Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

πριν 15 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Πηγαιντε να γελάσετε εδώ

http://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i7_8700k_processor_review,19.html

 

Όπως είσαι κλοκαρεις για αρχή 4Ghz με τάση 1.350ν super safe

Και άσε τις χαζομάρες

Αυτο το review απο το guru3d περιμενα! Καμια διαφορα στα 1440p με gtx1080 οπως και εγω!

Με αυτες τις θερμοκρασιες κιολας... AMD, ερχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τις βλακείες που έχω κάνει για να είμαστε στα πλαίσια του ryzen official !

Ειχα δοκυμασει με 1.333ν κάτι τέτοιο και παρατηρούσα στο bf 1 κάτι frame drops κατά καιρούς μετά το bios update σε 805 με ίδια settings με το προηγούμενο bios , μέχρι που έβαλα να κάνω και ένα βίντεο κρασαρε λεωωωω όπα κάποια βλακεία έχω κάνει ... Δεν πάω να ανεβάσω λίγο την τάση να του δώσω 1,350 . Ξεκινάω πάλη bf 1 μαζί με το video edit όλα καλά !!! Αυτό έχει γίνει καιρό όταν προτοβαλα στην Asus το bios update 805 , τώρα με περιμένει να του κάνω bios update 9χχ από ότι είδα (είμαι τρία bios πίσω) χεχεχε .

 

 

Επίσης πότε θα έρθουν στα 300ευρω HDR monitors

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Jaco έγραψε:

Linux benchmarks για τον 8700k. Συγκρίνοντάς τον με τον 1700 σε performance/price, ο R7 είναι σαφώς καλύτερος.

 

http://www.phoronix.com/vr.php?view=25310

 

Ελπίζω παρόλ' αυτά, η AMD να ρίξει λίγο ακόμα τις τιμές...

σε αυτό αναφέρεσαι ?   σε απολυτούς αριθμούς ο 8700 είναι καλύτερος από τον 1700 και κοστίζουν σχεδόν το ίδιο 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GFFermari said:

Θα την πατούσες αν έπαιρνες 7600Κ καθώς το 4/4 είναι τραγικό σήμερα. Πόσο μάλλον στο άμεσο μέλλον.

Θα την πατούσες επίσης αν έπαιρνες 7700Κ καθώς τα χρήματα που ζητά είναι πολλά για 4/8 και μάλιστα την ίδια στιγμή που στα ίδια χρήματα θα μπορούσες να πάρεις το καλύτερο cpu(κ πλατφόρμα γενικά) της αγοράς, 1700.

 

Με λίγα λόγια για τα χρήματα που έδωσες, πήρες ότι καλύτερο και futureproof υπάρχει για overall χρήση και gaming.

Η επιλογή 1600(ή 1600Χ) έναντι ενός 1700, είναι προτιμότερη από αυστηρά gamers, καθώς εξοικονομείς χρήματα από το cpu και τα ρίχνεις σε gpu(που εκεί μετράει) και επίσης είναι πιο πιθανό να φτάσεις τα 4Ghz σε OC σε σχέση με τον 1700.

 

Η αγορά ΣΗΜΕΡΑ ενός 7600Κ δεν δικαιολογείται, παρά μόνο αν κάποιος θέλει να benchάρει αγρίως σε μονοπύρηνες εφαρμογές και παιχνίδια.

 

**Όταν παίξεις κανένα σοβαρό παιχνίδι που καταπίνει πυρήνες(Battlefield 1, Mass Effect Andromeda etc.) θα καταλάβεις γιατί άξιζε και το τελευταίο ευρώ ο 1600.

 

Οκ παροτι με συμφερει αυτο που λες και μου δινει κουραγιο στην επιλογη που εκανα, οσον αφορα το emulation που εχω σκοπο να εφαρμοσω σε μεγαλο βαθμο, τι εχεις να πεις για τις STR επιδοσεις? Εφερα ως παραδειγμα οτι ο 7600 δινει ενα 20% προβαδισμα εκει, στη επιδοσεις του ενος πυρηνα

 

Ξαναλεω, το εστησα μονο για gaming. 0% office, 0% web browser, 0% rendering, streaming, unzipping, benching, stressing. Θελω να φορτωνει στο windows και καπακια να παιζω παιχνιδια λες και ειναι κονσολα (50% offline PC games=gpu dependent κατα κυριο λογο, και 50%emulation=cpu dependent mostly).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είμαι στο πισι μου (είμαι 240km μακρυά) για να σε βοηθήσω (ώστε να μου πεις τι να τρέξω και να σου πω αποτελέσματα)

@therock αν έχεις την καλοσύνη στείλε μου ένα pm για τα emulators διότι με ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gunsnrose123 έγραψε:

σε αυτό αναφέρεσαι ?   σε απολυτούς αριθμούς ο 8700 είναι καλύτερος από τον 1700 και κοστίζουν σχεδόν το ίδιο 

 

 

Τι εννοείς κοστίζουν σχεδόν το ίδιο. Ο 8700Κ έχει περίπου 380 ευρώ χωρίς ψυχτρα ενώ ο 1700 300 με ψυχτρα. Για πλατφόρμα δε μιλάω καν, καθώς ο 1700 μπαινει και σε μητρικές των 80 ευρώ... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει εφαρμογή single threaded που ο 1600 θα κολλήσει. Θα είναι πιο αργός από πολλούς της Intel αλλά δεν έχει νόημα εφόσον θα είναι playable οποιοδήποτε παιχνίδι σε οποιαδήποτε settings. Εκτός αν θέλεις να βλέπεις νούμερα, οπότε οκ.

Εγώ, ως gamer, με 4770Κ και GTX1080 παίζω με frame limiter τα πάντα στα 60fps. Έχει σημασία αν το σύστημα μου βγάζει 100 ή 500 fps?

 

Τα παιχνίδια από δω και πέρα θα ζητούν πυρήνες. Ήδη τα πρωτοκλασάτα αποδίδουν περισσότερο σε επεξεργαστές με 8 πυρήνες.

91810.png

Λίγο ακραίο παράδειγμα το παραπάνω, ως προς τις διαφορές, αλλά είναι φανερό προς τα που κινούμαστε.

Δε νομίζω να αγόρασες υπολογιστή για να παίζεις παιχνίδια του 2005 μόνο?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gunsnrose123 said:

σε αυτό αναφέρεσαι ?   σε απολυτούς αριθμούς ο 8700 είναι καλύτερος από τον 1700 και κοστίζουν σχεδόν το ίδιο 

 

Αναφέρομαι στο link που είναι μέσα στο quote που μου έκανες για να μου απαντήσεις. Αν το διάβασες, πως συμπέρανες ότι ο 8700 είναι καλύτερος;

Αν εννοείς καλύτερη παιχνιδομηχανή, τότε υποθέτω ναι, αλλά για μένα ο ο "καλύτερος" επεξεργαστής είναι αυτός που ιδρώνει στην δουλειά και στο compile και όχι στα παιχνίδια.

Επίσης, η σύγκριση για το κόστος πρέπει να γίνεται για το σύνολο της πλατφόρμας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα πω και γω την γνωμη μου την ειχα ξαναπει παλια , σε μηχανημα εκπαιδευσης που ειχα κανει πριν 2 χρονια ειχα επενδυσει αρκετα χρηματα...XEON E-2697 , και τελευταια βαλαμε και μια καρτα Quadro P6000 , για simulator - gun , αποφασισαμε να τα πουλησουμε και να αλλαξουμε πλατηφορμα με εναν 1700Χ , και μια 1080 ti , σας πληροφορω οτι το μηχανημα δουλευει ισως και καλυτερα. Πιστευω οτι η επιλογη σε Intel ειναι μονο για gmers ,ενω οι Ryzen καλυπτουν ολο το φασμα , εργασιες , επεξεργασια εικονας , video , sim , cam. Cad , και παιχνιδι . Βεβαια δεν αναφερομαι σε cpu της Intel 1000 euro +.....

Έγινε επεξεργασία από def
συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Jaco έγραψε:

 

Αναφέρομαι στο link που είναι μέσα στο quote που μου έκανες για να μου απαντήσεις. Αν το διάβασες, πως συμπέρανες ότι ο 8700 είναι καλύτερος;

Αν εννοείς καλύτερη παιχνιδομηχανή, τότε υποθέτω ναι, αλλά για μένα ο ο "καλύτερος" επεξεργαστής είναι αυτός που ιδρώνει στην δουλειά και στο compile και όχι στα παιχνίδια.

Επίσης, η σύγκριση για το κόστος πρέπει να γίνεται για το σύνολο της πλατφόρμας.

για παιχνίδια αναφέρομαι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Jaco έγραψε:

Linux benchmarks για τον 8700k. Συγκρίνοντάς τον με τον 1700 σε performance/price, ο R7 είναι σαφώς καλύτερος.

 

http://www.phoronix.com/vr.php?view=25310

 

Ελπίζω παρόλ' αυτά, η AMD να ρίξει λίγο ακόμα τις τιμές...

 

 

Ο R7 1700 είναι εντελώς απουσαριστος. 

Και νομίζω πως είναι το chip που δίνει την μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ σε σχέση με την κατανάλωση που έχει.

Από την άλλη σχεδόν όλα τα reviews που έγιναν στα coffee, χρησιμοποιούν all core boost στις συχνότητες που δίνει η intel για single core boost. Αυτό είναι κλοκι και γίνεται σε asus και giga μητρικές αυτόματα.

 

Πάντως για gaming λόγω συχνοτήτων οι coffee τα πάνε πολύ καλά. 

Ας ελπίσουμε τα ryzen+ να φέρουν ανταγωνισμό και σε αυτό τον τομέα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, adpanos said:

Ας ελπίσουμε τα ryzen+ να φέρουν ανταγωνισμό και σε αυτό τον τομέα.

 

Με ένα 10% ρολόγια + 10% ipc απλά η AMD θα είναι χωρίς αντίπαλο σε κάθε πιθανό workload. Ελπίζω να το καταφέρουν καθώς ανέφεραν ότι οι ryzen ήταν "worst case scenario". H Intel την τερμάτισε την τρέχουσα αρχιτεκτονική. Θες κορυφαίο watercooling τουλάχιστον για να χτυπάς με ανεκτές θερμοκρασίες τα ρολόγια που βλέπουμε στα reviews. Oi 80-90 βαθμοί θα είναι στην ημερήσια διάταξη για όσους επιχειρήσουν να κλοκάρουν τους κορυφαίους  i8xxx

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, jesus said:

Επισης οι bugαρισμενοι σαπιοemulators δεν ειναι κριτηριο για να αγορα cpu.

 

Συμφωνοι μαζι σου, αλλα αμα θες να παιξεις (οπως εγω ο ρομαντικος) Shadow of Collosus και Shen Mue στα 4k με ολα τα φιλτρα On και η μονη σου λυση ειναι οι buggarismenoi emu τοτε τι κανεις

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, therock said:

 

Συμφωνοι μαζι σου, αλλα αμα θες να παιξεις (οπως εγω ο ρομαντικος) Shadow of Collosus και Shen Mue στα 4k με ολα τα φιλτρα On και η μονη σου λυση ειναι οι buggarismenoi emu τοτε τι κανεις

Κανεις καποιες υποχωρήσεις τωρα για ενα μηχάνημα που θα σου κρατησει περισσοτερα χρονια και με καλυτερη αναβαθμισιμοτητα.To 1151 θα σου μενε στα χερια αν ηθελες να αναβαθμισεις μετα απο κανα 2 χρονια.

Το 4c/4t σε αυτο το price range πεθανε.Μονο αυτοκτονικες τασεις μπορει να εχει καποιος που δινει 200-300Ε για 4c/4t πλεον.

Επισης δεν νομιζω οτι με τον ryzen στα 4ghz θα αντιμετωπισεις ιδιαιτερο προβλημα.Μπομπα ολα θα σου παιζουν.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος therock έγραψε:

 

Συμφωνοι μαζι σου, αλλα αμα θες να παιξεις (οπως εγω ο ρομαντικος) Shadow of Collosus και Shen Mue στα 4k με ολα τα φιλτρα On και η μονη σου λυση ειναι οι buggarismenoi emu τοτε τι κανεις

Στα 4κ το bottleneck θα ειναι η καρτα οχι το cpu. Φαινεται ακομα και στα 2κ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, jesus said:

Κανεις καποιες υποχωρήσεις τωρα για ενα μηχάνημα που θα σου κρατησει περισσοτερα χρονια και με καλυτερη αναβαθμισιμοτητα.To 1151 θα σου μενε στα χερια αν ηθελες να αναβαθμισεις μετα απο κανα 2 χρονια.

Το 4c/4t σε αυτο το price range πεθανε.Μονο αυτοκτονικες τασεις μπορει να εχει καποιος που δινει 200-300Ε για 4c/4t πλεον.

Επισης δεν νομιζω οτι με τον ryzen στα 4ghz θα αντιμετωπισεις ιδιαιτερο προβλημα.Μπομπα ολα θα σου παιζουν.

 

 

 

 

 

Και τρεχει 1800x ουτε καν 1600x

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.