Jump to content



Το απόλυτο Ultrawide?


Recommended Posts

Έχουμε παρατηρήσει τελευταία ότι πολλές εταιρίες κινούνται σε οθόνες Ultra-WQHD, HDR, 21:9 χρησιμοποιώντας curved panels, με τεχνολογία IPS, VA , Quantom dot και τα MHz να κυμαίνονται από 60 - 75 - 100 -120 - 144 - 200.

 

Παρακάτω βάζω κάποια high-end μοντέλα που έχουν ανακοινωθεί. Εσείς ποιό από αυτά κρίνετε ότι είναι το καλύτερο και γιατί;

ROG Swift PG35VQ

 

 

Acer Predator X35

 



AGON AG352UCG

 

Alienware AW3418DW

 

Εσείς ποιά πιστεύετε ότι χτυπάει τον ανταγωνισμό?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν σε βαλω μπροστα σε μια οθονη να μου πεις τι αναλυση ειναι σε καινουργιο τιτλο δεν θα το καταλαβεις ποτε. 

Και ναι εννοειτε το το μεγεθος > αναλυσης. Στο 1 μετρο απο αυτη την οθονη θα εισαι τελεια και θα καθαριζεις αβερτα κοσμο στα fps και ολοι θα φοναζουν haaaackeeeerrr.

 

Εδω εχω 55αρα tv στα 3 μετρα και θελω 65+ γιατι μου φαινεται μικρη 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλο αυτο.

Παντως εγω βλεπω οτι δεν υπαρχει support σε 21:9 ακομα, πολλοι ΑΑΑ τιτλοι δεν το υποστηριζουν και τρεχουν να κανουν τανζανιες με τα ini για να δουλεψει αλλα δεν τους δειχνει σωστα, θα πηγαινα σε αυτη 

http://www.samsung.com/gr/monitors/curved-c27hg70/LC32HG70QQUXEN/

Αν παιζεις παιχνιδια γενικα οπως εγω και οχι μονο συγκεκριμενα ειδη δεν βολευει το 21:9. Θελω να πιστευω οτι και αλλοι κατασκευαστες θα μεγαλωσουν ιντσες στα 16:9

πριν 1 λεπτό, το μέλος jax7480 έγραψε:

Μα για 3 μετρα ειναι μικρη.

Εγω στα δυο καθομαι με την καρεκλα μου για ταινια και στο ps4 ειμαι με τα ποδια πανω στο επιπλο για να καταλαβεις. Ολοι οι υπολοιποι καθονται στα 3 και παλι ζαλιζονται. Περιεργοι ανθρωποι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί δεν έχουν θέμα με 1080p ultrawide στις 34-35 ίντσες. Θέμα προτίμησης καθαρά. Ίσως βοηθάει και το γεγονός ότι αυτές οι οθόνες είναι και πιο φθηνές από τις 1440p ultrawide.

Οι επερχόμενες οθόνες ενσωματώνουν πολλά features, αλλά θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε τιμές (δυο νεφρά το λιγότερο) και κάρτες που να μπορούν να τις οδηγήσουν.

@fatalara Κοίτα, και γω που δεν σκαμπάζω πολλά από pc, σε ελάχιστα μέχρι τώρα παιχνίδια ασχολήθηκα με edit αρχείων. Τα περισσότερα παίζουν out of the box. Ε, και να να χρειαστείς καμιά μετατροπή, είναι 5 λεπτά υπόθεση. Αν τώρα σ' ενοχλεί κάτι τέτοιο (απόλυτα σεβαστό), πας σε άλλον τύπο οθόνης. Οι ultrawide είναι ιδιαίτερες οθόνες, έτσι κι αλλιώς.

Και 'γω που κάθομαι στα 90 cm περίπου, η 29άρα που έχω (από την οποία δεν έχω κανένα παράπονο) ήδη μου φαίνεται μικρή. Άλλον τον ενοχλεί, άλλον όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στην 24” 1200p στα 65-75cm ιδιαίτερα σε άσπρο φόντο διακρίνω Pixel, δεν είναι “crystal clear” και έχω 5 βαθμούς μυωπία :D

 

On topic το ύψος της 34” μου φαίνετε μικρό οπότε ψηφίζω Dell UltraSharp U3818DW @ 1200€ ή LG 38UC99 21:9 (μάλλον 21:10) 3840χ1600 0.229 mm x 0.229 mm FreeSync Yes (DP 52~75Hz), Οκ δεν έχει τα απόλυτα spec και κάνει ~1400€ Ελλάδα.

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS Δεν εχω θεμα με τις οθονες ας ειναι οπως θελουν ισα ισα που την 49αρα samsung αν υπηρχε σοβαρο support στο 21:9 την αγοραζα χτες.

Το 1080p vs 1440p μετα απο αρκετα χρονια και με τις δυο αναλυσεις το ακουω βερεσε, μιλαμε παντα για καθετο και οχι τη συνολικη αναλυση. Αυτες οι οθονες εχουν το υψος μιας 27 ιντσων 16:9 τι 1080 τι 1440 το ιδιο ειναι στα 2160 αλλαζει το πραγμα αλλα και παλι στις 27 η 32 ιντσες τι να το κανεις? Φτιαξε ενα 16:9 37-40 πχ να γουσταρουμε... δωσε υψος στο ultrawide φτιαξτε πραγματακια τολμηστε γ@μω το υπερκεδος σας, τι το πληρωνετε το rnd?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

@DEADLAZARUS Δεν εχω θεμα με τις οθονες ας ειναι οπως θελουν ισα ισα που την 49αρα samsung αν υπηρχε σοβαρο support στο 21:9 την αγοραζα χτες.

Το 1080p vs 1440p μετα απο αρκετα χρονια και με τις δυο αναλυσεις το ακουω βερεσε, μιλαμε παντα για καθετο και οχι τη συνολικη αναλυση. Αυτες οι οθονες εχουν το υψος μιας 27 ιντσων 16:9 τι 1080 τι 1440 το ιδιο ειναι στα 2160 αλλαζει το πραγμα αλλα και παλι στις 27 η 32 ιντσες τι να το κανεις? Φτιαξε ενα 16:9 37-40 πχ να γουσταρουμε... δωσε υψος στο ultrawide φτιαξτε πραγματακια τολμηστε γ@μω το υπερκεδος σας, τι το πληρωνετε το rnd?

Εντάξει, ρε συ, ο καθένας έχει τις δικές του προτιμήσεις και τη δική του χρήση. Με βάση αυτά, και το διαθέσιμο budget, προχωράς σε αγορά οθόνης. Πράγματι, οι οθόνες, οι καλές, κοστίζουν αρκετά. Και ναι, καταλαβαίνω τη λογική του "ό,τι πληρώσεις, παίρνεις", αλλά αυτό το "ό,τι πληρώσεις" το πληρώνεις υπερβολικά. Φαντάζεσαι πόσο θα χρεώσουν μια οθόνη με τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Εντάξει, ρε συ, ο καθένας έχει τις δικές του προτιμήσεις και τη δική του χρήση. Με βάση αυτά, και το διαθέσιμο budget, προχωράς σε αγορά οθόνης. Πράγματι, οι οθόνες, οι καλές, κοστίζουν αρκετά. Και ναι, καταλαβαίνω τη λογική του "ό,τι πληρώσεις, παίρνεις", αλλά αυτό το "ό,τι πληρώσεις" το πληρώνεις υπερβολικά. Φαντάζεσαι πόσο θα χρεώσουν μια οθόνη με τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις;

Και τι εγινε? Οτι εχει μια Mercedes S class πανω τις τα μισα περνανε στα αυτοκινητα την επομενη 5ετια.

Το θεμα ειναι να βγει μολις βγει θα βρει το δρομο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, fatalara said:

Και τι εγινε? Οτι εχει μια Mercedes S class πανω τις τα μισα περνανε στα αυτοκινητα την επομενη 5ετια.

Το θεμα ειναι να βγει μολις βγει θα βρει το δρομο του.

Spoiler

Ποοοοσο αρρωστη εχει γινει η mercedes τα τελευταια χρόνια?Το design sector τους εχει απογειώση όλη την εταιρία!!!! 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

Αληθεύει ότι οι DELL έχουν καλύτερο quality control και είναι λιγότερο πιθανό να παραλάβεις οθόνη με bleeding?

Γενικα οι παραδοσιακοι κατασκευαστες ειναι καλυτεροι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Το θεμα ειναι οτι η dell δεν εχω δει να βγαζει καμμια "gaming" οθονη της προκοπης.

 

 

ουτε του αδερφου λεει?

 

την εχεις δει απο κοντα?

Link to comment
Share on other sites

Είχα παλιότερα την DELL U2713HM .Ήρθε έτσι http://en.community.dell.com/cfs-file/__key/communityserver-discussions-components-files/3529/8686.photo.JPG

Αντικατάσταση, με στείλανε refubrished πάλι με το ίδιο yellow tint στην κάτω αριστερή γωνία... Μετά από μάχη πείρα τα λεφτά μου πίσω. Δεν ξέρω αν στα τελευταία μοντέλα υπάρχει βελτίωση αλλά για το τότε top 27" που είχε τέτοια προβλήματα κατάλαβα πως και η DELL ένα από τα ίδια σκατά με τους άλλους είναι. Δεν ξέρω αν υπάρχει εταιρία που να δώσεις πάνω απο 500 ευρώ και να εισαι σίγουρος ρε παιδί μου οτι παίρνεις σωστό πάνελ, η EIZO ίσως, αλλά εκεί πρέπει να πουλήσεις τα νεφρά όλης της οικογένειας σου για τα monitor τους.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, junior-21- said:

 

 

ουτε του αδερφου λεει?

 

την εχεις δει απο κοντα?

Δεν ειπα οτι δεν ειναι καλη του Παντελη η οθονη απλα δεν ειναι αμιγως gaming. Μια καλη 60αρα οθονη ειναι. Mε τον ορο "gaming" εννοω οθονες με ανω των 100hz.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, HellhammeR said:

Είχα παλιότερα την DELL U2713HM .Ήρθε έτσι http://en.community.dell.com/cfs-file/__key/communityserver-discussions-components-files/3529/8686.photo.JPG

Αντικατάσταση, με στείλανε refubrished πάλι με το ίδιο yellow tint στην κάτω αριστερή γωνία... Μετά από μάχη πείρα τα λεφτά μου πίσω. Δεν ξέρω αν στα τελευταία μοντέλα υπάρχει βελτίωση αλλά για το τότε top 27" που είχε τέτοια προβλήματα κατάλαβα πως και η DELL ένα από τα ίδια σκατά με τους άλλους είναι. Δεν ξέρω αν υπάρχει εταιρία που να δώσεις πάνω απο 500 ευρώ και να εισαι σίγουρος ρε παιδί μου οτι παίρνεις σωστό πάνελ, η EIZO ίσως, αλλά εκεί πρέπει να πουλήσεις τα νεφρά όλης της οικογένειας σου για τα monitor τους.

Αυτο γιατί νομίζω οτι δεν ισχύει πλέον?η Eizo ηταν μια εταιρια για να πουλήσεις νεφρά με ποιοτικό πάνλε αλαλ εχω την αίσθηση οτι αυτό εχει αλλάξει ΠΑΡΑ πολύ τα τελευταία χρόνια και ψ΄ιλοπαράτησε και τα gaming monitors 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.