Jump to content



Ο gdp77 αναβαθμίζεται!


gdp77

Recommended Posts

πριν 46 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ναι!!!!!! Δουλεύει!!!!! Χαχαχαχα τα βλέπει όλα!!!!! Πάμε τώρα να το σουλουπωσουμε χαχαχχχαχαζαχ

πρέπει να γίνει κι ένα refresh στο κουτί, ένα βαψιματάκι..  https://www.thelab.gr/forums/forum/53-modding-diy/ :bleh:

καλοδούλευτο!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μπω σε live Linux και δεν μπορώ να απενεργοποιήσω το @##& secure boot για να τρέξω το multiboot στικάκι μου έλεος... Γιατί δεν βάζουν ένα απλό disable secure boot. ΕΛΕΟΣ την τρέλα μου...

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η υπογραφή μου άλλαξε.... χεχε.... Είμαι από live linux mint 18.2 τώρα, όχι τυχαία το πρώτο λειτουργικό που φορτώνω στο μηχάνημα, για να τεθούν σωστά οι βάσεις της σχέσης τους χεχεχε...

 

Κατεβάζω τελευταίο bios γιατί η μητρική ήρθε με το 0401 (λογικά πριν το τελευταίο agesa....)

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, sstav said:

να ρωτήσω κατι ...την Arctic Freezer 33 plus την αγόρασες γιατί δεν θα σε κάλυπτε η ψύκτρα του 1600?  δεν συνοδεύεται από ψύκτρα ο 1600; μόνο οι 1700/1800 nonX;

Δεν θα ήταν επαρκεστατη;

 

 

Ναι θα με κάλυπτε η μαμά ψύκτρα ακόμα και σε περίπτωση oc με "τσιμπημένες" θερμοκρασίες. Επειδή το σύστημα παίζει να το κρατήσω άλλα τόσα χρόνια (7), και πρόκειται να κάνω oc (στα επίπεδα του 1600x), αποφάσισα να "επενδύσω" λίγα ευρώ σε ψύκτρα. Η συγκεκριμένη που αγόρασα (σύμφωνα με reviews) σε συνθήκες oc και full load διατηρεί θερμοκρασίες 15 βαθμών κελσίου κάτω από τη μαμά ψύκτρα. Οπότε σκεπτόμενος τη μακροζωία του επεξεργαστή και μόνο αποφασίσα να δώσω τα 34€ της εν λόγω ψύκτρας.

Link to comment
Share on other sites

Και ένα πρώτο benchmark με default ρολόγια και  μνήμες @ 2133

 

cinebench_ryzen_default.thumb.JPG.e35d6e081333258aec3f179c53f67c19.JPG

 

Φαίνεται και η επίδοση του προηγούμενου συστήματός μου (641 CB). Not bad... 76% καλύτερη επίδοση με όλα default.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Με default ρολόι επεξεργαστή και μνήμες @ 2400 αυτό είναι το cpu-z bench

 

cpu-z.thumb.JPG.bf2ac9d4ed5a3942d2cca8d468c40e33.JPG

 

Σε σχέση με τις μετρήσεις που πήρα με τον i7 920 @ 4.0GHz (εδώ) έχω +16% single core performance και +69,4% multi thread.

 

Αφού έγκατέστησα windows έφαγα 2 random παγώματα. Μάλλον έφταιγε το undervoltage στις μνήμες (default 1.2 @ 2133). Έδωσα 1.35 @ 2400 και τώρα φαίνεται να μην υπάρχει θέμα (ελπίζω). Πάνω από 2400 δεν μπουτάρει και θα πρέπει να ψαχτώ αρκετά με τις ρυθμίσεις. cpu δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να ανεβάσω... Πολύ φοβάμαι ότι δεν μπορέσω να φτάσω παραπάνω και οι φόβοι μου επιβεβαιώθηκαν. 

 

Στη φάση που βρίσκομαι, με ενδιαφέρει πρωτίστως να μην ξαναφάω random κόλλημα διότι υπάρχει δουλειά που πρέπει να γίνει με το pc και δεν θα την παλέψω για περιπέτειες. Για να δούμε...

 

ΥΓ για τα χρονάκια του μια χαρά ήταν ο i7 στο single core performance. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν την παλεύω... Τρώω random freezes στα win, ενώ σε stress test φαίνεται να μην έχει θέμα... Έλεος. Αύριο πρωί θα εγκαταστήσω Linux να δω αν και εκεί υπάρχει θέμα. Αν δεν υπάρχει, τότε κάποια μλκια παίζει με τα win. Το άφησα τώρα να τρέξει μερικές ώρες memtest και βλέπουμε αύριο... Έχω αγχωθει τρελά.... Μου τη δίνει όταν δεν ξέρεις τι φταίει...

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, schumifer said:

Υπομονή φίλε μου, όντως έτσι είναι. Οι ανεξήγητες π@παριές είναι που σου σπάνε τα νεύρα, όταν κάτι απλά καίγεται η ζωή γίνεται εύκολη!

 

Θα ποστάρω εδώ το debug log μου, στην προσπάθεια να λύσω το πρόβλημα.

 

1) ολονύκτιο memtest δεν έβγαλε error

2) αποσύνδεσα όλους τους δίσκους πλην του ssd (λειτουργικό) για την περίπτωση που κάποιο sata cable έχει θέμα ή κάποιος δίσκος παραδίδει πνεύμα χωρίς να έχει φανεί στα SMART

3) Προσπαθώ να κατεβάσω το τελευταίο update των windows (creators update) μήπως και είναι θέμα των win και όχι hw

4) Προσπαθώντας το 3 δεν έχω εγκαταστήσει linux ακόμα. Αυτό το βήμα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε προκειμένου να γνωρίζω αν είναι hw πρόβλημα ή πρόβλημα λειτουργικού

5) Τώρα που γράφω έχω αλλάξει usb θύρες στα 2 βύσματα του logitech 710+ μήπως και χαλιόταν που ήταν σε usb3, το έβαλα σε usb2

6) Αν φάω freeze πάλι θα αλλάξω βύσμα και στο ποντίκι και θα δοκιμάσω και με άλλο ποντίκι μήπως λόγω παλαιότητας τραβάει κανά βραχυκυκλωματάκι

7) Έχοντας αποσυνδέσει δίσκους και αλλάξει θέση στα usb είμαι 40λεπτά uptime χωρίς freeze

8) H αίσθησή μου είναι ότι δεν πρόκειται για πρόβλημα cpu/μνήμης, αλλά κάποιας ασυμβατότητας ή κάποιου ελλατωματικού part

9) Υποψιάζομαι και gpu που μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα επειδή είναι παλιά

10) Διαβάζω και online περιπτώσεις με random freezes με ryzen (όχι ότι δεν υπάρχουν και με intel) και προσπαθώ να δοκιμάσω διάφορες προτάσεις.

11) I DON'T NEED THIS SHIT!!!!!

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα uptime χωρίς freeze.... Οι αλλαγές που έχω κάνει είναι ότι έχω αποσυνδέσει 3 ΗDD και dvdrom και είμαι μόνο με τον SSD. Επίσης έχω αλλάξει βύσμα στο πληκτρολόγιο.

 

Κατάφερα να κατεβάσω το update (1703). Επανεκκίνηση και ο θεός βοηθός...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, gdp77 said:

Στη φάση που βρίσκομαι, με ενδιαφέρει πρωτίστως να μην ξαναφάω random κόλλημα διότι υπάρχει δουλειά που πρέπει να γίνει με το pc και δεν θα την παλέψω για περιπέτειες. Για να δούμε...

Αν ισχύει αυτό που λες, τότε ο μονόδρομος είναι το back to defaults.

 

Πάντα έκανα o/c, undervolt κλπ και πολύ σπάνια μου κάθονταν οι σωστές ρυθμίσεις από την αρχή. Είναι trial and error διαδικασία που θέλει χρόνο σε πραγματικές συνθήκες και όχι σε synthetic stress tests / benchmarks (κατά τη γνώμη μου!!).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, akis_z80 said:

Αν ισχύει αυτό που λες, τότε ο μονόδρομος είναι το back to defaults.

 

Πάντα έκανα o/c, undervolt κλπ και πολύ σπάνια μου κάθονταν οι σωστές ρυθμίσεις από την αρχή. Είναι trial and error διαδικασία που θέλει χρόνο σε πραγματικές συνθήκες και όχι σε synthetic stress tests / benchmarks (κατά τη γνώμη μου!!).

Το cpu είναι default και οι μνήμες πέρασαν ολονύκτιο memtest.

 

update: ολοκληρώθηκε το update, τώρα είμαι με windows 10 pro 1703, τελευταίο update. Φαίνονται stable τα πράγματα... Πιθανόν να έφταιγε αυτό. Θα "παίξω" για μερικές ώρες και αν δεν freez-άρει θα αρχίσω να συνδέω και τους δίσκους έναν έναν μέχρι να βρω ποιο γαμήδι σύστημα μου δημιουργεί πρόβλημα.... Βλέπω μια αχτίδα φωτός στο βάθος....

Link to comment
Share on other sites

 

Με τις μνήμες τι έχεις κάνει ?

 

Ότι freezάριμα παίζει, λογικά παίζει από τις μνήμες.  Ξεκίνα να τις τρέχεις κατά JEDEC standards με την προτεινόμενη τάση και μετά βάζεις XMP να δεις που πας .

Εγκατέστησε τους οδηγούς της AMD για το promontory . Λογικά θα έχουν βγει νεότεροι από το cd της μητρικής.

 

Link to comment
Share on other sites

"Νέα μητρική, νέα προβλήματα" λέω, όποτε προχωρώ σε τέτοια αλλαγή. Μην δίνεις βάση μόνο στο ποιον δίσκο συνδέεις, αλλά και που τον συνδέεις. Μήπως έχει θέμα καμιά SATA της μητρικής. Μακάρι να βρεις λύση. Κάτι ακόμα, μιας και το είχα μπανίσει εχτές

 

Windows 10 mandatory October KB4041676 update is causing machines to BSOD [Update] - Neowin

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, adpanos said:

 

Με τις μνήμες τι έχεις κάνει ?

 

Ότι freezάριμα παίζει, λογικά παίζει από τις μνήμες.  Ξεκίνα να τις τρέχεις κατά JEDEC standards με την προτεινόμενη τάση και μετά βάζεις XMP να δεις που πας .

Εγκατέστησε τους οδηγούς της AMD για το promontory . Λογικά θα έχουν βγει νεότεροι από το cd της μητρικής.

 

Οι μνήμες default έπαιζαν 2133 @ 1.20v οπότε και έφαγα το πρώτο freeze. Αμέσως πήγε το μυαλό μου εκεί και μετά από διάφορους πειραματισμούς τις παίζω 2400 @ 1.35v. Με αυτές τις ρυθμίσεις πέρασαν ολονύκτιο memtest με επιτυχία. Με πρόχειρα πειράγματα παραπάνω δεν πάνε, αλλά δεν ασχολήθηκα περαιτέρω καθώς προτεραιότητά μου ήταν να μην freez-άρουν random τα windows. 

 

Έχω περάσει τους οδηγούς της AMD (τους chipset drivers δε λες; ). Το cd της μητρικής έφαγε σουτ δεν ασχολήθηκα. Τα πάντα είναι τελευταίες εκδόσεις από net.

 

Λοιπόν ή τα windows θέλανε το update τους ή κάποιος από τους δίσκους μου (που τώρα είναι αποσυνδεδεμένοι) έχει πρόβλημα, ή το πληκτρολόγιο ήθελε να μπει σε άλλο usb.... Είμαι μετά το windows update με 1 ώρα uptime και δεν έχω φάει freeze. Έβαλα να κατεβαίνει και το Visual Studio Enterprize (50GB) γιατί αφενός το χρειάζομαι, αφετέρου έχω διαβάσει και για κάποια θεματάκια με το lan της asus rog strix και θέλω να στρεσσάρω και το δίκτυο μήπως και ήταν αυτό που προκαλούσε/προκαλεί τα freeze...

 

Για να δούμε. Πάντως έτρωγα freeze στα 10-20 λεπτά. Οι ελπίδες μου αναπτερώθηκαν....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.