Jump to content



Κατσαβίδια για PC/laptop. Υπάρχει η απόλυτη λύση ?


Recommended Posts

Μετά από την αποτυχημένη μου απόπειρα να βάλω SSD στο laptop με τα δικά μου κατσαβίδια (τελικά τα κατάφερα με δανεικό σετ του γείτονα) παρήγγειλα αυτό το σετάκι που πιστεύω θα με καλύψει για ό,τι επιχειρήσω να κάνω σε συσκευές όπως laptop, κινητά, tablet κτλ.

45 PCS Precision Torx Screwdriver Set + Tweezers For Mobile Phones & Laptops 13€ μαζί με τα μεταφορικά. Μια χαρά πιστεύω.

http://i.ebayimg.com/t/45-PCS-Precision-Torx-Screwdriver-Set-Tweezers-For-Mobile-Phones-Laptops-/00/s/MTYwMFgxNjAw/z/gusAAMXQWzNShZuN/$_12.JPG[/i

...που το χω ξαναδεί...που το χω ξαναδεί...

..κάποια ευγενική ψυχή που μου έδειξε το dealxtreme..:whistling

Link to comment
Share on other sites

...που το χω ξαναδεί...που το χω ξαναδεί...

..κάποια ευγενική ψυχή που μου έδειξε το dealxtreme..:whistling

Εμ....

Δεν ξέρω σε τι ή ποιον αναφέρεσαι ούτε τι είναι το "dealxtreme"

Εγώ στο laptop μου δεν μπορούσα να ξεβιδώσω κάποιες βίδες προχθές και έψαξα στο ebay για να κάνω σχετική παραγγελία. Μάλιστα το μετάνιωσα γιατί η παραπάνω πρόταση της [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] φαίνεται ότι θα με εξυπηρετούσε με λιγότερα χρήματα, αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον αυτό που παρήγγειλα εγώ έχει πιο πολλά κομμάτια..

Θες να μου γράψεις τι ακριβώς εννοείς με το post σου;

Link to comment
Share on other sites

παίζει και αυτό στο eshop

32 JACKLY TORX DRIVER SET - - -

Μου το έδειξε πρόσφατα ο Lakisss.

Λογικά είναι ίδιας ποιότητας με αυτό που είχα πάρει και το είχα ποστάρει μερικά ποστ πιο πίσω και αντέχει ακόμα μετά απο τόσα reviews που έχω κάνει.

To είδα από το Σάββατο που βγήκε και όλο έλεγα να το αναφέρω εδώ μέχρι που με πρόλαβες.

Το χτυπάμε ή δίνουμε κάτι παραπάνω και πάμε στην πρόταση του gdp77 ?

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι κακή επιλογή όλα κινέζικα είναι , εγώ περιμένω αυτά HuiJiaQi 8921 53-in-1 Multi-Purpose Precision Screwdriver Set - Yellow Green + Black - Free Shipping - DealExtreme

το βασικό που ψάχνεις σε αυτά τα σετ είναι οι μύτες να μην είναι τις πλάκας τελείως , για τα χρήματα που θέλουν αξίζει μια προσπάθεια (1 καφές λιγότερος ας πούμε ) , προσωπικά αν πώ οτι τα θέλω για pc μόνο θα έπαιρνα ενα καλό σταυροκατσάβιδο (facom unior κτλπ )

υπόψιν αυτό του dx έχιε 2 εκδόσεις , αυτή με την ελαστική προέκταση και ενα με τσιμπίδα

Link to comment
Share on other sites

Το χτυπάμε ή δίνουμε κάτι παραπάνω και πάμε στην πρόταση του gdp77 ?

Έφαγα άκυρο (out of stock)

Με προβληματίζουν στην επιλογή του e-shop τα μεγέθη για σταυροκατσάβιδο (1.7, 2, 2.5, 3, 3.5 ). Η κασετίνα από το ebay είχε περισσότερες επιλογές από "μικρές" μύτες (1.0, 1.5, 2.0, 2.5, 3.5). Επειδή έχω καεί από τις "μικρές" βίδες, θα ψάξω πάλι από ebay να βρω σετ που να ξεκινάει από μικρά νούμερα (1.0).

edit: τελικά παρήγγειλα το ίδιο από άλλον προμηθευτή

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Εϊναι σίγουρα μικρές μύτες για σταυροκατσάβιδο αυτές ? συνιθίζεται το PH ή PZ μπροστά, και μικρες θα έλεγα ότι είναι οι 0, 00, 000, 0000

ΒΤW, αυτό το σετ έχει και τις μικρές ( κινητά, μικροηλεκτρονικά )

Στο παραπάνω ποστ δεν αναφερόμουν σε σένα, κάποιος από εδώ μέσα μου είχε δείξει το παραπάνω σετ και το dx.com

Επίσης, ένα που πήρα πρόσφατα σε εξόρμησή μου στο Leroy Merlin ήταν ένα μικρό κασετινάκι ( νομίζω tivoly ) έγραφε πάνω, χρώματος μαύρου με διάφανο καπάκι, που είχε έως PH000 και μύτες ασφαλείας, επί του συνόλου των 35.

Αν θυμάμαι καλά το είχε προσφορά κάτω από 10 (~9.35 or smthng)

Link to comment
Share on other sites

ΒΤW, αυτό το σετ έχει και τις μικρές ( κινητά, μικροηλεκτρονικά )

Αν ξαναφάω άκυρο από ebay (λόγω out of stock ενδεχομένως), θα παραγγείλω αυτό. Το ίδιο πράγμα πρέπει να είναι με αυτό του ebay. Είναι αξιόπιστο το site dealextreme?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω βρεί αυτά που έψαχνα τον τελευταίο καιρό στο dx οπότε και δεν αγόρασα από εκεί, αλλά έχουν αγοράσει άλλοι χωρίς προβλήματα, οπότε θα δοκίμαζα.

Link to comment
Share on other sites

Από κίνα πολλά και διάφορα αργούν, άλλα έχουν έρθει σε χρόνο ρεκόρ.

Ίσως είναι αναλόγως πωλητή, περιόδου αποστολής, ίσως και τίποτε από αυτά.

Αν είναι κάτι που το βιάζομαι, ψωνίζω από EU.

Link to comment
Share on other sites

το dx είναι αξιόπιστο , στην ουσία δεν είναι μαγαζί αλλα ένας μεγάλος διανομέας (εργοστάσιο/α-> dx -> πελάτης )

όλα τα πράγματα απο κήνα μπορεί να αργήσουν ή να μην έρθουν ποτέ , ποιο πολύ φταίμε εμείς εδώ όμως (Ελτά) καθώς και που δεν πληρώνουμε για tracking number (1,5Ε μεταφορικά συνήθως ).

για μικρά νούμερα θες και στενά κατσαβίδια , μπορείς να δείς και για σετ μύτες επώνυμες καθώς συνίθως όσο ποιο μικρά και ποιο ευαίσθητα

Το κακό είνα οτι όσο γκρινιάζουμε στους κινέζους τόσο ποιο πολλοί κόβουν να στέλνουν Ελλάδα (έστω σε κάποιους λογαριασμούς )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαζεύοντας ύστερα απο αυτό το post.

Βρήκα το παρακάτω σετάκι που φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ειδικά για θέμα φορητότητας.

ΣΕΤ ΖΩΝΗΣ 7τεμ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙΑ VDE WERA 05003473001 (1000V)

Και επειδή έχω μεγάλο θέμα με τα κατσαβίδια και πρέπει να έχω καμια 150αριά στο σπίτι πια αλλά ποτέ δεν είμαι ικανοποιημένος γιατί θέλω κάποια να τα κουβαλάω μαζί μου.

Έχει κανείς καμια ιδέα.

Θέλω και θήκη μαζί όμως ρε γαμώτι. Πήρα και κατσαβίδι καστάνια μαζί με βίδες και τα έχωσα σε μια θήκη γυαλιών αλλά το παράτησα σπίτι.

Δεν θέλω τρελές βίδες, στραβό και ίσιο κυρίως. για ψιλολοίδια έχω αρκετά σπίτι που με καλύπτουν

Επίσης ψάχνω ένα καλό κολλητήρι οικονομικό για ελαφριές χρήσεις με λεπτές μύτες. Έχετε καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Χαζεύοντας ύστερα απο αυτό το post.

Βρήκα το παρακάτω σετάκι που φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ειδικά για θέμα φορητότητας.

ΣΕΤ ΖΩΝΗΣ 7τεμ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙΑ VDE WERA 05003473001 (1000V)

Και επειδή έχω μεγάλο θέμα με τα κατσαβίδια και πρέπει να έχω καμια 150αριά στο σπίτι πια αλλά ποτέ δεν είμαι ικανοποιημένος γιατί θέλω κάποια να τα κουβαλάω μαζί μου.

Έχει κανείς καμια ιδέα.

Θέλω και θήκη μαζί όμως ρε γαμώτι. Πήρα και κατσαβίδι καστάνια μαζί με βίδες και τα έχωσα σε μια θήκη γυαλιών αλλά το παράτησα σπίτι.

Δεν θέλω τρελές βίδες, στραβό και ίσιο κυρίως. για ψιλολοίδια έχω αρκετά σπίτι που με καλύπτουν

Επίσης ψάχνω ένα καλό κολλητήρι οικονομικό για ελαφριές χρήσεις με λεπτές μύτες. Έχετε καμια ιδέα;

Εχω παρει ενα τέτοιο και με έχει βολέψει καπως απο το να κουβαλάω πολλά μαζι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρίν λίγες μέρες προμηθεύτηκα αυτό το σετ απο το eshop και ομολογώ οτι ήταν πολυ ευχαριστη έκπληξη μιας και εκτος του ότι ήταν υπερπλήρες η ποιότητα κατασκευής και η αίσθηση στιβαρότητας που σου δίνει ήταν άνω του μέσου όρου. Οι μύτες κουμπώνουν πολυ καλά και οι προεκτάσεις που περιλαμβάνονται απεδείχθησαν ιδιαίτερα χρήσιμες στα ενδότερα και δυσπρόσιτα σημεία του case :clap:

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό συμπαθητικό για τιμή προσφοράς που είχα πάρει στα 3,90 ευρώ αν θυμάμαι καλά...

Μικρο και σε μέγεθος...

http://www.e-shop.gr/product?id=TLS.140336

TLS.140336.jpg

Το πιο απαίσιο πράγμα που έχω αγοράσει τελευταία. Δεν περίμενα πολλά για την τιμή του, αλλά το να διαλυθούν οι μύτες ενώ ξεβίδωνα λάπτοπ για διόρθωμα, είναι κοροϊδία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.