Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

Τον C7 ειχε εξαρχης απλα εβαλε τον ανεμιστηρα στον στοκ που λογω υψους δεν επαιρνα τον υπαρχον. Ο στοκ διαβασα στα σχολια ειναι καλυτερος γιατι εχει vapor chamber και μεγαλυτερο υψος

 

Αυτος εχει τον 1600 και διαβαζω πως εγω που παραγγειλα τον 1600X ερχονται αυτοι χωρις wraith spire κοολερ ρε γμτ. Μπορει να το επιβεβαιωσει αυτο καποιος

 

Ασε που χθες βραδυ συνειδητοποιησα πως και το C7 θελει ειδικο upgrade kit για να κουμπωσει σε am4 και συμπληρωνεις ειδικη φορμα να στο στειλουν με proof of purchase απο cpu που ακομα δεν εχω στα χερια μου. Θα ρθουν ολα τα πραματα και θα περιμενω ενα bracket για να μπορω να στησω. Αλλη παλι γκαντεμια

 

Screenshot_2017-09-14-17-09-00.png

Screenshot_2017-09-14-17-14-04.png

Screenshot_2017-09-14-17-14-41.png

Screenshot_2017-09-14-17-14-47.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Efialtis said:

O 1600X έρχεται χωρίς cooler όπως και τα υπόλοιπα μοντέλα Ryzen Χ.

Χαζό μου φαίνεται πάντως αυτό που έκαναν σαν επιλογή. Δλδ στα καλύτερα chip που πιάνουν σε χαμηλότερα volt την εκάστοτε συχνότητα (και άρα καλύτερη θερμική συμπεριφορά) είπαν να μην βάλουν...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει και με τα μοντέλα Κ της intel οπότε δεν το λές περίεργο.

Νομίζω οτι η λογική πίσω από αυτή την επιλογή λέει οτι όσοι αγοράζουν τα Χ/Κ μοντέλα πάνε για γερό OC και είναι πιθανότερο να έχουν καλύτερα συστήματα ψύξης ήδη.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Efialtis said:

Το ίδιο συμβαίνει και με τα μοντέλα Κ της intel οπότε δεν το λές περίεργο.

Νομίζω οτι η λογική πίσω από αυτή την επιλογή λέει οτι όσοι αγοράζουν τα Χ/Κ μοντέλα πάνε για γερό OC και είναι πιθανότερο να έχουν καλύτερα συστήματα ψύξης ήδη.

Με μόνη διαφορά ότι της intel η stock η ψύκτρα είναι για πέταμα :p

In the end οι ryzen δεν έχουν τρελό headroom για OC, και νμζ από όσο έδειξε η ιστορία το γλυκό σποτ είναι τα 3.7 τα οποία ψήγει άνετα η spire.

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα καπου μια αναφορα οτι Ryzen δεν συνεργαζονται καλα με μνημες ψηλης ταχυτητες. Επειδη δεν επεκαταθηκε παραπανω ο σχολιαστης, αυτο αναφερεται στο AM4 chipset η στους επεξεργαστες, και θελω να ξερω αν ισχυε στις αρχες η τωρα εχει λυθε

 

Επειδη πηρα 3200 μνημες για το συστημα που στηνω και δε θελω απροοπτα

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, therock said:

Ακουσα καπου μια αναφορα οτι Ryzen δεν συνεργαζονται καλα με μνημες ψηλης ταχυτητες. Επειδη δεν επεκαταθηκε παραπανω ο σχολιαστης, αυτο αναφερεται στο AM4 chipset η στους επεξεργαστες, και θελω να ξερω αν ισχυε στις αρχες η τωρα εχει λυθε

 

Επειδη πηρα 3200 μνημες για το συστημα που στηνω και δε θελω απροοπτα

 

Στην αρχή είχαν δυσκολία να ανέβουν σε μεγάλες ταχύτητες και μικρούς χρονισμούς. Η μεγάλη αλλαγή έγινε με την αναβάθμιση BIOS agesa 1.0.0.6, οπότε υπάρχει εκτενής συμβατότητα με μνήμες 3200. Καλό θα ήταν να έχεις συμβουλευτεί πίνακες συμβατότητας στην επιλογή των μνημών, αλλά δεν αναμένεται να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, therock said:

Ακουσα καπου μια αναφορα οτι Ryzen δεν συνεργαζονται καλα με μνημες ψηλης ταχυτητες. Επειδη δεν επεκαταθηκε παραπανω ο σχολιαστης, αυτο αναφερεται στο AM4 chipset η στους επεξεργαστες, και θελω να ξερω αν ισχυε στις αρχες η τωρα εχει λυθε

 

Επειδη πηρα 3200 μνημες για το συστημα που στηνω και δε θελω απροοπτα

 

εμένα ακόμα δεν λένε να δουλέψουν στα 3200 αλλά δουλεύουν ωραιότατα στα 2933 από την αρχή (μικρή η χασούρα σε απόδοση 1%)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Εχω ριξει μια ματια στο QVL (Qualified Vendors List) Και αναφερει ενα παρομοιο τεμαχιο με υποστηριξη στα 2933

 

http://www.asrock.com/mb/amd/Fatal1ty AB350 Gaming-ITXac/index.asp#Memory

 

Quote
DDR4 3000 4GB G.Skill F4-3000C15Q-16GRR     SS   2pcs v
DDR4 2933 8GB G.Skill F4-3200C16D-16GTZB     SS   2pcs v
DDR4 2933 8GB G.Skill F4-4266C19D-16GTZR     SS   2pcs v
DDR4 2933 8GB G.Skill F4-3466C16D-16GTZSK     SS   2pcs v
DDR4 2933 16GB G.Skill F4-3333C16D-32GTZSK     DS   2pcs v
DDR4 2933 16GB G.Skill F4-3200C14D-32GTZR     DS   2pcs v

Εγω δεν εχω την trident που αναφερει αλλα την ripjaws

 

https://www.skroutz.gr/s/7730124/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GTZB.html

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html

 

Τι σημαινει αυτο για την περιπτωση μου

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

Γενικά αν δεν θέλετε θέματα με τους χρονισμούς παίρνετε ram με samsung b-die. Αυτό τουλάχιστον για τις 3200MHz φαίνεται από το CAS που είναι 14 αντί για 16 που έχουν οι περισότερες.

 

Προσωπικά έχω LPX3200 corsair (Hynix) (cas16) και στην taichi με το latest bios ειναι stable @3066MHz

Έγινε επεξεργασία από b1gboss
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω μπερδεμα. Εδω με εχει με αστερισκο, που σημαινει οτι μπορει να ειναι samsung μπορει Hynix. Πως το μαθαινω αυτο, το λεει καπου στην συσκευασια που κραταω?

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/62vp2g/clearing_up_any_samsung_bdie_confusion_eg_on/

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχει περάσει αρκετό χρονικό διάστημα που δουλεύω τον 1700 στην δουλειά, θα καταθέσω την αποτίμηση των εμπειριών μου.

Για την ώρα φαίνεται να ήταν λάθος επιλογή, καθώς το πρόβλημα με τα segfaults όντως υπάρχει και σπάει builds, ειδικά αν δεν είναι ένα από build ενός kernel. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές, να σπάνε μεγάλα builds από yocto που πρέπει να γίνουν compile 5000+ πακέτα. Εντάξει, αν το ξενατρέξεις θα περάσει, αλλά το ότι συμβαίνει δεν είναι καθόλου καλό.

Θα πει κάποιος ότι μπορεί να στείλει πίσω τη cpu και να του στείλουν άλλη. Ναι, αλλά αυτό είναι εύκολο να το κάνεις αν είναι το pc σου και όχι το pc της δουλειάς, που εκ των πραγμάτων είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει.

 

Μ' αυτά και μ' αυτά, μένω απογοητευμένος από τον 1700, γιατί περίμενα αρκετούς μήνες να τον πάρω ώστε να βγάλει τις παιδικές αρρώστιες, αλλά τελικά έβγαλε προβλήματα στην εφηβεία και μάλιστα σημαντικά, όταν πρόκειται για επαγγελματικό μηχάνημα.

 

Επειδή, όπως είπα και πιο πάνω, η αλλαγή του επεξεργαστή σε ένα workstation της δουλειάς δεν είναι εύκολη διαδικασία, μπορεί ίσως και αδύνατη, δεν συνιστώ σε κανένα να πάει σε ryzen για επαγγελματικό μηχανημα που πληρεί τις παραπάνω προϋποθέσεις (δηλαδή είναι δύσκολο να αλλαχτεί η cpu).

 

Μ' αυτά και μ' αυτά παρότι σκεφτόμουν να χτυπήσω και εγώ έναν γιατί δουλεύω και από το σπίτι, σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε κάποιο 6-πύρηνο intel.

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Matia said:

Σε Linux δεν τα βγάζει αυτά μόνο?

 

Τελικά φαίνεται ότι είναι γενικό το πρόβλημα. Παραθέτω από το παρακάτω link

https://community.amd.com/message/2823900#comment-2823900

 

Quote

There is nothing that makes this problem Linux-specific.  I've reproduced it on Linux, Windows, and FreeBSD.  It's a use-case issue where taxing the CPU in a certain way results in inconsistent (and very bad) behavior.  I imagine if Illumos/OpenSolaris and Haiku/BeOS are capable of running on Ryzen, the issue would present itself there, as well.

 

Link to comment
Share on other sites

Triple post.
 

Λοιπόν, υπάρχει τρόπος να δοκιμάσετε σε windows αν ο ryzen σας έχει το bug, αλλά χρειάζεται να εγκαταστήσετε το Visual Studio για να κάνετε compile και να τρέξετε το πρόγραμμα.

Περισσότερες οδηγίες εδώ: https://github.com/corngood/kill-ryzen-win

 

Μόλις το δοκίμασα σε intel (στο laptop μου) και δεν κρασάρει, στην δουλειά δεν μπορώ να το δοκιμάσω γιατί δεν έχω windows.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.