Jump to content


Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

7 minutes ago, AlexanderK said:

κάπου διάβασα ότι χρειάζεται το σύστημα να κάνει learn τις μνήμες και χρειάζεται μερικές ώρες χρήσης....τι να πω...θα δούμε αύριο σιγά σιγά..

 

αυτό που λες δεν το γνωρίζω .... (edit δώσε Link είμαι περίεργος να δω που το είδες)

να σου πω επίσης που έχεις βάλει τις RAM ? σε ποιες θέσεις

εγώ τις έχω Α2 - Β2

17841552_1904254382933656_1380015413_n.j

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε έτσι μία για να μου φύγει ο καημός όποτε βρεις χρόνο A2-B2 , γιατί το είχε πάρει κάπου στο manual της μητρικής ότι είναι προτιμότερο να τις βάλουμε εκεί αν έχουμε κιτ με 2 ram . (δεν έχεις να χάσεις τίποτα)

 

(εννοείται γυρνάς stock τα πάντα όλα και μετά τις μετακινείς)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

τι να πω...

bios ? mobo ? ram ? cpu ? (τι από αυτά δεν θέλει να δουλέψει σωστά)

 

όπως βλέπεις δεν έχω κάνει κάποιο μαγικό στα settings μου .

άνοιξε και στο reddit θέμα που το διαβάζει πολύ περισσότερος κόσμος παγκόσμια και στείλε μου και το λινκ για να το παρακολουθώ ...

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν ξέρω τι από όλα να έχει θέμα. άδιάβασα ότι με το τελευταίο bios, πολλοί είχαν θέμα με μνήμες...με προηγούμενη έκδοση ρυθμίσεις που δούλευαν με την καινούργια απλά δεν

Sent from my MI 5s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το memory training δεν έχει ακριβώς να κάνει με το να φτιάξει ένας memory divider που δεν δουλεύει ( και μαγικώς να δουλέψει ), ούτε "βελτιώνεται" το OC όσο.. γνωρίζονται mobo + RAM :D

 

Αν έχετε πάντως αρκετή RAM ( ή 4+ DIMMs επάνω ) και θέλετε πρωτίστως σταθερότητα και 'σιγουριά', την επιλογή DRAM Training και το "MRC Fast Boot" να τα έχετε Enabled & Disabled αντίστοιχα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

από ότι γράφουν στο overclocked.net , έχουν και άλλοι πρόβλημα με τις ram και ειδικά με το bios 0604 ...

η μία λύση είναι να δοκιμάσεις με το προτελευταίο ( 0515 ).

Το δοκίμασα χθες. τα ίδια ακριβώς. 

Άσε που έκανε 2 λεπτά να κάνει post.

 

Κάπου πέτυχα ότι ξεκίνησε να δίνει η asus καινούργια bios.

https://www.asus.com/us/Motherboards/PRIME-B350-PLUS/HelpDesk_Download/

 

Άλλη μητρική αλλά έχει και το 604 και τώρα παίρνει 609

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο δεν βλέπω την εικόνα....

Με γειά :) 

R5 εδώ και μόλις διάβαζα για το agesa 1004a (1106 bios) για την μητρική μου που τα ξεφτέρια έχουν σπάσει και δεν δίνει πάνω από 1.22 στις μνήμες, οπότε που να τρέξει το XMP 3200 1.35 :amen:

Θα παραμείνω με το 1002 που είναι σταθερότατο και τρέχει τις μνήμες μου στα specs μέχρι να το φτιάξουν.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Για κάποιο λόγο δεν βλέπω την εικόνα....

Με γειά :) 

R5 εδώ και μόλις διάβαζα για το agesa 1004a (1106 bios) για την μητρική μου που τα ξεφτέρια έχουν σπάσει και δεν δίνει πάνω από 1.22 στις μνήμες, οπότε που να τρέξει το XMP 3200 1.35 :amen:

Θα παραμείνω με το 1002 που είναι σταθερότατο και τρέχει τις μνήμες μου στα specs μέχρι να το φτιάξουν.

Δοκίμασε Ctrl+F5 refresh, άλλαξα την εικόνα. 

Anyway είναι R5 1500x + MSI B350M Bazooka + Corsair Vengeance 2x8GB 3000Mhz

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος jpavly έγραψε:

Δοκίμασε Ctrl+F5 refresh, άλλαξα την εικόνα. 

Anyway είναι R5 1500x + MSI B350M Bazooka + Corsair Vengeance 2x8GB 3000Mhz

 

 

Πως και δεν έβαλες τον R5 1600 ?

Μικρή η διαφορά στο κόστος .... 20€ περίπου.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

εγώ σήμερα δοκίμασα με OBS να στρεσάρω το σύστημα να δω τι παίζει με throttling, το throttling ξεκινάει στους 76-77+ βαθμούς !

BF1 + OBS = 51% cpu usage

 

επίσης η Cryorig με ενημέρωσε ότι έστειλε το bracket (οπότε είμαι εν αναμονή :D !)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

First boot με το νέο σύστημα! Εντυπώσεις δεν έχει γιατί δεν έχω κάνει ακόμη format και είμαι με τα παλιά Windows 10. Ένα Cinebench έτρεξα κι αυτό από 296 στο παλιό, στο νέο είναι 804. Αυτό πάει να πει upgrade :p 

 

Μου έκανε λίγο ιστορία με τις μνήμες, έπρεπε να τις κάνω boot όπως έλεγε το manual για να καταφέρω το πρώτο boot, πρώτα μία στο Α2 και μετά 2 μαζί στο Β2. 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος adpanos έγραψε:

Πως και δεν έβαλες τον R5 1600 ?

Μικρή η διαφορά στο κόστος .... 20€ περίπου.

Ξεκίνησα πριν λίγους μήνες να μπω στη διαδικασία του upgrade με χαμηλό budget.

 

Το σχέδιο ήταν i3 6100, B150 και 8GB RAM 2133, ο i3 έγινε i5 6400, μετά 7400, μετά "μυρίστηκα" τους R5 και είπα να περιμένω.

 

Οπότε μόλις είδα τα πρώτα leaks από benches είχα ήδη "κλειδώδει" σε Ryzen 5 build, αλλά άλλαξα τον 1400 σε 1500X και τα 8GB RAM 2133 σε 16GB/3000. Οπότε το +20€ όπως καταλαβαίνεις δεν τελειώνει πραγματικά ποτέ, εγώ από 250 πήγα στα 450 στο περίπου :p

 

Στην ουσία όμως, δεν πήρα τον 1600 γιατί είναι αρκετά πολύ πιο power hungry και θα έπρεπε να αλλάξω και PSU (Enermax 425w). Ε, κι αν πάρεις 1600 δεν λέει να "κάθεται" στο B350 :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.