Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος kogos έγραψε:

Τον r7 1700 με ποια mobo τον πηγές 4ghz? Υποθέτω με κάποια χ370 για να βλέπω αλλαγή στο multiplier, αλλά ποια είναι? Τι θερμοκρασίες έχεις σε cpu και vrm με αυτά τα volt και αυτή τη συχνότητα?

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φαίνονται όλα στην υπογραφή μου. Asus C6H και η ΑΙΟ, η Kraken x62.Οι θερμοκρασίες που εχω ειναι 25-35 σε idle και 55-65 se full load. Παραπανω ποτε εκτος αν τρέξω prime για κανα 3ωρο. Η ψύχτρα ειναι σε push/pull. Οχι πως παιζει καμιά φοβερη σημασία. Η τάση ειναι 1.417 και το LLC Level 3.Στα VRM βλεπω μεχρι 55-60 βαθμούς. Όλα αυτα μετα από πολλές προσπάθειες για να παιξουν και οι μνημες 3466CL14 που τις εχω τώρα με 1.40V.  Επίσης σημαντικό ειναι οτι έβαλα το 1.8 PLL στο 1.803 . Αν το αφήσω στο auto μου δινει για ολα αυτά 1.87 με σημαντικη αυξηση των θερμοκρασιων σε idle. Το VSOC 1.1

 

Έγινε επεξεργασία από petranGRE
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φανταστικές θερμοκρασίες για αέρα petran. Σιγουρα παίζει ρόλο το χαμηλό tdp. Αυτό που θέλω να ρωτήσω γενικά το θέμα με τις μνήμες αναμένεται να διορθωθεί; Δηλαδή ένα σετ στα 3200 προς το παρόν δεν παιζει στη full συχνότητα;

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μετά το AGESA 1.0.0.6 πολλές μνήμες διαφορετικών κατασκευαστών παίζουν χωρίς πρόβλημα στις ονομαστικές τους ταχύτητες.

Στην αρχή ήταν μόνο όσες ήταν Samsung b-die αλλά διαβάζω και για Hynnix, Crucial etc πλέον με ταχύτητες 3200+

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες όντως είναι πολύ καλές. Το 65 που είπα το έχω μόνο σε prime κτλ όπου δουλευει στο 100% Υπό κανονικές συνθήκες πχ bf1 για καμιά ώρα δεν ξεπερνάει ποτέ τους 45.

Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2017 at 11:58 ΜΜ, το μέλος psyber έγραψε:

θα ήθελα καποιος φίλος κάτοχος 1700χ με custom υδροψυξη να μου δώσει μια εικονα πως συμπεριφερεται θερμικα idle και full load σε prime.

Κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Κανείς;
Αν διαβάσεις πριν ορισμένες σελίδες θα βρεις δικά μου από ΑΙΟ nzxt x52, από το οποίο δεν είμαι ευχαριστημένος. Οι θερμοκρασίες στοκ είναι από 45 στην καλύτερη, μέχρι 65 στην χειρότερη, και έκανε πολύ θόρυβο. Αν θες κάποιες λεπτομέρειες ή να τρέξω κάτι σύντομο μου λες. Πληροφοριακά άλλαξα ανεμιστήρες και ηρεμισα, οι θερμοκρασίες πάνω κάτω οι ίδιες. Επίσης και από την μητρική δεν είμαι ευχαριστημένος, όσο φθηνότερη τόσο το καλύτερο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα bios update στο f5 και τώρα οι θερμοκρασίες που βλέπω από το cam αλλά και τα υπόλοιπα είναι 20 βαθμούς κάτω. Κάτι συμβαίνει, ή πριν ήταν ότι να ναι η τώρα.. (idle 31 βαθμούς) στο παιχνίδι μέχρι 40. Τα φουρφουρια (αλλαγμένα) έως 1500 στροφές.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε βαλε το χερι να δεις [emoji14] 
Έχει την κουμουτσα την αντλία από πάνω! [emoji14]
πάντως διαφορά δεν βλέπω, προφανώς κάτι γίνεται. Γενικά η μητρική δεν λέει πολλά. Διαφήμιζε την κάρτα ήχου και την ενίσχυση στα ακουστικά και είναι πιο ψοφια και από το κινητό μου.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

BEWARE: Latest Gigabyte X370 Motherboard BIOS Can Permanently Damage AMD Ryzen CPUs, Sets Voltage Up To 1.7V

Gigabyte-X370-1030x623.jpg

 

Παράθεση

AMD and their partners are issuing new software and BIOS updates to fine tune Ryzen CPUs and X370 motherboards on weekly basis. The new updates provide performance increases and overall stability for the platform however one such update from Gigabyte may cause permanent damage to your Ryzen CPU.

 

Reports of AMD Ryzen CPUs Burning Out After Gigabyte’s Latest X370 Motherboard BIOS Update Emerge

Gigabyte posted a new BIOS on their support page for the X370 Gaming K7 and X370 Gaming K5. The specific BIOS versions are F5 for the Gaming K7 and F7 for the Gaming K5. Now according to Gigabyte themselves, the BIOS should deliver optimal performance but that’s not the case at all.

 

  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Την Κ7 έχω και έβαλα το F5 χθες. Ισχύει η είδηση να γυρίσω σε προηγούμενη έκδοση;

Edit:Ίσως δεν ισχύει για όλους. Είναι στοκ όλα στο bios και η τάση δείχνει ΟΚ.

cpuz.jpg

Έγινε επεξεργασία από panos444
Link to comment
Share on other sites

κατά πόσο ισχύει δεν μπορώ να σου πω σίγουρα, σε δυο άτομα παρουσιάστηκε το πρόβλημα.

έλεγξε την τάση να δεις 

Παράθεση

The issue isn’t technically with AMD CPUs or any other motherboards. It purely related to Gigabyte X370 motherboards. When running the BIOS, users have seen the vCore Voltages floating between 1.5-1.7V which is crazy high. The default vCore values should be set around 1.2V but as anyone can tell, that’s not the case here. Such high voltages can lead to permanent damage to the CPU and the BIOS has already led to two victims. 

 

κι σ'ένα από τα σχόλια:

Παράθεση

I think you mean the Gaming 5, not the K5. I have a K5, and I was just looking yesterday--the current bios for the K5 is F4, released a couple weeks ago. (I just checked, and the F7 is not on the Gaming 5's download page, so maybe they pulled it already.)

 

σίγουρα ήταν το f5, αν ναι για προληπτικούς λόγους θα πήγαινα σε προηγούμενη version, έλεγξε και την τάση να δεις που "παίζει".

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω εδώ μήπως ενδιαφέρει κάποιον.

"Χαρίζεται" Corsair Hydro Series AM4 bracket.

Το χαρίζεται σε εισαγωγικά γιατί τα μεταφορικά πρέπει να είναι ένα 10€ από Όσλο. Αν ενδιαφέρει κάποιον μου λέει. Καινούριο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.