Jump to content



Κατσαβίδια για PC/laptop. Υπάρχει η απόλυτη λύση ?


Recommended Posts

Αν έχει κανείς υπόψιν κάποιο κατσαβίδι καστάνια με χώρο στο χερούλι για μύτες θα ήταν θεός.

Είδα στο βίντεο [ame=http://www.youtube.com/watch?v=A6ITzKX_Jag]εδώ[/ame] τέτοιο κατσαβίδι και βοηθάει πολύ. Αν είναι καλούτσικο το κατσαβίδι και βάλεις ότι μύτη γουστάρεις εσύ είναι θεϊκό. Επίσης χώρο αποθήκευσης στην χειρολαβή για να μη χάνονται οι μύτες είναι must.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου πρώτα απολα....

1) Το facom κατα 80% μου κάνει απο χαρακτηριστικά. Φοβάμαι λίγο το τάπωμα πίσω, δε βιδώνει και μέσα σε καμια τσάντα θα ξεκουμπώσει και θα χαθεί. Θα μου πεις βέβαια είναι facom δεν έχει θέμα. Η τιμή δυστυχώς είναι απαγορευτική. Θα το έχω στα υπόψη μου.

2) Ο νάνος είναι κοντό και δε βολεύει μου αρέσει όμως ο τρόπος που κρατάει τις μύτες. Γιατί είναι το κύριο πρόβλημα μου οτι χάνονται η μύτες και χάνονται μέσα στην τσάντα.

3) οι μύτες κρατούνται με χαζό τρόπο και χάνονται. Είχα παρόμοιο κατσαβίδι.

4-5) STANLEY 068010 φαίνεται καλό αλλά φοβάμαι το πως κρατάει τις μύτες. Μάλλον θα το τσιμπίσω και ο θεός βοηθός.

Κάτι σε στύλ facom καστάνιας βοηθάει περισσότερο γιατί μπορείς να το γυρίσεις με το 2ο χέρι τσάκ μπαμ αλλά πολλά τα λεφτά Σωτήρη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω σπίτι ενα που η τάπα πισω ειναι βιδωτη και μαλιστα αυτο επιμηκυνεται και η λάμα του !

το εχω χρονια χωρις προβλημα , αλλα δεν θυμαμαι τη μαρκα του θα σου πω το απογευμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λεπόν έγινε τεστάρισμα σήμερα στα κατσαβίδια του lidl.

Καθόλου ικανοποιημένη δεν είμαι. Τις μύτες δε τις δοκίμασα αλλά τα κατσαβίδια δεν...

Βέβαια οκ για τα λεφτά τους καλά είναι και παίρνεις και μία θήκη για να βάλεις άλλα κατσαβίδια.

Το Stand με τα ραφάκια που είχε πάντως καλούλι είναι αλλά όχι για πολύ φόρτωμα. Είναι όλο πλαστικό και καλό είναι όποιος το πάρει να μη βάλει τις βίδες και τα ουπα με τα οποία έρχονται στη συσκευασία. Βάλτε μεγαλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Για ψιλοδουλειές τα κατσαβίδια είναι μια χαρά.

Δεν είναι για χοντρά πράγματα σίγουρα. Τι περιμένεις απο 12€ κατσαβίδια; Να λύσεις νταλίκα;

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε σίγουρα, αλλά να βιδώσω βίδα με το χέρι μου και να φαγωθεί η μύτη στη πρώτη βίδα, ε δε το λες και ότι καλύτερο.

Αλλά όπως είπα για τα λεφτά τους οκ

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα κατσαβίδια έχουν λύσει καμια 10αριά laptop και ίσα με 15 pc και καμια 5αριά κάρτες με blocks χωρίς το παραμικρό τσικ. Βέβαια και εγώ δε ζορίζω. Έχω άλλα κατσαβίδια για αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ως δε διαφωνώ τότε.... Άσε μη με βάλεις κάτω...

Πάντως παίζει και αυτό...

[ame]http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004ZFC6B2/sr=8-1/qid=1369499499/ref=olp_product_details?ie=UTF8&me=&qid=1369499499&seller=&sr=8-1[/ame]

σε καλή τιμή. Το σκέφτομαι σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ένα σετάκι PH 1, 0 , 00, 000 θα με ενδιέφερε...

Πέρα από αγορά απο εξωτερικό και εκτός από Hozan και Unior υπάρχει κάτι άλλο στα υπόψιν, και από πού ?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω μήπως έβαλες μικρότερο κατσαβίδι από αυτό που χρειαζόταν...

Απλά μου φαίνετε λίγο παράλογο γιατί όπως έχω αναφέρει έχω κάτι παραπλήσια των 13 €, κ έχουν δουλέψει ώρες σε πίνακες στην δουλειά κ προβλήματα δεν υπήρξαν. Απλά το αναφέρω χωρίς παρεξήγηση πως όταν έχεις μικρότερο κατσαβίδι θα χαλάσει είτε η βίδα είτε το κατσαβίδι.

S2 JellyBam 7.2.0

Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ είχα πάρει την ίδια σειρά σε μπλέ. Είναι σκυλί μέχρι στιγμής. Την φετινή σειρά (κόκκινη) που έκανα κάτι ψιλολοίδια δεν έχω άποψη.

Ίσως παίζει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ είχα πάρει την ίδια σειρά σε μπλέ. Είναι σκυλί μέχρι στιγμής. Την φετινή σειρά (κόκκινη) που έκανα κάτι ψιλολοίδια δεν έχω άποψη.

Ίσως παίζει και αυτό.

Ναι κ εγώ την μπλε έχω.

S2 JellyBam 7.2.0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πήρα την κόκκινη. Δε ξέρω τι και πως αλλά ένα κατσαβίδι του έκανα τη μούρη όμορφη.

Και αν η ερώτηση για σωστό κατσαβίδι σε βίδα πήγαινε σε έμενα. Ναι ήταν το σωστό για τη βίδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αντε να ζωντανέψω το θέμα καθώς μου κάνανε ένα δωράκι :D

Λεπόν 2 κατσαβίδια της γνωστής και μη εξαιρετέας Wiha...... η διαφορά με τα άλλα εντοπίζεται στη μύτη σωστά;

7YOpMEl.jpg

q1EZ6fP.jpg

yG18z27.jpg

Και τι διαφορά έχει αυτή η μύτη τώρα;

Να σας πω... Σας έτυχε ποτέ καμια καλοσφιγμένη χειρόβιδα στις PCI σε ένα κουτί και να μη μπορείτε με τίποτα να πάτε κάθετα το κατσαβίδι εκεί και να την ξεβιδώσετε; Εμένα αρκετές φορές. Οπότε μαγικό

gGKs8gW.jpg

Ακόμα και υπο γωνία η μύτη θα μπει κάθετα στη βίδα. Περισσότερες πληροφορίες εντός

http://media.digikey.com/pdf/Data%20Sheets/Wiha%20PDFs/SoftFinish%20Orbit%20Drivers.pdf

Να ευχαριστήσω το Στέλιο για το δωράκι του :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πώ και εγώ την αποψή μου διότι δουλεύω σαν τεχνικός.

Γενικά εμένα μου αρέσουνε τα κατσαβίδια(έχω άπειρα στο σπίτι) αλλά τελικά με δύο κάνω την δουλειά μου. Το ένα είναι άγνωστης μάρκας αλλά το έχω πολλά χρόνια(πάνω από 10) και είναι μαγνητικό του έχω φάει την ψυχή και δεν λέει να χαλάσει(μοιάζει στο wiha Πολύ αλλά δεν είναι. To άλλο είναι από ένα σετάκι από διάφορα κατσαβίδια από το e-shop το οποίο έχω ανοίξει πάνω από 250 λάπτοπ και η μύτη του δεν λέει να χαλάσει(είναι πιο μικρό και σε μύτη και σε πλάτος από το άλλο και με βολεύει πολύ). Τώρα έχω ένα σωρό κατσαβίδια και Bits για τις χοντρές δουλειές για βίδες που είναι τελείως σάπιες και δεν βγαίνουνε με τίποτα από tray/κουτιά κ.λ.π.

Tέλος θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να προμηθευτώ μακρύ σταυροκατσάβιδο με κανονική μύτη(όχι Phillips 2+) γιατί μερικές φορές μεγάλες ψύκτρες σε μικρά κουτιά μου κάνουν την ζωή δύσκολη. Όταν μιλάμε για μακρύ λέμε 20+ εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στα κατσαβίδια και γενικά στα εργαλεία χειρός το ποιο σημαντικό πράγμα είναι η χρήση που το θέλεις!

Εάν ειναι η δουλεια σου και γενικα τα δουλευεις καθε μερα τοτε θα παρεις κατι καλο και αξιόπιστο γιατί εκτός ότι μπορεί να σε προδώσει απρόσμενα μια μέρα και να μην μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.Άλλωστε μακροχρόνια χρήση μη εγκεκριμένων εργαλείων δημιουργούν παθήσεις σε διάφορα μέρη του σώματος.Π.χ. κατσαβίδι χωρίς σωστή λαβή με εντεταμένη χρήση μπορεί να προκαλέσει πάθηση στον καρπό και στα δάχτυλα.

Βέβαια δεν το συζητώ για ηλεκτρονικά - ηλεκτρολογικά μέρη,εκεί δεν παίζεις με το τι κατσαβίδια θα αγοράσεις, ειδικά όταν δουλεύεις υπό τάση!

Εντάξει για οικιακή χρήση και από το λιντλ θα κάνεις την δουλειά σου που λέει ο λόγος.

Όσο για την Facom που αναφέρθηκε έχει μειώσει την ποιότητα στα κατσαβίδια.Επειδή λόγω δουλειάς τα δουλεύουμε πολλά χρόνια τώρα,τα τελευταία 2 χρόνια σπάνε λίγο πιο εύκολα οι μύτες...Συγνώμη εάν κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.