Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

πριν 22 λεπτά, το μέλος jpavly έγραψε:

First boot με το νέο σύστημα! Εντυπώσεις δεν έχει γιατί δεν έχω κάνει ακόμη format και είμαι με τα παλιά Windows 10. Ένα Cinebench έτρεξα κι αυτό από 296 στο παλιό, στο νέο είναι 804. Αυτό πάει να πει upgrade :p 

 

Μου έκανε λίγο ιστορία με τις μνήμες, έπρεπε να τις κάνω boot όπως έλεγε το manual για να καταφέρω το πρώτο boot, πρώτα μία στο Α2 και μετά 2 μαζί στο Β2. 

 

Ξεκίνησα πριν λίγους μήνες να μπω στη διαδικασία του upgrade με χαμηλό budget.

 

Το σχέδιο ήταν i3 6100, B150 και 8GB RAM 2133, ο i3 έγινε i5 6400, μετά 7400, μετά "μυρίστηκα" τους R5 και είπα να περιμένω.

 

Οπότε μόλις είδα τα πρώτα leaks από benches είχα ήδη "κλειδώδει" σε Ryzen 5 build, αλλά άλλαξα τον 1400 σε 1500X και τα 8GB RAM 2133 σε 16GB/3000. Οπότε το +20€ όπως καταλαβαίνεις δεν τελειώνει πραγματικά ποτέ, εγώ από 250 πήγα στα 450 στο περίπου :p

 

Στην ουσία όμως, δεν πήρα τον 1600 γιατί είναι αρκετά πολύ πιο power hungry και θα έπρεπε να αλλάξω και PSU (Enermax 425w). Ε, κι αν πάρεις 1600 δεν λέει να "κάθεται" στο B350 :hehe: 

ίσως είσαι από τους λίγους που διαβάζουν τα manual...χεχε... λες να το ρίξω και εγώ μια ματιά που έχω θέματα?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, jpavly said:

Αφού δεν bootαρε το μηχάνημα και τα είδα όλα, είπα να ανοίξω το ρημάδι το manual. RTFM ftw :T: 

Κάτσε ακόμα δεν έχεις δει τίποτα ...

Αν πας να κάνεις O/C και δεν είναι stable (τι να κλάσει το  Blue Screen Of death η AMD το πήγε ένα βήμα ακόμα παραπέρα Black Screen Of Death , και δεν άλλαξε ούτε τα αρχικά BSOD) .

Και αναρωτιέσαι όταν φας το μαύρο τι κάνω ??? Περιμένω ??? Ας του δώσω δύο λεπτά ??? περνάνε τα δύο λεπτά ας πατήσω το Reset αν πιάσει έχει καλώς αλλιώς τι ??? , Διακόπτης τροφοδοτικού OFF  (τα είπα όλα εν συντομία (για αυτό είχα πει δεν είναι για καρδιακούς το O/C))

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Υπάρχουν άτομα που αγοράζουν μητρική χωρίς πρώτα να έχουν διαβάσει όλες τις λεπτομέρειές της στο manual;

Μένω άφωνος....:hehe:

Insert comment "όταν εγώ άλλαζα μητρικές, εσύ [stereotype here]" :hehe: 

πριν 3 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Κάτσε ακόμα δεν έχεις δει τίποτα ...

Αν πας να κάνεις O/C και δεν είναι stable (τι να κλάσει το  Blue Screen Of death η AMD το πήγε ένα βήμα ακόμα παραπέρα Black Screen Of Death , και δεν άλλαξε ούτε τα αρχικά BSOD) .

Και αναρωτιέσαι όταν φας το μαύρο τι κάνω ??? Περιμένω ??? Ας του δώσω δύο λεπτά ??? περνάνε τα δύο λεπτά ας πατήσω το Reset αν πιάσει έχει καλώς αλλιώς τι ??? , Διακόπτης τροφοδοτικού OFF  (τα είπα όλα εν συντομία (για αυτό είχα πει δεν είναι για καρδιακούς))

Με βάση τις συνήθειές μου θα του κάνω O/C σε κανά χρόνο lol

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όταν δεν μπούταρε αφού πείραζα τις μνήμες και άκουσα τα 3 μπιπ...κρύος ιδρώτας...κλείνει...ξανά 3 μπιπ...ω ρε φίλε λέω....ανοίγει ξανά μπιπ...

ψαχνόμουν...από power button σε reset button..ιδιαιτερότητες!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

Τι ακριβώς έκανες? Δεν βρίσκω κάτι στο δικό μου

Sent from my MI 5s using Tapatalk

Εμένα δεν άνοιγε καν, δεν είναι το ίδιο θέμα θαρρώ με σένα. Αρχικά έκανα ένα clear cmos.

Στο δικό μου έλεγε αν είναι μία να μπει στο Α2, αν είναι δύο να μπουν στα Α2-Β2 και για τις 4 μαζί πάμε στα Α1-Β1. Έτσι έβαλα μία μόνη της στο Α2 και μπούταρε μία φορά, μετά τις 2 στα Α2-Β2 κι όλα ΟΚ. 

Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τα 3000Mhz, ακόμα στα 2133 παίζουν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος AlexanderK έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Αν δοκιμάσεις για τα 3ghz πες μας....!!

Sent from my MI 5s using Tapatalk

Στα 2400 και τα 2667 έπαιξε αμέσως.

Στα 2933 έφαγα bootloop μέχρι που έκανε reset το BIOS.

Θέλει λίγο μελέτη, λογικά ρεύμα και κανά BIOS update. Θα ασχοληθώ όπως πρέπει μόλις έχω λίγο χρόνο :T: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AlexanderK said:

Τις μνήμες τις έχεις στα α2β2?

Δεν ξέρω ειδικά για τη δική σου μητρική, αλλά και το reddit είχε βουίξει από κόσμο που είχε πρόβλημα όταν προσπαθούσε να ανεβάσει τις μνήμες σε διάφορες μητρικές βάζοντάς τις σε Α1-Β1 ή ακόμη και Α1-Α2, όταν το manual λέει σαφώς A2-B2. Προφανώς, χωρίς καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Efialtis said:

Πέρασε μια εβδομάδα με το νέο σύστημα και λέω να μοιραστώ την μέχρι τώρα εμπειρία μου.

[...]

Η εγκατάσταση του Ryzen Balanced power plan κάνει το CPU να τρέχει συνεχώς με 3.7GHz all cores με το XFR να μου έχει δώσει μέχρι 4.1GHz σε 2 cores και αυτά με τάση 1.287V έως 1.328V ανάλογα το utilization.

Παρόλα αυτά έχω δει spikes έως 1.45V πιθανόν όταν λειτουργεί το XFR. Επαναλαμβάνω όλα είναι στο auto και στις στοκ συχνότητες του 1600Χ.

Σε Balanced plan τα cores πέφτουν στα 2.2GHz με 0.831V.

[...]

Πάντως η AMD έχει αναφέρει ότι με το AMD Balanced, παρότι αναφέρεται συνεχώς μεγάλη συχνότητα, στην πραγματικότητα οι πυρήνες πέφτουν σε χαμηλότερη κατάσταση λειτουργίας, απλά το σύστημα δεν το βλέπει. Επιπλέον, οι αλλαγές p states είναι σημαντικά πιο γρήγορες όταν τις διαχειρίζεται ο ίδιος ο επεξεργαστής, παρά το λειτουργικό.

Αυτά φαίνεται να επιβεβαιώνονται εάν συγκρίνουμε Balanced / AMD Balanced / High Performance .

Link to comment
Share on other sites

Οι παρατηρήσεις μου είναι με το Ryzen Master το οποίο θεωρώ ώς το πιο αξιόπιστο για monitoring μέχρι τώρα.

Και στο rainmeter gadget (τραβάει HWinfo64 μετρήσεις) για CPU που έχω δεν βλέπω τάσεις αλλά οι συχνότητες συμφωνούν με το RΜ. Τώρα αν είναι τόσο γρήγορες που δεν γίνονται report δεν το ξέρω.

Επίσης αν πάω στο Ryzen plan και αλλάξω το minimum processor state από το default 90% σε 50% βλέπω πλέον διακυμάνσεις στις συχνότητες των πυρήνων.

Ένα άλλο είναι οτι με το απλό balanced που βλέπω τα cores στα 2.2 βλέπω και χαμηλότερες θερμοκρασίες αν και παρατηρώ οτι οι θερμοκρασίες κάνουν μερικά μεγάλα σκαμπανεβάσματα σε μικρό χρονικό διάστημα κάποιες στιγμές.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Efialtis said:

Οι παρατηρήσεις μου είναι με το Ryzen Master το οποίο θεωρώ ώς το πιο αξιόπιστο για monitoring μέχρι τώρα.

Και στο rainmeter gadget (τραβάει HWinfo64 μετρήσεις) για CPU που έχω δεν βλέπω τάσεις αλλά οι συχνότητες συμφωνούν με το RΜ. Τώρα αν είναι τόσο γρήγορες που δεν γίνονται report δεν το ξέρω.

Επίσης αν πάω στο Ryzen plan και αλλάξω το minimum processor state από το default 90% σε 50% βλέπω πλέον διακυμάνσεις στις συχνότητες των πυρήνων.

Ένα άλλο είναι οτι με το απλό balanced που βλέπω τα cores στα 2.2 βλέπω και χαμηλότερες θερμοκρασίες αν και παρατηρώ οτι οι θερμοκρασίες κάνουν μερικά μεγάλα σκαμπανεβάσματα σε μικρό χρονικό διάστημα κάποιες στιγμές.

Είναι αρκετά γρήγορες οι εναλλαγές. Νομίζω αυτό έχει παρατεθεί ξανά, συγχωρήστε με που το ξαναβάζω:

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/04/06/amd-ryzen-community-update-3

Μεταξύ άλλων, αναφέρει:

The sophisticated power management technology in the “Zen” core can autonomously enter and exit these CC-States as quickly as 1ms. Software tools, unable to see through the sleep, will simply report the last P-state known to the OS before the core entered a CC-state. Don’t be alarmed! The effective frequency of a sleeping core is much lower (generally sub-1GHz).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.