Jump to content



Κατσαβίδια για PC/laptop. Υπάρχει η απόλυτη λύση ?


Recommended Posts

Νομίζω οι περισσότεροι έχουμε βρεθεί στην δυσάρεστη θέση να θέλουμε να κάνουμε δουλειά και να μην έχουμε το κατάλληλο κατσαβίδι για κάποια περίεργη βίδα. Προσωπικά έχω καταλήξη να έχω από αποσπασματικές αγορές μια ολόκληρη συλλογή η οποία δεν είναι και ότι καλύτερο από θέμα διαχείρισης και ψάχνω κάποια καλύτερη λύση που θα με καλύψει στις περισσότερες περιπτώσεις

http://www.amazon.co.uk/LINDY-Computer-Technician-Precision-Screwdriver/dp/B0000934GN/ref=pd_ys_qtk_general_recs_88

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0035FO4X6/ref=ox_sc_sfl_title_6?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE

 

Θα με καλύψει κάποιο από τα παραπάνω ή θα ψάχνομαι πάλι ?

Link to comment
Share on other sites

Aυτά που δίνεις είναι όλα Αγιοβασιλιάτικα...άμα θες να πάρεις καλά εργαλεία (να μη σου χαλάνε οι μύτες , να μαγνητίζονται κ.λ.) πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω αλλά ψωνίζεις μια φόρά.Μάρκες εκτός από FACOM δε μου έρχεται τώρα κατά νου αλλά αν ψάξεις στο net θα βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό που με έχει βολέψει πραγματικά είναι η συλλογή απο κατσαβίδια απο τα Lidl με 12€. Αν ξαναπετύχω προσφορά θα πάρω άλλα 2 σετ στάνταρ.

Και απο tactix καστάνια με μύτες (αγορά απο e-shop).

Link to comment
Share on other sites

Το ψήνω και εγώ αυτό. Το βρήκα ebay και το έχω στα υπόψιν για δοκιμή.

Απλά δεν ξέρω που μπορώ να το φυλάξω. Γιατί ακόμα δεν έχω χώρο για τα εργαλεία αλλά γυρνάνε σε εργαλειοθήκες και κουτιά ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως χρειάζεται πολύ ψάξιμο ειδικά όταν στο case κάνεις τα βασικά, δεν είναι

δα και μοτέρ! Εγώ έχω πάρει αυτή τη κασετίνα (το κατσαβίδι είναι καστάνιας) και [ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000WDXMBY/ref=oh_details_o00_s00_i00]αυτό[/ame] το set για laptop.

Το πρώτο όπου του έχω χρησιμοποιήσει, ειδικά στο pc δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα,

το δεύτερο ακόμη δεν το έχω δουλέψει γιατί το πήρα πριν λιγες μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο παντρεμα που εχω κανει στα κατσαβιδια που εχω.TL2300.jpg<br />

<br />

Μαγνητιζεις (μονιμα )οτι κατσαβιδι θελεις σε 1 δευτερολεπτο

Τι μέγεθος έχει αυτό το ματζαφλάρι?

Επίσης από πού και πόσο?

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά-παιδιά επιστήμη το κάναμε για μερικές βίδες σε κουτιά :p

Λοιπόν πέρα απο επώνυμες μύτες που έχω για τις σκληρές δουλειές, τις οποίες τις πληρώνεις μία φορά αλλά μένουν εκεί, για τα κουτιά έχω πάρει ένα τέτοιο σετάκι και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου.

32 in 1 Screw Driver Torx T4 T5 T6 T7 T8 Hardware Repair Tool Set for Cell Phone | eBay

Βολεύει πολύ καθώς είναι μικρό σε μέγεθος, έχει μαγνητάκι και έχει και αρκετές περίεργες μυτούλες που χρειάζονται σε διάφορες άλλες δουλειές.

Φυσικά το παραπάνω υπάρχει και απο γνωστές εταιρίες με το κόστος να πολλαπλασιάζεται, αλλά οι βίδες του υπολογιστή μας είναι βίδες που δεν θέλουν ζόρια, άρα και οι μύτες δεν χρειάζεται να είναι πολύ υψηλών προδιαγραφών.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πιο ακριβή λύση Bosch IXO 3.6V Cordless Lithium-Ion Screwdriver with Right Angle Adapter and Easy Reach Adapter @£39.99

και αν θες έξτρα μύτες Screwdriver Bit Set.

Έχω το προηγούμενο μοντέλο και είναι απλά κορυφαίο. Δυνατό ακόμα και για ελαφρύ τρύπημα σε ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Στα ηλεκτρικά είμαι αντίθετος γιατί σε πολλές περιπτώσεις δε βολεύει ο όγκος του εκεί που βρίσκονται κάποιες βίδες και επίσης καλό είναι να δουλεύουμε λίγο τα χέρια μας!

Επίσης είμαι λίγο κατα στη τέρμα κινεζιά στα κατσαβίδια γιατί τα περισσότερα είναι πραγματικά πλαστελίνης και αν τα χρειαστείς για κάποια άλλη εργασία χαλάνε στο δευτερόλεπτο.

Το magnetizer το έχω κι εγώ, καλή φάση είναι, αρκετά μικρό φυσικά δεν πιάνει χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά-παιδιά επιστήμη το κάναμε για μερικές βίδες σε κουτιά :p

Λοιπόν πέρα απο επώνυμες μύτες που έχω για τις σκληρές δουλειές, τις οποίες τις πληρώνεις μία φορά αλλά μένουν εκεί, για τα κουτιά έχω πάρει ένα τέτοιο σετάκι και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου.

32 in 1 Screw Driver Torx T4 T5 T6 T7 T8 Hardware Repair Tool Set for Cell Phone | eBay

Βολεύει πολύ καθώς είναι μικρό σε μέγεθος, έχει μαγνητάκι και έχει και αρκετές περίεργες μυτούλες που χρειάζονται σε διάφορες άλλες δουλειές.

Φυσικά το παραπάνω υπάρχει και απο γνωστές εταιρίες με το κόστος να πολλαπλασιάζεται, αλλά οι βίδες του υπολογιστή μας είναι βίδες που δεν θέλουν ζόρια, άρα και οι μύτες δεν χρειάζεται να είναι πολύ υψηλών προδιαγραφών.

Το κλασσικο σετακι που απο τις 40 μυτες δεν θα χρησιμοποιησεις ποτε τις 35.Για τον υπολογιστη ποτε δεν χρειαστηκα τιποτα αλλο εκτος απο ενα philips αντε και κανενα flat head.Οι υπολογιστες και τα εξαρτηματα τους δεν χρησιμοποιουνε hex βιδες ουτε torx ουτε star .

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις ανοίξει πότε ΗΡ desktop η server...

Καλό θα είναι να έχεις ποικιλία. Μια φορά θα χρειαστείς κάτι και θα λέει γιατί δεν πήρα το άλλο σετ με τα πολλά...

Sent from my Samsung S3, using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το κλασσικο σετακι που απο τις 40 μυτες δεν θα χρησιμοποιησεις ποτε τις 35.Για τον υπολογιστη ποτε δεν χρειαστηκα τιποτα αλλο εκτος απο ενα philips αντε και κανενα flat head.Οι υπολογιστες και τα εξαρτηματα τους δεν χρησιμοποιουνε hex βιδες ουτε torx ουτε star .

Πέρα απο αυτό που είπε ο [MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] και πέρα απο το τρομερό ποσό που κοστίζει το συγκεκριμένο σετάκι καλό είναι να το βλέπουμε και λίγο παραπέρα.

Το συγκεκριμένο σετάκι έχει και philips και ίσιες αλλά και κάποιες άλλες μύτες που χρειάζονται στο άνοιγμα πολύπριζων. Εκτός αν δεν έχεις το pc σου πάνω σε πολύπριζο. Παίρνεις και μία προσελίτσα μαζί.

Τώρα το ότι μου κρατάει εμένα ακόμα, που είμαι όλη την ώρα με ένα κατσαβίδι σε κουτιά, νομίζω απο μόνο του λέει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση μην παρει κανεις τα υπερτιμημενα Facom. Ειναι σαν να προτεινεις σε καποιον να παρει μια Ferrari για να πηγαινει στην δουλεια του που ειναι Πατησια-Κυψελη, "επειδη αυτα ειναι τα καλυτερα αυτοκινητα".

Μια φορα την πατησα και πηρα μια μικρη σειρα Facom με σταυροκατσαβιδα και πραγματικα δεν καταλαβα τι το μαγικο εχουν για να κοστιζουν τοσο πολυ. Τελικα προτιμησα το απλο κατσαβιδακι μου απο το Praktiker μαρκας Budget.

Link to comment
Share on other sites

Aυτά που δίνεις είναι όλα Αγιοβασιλιάτικα...άμα θες να πάρεις καλά εργαλεία (να μη σου χαλάνε οι μύτες , να μαγνητίζονται κ.λ.) πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω αλλά ψωνίζεις μια φόρά.Μάρκες εκτός από FACOM δε μου έρχεται τώρα κατά νου αλλά αν ψάξεις στο net θα βρεις...

FACOM, Wifa, Beta είναι εργαλεία για μια ζωή. Προσωπικά έχω ένα σταυροκατσάβιδο WiFa, μόνο δεν έχω σκάψει με αυτό, και είναι κομπλέ. Επίσης καλό μου έχει βγει ένα μικρούλι Unior.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση μην παρει κανεις τα υπερτιμημενα Facom. Ειναι σαν να προτεινεις σε καποιον να παρει μια Ferrari για να πηγαινει στην δουλεια του που ειναι Πατησια-Κυψελη, "επειδη αυτα ειναι τα καλυτερα αυτοκινητα".

Μια φορα την πατησα και πηρα μια μικρη σειρα Facom με σταυροκατσαβιδα και πραγματικα δεν καταλαβα τι το μαγικο εχουν για να κοστιζουν τοσο πολυ. Τελικα προτιμησα το απλο κατσαβιδακι μου απο το Praktiker μαρκας Budget.

Πίστεψέ με. Έχω δουλέψει αρκετά κατσαβίδια, κοφτάκια κλπ. Σαν facom κανένα. Έχω κρατήσει ένα που μου είχαν κάνει δώρο το 2006 έως σήμερα και δεν έχει πάθει τίποτα. Τα υπόλοιπα απλά χαλάνε οι μύτες τους αν τα πολυζορίσεις.

Ότι πληρώνεις παίρνεις. Δυστυχώς σειρά facom δε θα καταφέρω να πάρω ποτέ και δεν χρειάζομαι και καθημερινά στη δουλειά μου για να αγοράσω 2-3.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.