Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

Μόλις πέρασα το 1107 BIOS για την μητρική μου (agesa 1.0.0.4a) εν αναμονή του 1.0.0.6 που ανακοινώθηκε.

59106093eb795_AIDA64Mem.thumb.png.18b3c5f1a26f2395c8275f6bfa58199d.png5910609b29dd5_AIDA64Mem1107.thumb.png.9cfe737d3a8dd3573e9ba1e0f7b8dbad.png

Η σύγκριση με το προηγούμενο 1002 BIOS δείχνει μια μικρή πτώση στο latency.

Το μόνο που παρατήρησα είναι οτι διάβαζε 16-16-16-38  αντί των σωστών 14-14-14-34 timings που τα πέρασα χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ε, κάτι δεν διαβάζει σωστά ρε χαμένε. Δεν μπορεί να αλλάζει μόνο στο memtest η ταχύτητα εκτός αν είναι κανένα bug. 

Για αυτό ρώτησα αν είναι normal, γιατί δεν παίζει να την γυρίζει το memtest στα 2133 :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έλυσε κανένας την ψύκτρα να αλλάξει πάστα; Χθες λόγω αγοράς νέων φουρφουριων έπιασα να λύσω την ψύκτρα ( nzxt x52) και είδα ότι δεν πατάει η ψύκτρα σε όλον τον επεξεργαστή. Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος; Επίσης μου φαίνεται εντελώς ανεξέλεγκτη η θερμική συμπεριφορά του. Σε κατάσταση ηρεμίας μπορεί να παίζει 15 βαθμούς -έστω στιγμιαία- η θερμοκρασία. Συνήθως είναι λίγο κάτω από 50 βαθμούς σε ηρεμία, και παίζει μεταξύ 45 & 60 βαθμών.Όλα αυτά με διπλά φουρφουρια στα ψυγεία. Βασικά σηκώνει ανεμοστρόβιλο μέσα στο κουτί! :hehe:8eea476f4fde7d85175b2dd74d87844d.jpg

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις στιγμιαίες αυξομειώσεις τις έχω αναφέρει και εγώ αλλά δεν τις αποδίδω στην ψύξη καθώς σε torture tests είναι μια χαρά.

Πiο πολύ πιθανό είναι να έχουν να κάνουν με το XFR και τις ξαφνικές αυξομειώσεις τάσεων που αυτό κάνει αλλά και με τον χαζό τρόπο αναφοράς της θερμοκρασίας των Ryzen που κάπου διάβασα οτι είναι αποτέλεσμα κάποιων υπολογισμών και όχι απόλυτες τιμές κάποιου sensor.

 

Αν σε load οι θερμοκρασίες είναι εντάξει να μην σε απασχολεί.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος jpavly έγραψε:

Άσχετο/σχετικό, στη μαμά ψήκτρα τις βίδες τις βιδώνετε όσο πάνε, μέχρι να τερματίσουν; ή πιο πριν είναι καλύτερα;

όσο πάνε χωρίς υπερβολή. να τερματίσουν οι βίδες απλά πρώτα 2-3 στροφές να πιάσουν και μετα σιγά σιγά σφίξιμο χιαστί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ΟΚ, χιαστί και σιγά σιγά τις πάω, απλά αναρωτιόμουν αν το παραέσφιξα τερματίζοντας. Συνήθως τα φτιάχνουν fool-proof αυτά, αλλά just checking :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μου είχε τύχει να παρασφίξω το μπλοκ σε υδρόψυξη. κάποιες φορές υπερθέρμανση και κάποιες φορές δεν μπούταρε καν. αν είσαι καλά σε θερμοκρασίες μην το σκέφτεσαι καν. εννοείται ότι είναι fool-prof (ωραία έκφραση)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος petranGRE έγραψε:

Έχει κανείς να προτείνει πάστα για ryzen 1700 και kraken X62; 

thermal grizzly kryonaut λίγο ακριβή
PROLIMATECH PK-3 NANO ALUMINIUM THERMAL αν δεν υπήρχε η από πάνω

CoolerMaster MasterGel Maker

 

Μία ώρα πριν, το μέλος AlexanderK έγραψε:

αναβάθμιση bios σε asus prime x370 pro

??

Link to comment
Share on other sites

PRIME X370-PRO BIOS 0612
Improve system stability
Note: Updating BIOS method suggested
1. ASUS EZ Flash3: Update the BIOS by USB or Internet.
2. ASUS EZ Update: Update the BIOS in Windows environment, please download the ASUS EZ Update -V2.03.16 via the following link http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/Utility/AI_Suite_III_V10177_Ez_update-V20316.zip?_ga=2.121506312.1028612146.1495609681-1198895981.1478769839

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος idonthave έγραψε:

thermal grizzly kryonaut λίγο ακριβή
PROLIMATECH PK-3 NANO ALUMINIUM THERMAL αν δεν υπήρχε η από πάνω

CoolerMaster MasterGel Maker

 

Λες να προτιμήσω την πρώτη σε σχέση με Arctic MX-4  που έχω; 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.