Jump to content



Ο gdp77 αναβαθμίζεται!


gdp77

Recommended Posts

9 minutes ago, yanni said:

"Νέα μητρική, νέα προβλήματα" λέω, όποτε προχωρώ σε τέτοια αλλαγή. Μην δίνεις βάση μόνο στο ποιον δίσκο συνδέεις, αλλά και που τον συνδέεις. Μήπως έχει θέμα καμιά SATA της μητρικής. Μακάρι να βρεις λύση. Κάτι ακόμα, μιας και το είχα μπανίσει εχτές

 

Windows 10 mandatory October KB4041676 update is causing machines to BSOD [Update] - Neowin

Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια στήριξης. Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος καθώς φαίνεται να στρώνει το πράγμα. Έχω σπάσει ρεκόρ uptime χωρίς freeze και ελπίζω για το καλύτερο. 

2 minutes ago, adpanos said:

 

Παίζει να είναι και αυτό που σου γράφει ο yanni.

Κάπου το είχα διαβάσει και εγώ σε διπλανό φόρουμ αλλά δεν είχα δώσει σημασία.

Δε νομίζω γιατί τα freeze (και όχι BSOD) τα έτρωγα με το που μπήκαν τα win, πριν εγκατασταθούν τα τελευταία updates...

 

Αν εννοείς τα SATA, εννοείται πως εφόσον διαπιστώσω ότι δεν έχω freeze, θα αρχίσω να συνδέω έναν έναν τους δίσκους και, αν το πρόβλημα είναι εκεί, θα το εντοπίσω σίγουρα...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξανά γράψει αρκετές φορές. Το πρόγραμμα που προτιμώ για ένα γρήγορο stability testing, είναι το System Stability Tester

Αν περάσει τεστάκι με 8 threads και επιλογή 32M ή 64M digits, το έχω δεδομένο ότι το σύστημα είναι σταθερό. Διότι τα τελευταία 10 χρόνια δεν έχω φάει ποτέ BSOD ή restart σε σύστημα που έχει βγάλει τέτοιο test, από αστάθεια επεξεργαστή ή μνήμης, είτε σε αυτό έχω κάνει απλό overclock, είτε έχω ξεκλειδώσει και επιπλέον πυρήνες. Τώρα στην περίπτωσή σου, 16 threads και 64M, θα ήταν μια καλή ιδέα για ένα γρήγορο τεστ. Ο Ryzen δεν νομίζω να αργήσει να το κάνει. Το πρόγραμμα είναι παλιό, δεν ξέρω αν στον Ryzen θα έχει θέμα.

Είναι γραμμένο από Έλληνα και μάλιστα λινουξά, που σημαίνει ότι έχει και linux εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Update: 

 

Λοιπόν είμαι 2 ώρες uptime χωρίς freeze. Αισιοδοξώ ότι το πρόβλημα ξεπεράστηκε. Τι έχει αλλάξει από τότε που έτρωγα freezes

 

1) Εγκαταστάθηκε τελευταίο update win (1703)

2) Αποσυνδέθηκαν 3 δίσκοι + 1 dvd-rw (τα 2 sata cables είναι καινούρια της ASUS και τα άλλα 2 είναι παλιά από SATA2 εποχές).

3) άλλαξα θέση στα 2 usb βύσματα του πληκτρολογίου logitech G710+ (από usb3 καρφώθηκε σε usb2)

4) Αποσυνδέθηκε ένα κινέζικο extension καλώδιο usb3 (για να μη χρειάζεται να σκύβω όταν συνδέω δίσκους κτλ)

 

Στο διάστημα αυτών των 2 ωρών uptime, το έλιωσα στο κατέβασμα και εγκαταστάσεις εφαρμογών (πιο βαρύ το VS Enterprise 2017 ~ 50GB) και παράλληλα σερφάριζα, έτρεξα cpu-z benchmark, αποσυμπίεζα αρχεία κτλ.  Φαίνεται το πρόβλημα να ξεπεράστηκε. Αν όντως έχει ξεπεραστεί, τότε ο ένοχος βρίσκεται στα παραπάνω σημεία 1-4.

 

Για ψηφίστε....

 

ΥΓ Ρε μήπως και ο επεξεργαστής δεν μπορούσε να σηκώσει 5 SATA συνδεδεμένα και ήθελε λίγο ρευματάκι στο SOC; Λέω εγώ τώρα... Τέλος πάντων ας το φτύσω προς το παρόν μην το ματιάσω και σιγά σιγά θα ξεκινήσω διερεύνηση για το τι έφταιγε....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από 3 ώρες uptime απροβλημάτιστα, έκανα shut down, σύνδεσα τον δίσκο εργασίας μου (WD Caviar Black 640GB) με καλώδιο της ASUS (καινούριο). Μπούταρα, κανονικά κανένα πρόβλημα, έπαιξα και ένα τέταρτο cod ΜW4 και όλα καλά. Ας υποθέσουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι αυτός ο δίσκος και αυτό το cable και ας προχωρήσουμε.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι το θεωρω απαραιτητα υποπτο, αλλα δεν ειδα να αναφερεις τροφοδοτικο στις αγορες. Ελπιζω να μην εισαι με τροφοδοτικο 7ετιας

Έγινε επεξεργασία από bspus
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bspus said:

Οχι οτι το θεωρω υποπτο, αλλα δεν ειδα να αναφερεις τροφοδοτικο στις αγορες. Ελπιζω να μην εισαι με τροφοδοτικο 7ετιας

Το τροφοδοτικό είναι αγορασμένο Δεκέμβριο του 2012 (ακόμα στην εγγύηση είναι).

 

Πρόκειται για ένα Corsair TX 850W.

 

Δεν αποκλείω να βάζει το χεράκι του στο πρόβλημα (αν υποθέσουμε ότι δεν ξεπεράστηκε), αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω παρά μόνο αν το πρόβλημα επανεμφανιστεί και λυθεί αλλάζοντας τροφοδοτικό (βέβαια ούτως ή άλλως δεν έχω άλλο τροφοδοτικό για να δοκιμάσω)...

Link to comment
Share on other sites

 

Μπα δεν είναι τροφοδοτικό. 

 

Περίμενε να δεις αν το ξανακάνει ... 

 

Σε εμένα πχ. ήταν ο SSD...  Φαίνεται μια χαρά στο σύστημα αλλά κάνει που και που τα δικά του .... 

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα εξακολουθεί και συμπεριφέρεται σταθερά σε όλα τα workloads. Προς το παρόν έχω συνδέσει πάνω εκτός από τον SSD και τον δίσκο "εργασίας" WD caviar black 640GB, στην προσπάθειά μου να συνδέω ένα ένα όσα αποσύνδεσα, μέχρι να εντοπίσω τι έφταιγε για τα random freezes που έτρωγα στο ξεκίνημα. Μέχρι να εξαντλήσω όλα τα wokrloads με το τρέχον setup, πάρτε και τη διαφορά επιδόσεων του δίσκου μετά την αναβάθμιση:

 

Αριστερά με το παλιό σύστημα (sata2) δεξιά με το νέο (sata3)

 

ssd_compare_sata2_vs_sata3.thumb.JPG.fb6fc7d844412c62e0820982775b405f.JPG 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

gdp77 διάβασα στο άλλο θέμα που ρωτάς για τις μνήμες, αν θες να "πειραματιστείς":

παρακάτω είναι τα timings που δίνει η corsair

Παράθεση

 

SPD Latency   →   15-15-15-36   //     SPD Speed →2133MHz   //  SPD Voltage: 1.2V

 

XMP Speed Rating

Tested Latency →15-17-17-35  //   Tested Speed→3000MHz  //   Tested Voltage: 1.35V

 

 

Στα 2400mhz μόνο τάση άλλαξες, τα Timings τα πείραξες?

 

Δοκιμές που θα έκανα, manual θα όριζα στο bios 1-2 επιλογές κάτω από τα 3000mhz μιας και στους ryzen

μόνο μνήμες με samsung b-die θα δουλέψουν 100% στην αναγραφόμενη συχνότητα, οπότε για αρχή δες τα παρακάτω:

 

2933mhz 1,35v (αν δεν δουλέψει πας στην προηγούμενη μικρότερη που θα σου εμφανίσει στο bios)

για αρχή ανέβασε το cl στο 16 και αρχίζεις δοκιμές

  • 16 17 17 35 2Τ (αν κολλήσει ή δεν ξεκινάει κάνεις μια μια δοκιμές όπως παρακάτω)
  • 16 17 17 38 2Τ        >>
  • 15-18-18-38 2Τ        >>
  • 15-19-19-40 2Τ        >>

όταν βρεις που δεν κολλάει/ξεκινάει θα μειώσεις τα 2 μεσαία, μετά πας στο τελευταίο.

πχ. αν είναι 19-19 τα βάζεις 18-18, αν σου κολλήσει τα βάζεις πάλι όπως ήταν 19-19 και μειώνεις το 40 σε 38 κοκ

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, idonthave said:

Στα 2400mhz μόνο τάση άλλαξες, τα Timings τα πείραξες?

 

Επιλογή DOCP 2400 και όλα έγιναν αυτόματα (και τάση 1.35)

 

Οποιαδήποτε επιλογή DOCP πάνω από 2400 δεν μπουτάρει και με πετάει σε bios safe mode

 

Δοκίμασα και manual 16-18-18-18-36 2Τ αλλά δεν...

 

Ευχαριστώ για την πρότασή σου, θα δοκιμάσω με τη μεθοδολογία που προτείνεις. (Αν και σε λίγο καιρό προβλέπω να μπινελικώνω ASUS που έχει τις μνήμες στο QVL και corsair που διατείνεται ότι παίζουν με RYZEN στις προβλεπόμενες ταχύτητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναβάθμιση bios είχα θέματα. Παρατήρησα ότι με restore defaults έπαιξε τέλεια. Για ρίξε μία ματιά μήπως και..

Sent from my LG-H990 using Tapatalk


Καταρχήν ευχαριστώ για τις προτάσεις. Κατά δεύτερον πέρασα και Linux χθες είμαι εντελώς stable δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και θα προχωρήσω και στη σύνδεση του τρίτου δίσκου για να ελέγξω σε ποια φάση (και αν) θα έχω freeze πάλι. Σχετικά με τις μνήμες, παλικάρι σε διπλανό forum (ακριβώς τις ίδιες) τις χρονισε 2933 στο πρώτο boot με ryzen 7 1700. Αρχιζω και υποψιάζομαι μήπως παίζει ρόλο και ο επεξεργαστής ο χρονισμός κτλ. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι υπαίτιο το b350 και ειδικά η μητρική μου που τις έχει στο qvl ...

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις μόνο το 1dimm να δεις αν χρονίζει στα 2933mhz?

Στο λέω με βάση την απάντηση που είχες πάρει από το suppport της asus.

 

Θέμα cpu δεν είναι με βάση το παρακάτω https://www.reddit.com/r/Amd/comments/661tqc/ryzen_5_1600_ram_compatibility_and_overclocking/

δεν κοίταξα άλλα links.

 

Μια σκέψη.

Θέμα μνήμης ή μητρικής μάλλον. Αν σου δουλέψει με ένα dimm στα 2933mhz τότε το "πρόβλημα" θα είναι στην μητρική (συμβατότητα).

Ελέγχεις κάθε dimm ξεχωριστά. Αν δεν δουλέψει τότε το πρόβλημα θα είναι στις μνήμες.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, idonthave said:

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις μόνο το 1dimm να δεις αν χρονίζει στα 2933mhz?

Στο λέω με βάση την απάντηση που είχες πάρει από το suppport της asus.

 

Θέμα cpu δεν είναι με βάση το παρακάτω https://www.reddit.com/r/Amd/comments/661tqc/ryzen_5_1600_ram_compatibility_and_overclocking/

δεν κοίταξα άλλα links.

 

Μια σκέψη.

Θέμα μνήμης ή μητρικής μάλλον. Αν σου δουλέψει με ένα dimm στα 2933mhz τότε το "πρόβλημα" θα είναι στην μητρική (συμβατότητα).

Ελέγχεις κάθε dimm ξεχωριστά. Αν δεν δουλέψει τότε το πρόβλημα θα είναι στις μνήμες.

Τσεκάρω και επανέρχομαι σε 10'

Link to comment
Share on other sites

Ω ΘΕΟΙ ΤΩΝ PC!!!!

 

Δεν υπάρχει αυτό που ζω!!!

 

Ακολουθώντας την πρόταση του @idonthave αφήνω την πρώτη μνήμη μόνη της. Άκυρο δεν πήγαινε 2933. Την βγάζω και βάζω στη θέση της το άλλο dimm (στη θέση Α2 σύμφωνα με το manual), άκυρο δεν πήγαινε 2933. Ξανακουμπώνω και τις δύο (έχοντας άθελα μου όμως κάνει αντιμετάθεση δηλαδή το δεύτερο dimm καθόταν τώρα στη θέση Α2 και το πρώτο στη θέση Β2. Μπουτάρω, δοκιμάζω 2933 και.....

 

2993_YES.thumb.JPG.08749be2c12e008440e1bb0f14069513.JPG

 

 

 

Δεν το πιστεύω!!!!! Είναι δυνατόν????? Παίζει ρόλο σε ένα κιτ που υποτίθεται ότι τα dimms είναι ίδια ποιο θα βάλεις πρώτο και ποιο δεύτερο; Ή να υποθέσω ότι ήθελε η μητρική να "ωριμάσει" η σχέση τους για να παίξει 2933????? Δεν έχω ξαναδει τέτοια πράγματα λέμε και είμαι 40 και ασχολούμαι με υπολογιστές από τα 9!!!!

 

Edit: @idonthave Είμαι παθών με τις σωστές θέσεις των dimms, οπότε ναι είχα διαβάσει το manual και τις είχα βάλει στις σωστές θέσεις....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Να, αυτά τα θέματα να είχαν λύσει οι ryzen και θα αγόραζα με κλειστά μάτια τον 1600 (άντε, στο τσακίρ κέφι, τον 1700).

Δεν πειράζει. Περιμένω να δω και ryzen+.

Εύχομαι, μετά από τόση ταλαιπωρία, να βρήκες τη λύση και να χαρείς το σύστημά σου (έστω και κάνοντας πράξη το εργασία και χαρά), γιατί τόσο μπέρδεμα με τις μνήμες καταντάει κουραστικό.

Αν, πάντως, θέλουν να σε τρολάρουν από Asus και Corsair (απαντώντας σαν ελληνικές εταιρίες), θα έπρεπε, αφού τους είχες εξηγήσει το πρόβλημα, να σου πουν: "ναι, αλλά, τελικά, σας έπαιξε, έτσι δεν είναι;":suicide:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.