Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

πριν 6 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

ολοκληρωμένο AMD build :p

17841552_1904254382933656_1380015413_n.thumb.jpg.e0958e1d7f491cfb8b747198c5877bbe.jpg

 

και ένα στοκ μόνο οι μνήμες στα 2993 στα γρήγορα, περιμένοντας την απάντηση της cryorig για το am4 kit (κάτι μου λέει ότι δεν θα χωράει :p )

 

58eaad893595a_herewego.thumb.jpg.bb0d496b572ca1c3508f0532fcbca239.jpg

 

και ένα κλασικό cinebench stock με ram στα 2993..imageproxy.php?img=&key=ae3e259fe6d476e4

 

58eab0dc9aecc_123412.thumb.jpg.9fe2b9d8ce98d4016edc30e5d2691689.jpg

 

Μεγιες armagedon :D Μαλλον βιαστηκες να τα βαλεις γρηγορα ε? γινε λιγο μερακλης με τα καλωδια κριμα ειναι.Και σβησε το atiman un..πλεον δεν υποστηριζει της εκδοσεις που βαζεις{last},παιξε με DDU

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος PanosXidis έγραψε:

Μεγιες armagedon :D Μαλλον βιαστηκες να τα βαλεις γρηγορα ε? γινε λιγο μερακλης με τα καλωδια κριμα ειναι.Και σβησε το atiman un..πλεον δεν υποστηριζει της εκδοσεις που βαζεις{last},παιξε με DDU

 

 

Και εμένα για λίγο τσίρκο μου έκανε η κατάσταση .... Δεν ξέρω αν φταίει η μητρική , το cooler ή η radeon βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, PanosXidis said:

Μεγιες armagedon :D Μαλλον βιαστηκες να τα βαλεις γρηγορα ε? γινε λιγο μερακλης με τα καλωδια κριμα ειναι.Και σβησε το atiman un..πλεον δεν υποστηριζει της εκδοσεις που βαζεις{last},παιξε με DDU

Αρχικά να πω για το ATIMAN uninstaller ότι ακόμα δουλεύει . (Μια χαρά έβγαλα τους stock windows 16.6 και έβαλα τους τελευταίους)

Επίσης τι μανία έχετε με το DDU μετοχές έχετε ?

2 hours ago, PanosXidis said:

Οχι μονο το cooler αλλα το 8pin του επεξεργαστη προχειρη δουλεια

Παλιό σύστημα (αν μπει όντως η ψήκτρα μετά τα κρίβει όλα)

58eb476d57c1e_7.thumb.jpg.86766c4e7216941ea80f6b492adca6d8.jpg

νέο σύστημα

ryzen.thumb.jpg.d98261836bfb1ccffb5a8fd9e5f979dc.jpg

και τέλος με καπάκι (δεν έχει νόημα να κάτσω να κάνω σοβαρό cable management)

58eb47e0378ab_.thumb.jpg.bdac9180bdbfb9987fd107e19225999c.jpg

 

 

8 hours ago, Frostbyte said:

Σαν να ξεκαθαριζει λιγο το τοπιο με τις μνημες.
Μπορειτε, οσοι εχετε αγορασει Ryzen, να γραψετε μαζι με την συχνοτητα (των dimms) στην οποια τα λειτουργειτε και ποια kitακια εχετε αγορασει?
(Περισσοτερο για να δουμε εαν πλεον το φτιαξαν το ζητημα και μπορει ο κοσμος να παιξει με το rated speed ανεξαρτητως αν ειναι "ειδικο" ή οχι το kit για Ryzen)

Οι μνήμες που πήρα είναι οι Corsair LPX CMK16GX4M2B3200C16 , v5κάτι

όταν πέρασα το τελευταίο bios απλά πήγα να δοκιμάσω με το DOCP ( το προφίλ της asus για XMP)
φυσικά δεν δούλεψε οπότε πήγα χειροκίνητα έβαλα αρχικά 2993MHz , τάση στα 1.35ν και timings 18-18-18-36

(μιας και είναι μια καλή συχνότητα όπου παίζουν προς το παρόν οι περισσότερες mobos)
κάποια στιγμή θα δοκυμάσω και για περισσότερο απλά λόγο χρόνου δεν θα το σπαταλήσω να κάνω benches, καλή ώρα σήμερα είχα βάλει όλο το βράδυ να κατεβαίνει το BF1 και το black desert , Πάω να παίξω - να δω αν οι μνήμες είναι και σταθερές :p !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν σου ειναι ευκολο και θελεις, δωσε και καποια νουμερα στο bf1 εστω και κατα εκτιμηση. Απλα να δουμε εστω σε ποια δεκαδα μενει σταθερα το συστημα σε multiplayer σε 64αρη σερβερ. 

Καλο λιωσιμο!

 

Θα κρατησεις την cryorig? Γιατι δεν την εχεις ηδη βαλει; δεν σου εχουν στειλει ακομα το bracket? Η παιζει κατι αλλο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ryzen μνήμες στην αγορά; Πριν δύο βδομάδες είχε σε σύντομη παράδοση 1 ζευγάρι σε δύο χρώματα η gskill με συχνότητα 2400. (Σε 32gb που έψαχνα εγώ τουλάχιστον.)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Sorry για το double post

 

Θα κρατησεις την cryorig? Γιατι δεν την εχεις ηδη βαλει; δεν σου εχουν στειλει ακομα το bracket? Η παιζει κατι αλλο;

ακριβώς σήμερα επιτέλους κατάφερα και συνενοήθηκα :p

σε 5-10 μέρες θα το αποστείλουν οπότε υπομονή μέχρη να έρθει !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ARMAGEDDON said:

και τέλος με καπάκι (δεν έχει νόημα να κάτσω να κάνω σοβαρό cable management)


I'll just leave this here as a bonus:

 

 

Απο τη στιγμη που δεν σκοπευεις να βαλεις μεσα 4 κουτια χαρτονιου, ενα santa hat, μια μονωτικη ταινια, ενα σιδερο, μια μπλουζα Twitch (πρεπει να ειναι η συγκεκριμενη, σε μωβ χρωμα) και οτι εξτρα PSU cables σου εχουν περισσεψει - πιστευω θα εισαι μια χαρα με τα temps. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, giorgos2187 said:

Αν σου ειναι ευκολο και θελεις, δωσε και καποια νουμερα στο bf1 εστω και κατα εκτιμηση. Απλα να δουμε εστω σε ποια δεκαδα μενει σταθερα το συστημα σε multiplayer σε 64αρη σερβερ. 

Καλο λιωσιμο!

bf1yol.thumb.jpg.031402fbba53422ae027cafb8355e8d7.jpg

 

Μετά από έναν γύρο BF1, κρατάει ρολόγια καλό παδι ...

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Αν σου ειναι ευκολο και θελεις, δωσε και καποια νουμερα στο bf1 εστω και κατα εκτιμηση. Απλα να δουμε εστω σε ποια δεκαδα μενει σταθερα το συστημα σε multiplayer σε 64αρη σερβερ. 

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

bf1yol.thumb.jpg.031402fbba53422ae027cafb8355e8d7.jpg

 

Μετά από έναν γύρο BF1, κρατάει ρολόγια καλό παδι ...

Δώσε και τα core VID Αν σου ειναι ευκολο και θελεις ή τα temps ή την ambient temp ή το s/n του ρούτερ σου, κάτι ποιό σχετικό από το cpu usage τέλος πάντων... :p:hehe: Μεγεια!

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

 Απλα μια εκτιμηση εστω στο περιπου, με ποσα fps παιζεις χοντρικα multiplayer bf1 σε 64αρη σερβερ. Δεν ζηταω με ακριβεια, εστω και στο περιπου. Πχ 110-120 η 150-160. Απλα στο περιπου.. Τπτ αλλο! Θενξ!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

 Απλα μια εκτιμηση εστω στο περιπου, με ποσα fps παιζεις χοντρικα multiplayer bf1 σε 64αρη σερβερ. Δεν ζηταω με ακριβεια, εστω και στο περιπου. Πχ 110-120 η 150-160. Απλα στο περιπου.. Τπτ αλλο! Θενξ!

ok έπαιξα δύο γύρους conquest στα νέα μαπ (ένα seison και το επόμενο)

average πρέπει να είναι κάπου στα 100-110 , και όταν έγινε της πόπης το ανάγνωσμα με ομίχλες χειροβομβίδες να εκτοξεύονται απο παντού , σπίτια να καταρέουν και bahomouth κλπ κλπ κλπ κλπ είδα 64fps και μετά πέθανα :p .

παρακάτω βιντεακι απο το afterburner εκεί που είναι το ποντίκι είναι τα frames ...

(υπάρχει τρόπος να πάρω τα δεδομένα σε εξελόφυλο ?)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτές μόλις γίνανε παραγγελία και σειρά έχουν η X370 Taichi όταν με το καλό έρθει Ελλάδα και ο 1700 αμέσως μετά.

 

https://www.mgmanage...χνότητα-3000mhz

 

corsair-vengeance-lpx-16gb-2x8gb-ddr4-30

 

Τα υπόλοιπα θα μείνουν τα ίδια της υπογραφής.

BTW εδώ μπήκε και το σετάκι μου για πώληση για να κάνω χώρο για τον Ryzen :  

 

Έγινε επεξεργασία από STORM1978
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω στοκ μαν ακόμα και βαρέθηκα να περάσω το bios της prime ( 515 έχω ) προχτές το έβαλα :p . Αυτό που παρατήρησα είναι από το ryzen master και cpuz ανάλογα τι κάνει να πηγαίνει η τάση μέχρι 1.4v , άντε να έρθει το κιτ της ψήκτρας να του πατήσω ένα 3,8 όσο παει :D με σταθερή τάση διότι δεν μου αρέσουν τα σκαμπανεβάσματα :p .

 

Στο επόμενο ρεπό θα περαστεί ! Πολύ ενθαρρυντικά αυτά που έγραψες @Silender

Έχει να δώσει ακόμα η πλατφόρμα . Το πιο ωραίο είναι να μπαίνεις να κάνεις τις δουλητσες σου και να βλέπεις 30-40% usage ....

Επίσης αυτή την στιγμή δεν βογκαει και το τροφοδοτικό ακα δεν μαξαρει μέγιστες rpm στο φαν του το οποίο με τον 920 στα 4 γινότανε χαμός !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.