Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος petranGRE έγραψε:

Λες να προτιμήσω την πρώτη σε σχέση με Arctic MX-4  που έχω; 

Απ'την στιγμή που έχεις (για να μην μπαίνεις και σε έξοδα), βάλε για αρχή την mx-4.

Απ'τα παιδιά που έχουν σύστημα με ryzen και έχουν βάλει κάποια απ'αυτές που σου πρότεινα, 

θα σου πουν αν χρειάζεται να την αλλάξεις ή όχι.

 

Προσωπικά θα πήγαινα ή στην kryonaut ή στην coolermaster (μιας και δεν βρίσκω κάπου την gelid gc extreme).

 

edit

Αν χρειάζεσαι κι άλλες πληροφορίες άνοιξε ένα θέμα να σε βοηθήσουν κι άλλοι.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος idonthave έγραψε:

Απ'την στιγμή που έχεις (για να μην μπαίνεις και σε έξοδα), βάλε για αρχή την mx-4.

Απ'τα παιδιά που έχουν σύστημα με ryzen και έχουν βάλει κάποια απ'αυτές που σου πρότεινα, 

θα σου πουν αν χρειάζεται να την αλλάξεις ή όχι.

 

Προσωπικά θα πήγαινα ή στην kryonaut ή στην coolermaster (μιας και δεν βρίσκω κάπου την gelid gc extreme)

Ευχαριστώ . Ετσι και αλλιως ήθελα να πάρω κάποια καθώς ή MX4 τελειώνει. Οπότε θα προτιμήσω αυτή που πρότεινες. Με λίγο ψαχτήρι που έκανα βλέπω καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να καταληξω σε μητρικη και κουτι καθως περιμενει ο 1700, τα samsung B die και οτι αλλο βλετε στη photo. 

 

Για μητρικη ειμαι αναμεσα στο να περιμενω τη Strix X370 ή να βρω καμια μεταχειρησμενη Hero.

Για κουτι εχω καταληξει στο Phanteks Enthoo Pro M Tempered Glass, που σε παροχες και τιμη ειναι αψογο, αλλα επειδη εμφανησιακα δε μου αρεσει τοσο, ψαχνομαι γενικα και αναβαλω την αγορα εως οτου κλεισει και το θεμα μητρικη...

ryzen.jpg

Έγινε επεξεργασία από Blinky
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Είχε κανείς θέμα με τον τρόπο/χώρο τοποθέτησης M.2 και θερμοκρασίες? Γιατί βλέπω σε κάποια motherboards να βάζουν την θέση του m.2 ακριβώς κάτω από την pci-e της vga. Δεν θα έχει πρόβλημα με θερμοκρασίες εκεί από τη ζέστη που θα βγάζει η vga?

Και στην δική μου mobo εκεί είναι, gigabyte ab350 gaming 3, r7 1700, αλλά δεν έχω m.2 να δοκιμάσω. Είδα πως και σε κάποια ακριβά x370 την βάζουν εκεί...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2017 at 8:32 PM, kogos said:

Είχε κανείς θέμα με τον τρόπο/χώρο τοποθέτησης M.2 και θερμοκρασίες? Γιατί βλέπω σε κάποια motherboards να βάζουν την θέση του m.2 ακριβώς κάτω από την pci-e της vga. Δεν θα έχει πρόβλημα με θερμοκρασίες εκεί από τη ζέστη που θα βγάζει η vga?

Και στην δική μου mobo εκεί είναι, gigabyte ab350 gaming 3, r7 1700, αλλά δεν έχω m.2 να δοκιμάσω. Είδα πως και σε κάποια ακριβά x370 την βάζουν εκεί...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν βάζει αέρα το κουτί δεν έχεις θέμα.

 

Εγώ έχω άλλο θέμα:

Καταρχήν CPU Cooler έχω το NZXT X52, το οποίο θεωρώ ότι δεν με καλύπτει.

Το πήρα διότι το κουτί μου χωράει μόνο πολλαπλάσια του 120 σε ψυγεία και ανεμιστήρες και διάβαζα πολύ καλά σχόλια. Άλλαξα ανεμιστήρες πήρα Enermax Df pressure, τους έχω βάλει push pull μαζί με τους εργοστασιακούς αλλά κάνουν πολύ θόρυβο, και δεν βελτιώθηκαν οι θερμοκρασίες. Πάστα έχω αλλάξει (ΜΧ4) αλλά πάλι και θόρυβο κάνει και δείχνει σαν να μην μπορεί να κάνει τίποτα στο φορτίο του επεξεργαστή. Το κουτί είναι το Lian Li PC011, έχει μέγιστο ύψος για ψύκτρα 150 χιλιοστά και χωράει μέχρι 360άρι ψυγείο. Idle έχω 50 βαθμούς και με browsing κάνει ξεσπάσματα από 50 μέχρι τους 60. 2Κ gaming (wot) έχω γύρω στους 65 βαθμούς και στην κάρτα γραφικών 45!!! Από φουρφούρια άλλο τίποτα για είσοδο και έξοδο αέρα. (με σωστή τοποθέτηση) Θα δω διαφορά με άλλη ψύκτρα; Κυρίως ο θόρυβος με ενοχλεί. O/Cing δεν θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει 2 - 3 μέρες που έβλεπα μεγάλες θερμοκρασίες. Είχα τον επεξεργαστή με στοκ ψύχτρα στοκ πάστα. Όταν τον έστηνα, πάνω κάτω 2 μήνες και ούτε βαρέθηκα να βάλω mx4 και άφησα την δικιά του. Ξεκίνησα σήμερα να την αλλάξω... Πρώτο σοκ...ο επεξεργαστής είχε κολλήσει με την ψύχτρα. Αποτέλεσμα ξεκούμπωσε από την μητρική. Σοκ δεν λες τίποτα... Χρειάστηκε κατσαβίδι για να βγει από την ψύχτρα. Καθάρισμα και κουμπώνω.. mx4 ψύχτρα και boot... Αποτέλεσμα 7-8 βαθμούς κάτω με την ίδια χρήση... Δεν το περίμενα. Λέω ότι και η mx4 θέλει κανένα 10 ήμερο για να στρώσει. Μία χαρά. Προτείνω όσοι έχετε στοκ πάστα - τσιμέντο κάντε μια αλλαγή

Sent from my LG-H990 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να σου βγει χωρίς να είναι κολλημένο στο cooler καλύτερα να το βγάζεις ζεστό και με μικρή περιστροφή του cooler πρώτα για να ξεκολλήσει και να δημιουργήσει cracks η πάστα

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@AlexanderK

Όπως είπε και ο @kogos πιο πάνω, σε επεξεργαστές με πινάκια όπως της AMD αλλά και τους παλιούς Intel δεν τραβάμε ποτέ την ψύκτρα.

Είτε βγάζουμε την ψύκτρα όσο είναι ζεστή, έτσι ώστε η πάστα να είναι ακόμα ζεστή ή αν έχει ήδη κρυώσει, ξεκουμπώνουμε την ψύκτρα και περιστρέφουμε δεξιά-αριστερά για να ξεκολλήσει από το CPU.

Προσοχή παιδιά με αυτά τα πράγματα γιατί δεν θέλει και πολύ να σας μείνει κανένα πινάκι μέσα στο σόκετ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AlexanderK said:

Μα ήταν ζέστη. μόλις είχα κλείσει τον υπολογιστή. Σε κάτι παλιούς Pentium 4 το είχα ξαναπάθει

Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 

E, τότε η πάστα ήταν μπετόστοκος και όχι πάστα. Περιστρέφουμε πάντα τότε για να είμαστε σίγουροι.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος 32GB? Τι ταχύτητες και με ποιο mobo τις έχει πιάσει;
Αυτές οι g.skill που είναι ryzen ready τι κωδικό έχουν;

Έχω 32gb corsair led series 3000 mhz και παίζουν 2900. Δεν προσπάθησα να πάω παραπάνω, αλλά από ότι ξέρω δεν ανεβαίνουν.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.