Jump to content


Καλυτερη περιοδος για αγορα AMD καρτας αλλα οχι Vega


Recommended Posts

Καλησπερα :D ειμαι σε φαση αναζητησης καρτας γραφηκων, και επειδη εχω Freesync monitor θα κινηθω λογικα για AMD καρτα. Μπορω ανετα να τρεναρω την αγορα 2-3 η και 4 μηνες, το budget που θα εχω διαθεσημο ειναι 300-350 ευρω, η οθονη ειναι ultrawide 1080p και στοχευω στο να μπορω να παιζω σταθερα 60-75 fps ακομα και τελευταιους τιτλους σε ultra/very high settings. Ειμαι ανοιχτος στο να παρω Nvidia καρτα γιατι ξερω οτι ειναι πιο γρηγορες απο τις AMD αλλα ειναι παντα ο παραγοντας της οθονης στη μεση, γιατι μιας και ειναι freesync θα ερθει και θα δεσει τελεια με μια amd καρτα :D ειμαι λιγο pleb πανω στο θεμα και επειδη προκειται για μια αρκετα μεγαλη αγορα, θελω να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα κανω καποιο λαθος.  Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο που θα αφιερωσετε ^_^

*οσο για τον τιτλο, δεν ειμαι σιγουρος για το αν αξιζει να παρεις μια Vega 1 μηνα αφου βγει, γιατι και οι τιμες θα ειναι στα υψη και δεν ειναι κανεις σιγουρος για το ποσο worth θα ειναι, τουλαχιστον οχι ακομα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα και το να παρεις καρτα ενα μηνα πριν βγουν καινουριες, ουτε κι αυτο ειναι πολυ σοφο. Καλοκαιρακι ειναι, κανε κανενα μπανιο και ασε το θεμα καρτας για ενα μηνα εστω, να δεις τι θα γινει γνωστο με την ανακοινωση της vega στη siggraph που θα γι ει 1-3 αυγουστου. Απο κει και περα βλεπεις.

 

Παντως με δεδομενη την υπαρξη freesync monitor η επιλογη amd καρτας θα εξασφαλισει ενα καλυτερο οπτικο αποτελεσμα αφου θες να παιζεις σε high/ultra settings. Παντα ειναι προτιμοτερη η smooth κινηση γραφικων παρα τα 10fps πανω η κατω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει ειχα σκοπο να το τρεναρω οπως ειπα, γιατι ειμαι αρκετα σιγουρος πως θα υπαρξει και καλη μειωση στις Rx 5xx καρτες λογω των Vega, με την αγορα να γινει πιστευω αρχες σεπτεμβρη. Συγκεκριμενα σκευτομουν την Sapphire RX 580 nitro+ 8gb , και επειδη 8gb ειναι futureproof και λογο εμφανισης της καρτας και λογο των αρκετα ηψηλων ταχυτητων της :D πιστευετε ειναι η καλυτερη δυνατη αγορα; Ευχαριστω και για τις απαντησεις παντα ^_^ 

Link to comment
Share on other sites

Για 1080p μια χαρά είναι η 580, ακόμα περισσότερο λόγω της ύπαρξης freesync στην οθόνη σου.

Αν οι τιμές των επερχόμενων vega σπρώξουν προς τα κάτω τις 580, ή εμφανιστεί έκδοση vega περίπου στα χρήματα μιας 580 αλλά φυσικά με καλύτερες επιδόσεις πας προς τα εκεί.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι σου λεω να κοιταξεις μια μεταχειρησμενη 980ti στο 300αρι και να κανεις ομορφο καλοκαιρακι απο σημερα.

ΟΚ δε θα εχεις freesync αλλα απο ενα σημειο και μετα οταν υπαρχει τετοια διαφορα στην αποδοση δε νομιζω πως ειναι τοσο σημαντικο.

Δυστυχως οι 580 που θα ηταν το ιδανικο για σενα δε προκειται να δουν λογικη τιμη οσο υπαρχει το Ethereum...

 

Δε θα ειχα την ιδια αποψη οπως καταλαβαινεις αν δεν υπηρχε το θεμα του mining. Και επισβς δε θα πονταρα καθολου σε πτωση τιμης των 580 λογω Vega επειδη μαλλον οι δευτερες δε θα ειναι καλες στο mining (hbm και ενεργοβορες). Αυτο αφηνει βεβαια ενα μικρο παραθυρακι αν βγουν 3 μοντελα Vega και οντως δεν τσουλανε στο mining, το μικροτερο μοντελο να ειναι καλη αγορα σε λογικη τιμη, αν θες περιμενεις να το δεις αυτο.

Έγινε επεξεργασία από Blinky
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η αγορα μεταχειρησμενης καρτας γραφηκων; δεν ειναι μεγαλο πονταρισμα αυτο; Επησης μεχρι και πριν απο 3 μερες ειχε διαθεσημες RX580 αρα θελω να πιστευω πως σε κανα μηνα η δυο, θα ξαναυπαρχουν διαθεσημες σε καλη τιμουλα κυριως :D το budget φτανει μεχρι 350 αρα αν υπαρχουν και και ακομα καλυτερες επιλογες ειμαι ανοιχτος σε αυτες. Επησης ειχα απορρεια σχετικα με τα gb, ειναι προτειμοτερο να κινηθω στα 8 gb η αν εχω 4 δεν προκειται να εχω κανενα θεμα ακομα και αν τρεχω τους πιο βαριους τιτλους τυπου GTA V? Και το τελευταιο που ηθελα να προσθεσω, εχω σκοπο να την κρατησω 2-3 χρονια την καρτα αρα ακομα και αν αλλαξω το Mobo και τα λοιπα η καρτα θα μεινει, αρα ολες οι συστασεις ειναι καλοδεχουμενες ακομα και αν ξεπερνανε το budget 

Link to comment
Share on other sites

Καλη φαση φαινεται η αγορα απο το Γαλλικο Αmazon, οι τιμες εχουν διαφορα... ας ελπισουμε με την αφηξη των vega να πεσει η τιμη στις Rx580 η το αν αξιζουν οι νεες vega :D 

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουμε και λίγο πλάκα, η καλύτερη περίοδος για αγορά κάρτας amd είναι σε 1-1,5 χρόνο από τώρα. Έτσι κι αλλιώς, πάντα τόσο χρονικό διάστημα είναι πίσω η amd σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Στα σοβαρά, αν βρεις 980ti στα 250-300 χτύπα την . Αλλιώς, περιμένεις πότε θα περάσει η μόδα του Mining, μπας και στρώσουν οι τιμές (γενικά, αλλά και στις 580).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν περιμένετε να περάσει η μόδα του mining θα περιμένετε πολύ.
Δεν ξέρω ποιός/τι σας είπε/τάζει φρούδες ελπίδες, το mining σε Ethereum & ZEC έχει αρκετό μέλλον ( τουλάχιστον 1 χρόνο ακόμα PoW ) και υπάρχουν και μερικά εναλλακτικά που θα αρχίσουν τώρα να τρώνε και τις nVIDIA ( Equihash based cryptocurrencies ).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μας βλέπω να παρακαλάμε για μόνιμο καλοκαίρι, ώστε με τα μπάνια να μην έχουμε ανάγκη από κάρτες. Με τέτοια καπέλα στις τιμές, θα παίρνουμε για αντηλιακή προστασία στην παραλία amd και nvidia.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι αρκετα τραγικο που βλεπεις 200 δολαρια εξω και 350-400 ευρω μεσα στην ελλαδα... βλεπουμε λοιπον οταν τελειωσει το καλοκαιρακι με το καλο, μεχρι τοτε καλοπεραση οσο ειναι καιρος :D 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/7/2017 at 10:01 ΜΜ, το μέλος Blinky έγραψε:

Εγω παλι σου λεω να κοιταξεις μια μεταχειρησμενη 980ti στο 300αρι και να κανεις ομορφο καλοκαιρακι απο σημερα.

ΟΚ δε θα εχεις freesync αλλα απο ενα σημειο και μετα οταν υπαρχει τετοια διαφορα στην αποδοση δε νομιζω πως ειναι τοσο σημαντικο.

Δυστυχως οι 580 που θα ηταν το ιδανικο για σενα δε προκειται να δουν λογικη τιμη οσο υπαρχει το Ethereum...

 

Δε θα ειχα την ιδια αποψη οπως καταλαβαινεις αν δεν υπηρχε το θεμα του mining. Και επισβς δε θα πονταρα καθολου σε πτωση τιμης των 580 λογω Vega επειδη μαλλον οι δευτερες δε θα ειναι καλες στο mining (hbm και ενεργοβορες). Αυτο αφηνει βεβαια ενα μικρο παραθυρακι αν βγουν 3 μοντελα Vega και οντως δεν τσουλανε στο mining, το μικροτερο μοντελο να ειναι καλη αγορα σε λογικη τιμη, αν θες περιμενεις να το δεις αυτο.

Ευτυχώς οι τιμές πέφτουν σίγα σιγά αλλά η 980Τi πραγματικά είναι οτι καλύτερο υπάρχει σε σχέση απόδοση τιμη, α και blinky σβήσε προσωπικά μηνύματα θέλω να σε ρωτήσω κάτι !

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2017 at 10:01 ΜΜ, το μέλος Blinky έγραψε:

Εγω παλι σου λεω να κοιταξεις μια μεταχειρησμενη 980ti στο 300αρι και να κανεις ομορφο καλοκαιρακι απο σημερα.

ΟΚ δε θα εχεις freesync αλλα απο ενα σημειο και μετα οταν υπαρχει τετοια διαφορα στην αποδοση δε νομιζω πως ειναι τοσο σημαντικο.

Δυστυχως οι 580 που θα ηταν το ιδανικο για σενα δε προκειται να δουν λογικη τιμη οσο υπαρχει το Ethereum...

 

Δε θα ειχα την ιδια αποψη οπως καταλαβαινεις αν δεν υπηρχε το θεμα του mining. Και επισβς δε θα πονταρα καθολου σε πτωση τιμης των 580 λογω Vega επειδη μαλλον οι δευτερες δε θα ειναι καλες στο mining (hbm και ενεργοβορες). Αυτο αφηνει βεβαια ενα μικρο παραθυρακι αν βγουν 3 μοντελα Vega και οντως δεν τσουλανε στο mining, το μικροτερο μοντελο να ειναι καλη αγορα σε λογικη τιμη, αν θες περιμενεις να το δεις αυτο.

κι εγω σε  580  θα πηγαινα αλλα λογω ελλειψεων  πετυχα μια 570 4Gb και βολευτηκα..... προς το παρον...!!! 

 

για Mining οι Vega.....

http://www.legitreviews.com/amd-radeon-rx-vega-64-vega-56-ethereum-mining-performance_197049

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.