Jump to content



Κατσαβίδια για PC/laptop. Υπάρχει η απόλυτη λύση ?


Recommended Posts

Πολυ μπλα μπλα επεσε σε αυτο το thread.

Για..... βιδουλες υπολογιστων.

Ενα οποιοδηποτε σετ κανει, αρκει να μην ειναι τελειως Κινεζικο και σπασει η μυτη με το καλημερα

Βιδουλες θα ξεβιδωσετε, με ηρεμια στο σπιτακι, ουτε οικοδομες ουτε τιποτα.

Με σωστη χρηση, και το χειροτερο εργαλειο κραταει πολυ και κανει καλη δουλεια.

Με λαθος χρηση, και το καλο εργαλειο θα σπασει, απλα εχει μεγαλυτερη αντοχη στην κακουχια.

Αυτα επειδη εισα καποια παιδια να προτεινουν κατι πανακριβα σετ που ουτε επαγγελματιες δεν εχουν, λιγο σεβασμος στο χρημα δεν βλαπτει.

Link to comment
Share on other sites

Για το pc το καλυτερο κατσαβιδι που κανει για ολες τις βιδες και ειναι και μακρυ ειναι ενα που το πηρα απο ενα παγκο στον Πειραια μια μερα που πηγαινα στο γραφειο με 1ε!

Α, ειναι και διπλο σταυρος-ισιο.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο «μπλα μπλα» ακόμα, για..... βιδούλες υπολογιστών.

[MENTION=7117]nikchris[/MENTION]

Με όλη την καλή διάθεση, ειλικρινά το ύφος του post σου, ειδικά μετά από όλη αυτή την κουβέντα που έχει γίνει, έρχεται κυριολεκτικά να «σκουπίσει» τις απόψεις και να βάλει την Λυδία λίθο επιλογής στο βάθρο της, καθώς και τους ασεβείς -με τα χρήματα των άλλων- στη θέση τους!!!

Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να δούμε -παρέα αν θες- το τι ακριβώς μας λες και ιδιαίτερα πως μας το λες!!!

Πολυ μπλα μπλα επεσε σε αυτο το thread.

Για..... βιδουλες υπολογιστων.

Δεν το βρίσκεις φυσικό, εδώ που είμαστε, να συζητάμε για βίδες υπολογιστών;

Αλλά αυτό το «βιδούλες», να υποθέσω ότι κάτι σημαίνει υποβαθμιστικό σε σχέση με την σημαντικότητα των συγκεκριμένων βιδών, ίσως ενδεχομένως λόγω μεγέθους, η λόγω υλικού;

Μάλλον όμως την απάντηση την δίνεις μόνος σου, με την αναφορά σου σε προφανώς σημαντικότερες βίδες που χρησιμοποιούνται στην οικοδομή!

Συμπάθαμε αλλά ο διαχωρισμός που κάνεις είναι αστήρικτος, απλά δεν υπάρχουν ασήμαντες βίδες φίλε μου, από τις βίδες του μπλοκ μια καραβομηχανής, μέχρι τα βιδάκια ενός απειροελάχιστου μηχανισμού σε ένα αεροπλάνο η σε ένα ρολόι, καμία δεν κρίθηκε από το μέγεθός της.

Συνεπώς μπορεί να μην κρέμεται η ζωή μας από μια βίδα ενός lap top, αλλά σίγουρα μπορεί να εξαρτηθεί το κέφι μας, και μια και εδώ είμαστε αυτό που είμαστε, το κέφι είναι σημαντικό και αξιοσέβαστο!

Οπότε έχουμε στους υπολογιστές μικρές βίδες συνήθως φτιαγμένες από μαλακό υλικό και κατά κανόνα ανοξείδωτες. Αυτά μέχρι εδώ φτάνουν, οι λοιποί χαρακτηρισμοί δεν χρειάζονται και δη, οι απαξιωτικοί!

Ενα οποιοδηποτε σετ κανει, αρκει να μην ειναι τελειως Κινεζικο και σπασει η μυτη με το καλημερα

Μετά από τόσο μελάνι που έχει χυθεί στο συγκεκριμένο νήμα, πιστεύεις ότι λες κάτι νέο, κάτι που δεν έχει ήδη ειπωθεί από τουλάχιστον άλλους δύο φίλους!

Και φυσικά όπως όλοι καταλαβαίνουν, δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με το να πει κάποιος ακόμα μια φορά κάτι που έχει ήδη ειπωθεί, στο κάτω- κάτω , έτσι προχωρά η κουβέντα.

Αυτό όμως που δεν «λέει» με τίποτε ,( μα με ΤΙΠΟΤΕ!), είναι κάποιος να γίνεται απρόσκλητος τιμητής των απόψεων των άλλων και μάλιστα με ύφος συγκαταβατικού πάτρωνα, που μιλά σε παιδάκια, που παίζουν χαλαρά και χωρίς έγνοιες, στο σπιτάκι τους!!!

Βιδουλες θα ξεβιδωσετε, με ηρεμια στο σπιτακι, ουτε οικοδομες ουτε τιποτα.

Συμπάθαμε «φίλε» μου (και ναι, τα εισαγωγικά είναι εσκεμμένα), είμαστε όλοι συμμέτοχοι σε μια κοινότητα, όπου η πρόκληση να συνεργαστείς , να μιλήσεις με τον άλλο γίνεται σε μια βάση αμοιβαίου σεβασμού, σε μια κοινότητα όπου απλά, δεν μπορείς να «μιλάς» με αυτό τον τρόπο!

Δεν ξέρεις με ποιους μιλάς, δεν γνωρίζεις τίποτε γι αυτούς, τίποτε απολύτως που θα σου επέτρεπε –έστω και την σκέψη- να τους «χτυπήσεις» με συγκαταβατικά περιφρονητική ανωτερότητα στην πλάτη και να τους θυμίσεις (!) με πόσο ασήμαντα πράγματα ασχολούνται!!!!

Αλλά, ας αφήσουμε προς ώρας στην άκρη το ζήτημα τους ύφους και της «συμπεριφοράς» , να δούμε το τι ακριβώς μας λες επί της τεχνικής ουσίας του πράγματος:

Με σωστη χρηση, και το χειροτερο εργαλειο κραταει πολυ και κανει καλη δουλεια.

Απλά, δεν ξέρεις τίποτε!

Το χειρότερο εργαλείο είναι κάτι που είναι επικίνδυνο, είναι κάτι που δεν επιτρέπεται να λέμε σε κάποιον: "Αποδέξου την ιδέα ότι, μπορεί να κάνεις δουλειά μαζί του!"

Τα παραδείγματα πολλά , ακόμα κι εδώ μέσα σε αυτό το φόρουμ, των εις το σπιτάκι τους, με ασφάλεια παιζόντων !!!

Από μάτια που δεν βγήκαν, γιατί απλά οι ερασιτέχνες παιχνιδιάρηδες, φρόντισαν -τελείως επαγγελματικά- να προστατεύσουν τους εαυτούς τους, στην παιδική χαρά τους!!!

Μέχρι φυσητήρες που διαμελίστηκαν, εξακοντίζοντας κομμάτια αιχμηρού πλαστικού ολόγυρα;

Και φυσικά δεν πρόκειται να κάνει δουλειά!!!

Τι να θυμηθώ, κινέζικες πριονόλαμες που λιώνουν τα δόντια τους αν πας να κόψεις κάτι άλλο από νοβοπάν, η κάποια παρτίδα allen που άμα η βίδα ήταν σφιχτή, συστρεφόταν το σώμα του κλειδιού αντί να λύσει η βίδα!

Απλά, εάν οι συνθήκες δεν είναι «ζόρικες» και του συμπεριφερθούμε με «αγάπη και προδέρμ» μπορεί και να κάνουμε με κάποιο τρόπο –ας πούμε... ανεκτό- την «δουλειά» μας!

Με λαθος χρηση, και το καλο εργαλειο θα σπασει, απλα εχει μεγαλυτερη αντοχη στην κακουχια.

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια, παγκοίνως γνωστή, αλλά όχι ακριβώς!

Το καλό εργαλείο δεν το παίρνεις γιατί αντέχει στην κακομεταχείριση!!!

Τα εργαλεία , γενικώς τα χρησιμοποιούμε , για την δουλειά που είναι σχεδιασμένα, συνεπώς ο όρος «κακουχία», δεν έχει βάση!

Το καλό εργαλείο αντέχει για πολύ περισσότερο καιρό στην ορθή χρήση του και έχει και τις αντοχές να επιβιώσει ενός «ατυχήματος».

Ο τρόπος που μαστορεύει ο καθένας είναι κάτι που αναπτύσσεται δυναμικά, μέσα σε αυτά τα πλαίσια, έχει μεγάλη σημασία τόσο το τι λέμε, γιατί θα επηρεάσει άλλους, στον τρόπο που «δουλεύουν», στον τρόπο που σχεδιάζουν κάτι, ακόμα και στο ενδεχόμενο να ασχοληθούν με κάτι!

Αλλά παράλληλα οι απόψεις μας επ’ αυτών των ζητημάτων, αποκαλύπτουν έμμεσα -πλην σαφώς- και την προσωπική διαδρομή του καθενός, πάνω σε αυτό τον τομέα.

Αυτα επειδη εισα καποια παιδια να προτεινουν κατι πανακριβα σετ που ουτε επαγγελματιες δεν εχουν, λιγο σεβασμος στο χρημα δεν βλαπτει.

Έτσι πολλοί από εμάς, ξεκίνησαν από ασχετοσύνη και από ανέχεια με φτηνιάρικα εργαλεία, καθώς η πείρα αύξανε, "μπήκαμε" στα φτηνά, και καθώς οι μέρες ήταν πιο «χαμογελαστές» γνωρίσαμε και τα καλά εργαλεία.

Αυτά τα εργαλεία που λες, έχουν ένα εξαιρετικό ιδίωμα, αν μείνεις αρκετό καιρό μαζί τους, κατορθώνουν να σου αποδείξουν, ότι το «ακριβό» εργαλείο, τελικά είναι φτηνό!!! (πολύ φθηνότερο ενός «φτηνού») και παράλληλα να σου επιτρέψουν, όλο αυτό το διάστημα, να κάνεις την δουλειά σου με ακρίβεια, αποτελεσματικότητα και χωρίς συμβιβασμούς!

Έτσι λοιπόν, στο παρόν νήμα, μίλησαν πολλοί– κι εγώ ανάμεσα σε αυτούς- έχοντας κατά νου το κέφι των άλλων, την ασφάλειά τους, σεβόμενοι –ακριβώς λόγω της εποχής- ιδιαίτερα και το χρήμα τους.

Δυστυχώς κάποιοι άλλοι, θα πρέπει να πιάσουν το ζήτημα του σεβασμού, από πιο θεμελιώδη ζητήματα!

Επειδή ξέρω καλά ότι κάποιες φορές μιλάμε χωρίς να έχουμε ξεδιαλύνει τις συνέπειες αυτών που λέμε, σου λέω ότι, λάθη κάνουμε όλοι, δεν πρόκειται κανείς να μας κατακρίνει για κάποιο λάθος, αυτό που έχει σημασία, είναι η συνέχεια που δίνουμε στο λάθος που κάναμε!

Συμπάθαμε λοιπόν, αν στα «έχωσα» αλλά σε μια κοινότητα όπως η δική μας, το ζήτημα του αλληλοσεβασμού –θα συμφωνείς και εσύ- είναι κατ’ εξοχήν κρίσιμο, και σίγουρα δεν είναι κάτι που πρέπει να το αφήνουμε να «πέσει κάτω»!

Να 'σαι καλά, κι αν είπα και κάτι που σε πείραξε, συμπάθαμε , η πρόθεσή μου ήταν καλή!

Στέλιος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απαντησες σε ενα post που ξεκινα με το 'πολυ μπλα μπλα' με ..... τομο του Βελοπουλου;

Για κατσαβιδια μιλαμε. Chill out.

Γενικά είναι γνωστά τα σεντόνια του Seafalco. :D και του αρέσει αλλά και καλά κάνει να τα αναλύει για να μαθαίνουμε πολλοί.

Σχετικά με τα εργαλεία. Θα σου φέρω ένα παράδειγμα για εργαλείο που αγόρασα καθαρά για μία χρήση το χρόνο και βασικά το πήρα για μια χρήση μια φορά και απλά να μου μείνει. Οπότε λέω σιγά θα δώσω όσο λιγότερα μπορώ αφού δε μου χρειάζεται σε γενικές γραμμές.

Αγόρασα αυτό το σετάκι καστάνιας...

[ame]http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000WDTI1C/ref=oh_details_o03_s01_i00?ie=UTF8&psc=1[/ame]

Πήρα dexion για την αποθήκη και ένα ωραίο Σάββατο απόγευμα είπα επιτέλους να τα φτιάξω και να βάλω μια τάξη στην αποθήκη μου που γινόταν χαμός.

Ξεκινάω ωραία και καλά και κάπου στη μέση του dexion στις 9 το βράδυ χαλάει το εργαλείο και δε σφίγγει. Τραβάς να σφίξεις και γυρνάει στον άερα. Το εργαλείο το κάρφωσα στον τοίχο απο τα νεύρα μου. Πάλι καλά είχα γερμανικά κλειδιά και μια σκύλα και τελείωσα τη δουλειά μου με 1000 βάσανα στις 1 το βράδυ γιατί δεν μπορούσα να αφήσω όλα τα πράγματα έξω απο την αποθήκη για να το φτιάξω το επόμενο ΣΚ που θα ευκαιρούσα πάλι.

Γείτονες κλπ λείπανε για ΣΚ για να δανειστό καστάνια και ο κολλητός είχε κατεβάσει τα εργαλεία στο εξοχικό που έφτιαχνε κάτι. Μου χάλασε όλο το διήμερο η κατάσταση εν ολίγης χωρίς λόγο για μια βλακεία (αφού η παναγία και ο χριστός αναφερόντουσαν μέχρι και την Κυριακή).

Μετάνιωσα που δεν έδωσα κάποια λεφτά παραπάνω για να πάρω μια ποιο καλή καστάνια στο τέλος.

Χαζό παράδειγμα και άσχετο με βίδες και κατσαβίδια (έχω καμια 30αριά τριγύρω και διάφορες μύτες όλα φτηνά δυστυχώς αλλά την δουλειά μου την κάνω).

Βέβαια ένα καλό όπως το θέλω ψάχνω όπως έχω αναφέρει και ποιο πάνω γιατί σχεδόν πάντα πρέπει να έχω κατσαβίδι μαζί μου να ξεβιδώσω είτε laptop είτε βίδες απο rack είτε ακόμα και βίδες απο ούπα. Δεν μπορώ να κουβαλάω ούτε καμια 10αριά κατσαβίδια πάνω μου αλλά και το 1 που κουβαλάω με έχει αφήσει πολλές φορές είτε δε κάνω σωστή δουλειά (γιατί θα φάω λίγο την μύτη, λίγο τη βίδα αλλά θα το κάνω).

Αυτά τα ολίγα.... NOT

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σας το πω αλλιώς?

Προτάσεις με φθηνά έγιναν.

Προτάσεις με ποιοτικά έγιναν και αρκετοί μάθανε πράγματα που δε γνώριζαν.

Ποιος ο λόγος να μη γίνει μια γενική συζήτηση και να λυθούν απορίες (όπως και έγινε) αφού ο topic starter, εδώ και 86 ολόκληρα ποστ, μας έχει απλά και γράφουμε;

Χαλαρώστε λοιπόν όλοι παίδες...

Το θέμα δεν είναι ΜΟΝΟ γι' αυτόν που το άνοιξε και ειδικά απο τη στιγμή που δεν απάντησε.

My 2 cents...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Karmen το ότι δεν έχω απαντήση δεν σημαίνει ότι δεν παρακολουθώ το θέμα.

Η συζήτηση ήταν πολύ ενδιαφέρουσα , κάποιοι βέββαια το προχώρησαν το θέμα σε πιό εξιδεικευμένο στυλ, αλλά προσωπικά αρκετές προτάσεις με έχουν καλύψει. Το παρακολουθούσα εξαρχής το θέμα (έτυχε στα τόσα forum) σε ένα θέμα που άνοιξα να μην έγραψα άλλο ποστ. Πάντως έμαθα και πραγματα που δεν τα ήξερα. Άλλωστε άν τα ήξερα όλα δεν θα το άνοιγα το θέμα μόνο και μόνο για να σπαταλώ τον χρόνο των μελών του forum που σέβομαι.

Έγινε επεξεργασία από Vasilis 07
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, απλά επαναλαμβάνω ότι έτυχε σε ένα θέμα η συμμετοχή μου να μην ήταν αυτή που αρμόζει.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και αν κρίνει η διαχείριση μπορεί να κλειδώσει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

FACOM,USAG,PASTORINO,VIRAX,BRITOOL. ΑΝΗΚΟΥΝ εδω και 2 χρονια στην STANLEY

για αυτο μην παραμυθιαζεστε με την ποιοτητα τον παραπανω κανεις δεν ξερει πια που φτιαχνονται:nono::mamba::jester::big_boss::dots:

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα = τεχνογνωσία + ποιοτικοί έλεγχοι + προδιαγραφές + υλικά.

Η γεωγραφική τοποθεσία ή o CEO δεν καθορίζουν την ποιότητα.

Επίσης το ότι ένα κεφάλι έχει 5-6 brands δεν σημαίνει ότι είναι όλα ίδια. :rolleyes:

Posted from my mobile.

Link to comment
Share on other sites

FACOM,USAG,PASTORINO,VIRAX,BRITOOL. ΑΝΗΚΟΥΝ εδω και 2 χρονια στην STANLEY

για αυτο μην παραμυθιαζεστε με την ποιοτητα τον παραπανω κανεις δεν ξερει πια που φτιαχνονται:nono::mamba::jester::big_boss::dots:

:dots:Τωρα εξηγουνται πολλα στην Facom...Τουλαχιστον απο θεμα μονωσης (1000V) που ενδιαφέρει εμένα περισσότερο είναι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Μια και συζητάμε για βίδες για πείτε αν έχουν χαλάσει οι στροφές τι κάνουμε τότε στις βίδες για να τις βγάλουμε? Υπάρχει λύση η απλά την αφήνουμε στο κουτί για πάντα? :p

Link to comment
Share on other sites

Μια και συζητάμε για βίδες για πείτε αν έχουν χαλάσει οι στροφές τι κάνουμε τότε στις βίδες για να τις βγάλουμε? Υπάρχει λύση η απλά την αφήνουμε στο κουτί για πάντα? :p

Εννοείς τα πάσα της βίδας ή το κεφάλι της βίδας;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή -όπως είπαν οι οι σοφοί Κινέζοι- μια εικόνα = 1000 λέξεις!!

Δεν βάζεις καμία φωτό και μια περιγραφή του προβλήματος πιο γλαφυρή, μπας και μπορέσουμε να πούμε και εμείς, τι να κάνεις συγκεκριμένα!:yes4:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δεν είναι το θέμα οι "βιδούλες" αλλά όποιος έχει ένα Hobby και είναι σχολαστικός σε αυτό που κάνει θέλει να το κάνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Οπότε επιλέγει και καλά εργαλεία.

Πάρτε παράδειγμα την ένωση 2 καλωδίων χαλκού τηλεφώνου..

Αν τα στρίψεις μεταξύ τους λειτουργούν μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα .. εγώ όμως θα τα πιάσω είτε με παγίδες ( 3Μ Scotchlock ) ή θα τα ενώσω σωστά με το κολλητήρι.

Αυτό το κάνω γιατι θεωρώ οτι είναι ο βέλτιστος τρόπος και κυρίως γιατι με ευχαριστεί το αποτέλεσμα.

Στις βίδες πάλι αν δεν έχεις καλό κατσαβίδι πιθανότατα να σου χαλάσει έστω και λίγο τις στροφές ή να στην αποχρωματίσει . Σε mac που ανοίγω και είναι πανάκριβα δεν θέλω να συμβεί κάτι τέτοιο ..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μετά από την αποτυχημένη μου απόπειρα να βάλω SSD στο laptop με τα δικά μου κατσαβίδια (τελικά τα κατάφερα με δανεικό σετ του γείτονα) παρήγγειλα αυτό το σετάκι που πιστεύω θα με καλύψει για ό,τι επιχειρήσω να κάνω σε συσκευές όπως laptop, κινητά, tablet κτλ.

45 PCS Precision Torx Screwdriver Set + Tweezers For Mobile Phones & Laptops 13€ μαζί με τα μεταφορικά. Μια χαρά πιστεύω.

$_12.JPG

Link to comment
Share on other sites

παίζει και αυτό στο eshop

32 JACKLY TORX DRIVER SET - - -

Μου το έδειξε πρόσφατα ο Lakisss.

Λογικά είναι ίδιας ποιότητας με αυτό που είχα πάρει και το είχα ποστάρει μερικά ποστ πιο πίσω και αντέχει ακόμα μετά απο τόσα reviews που έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.