Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

17 minutes ago, ARMAGEDDON said:

το γνωρίζω το ψυχολογικό το θέμα @Blinky , με 1.41v σε prime πόσο πιάνει με την R1 + θερμοκρασία δωματίου ?

Να σου πω την αληθεια με Prime δεν τολμησα να δοκιμασω. Εκανα το αρχικο ξεσκαρταρισμα για να εχω μια ιδεα περιπου ποση ταση θελει ανα 100mhz με ορισμο της σταθεροτητας το να βγαλει 1 ωρα Realbench full ram (16gb) και στο τελος για τα 4ghz τεσταρα με το HWbot H265 encoding σε 4k και 8 instances ταυτοχρονα που ειναι αρκετα brutal. Εκει (οπου και χρειαστηκε να το φτασω στους 1.41v) εφτανε στους 65 βαθμους ο cpu (ειδα και 67 παιζει πολυ ρολο και η ambient, γιατι το ΣΚ που εκανα τις δοκιμες με τις βροχες ειχε και ψιλοκρυο το βραδυ πχ).

Θα μπει πανω υδροψυξη με 360rad παντως οποτε δε με πολυαπασχολει ποσο παει με την R1, πιστευω θα πεσει τουλαχιστον 5 βαθμους με αυτην και θα ειναι και πιο ανετα σε συνθηκες καλοκαιριου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι καταλαβα με δοκιμες χτες, το vSOC καθοριζει ποση συχνοτητα μπορει να αντεξει ο IMC και αποκει και περα πρεπει να φροντισεις με vDimm να σταθεροποιησεις τις μνημες στα settings που θες.

 

Πχ για 3600mhz χρειαζομαι 1.2187 vSOC. Απαξ και δωσω αυτο, μετα με 18αρια timmings και 1t (μαλλον και 17αρια αλλα δε δοκιμασα) ειναι ΟΚ οι gskill με το stock 1.35 vDimm.

Αλλα για 16αρια timmings 1t θελω 1.44 vDimm (χωρις να χρειαστει πειραγμα το vSOC.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Blinky έγραψε:

σωστα μαντεψες. Τις βρηκα και στο forum του, μου κανει εντυπωση βεβαια οτι παντου τις εχει με 2t , δε χανει παρα πολυ απο αυτο?

Τις ίδιες έχουμε. το 2Τ (2Ν) απ'όσο γνωρίζω είναι για σταθερότητα σε συνδυασμό με τις καλύτερες επιδόσεις, ενώ το 1Τ για τις μέγιστες επιδόσεις αλλά μπορεί να χάνει στην σταθερότητα.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Blinky έγραψε:

Πχ για 3600mhz χρειαζομαι 1.2187 vSOC. Απαξ και δωσω αυτο, μετα με 18αρια timmings και 1t (μαλλον και 17αρια αλλα δε δοκιμασα) ειναι ΟΚ οι gskill με το stock 1.35 vDimm.

Έχεις δει κάποια διαφορά με τα timmings σε συνδυασμό με την αύξηση στα mhz στις μνήμες?

3200 με 14αρια →4,44ns

3600 με 18αρια → 5ns

3600 με 17αρια →4,72ns

στα 3600 με 16αρια → 4,44ns θα είσαι στα ίδια με 3200 cl14

 

Με βάση τα νούμερα (τουλάχιστον) δεν αξίζει το πουσάρισμα, γι'αυτό σε ρωτάω παραπάνω  αν έχεις δει κάποια διαφορά στην πράξη κι αν αξίζει ?

Το κέρδος νομίζω θα είναι ελάχιστο ανεβάζοντας μόνο την συχνότητα, εκτός κι αν διατηρείς το cl χαμηλά (μπορεί να είμαι και λάθος)

 

Στις δικές μου χωρίς να πειράξω ρεύματα τις άφησα στα 3200 κι έριξα το cl στο 13 → 4,06ns (σε intel πλατφόρμα)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, idonthave said:

Τις ίδιες έχουμε. το 2Τ (2Ν) απ'όσο γνωρίζω είναι για σταθερότητα σε συνδυασμό με τις καλύτερες επιδόσεις, ενώ το 1Τ για τις μέγιστες επιδόσεις αλλά μπορεί να χάνει στην σταθερότητα.

 

Έχεις δει κάποια διαφορά με τα timmings σε συνδυασμό με την αύξηση στα mhz στις μνήμες?

3200 με 14αρια →4,44ns

3600 με 18αρια → 5ns

3600 με 17αρια →4,72ns

στα 3600 με 16αρια → 4,44ns θα είσαι στα ίδια με 3200 cl14

 

Με βάση τα νούμερα (τουλάχιστον) δεν αξίζει το πουσάρισμα, γι'αυτό σε ρωτάω παραπάνω  αν έχεις δει κάποια διαφορά στην πράξη κι αν αξίζει ?

Το κέρδος νομίζω θα είναι ελάχιστο ανεβάζοντας μόνο την συχνότητα, εκτός κι αν διατηρείς το cl χαμηλά (μπορεί να είμαι και λάθος)

 

Στις δικές μου χωρίς να πειράξω ρεύματα τις άφησα στα 3200 κι έριξα το cl στο 13 → 4,06ns (σε intel πλατφόρμα)

 

 

 

Κοιτα, σιγουρα στους Ryzen η λογικη λεει οτι πας για το max MHz στις μνημες ανεξαρτητος timmings γιατι υπαρχει το Infinity Fabric (που ειναι διαυλος μεταξυ των 2 τετραπυρηνων ας πουμε που εχει ο 8core ryzen) το οποιο ειναι παντα στο μισο της ταχυτητας της μνημης. Αυτος ειναι και ο λογος που σε πολλα reviews απεδιδαν εξαιρετικα ασχημα οι ryzen γιατι πχ λογω προβληματων με τις μνημες τις ετρεχαν στα 2133 και 2400. Γι'αυτο οι μνημες ειναι πολυ σημαντικες στους ryzen.

 

Με βαση το παραπανω για οποιον αγοραζει σημερα πιστευω στοχος του πρεπει να ειναι να παιξει οπωσδηποτε 3200 τις μνημες και αν μπορεσει να παει προς 3600 με οποιοδηποτε κοστος σε timmings.

 

Εσυ που εχεις Intel σωστα κινεισαι, στη θεση σου θα κοιταζα πανω απολα να εχω το 1t και μετα θα ελεγα πως καλυτερα συχνοτητα παρα χαμηλοτερα timmings αρκει να μην ειναι πολυ χαλαρα. Δηλαδη ασχετα αν 3200/14 και 3600/16 σου δινουν ιδια ns , εχει φανει οτι πολλες εφαρμογες/games απλα ευνοουν τη συχνοτητα, οποτε ακομα και 3600/16 αποτι 3200/13 θα το προτιμουσα πχ. Αλλα ολα αυτα ειναι ψιλα γραμματα σε intel, η μνημη παιζει μηδαμινο ρολο στην τελικη αποδοση, δωσε 50mhz παραπανω στο cpu και εκανες μεγαλυτερη διαφορα :p

Έγινε επεξεργασία από Blinky
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ακόμα δεν έχω βάλει το feta bios στην prime x370 pro, περιμένω το official :p

 

σήμερα είπα να το ξεφτιλίσω με το OBS είχα βάλει cpu medium 30Mbit στο recording :p και χτύπαγε 100% , μετά από 25-30 λεπτά battlefront , BLACK SCREEN OF DEATH , οχοαοχοαχοαχ

αυτά πάω να δω καμιά σειρά και να κοιμηθώ

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ήρθα και γω.

 

Ryzen 5 1600 | MSI X370 Gaming Plus | 2x8 G.Skill  F4-3200C16D-16GVKB

 

Στο πρώτο bios οι μνήμες δεν έπαιζαν πάνω απο 2400 or something, στο 5.2 (1.0.0.4) παίζουν 2933cl16 1.4V. Δε βάζω το beta με agesa 1.0.0.6 γιατί...beta. Overclock όταν βάλω την d14 πάνω γιατί είμαι με τη μαμά...

 

Xss5tit.jpg

rTluuQU.jpg

IMBUPyv.jpg

1wGzihl.jpg

k7mYXKR.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία από Volrath
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη μέρα δεν έπαιζαν με cl16, θέλει cl18 (18-20-20-40) :p

 

Επίσης δε μπορώ να πω ότι το boot time είναι θεσπέσιο, κάνει 32sec να bootαρει, εκ των οποίων τα 20sec τα περνάει με μαύρη οθόνη, λες και δε κάνει τίποτα. Από όταν ανοίξει ουσιαστικά το display κάνει 12sec να μπει windows σε παλιό ssd (sammie 830). Φαντάζομαι με κανα bios update τα πρώτα 20 θα εξαλειφθούν. Δε ξέρω άμα είναι οι μνήμες για το boot θα το ελέγξω αργότερα.

 

Ωστόσο, meh, beta καταστάσεις ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Volrath έγραψε:

Την επόμενη μέρα δεν έπαιζαν με cl16, θέλει cl18 (18-20-20-40) :p

 

Επίσης δε μπορώ να πω ότι το boot time είναι θεσπέσιο, κάνει 32sec να bootαρει, εκ των οποίων τα 20sec τα περνάει με μαύρη οθόνη, λες και δε κάνει τίποτα. Από όταν ανοίξει ουσιαστικά το display κάνει 12sec να μπει windows σε παλιό ssd (sammie 830). Φαντάζομαι με κανα bios update τα πρώτα 20 θα εξαλειφθούν. Δε ξέρω άμα είναι οι μνήμες για το boot θα το ελέγξω αργότερα.

 

Ωστόσο, meh, beta καταστάσεις ακόμα.

αυτό γινόταν με παλιά bios. μέχρι κάποια έκδοση αργόυσαν σχεδόν όλες οι μητρικές. μετά το διόρθωσαν

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos444 said:

Για τις μνήμες ισχύει ότι είναι για κλάμματα. Για το boot time δεν θα το έλεγα. Δεν νομίζω πως κάνει πάνω από 15" να ανοίξει το δικό μου. (Μ.2 960 εβο)

Ποιά μητρική;

 

28 minutes ago, AlexanderK said:

αυτό γινόταν με παλιά bios. μέχρι κάποια έκδοση αργόυσαν σχεδόν όλες οι μητρικές. μετά το διόρθωσαν

Δε ξέρω άμα βάλω τις μνήμες 2133 άμα παίζει πιο γρήγορα αλλά εγώ φοράω το τελευταίο stable. Μετά έχει βγει ένα beta ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ARMAGEDDON said:

που είναι βρε παίδες το benchmark που μέτραγε πόση ώρα κάνει boot το pc !

να ξεκινήσουμε να βάζουμε boot time , cpu clock , ram clock , bios v.xxx

οταν το ειχα αφησει δεν επαιζε καλα απο Win 8 κ ανω..http://www.planetsoft.org/

Υπαρχει κ αυτο ομως..http://www.greatis.com/bootracer/

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως πρεπει να ξανακανουν τα reviews για Ryzen, καθως μετα απο τοσα patch και updates, οι επιδοσεις τους εχουν σημαντικες διαφορες.

Χθες μαλιστα ετυχα να κοιταω τις επιδοσεις τους στα παιχνιδια και συγκεκριμενα στο ROTR. Καμια σχεση με το πως ηταν στο release.

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα να μου στήσουν έναν ryzen στην δουλειά γιατί χρειαζόμουν περισσότερα cores.

 

CPU: Ryzen 1700X

Spoiler

Handle 0x0031, DMI type 4, 48 bytes
Processor Information
    Socket Designation: AM4
    Type: Central Processor
    Family: <OUT OF SPEC>
    Manufacturer: Advanced Micro Devices, Inc.
    Version: AMD Ryzen 7 1700X Eight-Core Processor         
    Voltage: 1.4 V
    External Clock: 100 MHz
    Max Speed: 3900 MHz
    Current Speed: 3400 MHz
    Status: Populated, Enabled
    Upgrade: <OUT OF SPEC>
    L1 Cache Handle: 0x002E
    L2 Cache Handle: 0x002F
    L3 Cache Handle: 0x0030
    Serial Number: Unknown
    Asset Tag: Unknown
    Part Number: Unknown
    Core Count: 8
    Core Enabled: 8
    Thread Count: 16
    Characteristics:
        64-bit capable

 

MOBO: Asus Prime B350-Plus

Spoiler

Handle 0x0002, DMI type 2, 15 bytes
Base Board Information
    Manufacturer: ASUSTeK COMPUTER INC.
    Product Name: PRIME B350-PLUS
    Version: Rev X.0x
    Asset Tag: Default string
    Features:
        Board is a hosting board
        Board is replaceable
    Location In Chassis: Default string
    Chassis Handle: 0x0003
    Type: Motherboard
    Contained Object Handles: 0

 

RAM: 32GB CMK32GX4M2A2400C14

Spoiler

Handle 0x0035, DMI type 17, 40 bytes
Memory Device
    Array Handle: 0x002C
    Error Information Handle: 0x0034
    Total Width: 64 bits
    Data Width: 64 bits
    Size: 16384 MB
    Form Factor: DIMM
    Set: None
    Locator: DIMM_A2
    Bank Locator: BANK 1
    Type: DDR4
    Type Detail: Synchronous Unbuffered (Unregistered)
    Speed: 2400 MHz
    Manufacturer: Unknown
    Serial Number: 00000000
    Asset Tag: Not Specified
    Part Number: CMK32GX4M2A2400C14  
    Rank: 2
    Configured Clock Speed: 1200 MHz
    Minimum Voltage: 1.2 V
    Maximum Voltage: 1.2 V
    Configured Voltage: 1.2 V

 

GPU: RX550

SSD: Samsung 850 1TB

 

Έκανα σύγκριση με έναν i7-2600 CPU@3.40GHz/P8H61-M LX2/8GB DD3 και ένα lenovo laptop i5-2450M CPU@2.50GHz/16 GB που χρησιμοποιούσα μέχρι στιγμής.

Εννοείται φυσικά η διαφορά είναι αστεία, ειδικά με το laptop, αλλά πέρα από την σύγκριση το νόημα είναι το πόσο καλύτερη έγινε η ζωή μου.

 

Έκανα ένα τυπικό τεστ με τον kernel του rpi3. Όποιος θέλει να συγκρίνει μπορεί να δοκιμάσει τον οδηγό αυτό.

 

Setup:

- OS: Ubuntu 16.04.2 64-bit

- Kernel:  4.11.7-041107-generic

- Compiler: gcc-arm-none-eabi-5_4-2016q3

 

i5-2450M

Quote

time make -j16 zImage modules dtbs
real    21m29.093s
user    70m7.512s
sys    4m25.432s

i7-2600

Quote

time make -j16 zImage modules dtbs
real    7m51.727s
user    58m3.772s
sys    1m52.728s

Ryzen 1700X

Quote

time make -j16 zImage modules dtbs
real    3m23.174s
user    47m4.087s
sys    2m50.763s

 

Και μετά έκανα ένα benchmark με ένα custom yocto build που κάνει build το u-boot, τον kernel και το filesystem και τα αποτελέσματα είναι:

i5-2450M

Quote

χαχαχαχαχαχαχαχαχα. Θέλει ώωωρες να τελειώσει.

i7-2600

Quote

real    109m31.195s
user    520m55.980s
sys    47m11.660s

Ryzen 1700X

Quote

real    49m12.156s
user    508m46.323s
sys    67m31.673s

 

Γενικά η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα. Και κατά τη διάρκεια που κάνει όλα αυτά build το σύστημα παραμένει responsive και μπορώ να δουλέψω κανονικά.

Και ναι... είναι απόλαυση να βλέπεις το bitbake να κάνει 16 tasks ταυτόχρονα...

 

Όποιος θέλει κάποιο benchmark από linux κανένα πρόβλημα, αρκεί να μην θέλει να εγκαταστήσω packages που θα μου χαλάσουν το environment. Οπότε θα περιοριστώ κυρίως σε compilations και τέτοιου είδους πράγματα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.