Jump to content



G.G. Lambo Gallardo SL/Mclaren 570S/Ferrari 488GTB @ Imola - 24/9/2017


PolomanGR

Recommended Posts

1 hour ago, Aris Teidis said:

Πολύ μπέρδεμα όταν χρειάζεται να διαλέξω αμάξι γιατί για να είμαι ανταγωνιστικός (που δεν είμαι) πρέπει να διαλέξω το ποιο γρήγορο που σημαίνει ότι πρέπει να τα δοκιμάσω όλα, που σημαίνει ότι δεν προλαβαίνω, οπότε ξεχάστε με:hehe:

Το πιο γρηγορο ειναι αυτο που σου καθεται καλα σε σενα.
Ποιο το νοημα να ριξεις 1,5second απο τα υπολοιπα αμαξια και να μην εισαι σταθερος;
η 570s με την εμπειρια μου των 2-3 laps (χθες αγορασα το dlc της) ειναι πολυ ευκολο σαν αμαξι αντιθετα με την 488 (πρωτη φορα και αυτη) που ειναι απροβλετο.
 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παίδες, τόσα χρόνια τρέχω στο άθλημα και ξέρω ότι αν είμαστε στην πίστα πάνω από 20 άτομα έχω ελπίδα να δω κάποιο συναγωνισμό για κάποια δευτερόλεπτα, άντε ίσως αν είμαι τυχερός για ένα ή δύο λεπτά σε ολόκληρο αγώνα. Το υπόλοιπο είναι είναι εσύ και το χρονόμετρο. Τι μιλάμε τώρα για grid με 5-6 άτομα...

Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς οι "γρήγοροι" αλλά εμείς οι "μέτριοι" απλωνόμαστε, κατά την διάρκεια του αγώνα, όλο και ποιο πολύ μέχρι που καταλαμβάνουμε τον χώρο της πίστας όπως τα μόρια του αέρα καταλαμβάνουν τον χώρο που θα τους δώσεις! Κάθε γύρο και 1 με 3 δεύτερα ο ένας ποιο μακρυά απ' τον άλλο!

Όσο και αν φαίνεται παράδοξο, εδώ ισχύει το: "Τα ομώνυμα απωθούνται":hehe:

 

Υ.Γ. Γι' αυτό το GranTurismo  είχε (ανεπίσημα) εφαρμόσει το σύστημα του "λάστιχου" για να έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον οι αγώνες. Τι έκανε αυτό; Ήταν σαν να τους έδενε όλους με ένα λάστιχο από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο με αποτέλεσμα τον πρώτο να τον φρενάρει και τον τελευταίο να τον γκαζώνει και να τους έχει όλους ποιο κοντά απ' ότι θα ήταν στην πραγματικότητα, χωρίς όμως, τελικά, να επηρεάζει τα αποτελέσματα γιατί ο καλύτερος πάντα τερμάτιζε πρώτος... απλώς μαζεύοντάς τους μεγάλωνε τον ανταγωνισμό!

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω, ανταγωνισμος υπαρχει σε οποιαδηποτε θεση και αν βρισκεσαι, αρκει τα γυρολογια των κοντινων σου αντιπαλων να ειναι κοντα στο δικο σου γυρολογιο.
Αν το γυρολογιο στις θεσεις 7 με 12 ειναι π.χ.  1 λεπτο +- δεκατα, μαθηματικα αποδεικνυεται οτι σε αυτες τις θεσεις θα υπαρχει ανταγωνισμος αναμεσα σε 6 αυτοκινητα αν ολα κυλησουν ομαλα.

Εκτος και αν πεσει ο ενας πανω στον αλλον και καληνυχτα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος wargasm έγραψε:

Αν το γυρολογιο στις θεσεις 7 με 12 ειναι π.χ.  1 λεπτο +- δεκατα, μαθηματικα αποδεικνυεται οτι σε αυτες τις θεσεις θα υπαρχει ανταγωνισμος αναμεσα σε 6 αυτοκινητα αν ολα κυλησουν ομαλα.

 

Πως θα υπάρχει ανταγωνισμός αφού θα απομακρύνονται κάθε γύρο όλο και περισσότερο ο ένας από τον άλλο.

Οκ. υπάρχουν και ατυχίες, οπότε ο λίγο ποιο γρήγορος (άτυχος) αρχίζει να πιέζει από πίσω σε λίγο... αλλά όσο μεγαλύτερη η διαφορά τους στο γυρολόγιο τόσο ποιο γρήγορα θα τελειώσει το "ντουέτο"! Δεν θα κρατήσει πολύ, εκτός και αν ο δεύτερος ρίχνει ελάχιστα στον πρώτο μ' αποτέλεσμα να μην καταφέρει ίσως και ποτέ να τον περάσει. Αλλά αυτό είναι σπάνιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παει ετσι, δεν εισαι μηχανη, και στον αγωνα γινονται λαθη, ενα λαθος μπορει να σου κοστισει μισο δευτερολεπτο, ετσι ξαφνικα εχεις τον πισω σου στο φτερο ξαφνικα, αλλαζει η ψυχολογια και αυτη ειναι η ολη ομορφια, αντιστοιχα μπορει να κανει λαθος ο μπροστα σου και να βρεθεις εσυ στο φτερο του, βλεπε τον αγωνα μας τη κυριακη που με περασες.

ετσι λοιπον με τη λογικη που προειπες, δεν χρειαζεται να τρεχουμε αγωνα οσοι και αν ειμαστε, θα τρεχουμε 20 λεπτα qualify, και οτι θεση βγαινει ο καθενας εκει θα ειναι και το τελικο κριτηριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν το εχω δει να σου πω... μονο την αρχη εχω ακουσει λιγο και ειπα να το βαλω ετσι για την πλακα.

χαχα, άθλιο είναι, αλλά πλάκα έχει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι μόνος, ησύχασε! H ελληνική χιπ-χοπ σκηνή (ο θεός να την κάνει χιπ χοπ...) είναι απλώς απογοήτευση. Αυτοί οι νέοι δεν έχουν ιδέα από μουσική, back in the olden days... etc etc.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, wargasm said:

Μονο εμενα με τσαντιζει αυτο το βιντεο / τραγουδι ο θεος να το κανει και μου ερχεται να σπασω την οθονη? αλλα τελικα το κλεινω αναβω τσιγαρο και ηρεμω??? :amen:

Σνίφαρε λίγη βενζίνα να ηρεμήσεις

:amen::metal:

 

 

Ελπίζω να μπει κανείς σήμερις. Θα δοκιμάσω τα 2 αυτοκίνητα που δεν είναι Ferrari

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σνίφαρε λίγη βενζίνα να ηρεμήσεις
:amen::metal:
 
 
Ελπίζω να μπει κανείς σήμερις. Θα δοκιμάσω τα 2 αυτοκίνητα που δεν είναι Ferrari
Όταν αποφασίσεις ποιο αμάξι θα πάρεις, πες το μας με ένα άκυρο YouTube βίντεο [emoji14]

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.