Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

55 minutes ago, Volrath said:

Αδερφέ, βγάλε την αντιστατική σακούλα απο εκεί. Είναι αγώγιμη. 

Η συγκεκριμένη πιθανότατα όχι. Η συντριπτική πλειονότητα (όπως πιθανότατα και η εικονιζόμενη) έχει ένα εξαιρετικά λεπτό αγώγιμο φιλμ μεταξύ δύο μη αγώγιμων μεμβρανών. Ακόμη και τρυπώντας δύο σημεία της με ηλεκτρόδια είναι σχετικά δύσκολο να κλείσεις κύκλωμα αποτελεσματικά.

 

Πολύ επικίνδυνες ήταν οι παλιές αρχαίες αντιστατικές συσκευασίες που έμοιαζαν με αλουμινόχαρτο (και ουσιαστικά ήταν).

 

Πάντως, γενικά είναι καλή συμβουλή να μην ακουμπάς εκτεθειμένες ρευματοδοτούμενες συσκευές πάνω σε αντιστατικές συσκευασίες. Δεν ξέρεις πότε θα πέσεις στην περίπτωση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο χρόνο έχω ψήσει μόνο ένα mobo (από κονσόλα ήχου) πάνω σε αντιστατική. Αλλά έχουν περάσει από το γραφείο μου δεκάδες, οπότε η πιθανότητα είναι μικρή. Απλά δεν θες να σου τύχει στο δικό σου που το έχεις αγοράσει με τα δικά σου λεφτά, lol.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με στοκ cooler και mx4 πάστα άνετα ο 1700 θα πάει 3.7 all cores τουλάχιστον, όσο μάπα κι αν είναι το mobo ή όσο χάλια bios κι αν έχει. Εγώ δεν αλλάζω το στοκ cooler λόγο ομορφιάς... Έπρεπε να μεγαλώσω για να γίνω καγκουρας!!!


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθα και εγώ στην παρέα. 

 

CPU: AMD Ryzen R5 1600 MOBO: MSI X370 Gaming Pro Carbon RAM: Corsair Vengeance LPX 2x8GB  (CMK16GX4M2B3200C16R)

 

Tρέχουν στα 14-16-16-34 @ 2933MHz  με AGESA 1.0.0.4a

Θα έπρεπε να είναι:

 

SPD  15-15-15-36 @ 2133MHz

ή

XMP 16-18-18-36 @ 3200MHz

 

Έκανα μερικές δοκιμές στο bios αλλά δεν μπουτάρει με πάνω από 2933MHz.. Κατά τα άλλα, CPU/GPU στα default, όπου και θα μείνουν για πάντα ^_^

Capture.PNG

IMG_20170612_194431_HHT.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@AlexanderK Εννοείται πως θα αλλάξω την θερμοαγώγιμη μόλις παραλάβω το AM4 kit για την Dark Rock Pro 3.

Παιδιά γενικά Benchάρω αρκετά και πολύ συχνά και όλα τα μηχανήματα τα έχω πάνω σε κουτί και σε αντιστατική σακουλίτσα.
Από το 2001 δεν είχα ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε έχω κάψει ποτέ τίποτα έτσι.
Έχω κάψει με μπόλικους άλλους τρόπους, αλλά έτσι όχι.
Δεν θέλω γενικά να είμαι απόλυτος σε τίποτα, απλά αναφέρω την εμπειρία μου. Και δεν μιλάμε για μια δύο μητρικές, υπήρχαν εποχές που πάνω στο γραφείο υπήρχαν 2-3 μητρικές ταυτόχρονα με νερά και ξενύχτι να βγάλω νούμερα.
Ίσως δεν έτυχε. B)

Τέλος πάντων το άφησα έτσι γιατί Τετάρτη παραλαμβάνω το τροφοδοτικό και είπα να μην το βάλω στο κουτάκι μέχρι να έρθει.
Ωστόσο αφού με "μαλώσατε" ορίστε μερικές νέες φωτογραφίες (να μοστράρουμε  και το κουτί  ;) )

COwiHjS.thumb.jpg.92ebac28d65b1301b579f74b6f4f4212.jpg2MERqBg.thumb.jpg.12cf3f7a3631837afb608aeac7ea81ba.jpgk4q8AWp.thumb.jpg.4d4891b0c5307cb7d92621c6e725651c.jpg

 Cable Managment από Τετάρτη...

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2017 at 9:06 PM, Drtzekos said:

Tρέχουν στα 14-16-16-34 @ 2933MHz  με AGESA 1.0.0.4a

Θα έπρεπε να είναι:

 

SPD  15-15-15-36 @ 2133MHz

ή

XMP 16-18-18-36 @ 3200MHz

 

Έκανα μερικές δοκιμές στο bios αλλά δεν μπουτάρει με πάνω από 2933MHz.. Κατά τα άλλα, CPU/GPU στα default, όπου και θα μείνουν για πάντα ^_^

Capture.PNG

 

Λογικά, όπου να'ναι θα πρέπει να βγεί το AGESA 1.0.0.6 και για αυτήν. Στην Taichi που έχω οι μνήμες κούμπωσαν στο XMP αμέσως, αλλά χρειάστηκα το τελευταίο AGESA για να ρίξω το tRC σε κάτι πιο ανθρώπινο (δεν υπήρχε η επιλογή πιο πριν).

 

Στην μητρική σου οι μνήμες υπάρχουν στο QVL όποτε είναι απλά θέμα χρόνου να τις τρέξεις στα 3200. ;)

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Dante80
Link to comment
Share on other sites

koG5fZK.thumb.jpg.07bfe8edd20b3d8dce21a9c986f91174.jpg

Σήμερα ήρθε το τροφοδοτικό Corsair RM850x και το δωρεάν AM4 Kit Upgrade για την Dark Rock Pro 3 από την be quiet!
Βασικά μένω εντυπωσιασμένος από την τακτική μερικών εταιριών να υποστηρίξουν με αυτόν τον τρόπο τους πελάτες τους.
Αντ'αυτού π.χ. θεωρώ αστείο πως πρέπει να δώσω επιπλέον 10 ευρώ  στα πάνω από 300 που έχω δώσει μέχρι στιγμής για προϊόντα της EK.
Σε κάθε περίπτωση περιμένουμε και τον σετάκι για το WaterBlock.

Γενικά ο επεξεργαστής μοιάζει να είναι σταθερός τουλάχιστον σε όσα βαριά Benchmarks έχω τρέξει με ρεύμα sto Auto στα 3800MHz.
Για παραπάνω καλοκαίρι και η ψύξη δεν βοηθάει, οπότε δεν το παιδεύω πολύ.

Το μοναδικό περίεργο που κάνει είναι το εξής.
π.χ. στο Cinebench, έχει μεγάλες αποκλήσεις σε μερικά Run και σαν να κολλάει το ένα Thread (το ένα τετραγωνάκι μένει στάσιμο) όταν βγάζει μικρότερα Scores.
Δεν μιλάω για OC καταστάσεις, αλλά Stock σε όλα.

Γενικά παίζω τις μνήμες με το XMP τους στα 3200MHz και το θεματάκι μου μυρίζει λίγο για μνήμες.
Υπάρχει και καινούργιο BIOS με AGESA 1.0.0.6 αλλά είναι Beta και δεν το θέλω.
Καμιά ιδέα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ilias83 said:

Υπάρχει και καινούργιο BIOS με AGESA 1.0.0.6 αλλά είναι Beta και δεν το θέλω.
Καμιά ιδέα;

Περίμενε να βγει τελικό 1.0.0.6 και ξαναδοκίμασε. Αν υποψιάζεσαι ότι οι μνήμες ζορίζονται οσοδήποτε, μπορείς να τις ρίξεις λίγο προσωρινά μέχρι να βάλεις καινούριο BIOS.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Αν υποψιάζεσαι ότι οι μνήμες ζορίζονται οσοδήποτε, μπορείς να τις ρίξεις λίγο προσωρινά μέχρι να βάλεις καινούριο BIOS.

Ακόμα και αν δοκιμάσω με τις μνήμες στα 2133 πο παίζουν αν κάνεις Load Optimized Defaults κάνει πάλι το ίδιο κάποιες φορές.
Αυτό μου κάνει εντύπωση, πως μπορεί να βγάλει π.χ. 15.7 στο Cinebench 11.5 αν δεν φάει το σκάλωμα και σε άλλο run να φάει το σκάλωμα και να βγάλει 14.6
Ίσως δοκιμάσω τελικά να βάλω Win10.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, οι κάτοχοι Ryzen καλώς ή κακώς δεν πρέπει να ασχολείστε με κανένα άλλο Windows version, παρά μόνο τα 10 και μάλιστα πρέπει τα κάνετε Update δύο φορές το χρόνο - ακριβώς όσες και οι εκδόσεις τους.

Οι προηγούμενες version υποστηρίζουν καλύτερα ή χειρότερα κάποια features των RyZen and that's it.

Όλες τις ενημερώσεις θα τις παίρνουν τα 10 και πολλές φορές μόνο τα 10 μαζί με κάποια explicit features όπως π. χ το DX12

Για optimizations, features, patches κτλ τα Windows 10 είναι 1st class citizen και μάλιστα η τελευταία version.

Οι υπόλοιπες εκδόσεις, δηλαδή τα 7 για να είμαστε to the point, απλά πέθαναν.

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2017 at 11:11 ΠΜ, το μέλος NikosD έγραψε:

Παίδες, οι κάτοχοι Ryzen καλώς ή κακώς δεν πρέπει να ασχολείστε με κανένα άλλο Windows version, παρά μόνο τα 10 και μάλιστα πρέπει τα κάνετε Update δύο φορές το χρόνο - ακριβώς όσες και οι εκδόσεις τους.

Οι προηγούμενες version υποστηρίζουν καλύτερα ή χειρότερα κάποια features των RyZen and that's it.

Όλες τις ενημερώσεις θα τις παίρνουν τα 10 και πολλές φορές μόνο τα 10 μαζί με κάποια explicit features όπως π. χ το DX12

Για optimizations, features, patches κτλ τα Windows 10 είναι 1st class citizen και μάλιστα η τελευταία version.

Οι υπόλοιπες εκδόσεις, δηλαδή τα 7 για να είμαστε to the point, απλά πέθαναν.

 

Ta Naples δεν θα κάνουν απαραίτητη την υποστήριξη τους και από παλαιότερα λειτουργικά?

Όταν αυτό συμβεί, δεν θα φέρει σωστή υποστήριξη και στους ryzen σε παλαιότερα λειτουργικά ?

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που οι RyZen και Kabylake - παρόλο που είναι desktop CPUs - θεωρούνται ημιπαράνομοι για εγκατάσταση σε αυτούς desktop Windows OS πριν από τα 10ρια, δεν μπορώ να δω πως οι EPYC που είναι server CPUs θα επιτρέπεται να φοράνε Windows desktop OS πριν από τα 10.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησε το ψαξιμο του 1700 και των μνημων. Περασα απο το 1ο δευτερολεπτο το 1401 beta bios που εχει και AGESA 1.0.0.6

Ο 1700 για τα 4ghz all cores που ειναι ο στοχος, δυστυχως θελει αρκετη ταση. Στην crosshair 1.41 στο bios με LLC3 που καταληγει σε 1.439 load.

Ελπιζω επειδη η ψυξη θα αλλαξη σε υδροψυξη στην πορεια μηπως μπορεσει να πεσει λιγακι και η ταση ή εστω να ειναι πιο χαμηλα τα temps να ειμαι λιγο πιο ησυχος γιατι θελω τα 4ghz για 24/7.

Τωρα ψαχνω τις μνημες που ειναι samsung B die οποτε μαλλον ο IMC του cpu θα ειναι ο περιοριστικος παραγοντας και οχι αυτες.

Παιζουν ανετα 3333mhz με 14-14-14 χωρις πειραγματα, μονο τον πολλαπλασιαστη εβαλα (βεβαια ειδα οτι η μητρικη με AUTO δινει 1.15v στο SOC με αυτον τον πολλαπλασιαστη)

Εβαλα manually λοιπον 1.15v SOC για να μη το ανεβαζει μονη της και χασω τη μπαλα και manually 1.35v vdimm για σιγουρια, και παιζει ανετα και φαινεται να φτανει μεχρι 3542mhz χωρις πειραγματα.

 

Τωρα δεν ειμαι familiar με την πλατφορμα και με τα ορια των τασεων ουτε με τη συμπεριφορα των B die οποτε δε ξερω πως να προχωρησω για να προσπαθησω για 3600

IMG_20170620_145220.jpg

Έγινε επεξεργασία από Blinky
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ποιες ακριβώς είναι οι μνήμες?

g.skill trident z {στα 3200, 3400 ... } [με ποιο cl 14 /15 /16 ? ]

μαντεύω αυτές→  3200cl14-gtz :whistling: 

 

περισσότερα βρίσκεις κι εδώ http://www.overclockers.com/forums/showthread.php/732290-Woomack-s-memory-test-list

βρίσκεις κι επιλέγεις αυτές που έχεις από την λίστα.

Θα βρεις μέσα δοκιμές σε διάφορους χρονισμούς, cl, ρεύματα κλπ κλπ :p

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARMAGEDDON said:

@Blinky δες τι τάση θελει στα 3.8 και 3,9  αν πχ θέλει 1.37 για τα 3.9 ή τα 3.8 πιστεύω ότι είναι καλά !

Θελει αρκετα λιγοτερη για 3.8 και 3.9 αλλα ειναι ψυχολογικο το θεμα...

Αλλωστε ειχα 4 χρονια τωρα 2600κ στα 1.5v και δεν ειχε και εγγυηση, οποτε εχω παθει λιγο ανοσια στο φοβο

 

1 hour ago, idonthave said:

ποιες ακριβώς είναι οι μνήμες?

g.skill trident z {στα 3200, 3400 ... } [με ποιο cl 14 /15 /16 ? ]

μαντεύω αυτές→  3200cl14-gtz :whistling: 

 

περισσότερα βρίσκεις κι εδώ Woomack's memory test list | Overclockers Forums

βρίσκεις κι επιλέγεις αυτές που έχεις από την λίστα.

Θα βρεις μέσα δοκιμές σε διάφορους χρονισμούς, cl, ρεύματα κλπ κλπ :p

σωστα μαντεψες. Τις βρηκα και στο forum του, μου κανει εντυπωση βεβαια οτι παντου τις εχει με 2t , δε χανει παρα πολυ απο αυτο?

Αποκει και περα πρεπει να μαθω στους ryzen ποιες τασεις βοηθανε τις μνημες και τι ορια ασφαλειας εχουν. Μεχρι τωρα περαν του vdimm νομιζω μονο το vSOC βοηθαει αν κρινω απο τη συμπεριφορα του Auto της Asus

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.