα δεν θα κόβει βόλτες όπως είπε και η @karmen1983.

Πάντως εύστοχη παρατήρηση, και τη κρατάω για μελλοντικές κατασκευές.:T:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νίκο πολύ ωραία η σύλληψη της όλης ιδέας και ακόμα πιο καλή η εκτέλεση! :T: 

Όπως ειπώθηκε πιο πάνω, για  πάρα πολλά μπράβο, στα οποία προσθέτω και το δικό μου ! 

Η ιδέα με το θρυμματισμένο   γυαλί  είναι εξαιρετική ! 

Όσο για τη γείωση, πράγματι με τις δεδομένες συνθήκες χρήσης και με το sleeve είναι τελείως απίθανο να συμβεί κάτι, αλλά αν θα ήθελες να πάρει πιστοποίηση 

τότε θα την χρειαζόταν την γείωση ! :)

Αλλά μη σκάς είναι πολύ εύκολο να προσθέσεις μια με το υπάρχον καλώδιο, απλά κάτω από το sleeve δίπλα στο καλώδιο του ρεύματος θα περάσεις ένα αγωγό εύκαμπτο μονωμένο με μαύρο μονωτικό (δεν χρειάζεται να είναι μεγάλης διατομής και 0,75mm σου κάνει ) και στην βάση θα τον πιάσεις με ένα κος και μια βίδα σε μια τρύπα με σπείρωμα και στην άλλη πλευρά απλά θα αλλάξεις το βύσμα σε σούκο.

Για να σου περάσει απροβλημάτιστα από το sleeve χρησιμοποίησε σαν "ατσαλίνα" ένα μονόκλωνο καλωδιάκι που θα τραβάει αυτό από πίσω, αυτά μεταξύ τους κολλημένα με καλάι όμορφα στρωμένο και λίγο για να μην σκαλώνει και είσαι έτοιμος! 

Α και κάτι που δεν το είδα, από κάτω η βάση πως έκλεισε (ή πως θα κλείσει ) και θα έχεις και κάτι να πατάει μαλακά και αντιολισθηρά  ;

Κρυφό ίσως χωμένο μέσα στη βάση και ίσα να περισσεύει κάνα χιλιοστό ; ;)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η βάζεις κάτι σαν το παρακάτω και ξεμπέρδεψες :p

Spoiler

%CE%95%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%

 

Αν και δε νομίζω να έχεις πρόβλημα καθώς δεν φαίνεται τόσο τραχύ το μέταλο στο σημείο αυτό.

 

Κάτι άλλο, μερικά διακοσμητικά δεν έχουν κάτι σαν μικρά κυβάκια που μοιάζουν με ζελέ;

Κάτι τέτοιο δεν θα έκανε αντί για το θρυματισμένο γυαλί; 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Seafalco έγραψε:

Α και κάτι που δεν το είδα, από κάτω η βάση πως έκλεισε (ή πως θα κλείσει ) και θα έχεις και κάτι να πατάει μαλακά και αντιολισθηρά  ;

Κρυφό ίσως χωμένο μέσα στη βάση και ίσα να περισσεύει κάνα χιλιοστό ; ;)

Είχα σκοπό να γίνει μια βάση κάτω σαν αυτή, αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμο κομμάτι αλουμινίου στον τόρνο εκείνη την ημέρα, οπότε έμεινε έτσι.

Αύριο θα πάω να πάω μία αυτοκόλλητη τσόχα.

23.png

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Κάτι άλλο, μερικά διακοσμητικά δεν έχουν κάτι σαν μικρά κυβάκια που μοιάζουν με ζελέ;

Κάτι τέτοιο δεν θα έκανε αντί για το θρυματισμένο γυαλί; 

Δεν τα έχω δει αυτά. Που μπαίνουν και που τα βρίσκουμε;

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Το επόμενο project μπορείς να το γεμίσεις με μπίλιες από μπουκάλια ποτών....B)

Θα έχω πεθάνει από κύρωση του ήπατος πρώτα.:p Να καταλάβεις η σωλήνα πήρε περίπου 3 κιλά γυαλιά μέσα.

 

Πολλά θα μπορούσαν να μπουν μέσα στη σωλήνα. Το θέμα είναι είναι να μην βάλεις τυποποιημένα κομμάτια γιατί θα πάρεις μια εικόνα "συμμετρική" στο μάτι.

Βάζοντας σπασμένα γυαλιά διαχέεται το φως αλλόκοτα αφού αυτά έχουν ακανόνιστες πλευρές και ξεγελάς το μάτι. Κάθε φορά που κοιτάς το φωτιστικό σου φαίνεται λες και το βλέπεις πρώτη φορά.

100_3818.jpg

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

Δεν τα έχω δει αυτά. Που μπαίνουν και που τα βρίσκουμε;

 

Ψάξε διακοσμητικά ζελέ. Έτσι τα βρήκα. Δεν ξέρω αν όντως λέγονται έτσι αλλά αυτά είχα στο νου μου.

http://zarossa.gr/katigoria.aspx?cat=491

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2017 at 10:22 ΠΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

24/03/2017 23:59 λήγει ο διαγωνισμός και είναι η ημερομηνία μέχρι την οποία μπορείτε να λάβετε συμμετοχή.

Επειδή όμως κάποια παιδιά θα ποστάρουν προς το τέλος του διαγωνισμού, για να είναι δίκαιο και να προλάβει ο κόσμος να ψηφίσει, τα likes θα πάρουν παράταση μέχρι 31/03/2017 23:59

:D :T:

Ωραία μπορώ να ελαττώσω ταχύτητα, βιαζόμουν να τελειώσω σήμερα την κατασκευή αλλά το παράτησα,

μπαίνω και βλέπω πριν λίγο το παραπάνω :p

Link to comment
Share on other sites

Κάνε καλή δουλεια :p

 

Θα μπει και στη κεντρική για να προσελκύσει περισσότερο κόσμο που ενδέχομένως δε το έχει δει για να έχουμε όσο γίνεται μεγαλύτερο εύρος χρηστών για τα likes :)

 

Οπότε κάντε κατασκευές εσείς και τα υπόλοιπα θα βρεθούν

 

 

Αντε να σας βλέπω κύριοι!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2017 at 1:44 ΜΜ, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκα λίγο για το τι να σας δείξω μιας και το κουσούρι του DiY δεν το κόλλησα πρόσφατα αλλά πρέπει να γεννήθηκα μ' αυτό... Μικρός βέβαια χωρίς αξιοσημείωτες επιτυχίες αλλά κυρίως καταστρέφοντας τα παιχνίδια μου αφού είχα την τεράστια περιέργεια (πάντα) να δω "τι έχουν μέσα":hehe:

Μετά κατάλαβα - πολύ απλό - ότι πρέπει να σας δείξω, καλύτερα, με τι ασχολούμαι τελευταία στον χώρο των ιδιοκατασκευών, που μου δίνει απίστευτη ευχαρίστηση και με γεμίζει ενέργεια για δημιουργία! Ο σχεδιασμός και η κατασκευή κόκπιτ - για το άλλο μου χόμπι το simracing - και να μια από τις τελευταίες μου δημιουργίες, το PVC Cockpit 51. Ικανό να εξυπηρετήσει μεγάλους αλλά και μικρότερους αναβάτες με πολλές ρυθμίσεις για να καλύψει και τα ποιο απίθανα γούστα :

 

Από τον ψηφιακό σχεδιασμό

 

 

"με σάρκα και οστά"

 

WP_20170317_01_19_57_Pro.thumb.jpg.8c6175317957603a317c179129470a9d.jpg

 

WP_20170317_01_25_20_Pro.thumb.jpg.dc7a6513309967b79d4803fafeb0933b.jpg

 

Περισσότερες φωτό και πληροφορίες για τις "ικανότητες" αυτής της κατασκευής παραθέτω εδώ

 

Δεν πιστεύω ότι "τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα" αλλά σίγουρα διευκολύνουν τη ζωή του αφάνταστα, γι' αυτό αν μπορούσα θα αγόραζα όλο τα κατάστημα του κυρίου Παυλάτου!!!:hehe:  Εξάλλου ένα εργαλείο που δεν το έχεις την στιγμή που το χρειάζεσαι είναι ένα άχρηστο εργαλείο! Κάτι που σίγουρα χρειάζομαι ως ερασιτέχνης ηλεκτροκολλητής είναι μια αυτόματη μάσκα σαν κι' αυτή: https://www.pavlatos-tools.gr/ilektrosygkolliseis/maskes-prostasias-ilektrokollisis/Ilektroniki-Maska-Graphite-aytomati-DIN11-006974

 

Καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες!

μπομπ ο μάστορας 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.