Jump to content



Ο gdp77 αναβαθμίζεται!


gdp77

Recommended Posts

πριν 21 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ω ΘΕΟΙ ΤΩΝ PC!!!!

 

Δεν υπάρχει αυτό που ζω!!!

 

Ακολουθώντας την πρόταση του @idonthave αφήνω την πρώτη μνήμη μόνη της. Άκυρο δεν πήγαινε 2933. Την βγάζω και βάζω στη θέση της το άλλο dimm (στη θέση Α2 σύμφωνα με το manual), άκυρο δεν πήγαινε 2933. Ξανακουμπώνω και τις δύο (έχοντας άθελα μου όμως κάνει αντιμετάθεση δηλαδή το δεύτερο dimm καθόταν τώρα στη θέση Α2 και το πρώτο στη θέση Β2. Μπουτάρω, δοκιμάζω 2933 και.....

 

Δεν το πιστεύω!!!!! Είναι δυνατόν????? Παίζει ρόλο σε ένα κιτ που υποτίθεται ότι τα dimms είναι ίδια ποιο θα βάλεις πρώτο και ποιο δεύτερο; Ή να υποθέσω ότι ήθελε η μητρική να "ωριμάσει" η σχέση τους για να παίξει 2933????? Δεν έχω ξαναδει τέτοια πράγματα λέμε και είμαι 40 και ασχολούμαι με υπολογιστές από τα 9!!!!

 

Edit: @idonthave Είμαι παθών με τις σωστές θέσεις των dimms, οπότε ναι είχα διαβάσει το manual και τις είχα βάλει στις σωστές θέσεις....

 

για τις μνήμες όχι  δεν  παίζει ρόλο εκτός κι αν:

- κάποια απ'τις δυο έχει πρόβλημα

-αν βάλεις 2 διαφορετικής συχνότητας, αυτή με την μικρότερη  συχνότητα μπαίνει στην πρώτη θέση που ορίζει το manual.

 

*τα παγώματα μπορεί να ήταν κι απ'αυτό, αν και δεν έχεις τελειώσει ακόμα τον έλεγχο με τις υπόλοιπες συσκευές.

 

καλοδούλευτο ;)

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, idonthave said:

για τις μνήμες όχι  δεν  παίζει ρόλο εκτός κι αν:

- κάποια απ'τις δυο έχει πρόβλημα

Ok θα τρέξω το βράδυ ένα memtest να σιγουρευτούμε

 

Just now, idonthave said:

-αν βάλεις 2 διαφορετικής συχνότητας, αυτή με την μικρότερη  συχνότητα μπαίνει στην πρώτη θέση που ορίζει το manual.

Χώθηκα στο κουτί και διάβασα πάλι τα αυτοκολλητάκια πάνω στα kits. Ίδιο part number. Η διαφορά είναι μόνο στο serrial που το ένα dimm είναι xxxxxxxxxxxx136 και το άλλο xxxxxxxxx137. Ε το 136 ήθελε να είναι πρώτο lol!!!!!

 

Just now, idonthave said:

*τα παγώματα μπορεί να ήταν κι απ'αυτό, αν και δεν έχεις τελειώσει ακόμα τον έλεγχο με τις υπόλοιπες συσκευές.

Μπα δεν νομίζω. Τα παγώματα έχουν σταματήσει μετά την αναβάθμιση των win και την αποσύνδεση των υπόλοιπων δίσκων. Στο Live linux δεν τα είχα ποτέ. Παίζει να ήταν και θέμα win, αλλά συνεχίζω ελέγχους. Εξάλλου τα παγώματα συνέβησαν όταν έπαιζα στα 2133 default και 2400 DOCP. Σε αυτές τις συχνότητες όμως οι μνήμες πέρασαν και memtest με επιτυχία. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Μετά από τόση ταλαιπωρία, πιστεύω ότι μου "χρωστάει" 4GHz :p

 

 

Δεν θέλει πολύ. Με 2 κλικ στο bios θα πας 3,8Ghz, μετά το βλέπεις. Αν είσαι τυχερός , γιατί όχι και 4άρι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε το ξέρω. Απλά άσε με να "χαρώ" λιγο τα 2933 στις μνήμες και θα συνεχίσω τον αγώνα :)

Θέλω να μελετήσω λίγο και τι παίζει με τα P-states (variable frequency) γιατί δεν θέλω να είναι καρφωμένος στα 3,8-3,9 όπου πάει...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Νέο cinebench με τις μνήμες @ 2933 και επεξεργαστής default. (Το σύστημα κέρδισε +21 cb από τις μνήμες @ 2933)

 

cine_2993.thumb.jpg.9e9c01ecc9656fa29cfc983d16819e62.jpg

 

O 920 @ 4GHz είναι x1.8 πιο αργός σύμφωνα με την ένδειξη του cinebench.  Λογικά μόλις κάνω και oc το cpu θα πλησιάσω ή και θα ξεπεράσω το 200% των επιδόσεων του 920 @ 4GHz (multithreading)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Νέο cinebench με τις μνήμες @ 2933 και επεξεργαστής default. (Το σύστημα κέρδισε +21 cb από τις μνήμες @ 2933)

 

cine_2993.thumb.jpg.9e9c01ecc9656fa29cfc983d16819e62.jpg

 

O 920 @ 4GHz είναι x1.8 πιο αργός σύμφωνα με την ένδειξη του cinebench.  Λογικά μόλις κάνω και oc το cpu θα πλησιάσω ή και θα ξεπεράσω το 200% των επιδόσεων του 920 @ 4GHz (multithreading)

 

 

SMT for the win !!!! 

Το SMT δίνει +45% σε MT σενάρια.

Εχει κανει φοβερή δουλειά η AMD σε αυτό τον τομέα.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πλάκα  στην αρχή είχα ψηθεί  πολύ άσχημα

 

αλλά αυτά τα σπαστικά τους δεν αντέχω. (παιδικές ασθένειες... ως ότου μεγαλώσει  !)

 

-->ps.

ήρθε σιγά σιγά ο καιρός να την κάνει ο Q6600 --> στην δουλειά που τώρα εχει ενα pentium D

Link to comment
Share on other sites

UPDATE 19/10/2017

 

Λοιπόν έχουν συνδεθεί όλοι οι δίσκοι και έγιναν εξαντλητικοί έλεγχοι στα πάντα. Το σύστημα είναι rock stable. Δεν ήταν κάποιος δίσκος που προκαλούσε τα παγώματα. Πιθανόν να ήταν είτε οι μνήμες (που από τότε που άλλαξαν θέσεις παίζουν 2933) είτε τα win που ήθελαν τα update τους. Στα win δούλευα επί μια βδομάδα βαρύ project στο VS, έκανα άπειρες εγκαταστάσεις λογισμικού και δούλεψα πολλές ώρες σε πολλά workloads. Στο Linux mint 18.2 (που δεν είχα ποτέ πάγωμα) εργάστηκα επίσης αρκετές ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Γενικά το σύστημα πετάει και είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος. Απομένει ένα project που πρέπει να παραδώσω μέχρι τέλη Οκτωβρίου και μετά σειρά έχει το OC του επεξεργαστή για να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση. Ryzen rocks!

 

ΥΓ Ένα θέμα που πρέπει να διερευνήσω είναι ότι μερικές φορές σε shut down ή restart ακούω ένα μηχανικό κλικ από το PSU και όταν μπουταρω ξανά η μητρική αναβει, σβήνει και ξανανάβει μέχρι να μπουτάρει τελικά. Δεν γίνεται πάντα, αλλά μερικές φορές πχ 1 στις 10. Δεν ξέρω αν είναι θέμα PSU που πεθαίνει , ασυμβατότητα και θέλει στρώσιμο με νέο bios ή κάτι άλλο. Θα διερευνηθεί.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το ποσταρω και στο κανονικο θεμα , σημερα με τις μνημες στα 2933 gskill 3200 rgb c16 , και ο 1700 στα 3.9 με ρευμα στα 1.360 πετουσε , δεν δοκιμασα 4.0 αλλα πιστευω με ρευμα 1.4000 θα τα πιασει ανετα .Αυτο που με προβληματισε λιγο ειναι η θερμοκρασια σε 100% ισχυ , και με υδροψυξη H100i V2  χτυπουσε 76 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

update 21/11/2017

 

Quote

ΥΓ Ένα θέμα που πρέπει να διερευνήσω είναι ότι μερικές φορές σε shut down ή restart ακούω ένα μηχανικό κλικ από το PSU και όταν μπουταρω ξανά η μητρική αναβει, σβήνει και ξανανάβει μέχρι να μπουτάρει τελικά. Δεν γίνεται πάντα, αλλά μερικές φορές πχ 1 στις 10. Δεν ξέρω αν είναι θέμα PSU που πεθαίνει , ασυμβατότητα και θέλει στρώσιμο με νέο bios ή κάτι άλλο. Θα διερευνηθεί.

 

 

Βρήκα λίγο χρόνο και ψάχτηκα και για το παραπάνω θέμα. Δοκίμασα να βγάλω DOCP και να περάσω καρφωτά ρυθμίσεις στις μνήμες ( @ 2933) , αλλά και πάλι είχα θεματάκι (περίπου 1/10 cold boots μου έκανε ένα boot cycle από 1-3 φορές αναβόσβηνε). Ήταν σίγουρα θέμα με τις μνήμες διότι αν τις γυρνούσα 2133 δεν είχα το θέμα. Δυστυχώς ούτε με καρφωτές ρυθμίσεις υπήρξε επίλυση και δεν τολμούσα να πειράξω τα επιπρόσθετα settings των μνημών πέραν των κλασικών timings 35-17-17-17-15, διότι ήταν κυριολεκτικά άπειρα και δεν ήξερα από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω.

 

Τελικά η "σωτηρία" ήρθε μετά από ένα πέρασμα από το site της  asus για καινούριο bios. Είχα το 09xx και είχε βγει το 10xx και το 3203 (agesa 1.0.0.7). Το πρώτο έλεγε "improves system stability" και το δεύτερο "supports new cpus". Πέρασα το τελευταίο και όταν ξαναμπήκα bios για τις πρώτες ρυθμίσεις είδα ότι επιλέγοντας DOCP 3000 έχωνε αυτόματα στις μνήμες 1.4v (από το default 1.35). Ε λοιπόν αυτό ήταν! Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα θέμα με cold boot. Θα το αφήσω έτσι κάνα μήνα να σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχει απολύτως κανένα θέμα σε cold boot και αν είναι ok θα αρχίσω να πειραματίζομαι κατεβάζοντας το ρεύμα στις μνήμες σταδιακά προς τα κάτω για να δω σε ποια τάση θα αρχίσει να επανεμφανίζεται.

 

Κατά τα άλλα αποδείχτηκε ότι η πλατφόρμα ήταν αρκετά φρέσκια και ήθελε και στρώσιμο από πλευράς OS. Τόσο στα win με το creators update, όσο και στο linux με τους τελευταίους kernel έχουν προστεθεί πολλά στοιχεία για βέλτιστη υποστήριξη ryzen. Πλέον η εμπειρία χρήσης είναι ΑΡΙΣΤΗ με απόλυτα σταθερό και ταχύτατο σύστημα σε όλα τα workloads και το σημαντικότερο με απρόσκοπτη λειτουργία μνημών @ 2933. Το τελευταίο το αναφέρω για να ξεφύγουμε πλέον από τη λογική "πάω να αγοράσω flareX μνήμες των 240 ευρώ με samsung b-dies για να ανεβάσω. Πλέον και με hynix πιστεύω ότι η πλατφόρμα έχει ωριμάσει αρκετά για απροβλημάτιστη λειτουργία στις συχνότητες των μνημών.

 

ΥΓ πραγματικά δεν θέλω να φανταστώ τι τράβηξαν οι early adopters....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/21/2017 at 9:37 AM, gdp77 said:

update 21/11/2017

 

 

Βρήκα λίγο χρόνο και ψάχτηκα και για το παραπάνω θέμα. Δοκίμασα να βγάλω DOCP και να περάσω καρφωτά ρυθμίσεις στις μνήμες ( @ 2933) , αλλά και πάλι είχα θεματάκι (περίπου 1/10 cold boots μου έκανε ένα boot cycle από 1-3 φορές αναβόσβηνε). Ήταν σίγουρα θέμα με τις μνήμες διότι αν τις γυρνούσα 2133 δεν είχα το θέμα. Δυστυχώς ούτε με καρφωτές ρυθμίσεις υπήρξε επίλυση και δεν τολμούσα να πειράξω τα επιπρόσθετα settings των μνημών πέραν των κλασικών timings 35-17-17-17-15, διότι ήταν κυριολεκτικά άπειρα και δεν ήξερα από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω.

 

Τελικά η "σωτηρία" ήρθε μετά από ένα πέρασμα από το site της  asus για καινούριο bios. Είχα το 09xx και είχε βγει το 10xx και το 3203 (agesa 1.0.0.7). Το πρώτο έλεγε "improves system stability" και το δεύτερο "supports new cpus". Πέρασα το τελευταίο και όταν ξαναμπήκα bios για τις πρώτες ρυθμίσεις είδα ότι επιλέγοντας DOCP 3000 έχωνε αυτόματα στις μνήμες 1.4v (από το default 1.35). Ε λοιπόν αυτό ήταν! Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα θέμα με cold boot. Θα το αφήσω έτσι κάνα μήνα να σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχει απολύτως κανένα θέμα σε cold boot και αν είναι ok θα αρχίσω να πειραματίζομαι κατεβάζοντας το ρεύμα στις μνήμες σταδιακά προς τα κάτω για να δω σε ποια τάση θα αρχίσει να επανεμφανίζεται.

 

Κατά τα άλλα αποδείχτηκε ότι η πλατφόρμα ήταν αρκετά φρέσκια και ήθελε και στρώσιμο από πλευράς OS. Τόσο στα win με το creators update, όσο και στο linux με τους τελευταίους kernel έχουν προστεθεί πολλά στοιχεία για βέλτιστη υποστήριξη ryzen. Πλέον η εμπειρία χρήσης είναι ΑΡΙΣΤΗ με απόλυτα σταθερό και ταχύτατο σύστημα σε όλα τα workloads και το σημαντικότερο με απρόσκοπτη λειτουργία μνημών @ 2933. Το τελευταίο το αναφέρω για να ξεφύγουμε πλέον από τη λογική "πάω να αγοράσω flareX μνήμες των 240 ευρώ με samsung b-dies για να ανεβάσω. Πλέον και με hynix πιστεύω ότι η πλατφόρμα έχει ωριμάσει αρκετά για απροβλημάτιστη λειτουργία στις συχνότητες των μνημών.

 

ΥΓ πραγματικά δεν θέλω να φανταστώ τι τράβηξαν οι early adopters....

 

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω τη μητρική που αγόρασες κι εσύ. Διάβασα τα post σου περί των περίεργων συμπεριφορών. Η γιατρειά ήταν μόνο η αναβάθμιση των BIOS; Ή έχασα κάτι στην πορεία;

 

Link to comment
Share on other sites

  Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω τη μητρική που αγόρασες κι εσύ. Διάβασα τα post σου περί των περίεργων συμπεριφορών. Η γιατρειά ήταν μόνο η αναβάθμιση των BIOS; Ή έχασα κάτι στην πορεία;

 

 

Είχε στρώσει και πριν την τελική αναβάθμιση bios αλλάζοντας τις θέσεις των μνημών μεταξύ τους (μην ρωτάς γιατί). Έκτοτε έπαιζε 2933 αλλά 1/10 περίπου στο cold boot έκανε μερικά cycles (από 1-3) πριν μπουταρει. Τελικά με το τελευταίο bios λύθηκε και αυτό και τώρα όλα κομπλέ. Για τις δικές μου ανάγκες πάλι την ίδια θα επαιρνα.  

Edit: στο ίδιο χρονικό διάστημα αποκαλύφθηκε τελικά ότι είχε θέμα και η κάρτα γραφικών μου (η vram παρέδιδε πνεύμα). Οπότε πιθανόν κάποια από τα θέματα που μου έτυχαν να οφείλονταν σε αυτό.

 

Γενικά διάβασε το thread για να έχεις πλήρη εικόνα.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

update 6/12/2017

 

Βρήκα και λίγο χρόνο για πειραματισμό και χτύπησα 4GHz @ 1.375v με την πρώτη προσπάθεια... Οι εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες μου έκαναν εντύπωση...

Δείχνει να έχει περιθώρια για 4.1GHz.

 

Θα δείξει....

ryzen_4000MHz(2).thumb.JPG.e11df4a448af0ceb3f34cf0fc1808624.JPG

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πειραματισμοί με χαμηλά ρεύματα και έφτασα σε πρώτη φάση 3.8GHz με 1,26-1,27v. Μόλις βρώ χρόνο πάω για τα 4GHz κάτω με στόχο να μην ξεπεράσω 1.35v. Νομίζω ότι το έχω.

 

image.thumb.png.48607ed3ba88aef1e1a7640c5958f393.png

 

Προς το παρόν σε σχέση με το παλιό μου setup (εδώ) είμαι +21% single core performance και +88% multi core performance στο cpu-z benchmark....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και λίγη μελέτη των θερμοκρασιών που έχω default και @3800. Παραθέτω το γράφημα μετά τη συλλογή δεδομένων:

 

my_oc_comparison.thumb.png.e46355fe47597cbf45a45746a8f2cb23.png

 

3200 (default) και 3800 (oc με + 0.03125 v) σε prime95 και σε sc2 game 1vs1 maxed out armies). Η θερμοκρασία δωματίου 20 βαθμοί και idle ο επεξεργαστής ξεκινάει 24 βαθμούς.

 

HAF tower μαμά ανεμιστήρες και η ψύκτρα της υπογραφής με μαμά ανεμιστήρες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Rock stable @3.9GHz και συνεχίζουμε....

 

image.thumb.png.07ca1a612d4bdcc262de5b54d44691c0.png

 

Cinebench 1301, δηλαδή +103% (Multicore) σε σχέση με το παλιό σύστημα...

 

Επόμενος στόχος τα 4GHz σταθερά (έχω ήδη bench-άρει αλλά θέλω να σιγουρευτώ για rock stable 24/7)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.