Jump to content



Αγορά ψησταριάς υγραερίου ή κάρβουνου; Θετικά και αρνητικά τα φώτα σας please


karmen1983

Recommended Posts

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλες.

Μίλησα και με έναν φίλο που έχει δουλέψει και απο τις δύο σε μαγαζιά και έχω πάρει στροφή προς το υγραέριο

Οπότε για να μου πειτε τώρα ποια ειναι η διαφορά η βασική ανάμεσα σε αυτά τα δύο και αν αξίζει η διαφορά στην τιμή

 

https://www.skroutz.gr/s/10966561/Broil-King-Gem-340.html

https://www.skroutz.gr/s/4689609/Broil-King-Royal-340.html

Link to comment
Share on other sites

Διαφορές που βρήκα

 

Broil King Gem 340

 

6.9 kwh stainless steel tube burner system

1,900 sq. cm. primary cooking surface
875 sq. cm. chrome coated warming rack

Διαστάσεις 108.2 cm. Height 53.3 cm. Width 122.5 cm. Length

Βάρος 25,7kg

2 ρόδες

Δεν εχει μάλλοιν ντουλάπι από κάτω

 

 

Broil King Royal 340

 

8.8 kwh stainless steel tube burner system

2,130 sq. cm. primary cooking surface
1,548 sq. cm. chrome coated warming rack

Διαστάσεις 122.0 cm. Height 61.0 cm. Width 132.0 cm. Length
Βάρος 44kg

4 ρόδες

Εχει ντουλάπι από κατω και διπλώνουν οι δύο προεκτάσεις

 

 

Στις εγγυήσεις είναι ίδιες από ότι βλέπω. Και οι δύο έχουν χυτό αλουμίνιο για το "φούρνο". Εχουν θερμόμετρο, μαντεμένιες σχάρες και το Flav-R-Wave συστημα που λέγαμε σε σχέση με τις ηφαιστειακές πέτρες.

 

μμμμμμμμμμμ με το βάρος να τις πάρω και μόνο αξίζει τα λεφτά η δεύτερη :hehe: 

Αν βρείτε κάτι άλλο μου λέτε μιας και δεν εχω γνώσεις να συγκρινω τέτοια πράγματα περα από τα χαρακτηριστικά τους :)

 

Link to comment
Share on other sites

Υγραεριου σιγουρα,ποοοολυ  λιγοτερα βασανα ,κοπος κ ταλαιπωρια...Υπαρχουν κ καποιες με ηφαιστειακη πετρα που ειναι πανω απ τη φωτια κ προσομοιαζουν οσο το δυνατον το ψησιμο του καρβουνου...Απλα μη βιαστεις,ψαξτο πολυ καλα πρωτα:) αλλοιως θα:wall:....Δεν το χω ψαξει ουτε γω παραπανω,ειμαι του καρβουνου:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω λέω να έρθεις μια βόλτα μόλις τακτοποιηθώ να χτίσουμε ένα να πάει στα κομμάτια :hehe: 

 

Πλάκα πλάκα έχω διαβάσει άπειρα πράγματα τις τελευταίες μέρες. Επιστήμη έχει γίνει η ψησταριά υγραερίου :p

Ότι αποφασίσω πάντως θα σας κάνω ένα φαγητοριβιου να γουστάρετε :p 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εγω λέω να έρθεις μια βόλτα μόλις τακτοποιηθώ να χτίσουμε ένα να πάει στα κομμάτια :hehe: 

 

Πλάκα πλάκα έχω διαβάσει άπειρα πράγματα τις τελευταίες μέρες. Επιστήμη έχει γίνει η ψησταριά υγραερίου :p

Ότι αποφασίσω πάντως θα σας κάνω ένα φαγητοριβιου να γουστάρετε :p 

Κοιτα σε κανα μισαωρο στα μαστορεματα κ αν σου κανει καποια τη φτιαχνουμε  τακα τακα ...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karmen1983 said:

 

 

Πλάκα πλάκα έχω διαβάσει άπειρα πράγματα τις τελευταίες μέρες. Επιστήμη έχει γίνει η ψησταριά υγραερίου :p

Ατσα ρε. 1.5 μήνα διάβαζα reviews και έψαχνα το ίντερνετ για να πάρω την πρώτη.

 

  • Like 1
  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ρωτησα το φιλο τι παιζει και μου ειπε τα εξης.

Καλυτερα ειναι να πας σε αυτες με τις εστιες και το μαντεμι αλλα να βγαλεις τη σχαρα απο μαντεμι και να βαλεις 3-4 ανοξειδωτες ραβδους και να ακουμπας εκει πανω τις σχαριτσες σου, οχι τη μαντεμενια. 

Βγαζει πολυ λιγοτερη καπνουρα και αν εισαι σε πολυκατοικια ειναι ατου + οτι καθαριζεται πιο ευκολα απο το μαντεμι. 

Τις εστιες δεν τις καθαριζεις για να μην πιανουν φωτια και εισαι συνεχεια με τα νερα στο χερι και τελος ειπε οτι με τρεις φορες την εβδομαδα η 10kg φιαλη πρεπει να βγαζει 5 μηνες σχεδον. Οτιδοιποτε αλλο χαμηλοτερο σας κλεβει ο τυπος που αγοραζετε τις φιαλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On ‎8‎/‎9‎/‎2017 at 2:28 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλες.

Μίλησα και με έναν φίλο που έχει δουλέψει και απο τις δύο σε μαγαζιά και έχω πάρει στροφή προς το υγραέριο

Οπότε για να μου πειτε τώρα ποια ειναι η διαφορά η βασική ανάμεσα σε αυτά τα δύο και αν αξίζει η διαφορά στην τιμή

 

https://www.skroutz.gr/s/10966561/Broil-King-Gem-340.html

https://www.skroutz.gr/s/4689609/Broil-King-Royal-340.html

 

Από θέμα κάπνας τι παίζει με κάποια αντίστοιχη των παραπάνω μπορεί να μου πει κάποιος ; 

Δηλαδή αν είσαι σε πολυκατοικία (και όχι στο ρετιρέ) οι από πάνω θα την παλέψουν ή θα πνίγονται και ταυτόχρονα το ταβάνι θα θέλει βάψιμο κάθε 6 μήνες ; 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι της γνωμης οτι το φαγητο εκτος της γευσης ειναι και θεμα ψυχολογιας. Αλλο να ξερεις οτι οι πανσετες εγιναν στα καρβουνα και

αλλο στο υγραεριο. Περα απο αυτο τα καρβουνα ειναι και μια ιεροτελεστια, ειναι ποιο βρωμικα δεν λεω αλλα δεν το κανεις καθε μερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2017 at 4:37 PM, karmen1983 said:

Μπήκε άλλη μία στη λίστα για να έχω από δίλημμα τρίλημμα :p

 

American BBQ Simple 3 Plus

https://www.skroutz.gr/s/1762350/American-BBQ-Simple-3-Plus.html

American BBQ έχει ένας γνωστός, αν θυμάμαι καλά το κάτω ντουλάπι είναι κλειστό και από πίσω για σκόνες κλπ, και γενικά ήταν πολύ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 years later...

Επρεπε να περάσει καιρός για να αποφασίσω :p 

Βασικά δεν ειχα χρόνο και επειδή έβαλα άλλη ανακαίνιση στο κεφάλι μου, είπα να τελειώσω το θέμα ψησταριάς πριν αρχίσει η νέα φάση του δράματος :hehe: 

Ο λόγος πιο πολύ ότι αν μου μένει έστω και λίγος χρόνος, τουλάχιστον να τον περνάω με φίλους ευχάριστα κ με χαβαλέ γιατί το έχω ανάγκη.

 

Δεν πήρα τελικά ούτε από την σειρά Gem ούτε από την σειρά Royal αλλά αγόρασα μόλις μία από την σειρά Monarch και συγκεκριμένα την Broil King Monarch 340

 

fbshare-data.jpg
WWW.KOTSOVOLOS.GR

Ψηστιέρα υγραερίου Broil King Monarch 340 834-263 με ανοξείδωτο αλουμινένιο σώμα, ισχυρούς καυστήρες Dual-Tube και ανθεκτικά αλουμινένια εξαρτήματα.

 

Ελπίζω να παραλάβω πριν το ΣΚ να κάνω και κανα ψήσιμο και να γράψω και το απαραίτητο review :p 

 

Φυσικα αν έχετε συμβουλες ή κανα βίντεο για τα πρώτα βήματα αφήστε κανα τιπ

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.