Jump to content



Αναλώσιμα εργαλείων (τρυπάνια, μύτες, γυαλόχαρτα, λάμες κλπ) και γενικά αναλώσιμα


Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Κάτι λάθος κάνεις. Πόσο % κοβάλτιο είναι τα τρυπάνια σου; Σε πόσες στροφές έχεις το κολονάτο; Τι πάχος μέταλλο τρυπάς; Βάζεις λάδι κοπής η ξερά;

 

Με τρυπανάκι 1,5 mm 5%Co τρύπαγα λάμα 3 mm ανοξείδωτη με λίγες στροφές. Ψέκαζα λίγο wd-40. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

 

Με τρυπανάκι 1,5 mm 5%Co τρύπαγα λάμα 3 mm ανοξείδωτη με λίγες στροφές. Ψέκαζα λίγο wd-40. 

Εξαερώνετε στο δευτερόλεπτο.

Αυτό χρησιμοποιώ εγώ και είναι το οικονομικότερο

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Αυτό χρησιμοποιώ εγώ και είναι το οικονομικότερο

 

Το παρήγγειλα. Να δούμε τι θα κάνει. 

On 28/4/2020 at 10:03 ΜΜ, το μέλος Vardeos έγραψε:

ρωτούσα λοιπόν αν οι παλιοί δίσκοι τροχίζοντε για χρήση σε όχι και τόσο καλά ξύλα.

αλλά δεν ανέφερα ότι είναι lidl.

 

Βλέπω στο amazon.co.uk ότι υπάρχουν μηχανήματα ειδικά για να τροχίζουν δίσκους δισκοπρίονου.

 

με 81 λίρες:

 

image.thumb.png.0fda51da93c37615383c4a802578e548.png

 

 

 

με 300 λίρες:

image.thumb.png.4f233489f13e76c36f5949242bbcab6e.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προέκυψε η ανάγκη για τρύπημα (παλιού) νιπτήρα πορσελάνης με ποτηροτρύπανο, για τοποθέτηση μπαταρίας νιπτήρα αναμεικτικού τύπου. Προφανώς θα χρειαστώ κάποιο κατάλληλο ποτηροτρύπανο (που δεν διαθέτω). Έχουμε εμπειρία - προτάσεις; Μιλάμε για επιθυμητή διάμετρο διάτρησης γύρω στα 34-35 χιλ. (ο κατασκευαστής της μπαταρίας δίνει 34 χιλ. απαιτούμενο άνοιγμα). Ενδεικτικά έχω βρει τα παρακάτω:

WWW.AMAZON.DE

Elektro- und Handwerkzeuge online - Wolfcraft 5926000 1 Diamant-Lochsäge Ceramic mit Schwamm, 10 mm Schaft Ø 35. Wolfcraft 5926000 1 Diamant-Lochsäge Ceramic mit Schwamm, 10 mm Schaft Ø 35.

 

keil-715.jpg
WWW.STEREOTIKI.GR

Keil 715 σετ ποτηροτρύπανα 6 τεμαχίων Σετ 6 τεμαχίων ποτηροτρύπανα διαμαντέ Κατάλληλα για πλακάκι, τούβλο, γυψοσανίδα, τσιμεντοσανίδα, αερομπετόν, πορώδες πετρώματα Το σετ περιλαμβάνει: 4...

Τι θα επιλέγατε; Είναι τόσο καλό το πρώτο (Wolfcraft) ώστε να δικαιολογεί την τιμή του;

Link to comment
Share on other sites

32 χιλιοστά είναι οι μπαταρίες.

 

Εγώ θα έπαιρνα το σετάκι με ποτηροτρύπανα από τα Lidl.

 

Είσαι σίγουρος εκεί που θα τρυπήσεις ότι από κάτω μπορείς να στερεώσεις σωστά την μπαταρία;

 

Επίσης πριν πάρεις τα ποτηροτρύπανα, κάνε την τρύπα για τον οδηγό του ποτηροτρύπανου που έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί να κάνεις πρώτα. Μπορεί να γίνει ζημιά και να μη χρειαστείς μετά τα ποτηροτρύπανα.

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

Για τη διάμετρο μου χουν πει κι άλλοι για 32 χιλ. αλλά εγώ στο σχέδιο της Grohe βλέπω να λέει για 34:

Όσο για το σετάκι των Lidl αφενός δεν είναι διαθέσιμο αυτή την περίοδο, αφετέρου δε από όσο είδα με πρόχειρη αναζήτηση έχει μεγάλα μεγέθη (68+ χιλ.) και η ποιότητά του άγνωστη, πέρα από το ότι δεν είμαι σίγουρος ότι έκανε και για κεραμεικά/πορσελάνη.

Το θέμα της δυνατότητας στερέωσης το έψαξα και είναι οκ.

Σε ότι τέλος αφορά την τρύπα του οδηγού που ανέφερες, υπάρχει ήδη έτοιμη τρύπα στο κέντρο διαμέτρου 4-5 χιλ. για τη βίδα συγκράτησης της αλυσίδας της τάπας του νιπτήρα, οπότε δεν τίθεται θέμα ύπαρξης οδηγού.

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2020 at 4:42 ΜΜ, το μέλος Blackfield έγραψε:

Για τη διάμετρο μου χουν πει κι άλλοι για 32 χιλ. αλλά εγώ στο σχέδιο της Grohe βλέπω να λέει για 34:

Όσο για το σετάκι των Lidl αφενός δεν είναι διαθέσιμο αυτή την περίοδο, αφετέρου δε από όσο είδα με πρόχειρη αναζήτηση έχει μεγάλα μεγέθη (68+ χιλ.) και η ποιότητά του άγνωστη, πέρα από το ότι δεν είμαι σίγουρος ότι έκανε και για κεραμεικά/πορσελάνη.

Το θέμα της δυνατότητας στερέωσης το έψαξα και είναι οκ.

Σε ότι τέλος αφορά την τρύπα του οδηγού που ανέφερες, υπάρχει ήδη έτοιμη τρύπα στο κέντρο διαμέτρου 4-5 χιλ. για τη βίδα συγκράτησης της αλυσίδας της τάπας του νιπτήρα, οπότε δεν τίθεται θέμα ύπαρξης οδηγού.

Κανονικα τετοιοι νιπτηρες εχουν ενα αδυνατο σημειο που χτυπας κ ανοιγει η τρυπα...

Τετοια τρυπανια παντως βρισκεις φτηνα, στο 15αρι το σετ....

Ειχα παρει παααλια απ το Βαρδακα ....αν η οπη ειναι μικροτερη τη μεγαλωνεις με μια διαμαντολιμα περιμετρικα κ εισαι οκ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
57 minutes ago, Lakisss said:

Γνωρίζει κανείς τα τρυπάνια Format;


(εννοείται δεν γνωρίζω) σε αυτήν τη σελίδα κάποιος είχε την ίδια απορία με σένα. Από κάτω λαμβάνει κάποιες απαντήσεις (κάνε μετάφραση στον browser αν σου βγάλει γερμανικά):


Ενδεικτικά: 
Exactly: FORMAT tools are the trademark of EDE (Purchasing Office of German Iron Dealers) in Wuppertal - see also www.ede.de. Almost everything is delivered to the dealers via the central warehouse in Wuppertal. Not to be confused with PROMAT from Nordwest-Hagen and PRIMAT from Wollschläger-Bochum. FORMAT is re-tendered or requested from the suppliers every 2 years. For the duration of this period, the approximately 35 Format A dealers in Germany (premium tool group) should only ever deliver consistent quality. No dealer who sells this FORMAT program may sell other brands for this. It is of course possible that one or the other dealer will do so if there is no stock or old stock.

Με μια γρήγορη ματια, είναι ιδιωτική ετικέτα της παραπάνω ένωσης εμπόρων εργαλείων. Τους τα κατασκευάζουν διάφοροι, με αποτέλεσμα να κρίνονται κατά περίπτωση, κάποια μπορεί να είναι καλά, άλλα όχι τόσο.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.FORMAT-QUALITY.COM

FORMAT ist der Komplettanbieter für Werkzeuge für Industrie und Handwerker.

Νίκο, όπως τα είπε ο Σταμάτης!

Από ότι βλέπω και από το site τους είναι "ετικέτα" εμπόρων!

Σαφώς και για να δραστηριοποιούνται στην Ευρώπη κυρίως -μη πω αποκλειστικά- θα έχουν κάποια αξιοπρεπή ποιότητα και θα ακολουθούν τις προδιαγραφές!

Από εκεί βέβαια μέχρι το έχουν εξαιρετικά εργαλεία, υπάρχει μια απόσταση, άγνωστο το πόση είναι ! :)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Και μπορεί να είναι ακριβώς έτσι!

Στην επαγγελματική χρήση δεν "επιβιώνει"  κάτι αν δεν έχει τα ποιοτικά προσόντα!

Για να καλυφθεί η αγορά που θέλει κάτι ποιοτικό χωρίς να πληρώσει το εργαλείο με το "βαρύ"όνομα αρκετοί κατασκευαστές έχουν και δεύτερη εναλλακτική οδό διάθεσης εργαλείων τα οποία είναι ποιοτικά αλλά δεν τα λένε Gedore ας πούμε, αλλά Carolus!

Και φυσικά το φασόν -όπως λέγαμε τις προάλλες για τις πρέσες- δίνει και παίρνει και μάλιστα πολλές φορές χωρίς καμία υποβάθμιση στην ποιότητα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

Και μπορεί να είναι ακριβώς έτσι!

Στην επαγγελματική χρήση δεν "επιβιώνει"  κάτι αν δεν έχει τα ποιοτικά προσόντα!

Για να καλυφθεί η αγορά που θέλει κάτι ποιοτικό χωρίς να πληρώσει το εργαλείο με το "βαρύ"όνομα αρκετοί κατασκευαστές έχουν και δεύτερη εναλλακτική οδό διάθεσης εργαλείων τα οποία είναι ποιοτικά αλλά δεν τα λένε Gedore ας πούμε, αλλά Carolus!

Και φυσικά το φασόν -όπως λέγαμε τις προάλλες για τις πρέσες- δίνει και παίρνει και μάλιστα πολλές φορές χωρίς καμία υποβάθμιση στην ποιότητα!

Ονομάζετε αθέμιτος ανταγωνισμός και το κάνουν για να κλείσουν τους ανταγωνιστές στις φτηνές κατηγορίες Όπως πχ η βάρτα πουλάει -30% τις μπαταρίες της χωρίς τα αυτοκόλλητα και κολλάνε οι έμποροι δικά τους

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Ονομάζετε αθέμιτος ανταγωνισμός

Μακάρι να μπορούσα να πω ότι έχεις άδικο!

Δυστυχώς αυτό που λες Γιάγκο είναι πραγματικότητα, δεν ξέρω αν ποτέ υπήρξε εποχή "ευγενούς άμιλλας" μεταξύ των ανταγωνιστών, αλλά σίγουρα δεν είναι η δική μας !

Όπως και να έχει, προς ώρας δίνει πρόσβαση σε καλά εργαλεία με χαμηλές τιμές, το πότε αυτό θα γυρίσει μπούμερανγκ δεν το ξέρει κανείς.

Γι' αυτό εμείς πρέπει να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά όσο μπορούμε και να υποστηρίζουμε και τους μικρούς ποιοτικούς κατασκευαστές!

Αυτός είναι και ο λόγος που εδώ πιστεύω ότι έχουμε όλοι όσοι ασχολούμαστε, τον τρόπο να κάνουμε μια -μικρή έστω- διαφορά, αναφερόμενοι και σε κατασκευαστές που είναι μεν έξω από την "κεντρική" σκηνή, αλλά η δουλειά τους είναι εξαιρετική !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

στο λινκ από το γερμανικό φόρουμ που σου έβαλα κάποιος γράφει ότι μερικά δικά τους μπορεί να είναι καλά, από καλό κατασκευαστή, με καλές προδιαγραφές. Απλώς δεν μπορείς να ξέρεις αν ισχύει για όλα.

Γιάγκο αυτοί μάλλον είναι προμηθευτικός συνεταιρισμός για  μέλη. Σαν «ομαδική αγορά κατά παραγγελία». Αν το καταλαβαίνω καλά, έχουν δημιουργήσει αυτήν την μάρκα για τα μέλη τους, φαντάζομαι με σκοπό να ανταγωνιστούν τις ιδιωτικές ετικέτες από μεγαθήρια τύπου Lidl και κυρίως τα αντίστοιχα με προϊόντα για την DIY αγορά (Praktiker, OBI κλπ). Με προσανατολισμό  την αγορα Β2Β και πιο «επαγγελματικές» αγορές, για αυτό και λογικά ισχύει η εντύπωση που σχημάτισε ο Νίκος.

Τούτη είναι η «εταιρεία», προμηθευτικός συνεταιρισμός, ότι είναι τέλος πάντων. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο με το αυτοκόλλητο της Βάρτα (όπου την κατάσταση την δημιουργεί ο ίδιος ο κατασκευαστής). Γράφει με ποιες ετικέτες εμφανίζονται, μεταξύ αυτών κι η Format.
https://www.ede.de/en/company/history.html

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

δεν ξέρω αν ποτέ υπήρξε εποχή "ευγενούς άμιλλας" μεταξύ των ανταγωνιστών, αλλά σίγουρα δεν είναι η δική μας !

 

Στο παρελθόν Στέλιο οι εταιρίες ήταν πολλές, επίσης την όποια προσπάθεια θα την έτρωγαν οι δασμοί

 

 

πριν 49 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Γιάγκο αυτοί μάλλον είναι προμηθευτικός συνεταιρισμός για  μέλη. Σαν «ομαδική αγορά κατά παραγγελία». Αν το καταλαβαίνω καλά, έχουν δημιουργήσει αυτήν την μάρκα για τα μέλη τους, φαντάζομαι με σκοπό να ανταγωνιστούν τις ιδιωτικές ετικέτες από μεγαθήρια τύπου Lidl και κυρίως τα αντίστοιχα με προϊόντα για την DIY αγορά (Praktiker, OBI κλπ). Με προσανατολισμό  την αγορα Β2Β και πιο «επαγγελματικές» αγορές, για αυτό και λογικά ισχύει η εντύπωση που σχημάτισε ο Νίκος.

Τούτη είναι η «εταιρεία», προμηθευτικός συνεταιρισμός, ότι είναι τέλος πάντων. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο με το αυτοκόλλητο της Βάρτα (όπου την κατάσταση την δημιουργεί ο ίδιος ο κατασκευαστής). Γράφει με ποιες ετικέτες εμφανίζονται, μεταξύ αυτών κι η Format.

 

 

Δεν έχει σημασία ποίος δημιουργεί την κατάσταση αλλά ότι το προϊόν βγαίνει ποιο φτηνά με ετικέτα ευκαιρίας. Άσε που δεν γνωρίζουμε στην συνεννόηση μεταξύ τους τι παίχτηκε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα

 

Θα ήθελα τα φώτας σας σχετικά με την χρήση νοβοπανόβιδων σε ξύλα.

Θέλω να κάνω μια μαζική παραγγελία σε βίδες και λόγο ασχετοσύνης θέλω να μάθω πως επιλέγω βίδες 

Συνήθως σε μελαμίνες, MDF, κοντραπλακέ, OSB και παλετόξυλα ή γενικώς ξυλεία.

 

Τι νούμερα βίδες χρειάζομαι ; Υπάρχει κάποιος τυφλοσούρτης στην επιλογή πάχους μήκους βίδας αναλόγως το ξύλο ; 

Πρέπει να προσέξω μάρκα ; τι είναι καλύτερο με torx ή με σταυρό κεφάλι;  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ολη την σειρα των 3 χιλιοστων παχος και των 3,5χ45 μεχρι το 60 μηκος. ολες χρειαζονται. ειναι ολες σταυροτες αν και θα προτειμουσα τις τορξ αλλα νομιζω οτι η μυτη πρεπει να ειναι πολυ καλη ποιοτητα για να μην την στρογυλευει.κυριως ομως ασχολουμε με σιδερα οποτε ενας η μια που ασχολειται περισσοτερο δοσει μια ποιο σωστη απαντηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2020 at 11:03 ΜΜ, το μέλος Vardeos έγραψε:

Θα ήθελα τα φώτας σας σχετικά με την χρήση νοβοπανόβιδων σε ξύλα.

Θέλω να κάνω μια μαζική παραγγελία σε βίδες και λόγο ασχετοσύνης θέλω να μάθω πως επιλέγω βίδες 

Συνήθως σε μελαμίνες, MDF, κοντραπλακέ, OSB και παλετόξυλα ή γενικώς ξυλεία.

 

Τι νούμερα βίδες χρειάζομαι ; Υπάρχει κάποιος τυφλοσούρτης στην επιλογή πάχους μήκους βίδας αναλόγως το ξύλο ; 

Πρέπει να προσέξω μάρκα ; τι είναι καλύτερο με torx ή με σταυρό κεφάλι; 

 

Για κοίτα αυτό το σχετικό νήμα.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.