Jump to content



Κατσαβίδια για PC/laptop. Υπάρχει η απόλυτη λύση ?


Recommended Posts

Επειδή σκαλίζω κινητά φορητούς κτλ, επένδυσα στο pro toolkit από το iFixit και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Μέχρι και platters από σκληρούς έχω βγάλει χωρίς να καταλάβουν μια τα bits.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η προσωπική μου γνώμη είναι πως ότι έχει να κάνει με ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά πρέπει να δουλεύεται με εργαλεία χειρός και όχι με ηλεκτρικά.

Από κει και πέρα, επίσης γνώμη μου, είναι ότι τα εργαλεία είναι επένδυση.

Άσχετο με αυτό, στο τέλος τα λεφτά που θα έδινες εξ αρχής για να πάρεις ένα καλό, τηρουμένων των αναλογιών προφανώς, εργαλείο/σετ εργαλείων θα το δώσεις σίγουρα στην πορεία αν προτιμήσεις το χαμηλό ποιοτικά αντίστοιχο.

Αν πρόκειται για ηλεκτρικό εργαλείο δεν θα διακινδύνευα τη σωματική μου ακεραιότητα αγοράζοντας no name γωνιακό τροχό για παράδειγμα.

Στο θέμα μας τώρα.

Μια αρκετά αξιόπιστη επιλογή για κατσαβίδια ακριβείας, εντός λογικού πλαισίου τιμής, η οποία εξελίσσεται σε μια απ τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει είναι [ame=http://www.amazon.co.uk/FatMax-Precision-Driver-STANLEY-0-65-492/dp/B008FZ5RPU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1359605241&sr=8-1]αυτά[/ame].

Για μεγαλύτερα νούμερα θα πρότεινα [ame=http://www.amazon.co.uk/Fatmax-12-Piece-Screwdriver-Set/dp/B000WCI2TC/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1359605222&sr=8-2]αυτό[/ame] το σετ.

Γενικώς θεωρώ τα εργαλεία της Stanley εφάμιλλα αυτών της metabo και αρκετά ανώτερα των b&d και bosch.

Συμφωνώ πως η ποιότητα της facom και της makita είναι σε άλλο επίπεδο αλλά πιστεύω πως απευθύνονται και σε άλλο επίπεδο οικονομικά!

Αυτά ήταν τα 2 μου σεντς :)

Έγινε επεξεργασία από Vag02
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες! ερώτηση μπας και με σωσει κανείς γιατι ψάχνομαι καμια εβδομαδα....

έχει πετύχει κανεις σας σε κανένα μαγαζί βάση τοίχου για εργαλεία?

όχι την αλουμινένια την τρυπητη με τις "κρεμάστρες" κάτι σε τέτοιο στιλ:

redtoolrack.jpg

έχω ψάξει σε leroy, praktiker κτλ "μεγάλα" αλλα τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες! ερώτηση μπας και με σωσει κανείς γιατι ψάχνομαι καμια εβδομαδα....

έχει πετύχει κανεις σας σε κανένα μαγαζί βάση τοίχου για εργαλεία?

όχι την αλουμινένια την τρυπητη με τις "κρεμάστρες" κάτι σε τέτοιο στιλ:

redtoolrack.jpg

έχω ψάξει σε leroy, praktiker κτλ "μεγάλα" αλλα τιποτα....

στο Praktiker στο διαδρομο με τα ραφια και τις γωνιες ραφιων (και οχι στα εργαλεια οπως θα επρεπε imho)

εχει συστημα με κομματια διατρητης λευκης πλατης τα οποια μονταρονται πανω σε βιδωτους επιτοιχιους οδηγους

και τα οποια φορανε διαφορα εξαρτηματα (μεταλλικα σε καφε χρωμα)

μεταξυ των επιπλεον εξαρτηματων εχει και φορεις για κατσαβιδια, αλλενοκλειδα, γαλλικα κλειδια, αγκιστρα σφυριου και χυμα πλαστικα μικρα αγκιστρα για να φτιαξεις τις θεσεις που σε βολευουν.

Δεν ειναι η πιο οικονομικη λυση

αλλα ειναι εμφανισιμο και αρκετα πρακτικο combo

+το οτι συνηθως τα βρισκεις ολα σε ενα μερος μαζεμενα και ξεμπερδευεις

ενω επειδη ειναι modular σχεδιασμου, το επεκτεινεις αναλογα με τις αναγκες σου

μοιαζει καπως ετσι

R624690-12.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες! ερώτηση μπας και με σωσει κανείς γιατι ψάχνομαι καμια εβδομαδα....

έχει πετύχει κανεις σας σε κανένα μαγαζί βάση τοίχου για εργαλεία?

όχι την αλουμινένια την τρυπητη με τις "κρεμάστρες" κάτι σε τέτοιο στιλ:

redtoolrack.jpg

έχω ψάξει σε leroy, praktiker κτλ "μεγάλα" αλλα τιποτα....

Check this

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχεις σκοπό σε τέτοιες βίδες να πας με ηλεκτρικό κατσαβίδι/δράπανο;

Λογικά δεν έχεις οπότε με το κατσαβίδι χειρός και την κατάλληλη πάντα μύτη δε βρίσκω κανένα λόγο να "φας" τη βίδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω ακουστά τα συγκεκριμένα, αλλά όπως σου είπα με το χέρι και τη κατάλληλη μύτη, δε παίζει να φας τη βίδα εκτός αν είναι σα μυζήθρα.

Τι θα έκανα; Θα έπαιρνα αυτά τα σετ του κιλού με 1-2 ευρώ τα 20 κομμάτια και θα έκανα δουλειά, αν είναι τόσο ευαίσθητες οι βίδες. (όταν δεν ήξερα είχα αγοράσει αρκετά και είχα φάει και τα μούτρα και αυτά άπειρες φορές)

Ο [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ίσως ξέρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Το ζήτημα νομίζω το βλέπεις από λάθος σκοπιά!

Η κάθε βίδα είναι -υποτίθεται- κατασκευασμένη να βιδώνεται και να ξεβιδώνεται από το ίδιο εργαλείο!

Το κακό είναι ότι δεν κατασκευάζονται όλες οι βίδες έτσι ώστε να συμφωνούν ΑΚΡΙΒΩΣ με το stantard κατασκευής που υποτίθεται ακολουθούν!

Αν σε αυτό προσθέσουμε και το γεγονός ότι υπάρχουν ένα σωρό τέτοια stantards , τα οποία πολλές φορές μοιάζουν μεταξύ τους, φτάνουμε συχνά σε καταστάσεις όπου νομίζουμε ότι έχουμε το σωστό εργαλείο, αλλά δυστυχώς δεν το έχουμε.

Κλασικό παράδειγμα οι βίδες philips και οι βίδες Pozidrive, μακροσκοπικά μοιάζουν μεταξύ και σαν για να γίνει μεγαλύτερο το μπέρδεμα, κάποιες βίδες "λύνονται" και με τα δύο είδη!

Έτσι για να καταλάβουμε τι παίζει με τις βίδες, δες εδώ τα διάφορα είδη και ....."κλάψε":

List of screw drives - Wikipedia, the free encyclopedia

Ας πούμε οι διαφορές των philips και frearson είναι μικρές, όπως και ανάμεσα στις pozidrive και supadriv!

Άρα συμπέρασμα πρώτο: Εξακριβώνουμε με ποια βίδα ΑΚΡΙΒΩΣ έχουμε να κάνουμε!

Επόμενο βήμα να δουμε αν έχουμε το ΑΚΡΙΒΩΣ κατάλληλο κατσαβίδι!

Εφ' όσον έχουμε και τα δυο, το θέμα λύνεται χωρίς σκέψεις για "μαλακές" μύτες.

Δεν ξέρω τι έχεις κατά νου, όταν λές για μύτες με επικάλυψη σιλικόνης, ελπίζω αυτό να μην αποτελεί παρεξήγηση της χρήσης της έκφρασης silikon (carbide), όπου εννούν -το ακριβώς αντίθετο από ότι λές- μια επίστρωση στις μύτες των κατσαβιδιών που τους προσδίδει μεγάλη επιφανειακή σκληρότητα και πρόσφυση στην βίδα.

Μην ξεχνάμε ότι ο σχεδιασμός slot και bit (βίδα και μύτη) είναι τέτοιος ώστε να κατανείμει τις δυνάμεις που εξασκούνται με τρόπο τέτοιο που να μην ζορίσει τόσο πολύ το υλικό της βίδας και το καταστρέψει!

Ένα ακόμα σημαντικό θέμα είναι ότι ο σχεδιασμός πολλών βιδών είναι τέτοιος που απαιτεί και κάποια πίεση στον άξονα του κατσαβιδιού (να σπρώξεις το κατσαβίδι πάνω στη βίδα "συνειδητά") για να μην "πεταχτεί" το κατσαβίδι από την βίδα!

Ας πούμε λοιπόν, ότι έχουμε πάρει όλα τα μέτρα , αλλά και πάλι έχουμε πρόβλημα!!!

Εδώ μάλλον έχουμε πέσει στην περίπτωση του ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ που ανέφερα πιο πριν!

Απλά η βίδα , δεν είναι κατασκευασμένη ακριβώς σύμφωνα με τα πρότυπα, και αν δούμε κάτι τέτοιο, είναι πολύ πιθανόν οι "παραχωρήσεις" και οι "συμβιβασμοί" να μην έχουν σταματήσει στο σχεδιασμό , αλλά -γιατί όχι- να έχουν επεκταθεί και στο υλικό!!!

Εδώ θέλει υπομονή και ψάξιμο , να βρείς ένα κατσαβίδι από μη "επώνυμο" κατασκευαστή και να πέσεις στην περίπτωση η ατασθαλία που θα έχει κάνει αυτός στην μύτη του, να ταιριάζει με την ατασθαλία που έχει κάνει ο κατασκευαστής της βίδας!!!!!

Πιάσε τ' αυγό και κούρευτο , που λένε!!!

Εγώ απλά σου εύχομαι "Καλή τύχη"!!

Για να μην μείνει όμως κενό το ζήτημα του ΕΡΓΑΛΕΙΟΥ, θα πρέπει να έχουμε κατά νου -όπως προειπώθηκε, ότι το "ακριβό" εργαλείο, είναι τελικά το πιο "φτηνό" στην χρήση του!

Οι μιμητές πολλοί και επίδοξοι, αλλά τελικά μόνο τις εταιρίες που έχουν κάνει τεράστια επένδυση και εξειδίκευση στον τομέα μπορείς να εμπιστευτείς.

Κατσαβίδια παράγουν πολλοί (πρακτικά όλοι), αλλά "κατσαβιδάδες" είναι πολύ λίγοι και αυτοί που πραγματικά έχουν προϊόντα εξαιρετικά μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού!

Για παράδειγμα σου βάζω ένα link από μια εταιρία (Wiha) που κατά την άποψή μου όποιος ασχολείται θα πρέπει να την έχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κατά νου!

Wiha Screwdrivers Index - 1000 Styles In Stock

Και πιο ειδικά για λεπτοδουλιές:

Precision Technicians Micro Screwdrivers

Wiha Micro Precision Bits

Ένας άλλος "κατσαβιδάς" είναι η Wera:

Kraftform Micro Series: Wera

Φυσικά το θέμα δεν εξαντλείται εδώ, αλλά ελπίζω να έγινε φανερό το τι παίζει με το πρόβλημα που ανέφερες.

Καλή συνέχεια!!!!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω που κάθισες και έγραψες ολο αυτο :D

Σχετικα με το

ελπίζω αυτό να μην αποτελεί παρεξήγηση της χρήσης της έκφρασης silikon (carbide), όπου εννούν -το ακριβώς αντίθετο από ότι λές-

μάλλον έχεις δίκιο.

Οποτε τωρα μενει να βρουμε ενα καλο και αξιοπιστο σετ στο αμαζον για τετοια δουλεια.

:baby:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν όποιος ενδιαφέρεται είδα σε ένα προσπεκτ από lidl μια όμορφη κ πλήρη συλλογή με κατσαβίδια στα 12 Euro. Για την Πέμπτη!!!

Εχω την ίδια εδώ κ ένα χρόνο :D

S2 JellyBam 7.2.0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε ξαναπαίρνω σετ. STANDAR μα STANDAR μέσα σε 4-5 μήνες θα "χαθεί" κάτι (ας είναι καλά η οικογένεια) και με το OCD μου δε μπορώ να βλέπω κουτί με άδειες θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από lidl έχω και εγώ κ θα πάω να πάρω άλλες 2. Μια για δώρο κ 2ο για μένα. Ίσως 3 να πάω κ στη δουλειά ενα

*GNex*

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα επειδή άκουσα καλά λόγια, έστειλα "πράκτορα" να μου τα αγοράσει μαζί με τo set οργάνωσης με τα σκαφάκια. Αντε να δούμε:upside:

Κ εγώ θέλω να πάω να πάρω το σετ οργάνωσης κ την σειρά με τα τριπανια κ τον κολαουζο να βρίσκονται γιατί ποτέ δεν ξέρεις !!!!

S2 JellyBam 7.2.0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε ξαναπαίρνω σετ. STANDAR μα STANDAR μέσα σε 4-5 μήνες θα "χαθεί" κάτι (ας είναι καλά η οικογένεια) και με το OCD μου δε μπορώ να βλέπω κουτί με άδειες θέσεις.

Θα τους βάλεις σε τάξη :D

Τα ίδια συμβαίνουν σε όλα τα σπίτια, μέχρι που έφτασα στο αμήν μάζεψα ότι μου χρειάζεται σε μια κασετίνα που δεν πειράζει κανείς κ αν πάρει κάποιος κάτι το ξαναβαζει μέσα ;)

S2 JellyBam 7.2.0

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.