Jump to content



Θόρυβος 1080 ti


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδες, 

 

Έχω ένα θέμα με μια asus 1080ti με τρεις ανεμιστήρες πάνω. 

 

Αρχικά η κάρτα ήταν ρυθμισμένη να ξεκινάει στροφές στους 60 βαθμούς, που σε χρήση browsing σήμαινε ότι η κάρτα ξεκινούσε και σταματούσε συνέχεια. Πολύ σπαστικό! Την έβαλα να ξεκινάει στροφές στους 66 βαθμούς μέσω του Asus λογισμικού στα Windows και ψιλό ηρέμησε. 

 

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι, σε τίτλους μεσαίων απαιτήσεων, οι ανεμιστήρες της κάρτας σπάνε πολλά νεύρα, καθώς ακούγεται ένα συνεχές γρουμ-γρουμ-γρουμ, σα παλιός ανεμιστήρας. Έχετε καμιά ιδέα πως να το πολεμησω αυτο, εκτός απο το να κάνω πειράματα με στροφές μέσω του software της κάρτας γραφικών; 

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για την Strix δεν είναι φυσιολογικό.
Ακόμα και στο 60% είναι αρκετά ήσυχοι οι ανεμιστήρες της ( και την έχω χύμα στο γραφείο δίχως κουτί, στα 30εκ. από τα αυτιά μου )

Link to comment
Share on other sites

Και δεν μου κολλαει εδω...

Στο browsing η καρτα σου πιανει 60 βαθμους; Πως γινεται αυτο; Ακομα και day one να την πηρες σιγα μην εχει πιασει τοση σκονη.

Μηπως εχει πειραξει κατι στο profile για τα ανεμιστηρια;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρίσκουν τα fans της πάνω σε κάποιο καλώδιο, και αν είσαι σίγουρος οτι ο θόρυβος είναι από την κάρτα

(για σιγουριά θα σου έλεγα να απενεργοποιήσεις όλους τους υπόλοιπους ανεμιστήρες στο κουτί σου),

τότε rma.

 

Btw 60 βαθμοί είναι πολλοί για browsing, όπως λέει και ο fatalara.

Αν η ένδειξη είναι σωστή, πρέπει να βελτιώσεις το airflow στο κουτί σου επειγόντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω για βελτίωση airflow παίδες. Οι 60 βαθμοί είναι ένδειξη από το λογισμικό της Asus, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο έγκυρο; 

 

Επίσης οι 60 βαθμοί είναι με τους ανεμιστήρες της κάρτας κλειστούς και browsing. Πόσο θα έπρεπε να πιάνει κανονικά; 

 

Η κάρτα είναι ολοκαίνουργια και δεν έχει σκόνη, και δεν βρίσκουν οι ανεμιστήρες πουθενά. Απλά το σύστημα είναι γενικα αθόρυβο, εξ ου και το ότι ακούγονται οι ανεμιστήρες της με το που ανάβουν. 

Link to comment
Share on other sites

Σε δωμάτιο δίχως air condition, Ιούλιο μήνα, μέσα σε κουτί, με τους fan σταματημένους δεν είναι κουφό το να πιάνει τους 60 ( εν τω μεταξύ κανονικά με το μαμά BIOS αν θυμάμαι καλά οι fan ξεκινάνε στους 56C, όχι στους 60C ).

Αν ο browser σου παίζει flash & έχεις το hardware acceleration enabled, δεν το βλέπω και απίθανο να την πηγαίνει σε P2 state ( middle κατάσταση με clocks γύρω στα 800MHz )

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

πριν 7 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Αν ο browser σου παίζει flash & έχεις το hardware acceleration enabled, δεν το βλέπω και απίθανο να την πηγαίνει σε P2 state ( middle κατάσταση με clocks γύρω στα 800MHz )

Ότι γράφει ο @billpeppas

Είχα το ίδιο θέμα με την r9 380.Σε browsing-video η κάρτα έφτανε 60+ βαθμούς.

Απενεργοποίησα το hardware acceleration και τώρα δεν πηγαίνει πάνω από 45 βαθμούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απίθανο.

Πέρυσι, χωρίς τα fans της EVGA 1070, ήμουν στους 49-50°c με browsing και youtube (τα ανεμιστήρια ενεργοποιούνταν μόνο μετά τους 59°c ), άρα πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό σε μια περισσότερο ενεργοβόρα κάρτα.

Μιας και έχει αρκετά καλό σύστημα ψύξης και -θεωρητικά- ήσυχο, εγώ θα έβαζα ένα fan curve από το msi afterburner, με τα fans στο 30% έως τους 50°c, για να μην ακούς το άνοιξε-κλείσε των ανεμιστήρων συνεχώς. Εκτός και αν ακούγονται πολύ στο 30% (αμφιβάλλω), και σε ενοχλεί τόσο πολύ, κάθε αυτί έχει διαφορετική ευαισθησία στο θόρυβο :) 

Ίσως, αν δε θες αυτή τη λύση, να έκανες ότι λένε τα παιδιά πιο πάνω :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να φταίει το πρόγραμμα της Ασους.. θα δοκιμάσω να το σουτάρω κάποια στιγμή. Γενικά πάντως η θερμοκρασία δωματίου μού δεν ανεβαίνει πάνω απο τους 28 βαθμούς όταν είμαι εδω. 

 

Η κάρτα ξεκινάει στους 43 βαθμούς όταν το πισι μπαίνει windows, και σιγά σιγα σε idle πιάνει τους 60 χωρίς να το πιέσω, μέσα σε μερικά λεπτά, με τους ανεμιστήρες της κλειστούς στα 1708 Mhz (σχετικά μικρό O/C). Με τους ανεμιστήρες στο 41%, έχουμε 42 βαθμούς σε idle. Δεν ξέρω αν στέκουν αυτά τα νούμερα.

 

Επίσης , η κάρτα ήρθε με ένα πλαστικό αυτοκόλλητο (;) στο πάνω μέρος της, το οποίο φαντάζομαι είναι εκεί για να βοηθάει τον καθαρισμό της κάρτας.. Ή μηπως κάνω λάθος και αυτό ανεβάζει τις θερμοκρασίες;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος από την άλλη μεριά με τα ανεμιστηράκια είναι η ζελατίνα, όχι στο backplate.
Αν είναι έτσι βρήκαμε το φταίχτη για το θόρυβο [emoji14]

Το asus gpu tweak είναι μια χαρά πρόγραμμα.
Μπορεί να μην έχει τόσες επιλογές όσες το afterburner, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι λέει και βλακείες.

Σε συνθήκες gaming πόσους βαθμούς φτάνει η κάρτα;
Απάντησέ μου όταν βγάλεις τις ζελατίνες.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία είναι κοινή μεταξύ όλων των προγραμμάτων γιατί όλα την διαβάζουν από τον ίδιο σένσορα και με τον ίδιο τρόπο.

Μια χαρά είναι το utility της Asus, μόνο μια βλακεία έχει που κάποιες φορές χάνεται το Monitor window ( εμένα το κάνει όταν έχω ανοίξει το πρόγραμμα πρωτού ανοίξω τον AV Receiver που φαίνεται σαν ένα εξτρά μόνιτορ στο PC ).

Link to comment
Share on other sites

H ζελατίνη ήταν στο backplate, την έβγαλα αλλά καμία αλλαγή δεν παρατηρήθηκε στις θερμοκρασίες. 60-61 βαθμούς σταθερά όσο είμαι στο φόρουμ του lab. 
Σε gaming 3440x1430 με τα πάντα στο ultra, πιάνει ~70 βαθμούς, με τους ανεμιστήρες στο 70%.

 

Δεν μου φαίνεται λογικό η κάρτα να κάνει idle στους 60 βαθμούς ρε παίδες, όταν το δωμάτιο έχει 25 βαθμούς και κάτω. Ανέβασα στροφές τους ανεμιστήρες του κουτιού, άνοιξα και την πλευρά του σασί αλλά δεν είδα ουσιαστικές διαφορές.



 

Έγινε επεξεργασία από Fandom
Link to comment
Share on other sites

Ειναι υψηλες οι θερμοκρασιες

 

Η δικη μου Ti(msi) ακομη κ τις μερες του καυσωνα δεν ξεπερασε τους 50 σε 2D καταστασεις(firefox κτλ)...και το δωματιο μου γενικα "βραζει" τα καλοκαιρια

 

Αν εχεις αποκλεισει οτι εχουν γραψει τα παιδια παραπανω(disable hw acceleration στον browser, ικανοποιητικο airflow κτλ) τοτε ή την λυνεις-καθαριζεις-περνας νεα thermal paste ή μαθαινεις να ζεις με λιγο υψηλοτερες idle θερμοκρασιες :)

 

edit1 Σε περιπτωση που αποφασισεις να περασεις νεα paste τοτε προτεινω με κλειστα ματια Thermal Grizzly Kryonaut

 

edit2 Μπορεις επισης να φτιαξεις ενα δικο σου fan curve κ να εχεις τα fans να δουλευουν στο ~30% μεχρι τους 60 βαθμους πχ

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Lazy Dog said:

Ειναι υψηλες οι θερμοκρασιες

 

Η δικη μου Ti(msi) ακομη κ τις μερες του καυσωνα δεν ξεπερασε τους 50 σε 2D καταστασεις(firefox κτλ)...και το δωματιο μου γενικα "βραζει" τα καλοκαιρια

 

Αν εχεις αποκλεισει οτι εχουν γραψει τα παιδια παραπανω(disable hw acceleration στον browser, ικανοποιητικο airflow κτλ) τοτε ή την λυνεις-καθαριζεις-περνας νεα thermal paste ή μαθαινεις να ζεις με λιγο υψηλοτερες idle θερμοκρασιες :)

 

edit1 Σε περιπτωση που αποφασισεις να περασεις νεα paste τοτε προτεινω με κλειστα ματια Thermal Grizzly Kryonaut

 

edit2 Μπορεις επισης να φτιαξεις ενα δικο σου fan curve κ να εχεις τα fans να δουλευουν στο ~30% μεχρι τους 60 βαθμους πχ

 

 

με κλειστους ανεμιστηρες;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.