Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

4 hours ago, Jaco said:

Μιας και έχει περάσει αρκετό χρονικό διάστημα που δουλεύω τον 1700 στην δουλειά, θα καταθέσω την αποτίμηση των εμπειριών μου.

Για την ώρα φαίνεται να ήταν λάθος επιλογή, καθώς το πρόβλημα με τα segfaults όντως υπάρχει και σπάει builds, ειδικά αν δεν είναι ένα από build ενός kernel. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές, να σπάνε μεγάλα builds από yocto που πρέπει να γίνουν compile 5000+ πακέτα. Εντάξει, αν το ξενατρέξεις θα περάσει, αλλά το ότι συμβαίνει δεν είναι καθόλου καλό.

Θα πει κάποιος ότι μπορεί να στείλει πίσω τη cpu και να του στείλουν άλλη. Ναι, αλλά αυτό είναι εύκολο να το κάνεις αν είναι το pc σου και όχι το pc της δουλειάς, που εκ των πραγμάτων είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει.

 

Μ' αυτά και μ' αυτά, μένω απογοητευμένος από τον 1700, γιατί περίμενα αρκετούς μήνες να τον πάρω ώστε να βγάλει τις παιδικές αρρώστιες, αλλά τελικά έβγαλε προβλήματα στην εφηβεία και μάλιστα σημαντικά, όταν πρόκειται για επαγγελματικό μηχάνημα.

 

Επειδή, όπως είπα και πιο πάνω, η αλλαγή του επεξεργαστή σε ένα workstation της δουλειάς δεν είναι εύκολη διαδικασία, μπορεί ίσως και αδύνατη, δεν συνιστώ σε κανένα να πάει σε ryzen για επαγγελματικό μηχανημα που πληρεί τις παραπάνω προϋποθέσεις (δηλαδή είναι δύσκολο να αλλαχτεί η cpu).

 

Μ' αυτά και μ' αυτά παρότι σκεφτόμουν να χτυπήσω και εγώ έναν γιατί δουλεύω και από το σπίτι, σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε κάποιο 6-πύρηνο intel.

Το πρόβλημα δεν είναι αμελητέο, δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσει κάποιος σε αυτό.

Εφόσον όμως το συγκεκριμένο είναι πλέον λυμένο, τι σε εμποδίζει να πας σε νέο Ryzen ή να τον προτείνεις σε άλλους? Φοβάσαι ότι θα έχει κι άλλα κρυμμένα προβλήματα?

Όσο για την αντικατάσταση του υπάρχοντος, σίγουρα κάθε δουλειά έχει τις ιδιαιτερότητές της, αλλά μακροπρόθεσμα και η δουλειά δεν θα ωφεληθεί εάν βρείτε μια φόρμουλα ώστε να τον στείλετε για αντικατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πάντα εύκολο να γίνει αυτό που λες και για κάποιους λόγους στην περίπτωση μου δεν είναι καν επιλογή. Συνιστώ σε όσους δεν μπορούν να πάρουν τέτοιο ρίσκο, απλα να μην το κάνουν και να πάνε σε ασφαλείς λύσεις.

 

Για όσους δεν έχουν τέτοια θέματα, μια χαρά είναι ο ryzen και αν δεν τους νοιάζει το rma ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Στη Ραμ τελικα τι τιμη δινω για συχνοτητα? Θυμαμαι παλιοτερα επρεπε να υπολογισεις ενα FSB:DRAM Ratio και επρεπε να θεσεις ενα στρογγυλο νουμερο για να επικοινωνουν καλυτερα επεξεργαστης με μνημες. Αυτο ισχυει ακομα?

 

Ή απλα θετω τη μεγαλυτερη συχνοτητα που μπορει να σηκωσει το συστημα μου και να παραμεινει σταθερο ασχετα με τη συχνοτητα του επεξεργαστη?

 

Τον επεξεργαστη τον αφηνω στοκ (1600x 3.6 [4 Turbo]) και οι μνημες ειναι 3200. Και συμφωνα με μαρτυριες εστω οτι με το τελευταιο bios update να πανε 2993 ή 3066. Ποια τιμη θα ειναι καλυτερα να θεσω με αυτα τα δεδομενα

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, therock said:

Στη Ραμ τελικα τι τιμη δινω για συχνοτητα? Θυμαμαι παλιοτερα επρεπε να υπολογισεις ενα FSB:DRAM Ratio και επρεπε να θεσεις ενα στρογγυλο νουμερο για να επικοινωνουν καλυτερα επεξεργαστης με μνημες. Αυτο ισχυει ακομα?

 

Ή απλα θετω τη μεγαλυτερη συχνοτητα που μπορει να σηκωσει το συστημα μου και να παραμεινει σταθερο ασχετα με τη συχνοτητα του επεξεργαστη?

 

Τον επεξεργαστη τον αφηνω στοκ (1600x 3.6 [4 Turbo]) και οι μνημες ειναι 3200. Και συμφωνα με μαρτυριες εστω οτι με το τελευταιο bios update να πανε 2993 ή 3066. Ποια τιμη θα ειναι καλυτερα να θεσω με αυτα τα δεδομενα

Για αρχή θα έλεγα να δοκιμάσεις να φορτώσεις έτοιμο XMP profile από τις μνήμες, αλλά περίμενε και κάποιον που έχει παίξει περισσότερο :).

Link to comment
Share on other sites

 

21 hours ago, Jaco said:

Triple post.
 

Λοιπόν, υπάρχει τρόπος να δοκιμάσετε σε windows αν ο ryzen σας έχει το bug, αλλά χρειάζεται να εγκαταστήσετε το Visual Studio για να κάνετε compile και να τρέξετε το πρόγραμμα.

Περισσότερες οδηγίες εδώ: https://github.com/corngood/kill-ryzen-win

 

Μόλις το δοκίμασα σε intel (στο laptop μου) και δεν κρασάρει, στην δουλειά δεν μπορώ να το δοκιμάσω γιατί δεν έχω windows.

 

Αυτο τελικα εχει να κανει με το compile, η αν παρουσιαζει το προβλημα ο επεξεργαστης εχει και αλλου επιπτωσεις? Δεν ειμαι programmer και δεν προκειται ποτε να τρεξω κωδικα

 

Οχι τιποτα αλλο, αλλα κατεβαινω Αθηνα απο νησι, οποτε μεχρι να παρω τον επεξεργαστη να τον δοκιμασω και να τον επιστρεψω θα χασω και το 7ημερο RMA. Ασε που αν το χει αυτος που πηρες λογικα θα το χει και ο επομενος, αφου απο το ιδιος μερος και μαζικα παιρνουν τα σκρουτζομαγαζα. Και πως θα τους το εξηγησεις? Εχω ελαττωματικο batch γιατι εκανα compile ενα πακτο απο github να δω αν εχω το προβλημα με τα segfaults? Σιγουρα θα στον παρουν πισω και θα σου δωσουν καινουριο αν το πεις αυτο

 

Προσπαθουσα να καταλβω εν τελει τι ενοια του segfaults, εδω λεει οτι εχει λυθει στις καινουριες παρτιδες

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει κατανοητό, ότι ένας compiler που κάνει compile ένα κώδικα δεν έχει κάτι ξεχωριστό σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα. Το πρόβλημα υπάρχει και μπορεί να εμφανιστεί οποιαδήποτε στιγμή. Απλά ο λόγος που το συναντάμε πιο συχνά οι devs είναι ότι αφενός αν κάνεις compile ένα σύστημα που χρειάζεται ακόμα και ώρες για τον ryzen να γίνει build, τότε η πιθανότητα να εμφανιστεί το πρόβλημα είναι μεγαλύτερη και αφετέρου όταν κάνεις build χρησιμοποιείς όλα τα cores sto 100% για όλο το χρονικό διάστημα. Αυτό είναι το μεγαλύτερο στρες για τον επεξεργαστή.

 

Επομένως, δεν είναι θέμα του gcc Linux, επαληθεύεται και με τον cc της microsoft στα windows. Είναι θέμα του επεξεργαστή.

 

To RMA δεν θα το κάνετε στο μαγαζί που το πήρατε, αλλά στην ίδια την AMD. Απ' ότι διάβασα από άλλους κάνουν αίτηση, τους ζητάνε κάποιες πληροφορίες και υπογράφουν μια υπεύθυνη δήλωση που λέει ότι όταν τους στείλει η AMD την νέα cpu, θα στείλουν πίσω την άλλη. Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει έξω. Τώρα για Ελλάδα δεν ξέρω, αλλά καλύτερα να γίνει μια επικοινωνία με το support της AMD.

 

Επίσης, απ' ότι είδα σε κάποιους τους είπαν να απενεργοποιήσουν το SMT. Εκεί απλά ρίχνεις άκυρο και εξηγείς ότι ο λόγος που πήρες τον επεξεργαστή ήταν το SMT.

 

Τα segfaults είναι κάπως ευρεία έννοια και στο user space έχουν να κάνουν με κάποιο memory pointer ο οποίος ξεφεύγει από το virtual space που κάνει allocate o kernel για την εφαρμογή και πάει να γράψει κάπου άλλου. Τέλος πάντων, είναι σημαντικό πρόβλημα, αλλά οι λεπτομέρειες για το ποιο λόγο συμβαίνει αυτό δεν μου είναι γνωστές, αλλά φαίνεται να είναι πρόβλημα που δεν λύνεται με κάποιο microcode και είναι στο hardware. Από μερικά ποστ που διάβασα, οι επεξεργαστές που παίρνουν οι χρήστες ως rma τρέχουν σε μικρότερο voltage νομίζω και κάποιοι λένε ότι αυτό σημαίνει και περισσότερο περιθώριο για overclocking, αλλά δεν με ενδιαφέρει και δεν το έψαξα παραπάνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα μόλις στο παραπάνω βίντεο η AMD λέει ότι το πρόβλημα αυτό δεν επηρεάζει τους χρήστες των windows που κάνουν normal χρήση και τα παιχνίδια. Ναι, φυσικά, αφού σε καμία από αυτές τις περιπτώσεις δεν στρεσάρεται τόσο πολύ ο επεξεργαστής.

 

Τα πράγματα έχουν ως εξής. Το πρόβλημα υπάρχει, είναι εκεί. Οι πιθανότητες να εμφανιστεί είναι πολύ μεγαλύτερες όσο ο επεξεργαστής δουλεύει στο 100% όλα τα cores και για πολύ ώρα. Οι πιθανότητες είναι πολύ μικρότερες στις άλλες περιπτώσεις. Χρειάζεται όλοι να αλλάξουν επεξεργαστή; Αυτό είναι στην ευχέρεια του καθενός. Μπορεί κάποιος να αισθάνεται ότι δεν θέλει ο επεξεργαστής του να έχει αυτό το bug και ας μην του έχει βγει μέχρι στιγμής. Κανονικά η AMD πρέπει να σεβαστεί ακόμα και αυτή τη περίπτωση. Το θετικό είναι τουλάχιστον ότι τους κάνουν RMA, το οποίο είναι πολύ σημαντικό. Το ερώτημα είναι αν ζητήσουν πολλοί χρήστες αλλαγή τι γίνεται; Λογικά λίγοι θα το κάνουν, αφού ακόμα και το να αποδείξεις ότι έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής που έχει, είναι μια διαδικασία που δεν μπορούν να την κάνουν όλοι.

 

Να πχ. τώρα θα δοκιμάσει ο @ARMAGEDDON να το αποδείξει, οπότε θα δούμε πόσο εύκολο είναι το κάνει ένας έμπειρος χρήστης, αλλά χωρίς γνώσεις development :p

 

:gyro:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας σε ευχαριστουμε που μας ενημωρωνεις για το ζητημα

 

Απο την στιγμη που μιλας με την ιδια την AMD και δεν απευθυνεσαι στο συνοικιακο μαγαζι που την αγορασες και βγαζεις ακρη, και γω θα τρεξω το "σκριπτακι" μολις τον εχω στα χερια μου.

 

Επισης πολυ θετικο ειναι με βαση οσα λες

 

1) Οτι αναγνωριζουν το RMA γενικοτερα, και δεν ειναι το Dead On arival 7 ημερων που σε στρεσαρει να βρεις λαθος και να προλαβεις το παραθυρο

 

2) Κρατας τον επεξεργαστη και εχεις ενα λειτουργικο συστημα, μεχρι να παραλαβεις τον καινουριο και τοτε τον στελνεις πισω (ελπιζω να μη χρεωνεσαι κανα 30αρι να στειλεις δεμα εξωτερικου, και αυτο βασικο ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, από αυτά που έχω διαβάσει, ισχύουν και τα 2 παραπάνω που αναφέρεις.

 

Εγώ δεν θα μπω στην διαδικασία αυτή για διάφορους λόγους και κυρίως για το λόγο ότι δεν θα δουλεύω ακόμα για πολύ καιρό εκεί :hehe:

Πάντως και στην επόμενη δουλειά που θα είμαι, δυστυχώς δεν θα το ρισκάρω να πάρω Ryzen, Intel ναι. Threadripper, αν τον κοστολογεί η εταιρία, επίσης ναι και σίγουρα προτιμότερα από Intel. Για την ώρα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Jaco said:

Μέχρι στιγμής, από αυτά που έχω διαβάσει, ισχύουν και τα 2 παραπάνω που αναφέρεις.

 

Εγώ δεν θα μπω στην διαδικασία αυτή για διάφορους λόγους και κυρίως για το λόγο ότι δεν θα δουλεύω ακόμα για πολύ καιρό εκεί :hehe:

Πάντως και στην επόμενη δουλειά που θα είμαι, δυστυχώς δεν θα το ρισκάρω να πάρω Ryzen, Intel ναι. Threadripper, αν τον κοστολογεί η εταιρία, επίσης ναι και σίγουρα προτιμότερα από Intel. Για την ώρα τουλάχιστον.

για δώσε μια βοήθεια μπας και καταφέρω και το τρέξω ανοίγω cmd for VS 2017

και το path που είναι ο φάκελος είναι (C:\Users\rewin\Desktop\kill-ryzen-win-master)

και το αρχείο build.cmd

 

αλλά μου βγάζει C:\Users\rewin\source> το cmd VS 2017

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα παραπάνω για τις περιστάσεις που ευνοούν την εμφάνιση segfault, με μία επιπλέον επισήμανση. Το 100% full core load δε σημαίνει αυτόματα ότι θα εμφανιστεί το πρόβλημα, ακόμη κι αν υπάρχει η ευπάθεια. Το είδος των εργασιών που απαιτούνται κατά τη διάρκεια του compile αυξάνει τις πιθανότητες να εκδηλωθούν οι κατάλληλες συνθήκες (αλληλουχίες εντολών προς τον επεξεργαστή), γι αυτό ήταν και το πρώτο (και νομίζω μέχρι στιγμής το μόνο) σενάριο χρήσης στο οποίο εντοπίστηκε.

 

Προσωπικά, αν ήμουν κάτοχος Ryzen δεν θα άλλαζα προληπτικά τσιπάκι αν δεν είχα συναντήσει το πρόβλημα κατά τη διάρκεια της δουλειάς μου ή δεν ήξερα ότι θα χρειαστώ να τρέξω παρόμοια workloads στο μέλλον. Από την άλλη, δε θυμάμαι να έχω πάρει ποτέ CPU ή GPU εντός 12 μηνών από την ημερομηνία κυκλοφορίας, ακριβώς επειδή είμαι λίγο επιφυλακτικός με τέτοιες παιδικές (ή εφηβικές) ασθένειες.

Link to comment
Share on other sites

Ok το έβαλα το τρέχω εδώ και 5 λεπτακια δεν έχει πετάξει ακόμα error !

 

ok μετά από 10 λεπτάκια βαρέθηκα και το έκλεισα

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Επειδή, όπως είπα και πιο πάνω, η αλλαγή του επεξεργαστή σε ένα workstation της δουλειάς δεν είναι εύκολη διαδικασία, μπορεί ίσως και αδύνατη, δεν συνιστώ σε κανένα να πάει σε ryzen για επαγγελματικό μηχανημα που πληρεί τις παραπάνω προϋποθέσεις (δηλαδή είναι δύσκολο να αλλαχτεί η cpu).

 

Καταλαβαίνω το "σπάσιμο" για ένα dev να μην είναι σίγουρος αν το compile θα βγει με την μία ή με την δεύτερη, αλλά ας μην μεγαλοποιουμε και γενικευουμε προβλήματα, ειδικά όταν έχουν ήδη λυθεί.

 

Η AMD αναγνώρισε το bug και σου αλλάζει δωρεάν την CPU με καινουργια CPU που δεν το έχει.

 

Αυτό που γράφεις για την δουλειά σου, είναι πάλι πολύ προσωποποιημένο.

 

Ασφαλώς και μπορείς με το τιμολόγιο αγοράς να αλλάξεις την CPU ή οτιδήποτε άλλο αγόρασες εφόσον είναι σε εγγύηση.

 

Αν σε εσένα προσωπικά και στην εταιρεία που εργάζεσαι δεν γίνεται η αλλαγη της CPU για λόγους που δεν έχεις εξηγήσει αναλυτικά, αυτο δεν σχετίζεται με το πρόβλημα και την λύση του.

 

Οπότε ξαναλέω, μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια και μην γενικεύουμε στην βάση του προσωπικού μας προβλήματος.

 

Καταλαβαίνω το μανούριασμα, αλλά χρειάζεται ψυχραιμία στα συμπεράσματα.

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, NikosD said:

Οπότε ξαναλέω, μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια και μην γενικεύουμε στην βάση του προσωπικού μας προβλήματος.

 

Ο συνομιλητής μας περιγράφει απλώς την εμπειρία του και συνεπώς αξιωματικά κρίνει εξ ιδίων. Η προσωπική του σύσταση δεν είναι review, για να διαφωνούμε με τη βαθμολογία που απένειμε στον επεξεργαστή. Είναι απολύτως θεμιτό να έχει άποψη και αυτή να είναι διαφορετική από τη δική μου ή τη δική σου. Ας αξιολογήσει ο καθένας χωριστά πόσο χρήσιμη είναι η σύσταση του @Jaco για το δικό του σενάριο χρήσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί, αλλά επειδή τυγχάνει να δουλεύω σε εταιρίες κι εγώ από το 2002, αυτό που κυρίως δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν τον αλλάζεις να τελειώσει η περιπέτεια σου όμορφα και καλά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARMAGEDDON said:

Ok το έβαλα το τρέχω εδώ και 5 λεπτακια δεν έχει πετάξει ακόμα error !

 

ok μετά από 10 λεπτάκια βαρέθηκα και το έκλεισα

 

Θα πρέπει να το αφήσεις να τρέξει για μερικές ώρες. Δεν σημαίνει ότι θα στο κάνει αμέσως, μπορεί να στο κάνει και μετά από 1-2 ώρες.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρωνεται ποτε η τρεχει επαοριστο? Και αν δεν βγαλει σφαλμα σημαινει σιγουρα οτι δεν εχουμε ελατωματικη παρτιδα?

 

Το συγκεκριμένο τρέχει για πάντα, ώστε να εξωμειώσεις τον χρόνο που θες. Αν το τρέξεις για 3-4 ώρες και δεν βγάλει σφάλμα, νομίζω είναι μια χαρά. Κανείς δεν μπορεί να σου πει 100% ότι δεν είναι ελαττωματική παρτίδα, αλλά στατιστικά δεν είναι.

 

Πχ σε μένα που κάνω builds για 2+ ώρες, μπορεί να το πετάξει 4-5 φορές και το κάνει πάντα, απλά το έχω σετάρει να συνεχίζει στα σφάλματα και να κάνει build άλλα πακέτα που δεν έχουν dependencies τα σπασμένα, οπότε ξανατρέχω το build και αν σπάσει το ξανατρέχω. Μπορεί για να γίνει όλο σωστά να πάρει 2-3 προσπάθειες.

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.